Další uniklá fotka chladiče pro GeForce RTX 3080: tlusté heatpipe, možná vapor chamber

7

Po uniklé fotce celkového designu GeForce RTX 3080 se objevil i obrázek, na kterém je údajně samotný pasiv. Ukazuje použití heatpipe, střed je ale zvláštní.

Po prvním úniku obrázku grafické karty GeForce RTX 3080 (respektive asi její makety, předvádějící design), který se zčistajasna objevil o víkendu, tu máme další. Na internetu se objevily fotografie pasivu jejího chladiče, které dávají lepší pohled na jeho fungování.

Na fotce, která se objevila na Redditu, jsou celkem tři přichystané pasivy, podle kterých by celé měly mít černou povrchovou úpravu. Opět samozřejmě nevíme jistě, zda jde opravdu skutečný návrh, teoreticky by někdo mohl součástku „vyrobit“ na 3D tiskárně, což zrovna domnělá černá povrchová úprava dost usnadňuje. Ovšem na 3D tiskárně může být vyrobená i opravu legitimní nefunkční maketa, takže toto přímo nic neříká.

Pokud je tedy fotografie pravá, pak to vypadá, že u tohoto chladiče Nvidia použije čtyři silné heatpipe, které tepelně napojují pravou část chladiče, která na kartě bude „ve vzduchu“, na základnu. Ta není vidět, takže není zřejmé, zda je pod heatpipe třeba i vapor chamber.

Uniklý snímek pasivu z chladiče GeForce RTX 3080 Founders Edition
Nový uniklý snímek pasivu z chladiče GeForce RTX 3080 Founders Edition (Zdroj: LeeJiangLee/Reddit)

Levá část má zdá se plné dno (skrz žebra není vidět světlý plast plata), ale to to může mít funkci baseplatu nebo jde prostě o jednolitý hliníkový výlisek i s žebry. Ovšem vapor chamber v kombinaci s heatpipe je docela dobře možná, nastalo to třeba u Radeonu VII. V tom vapor chamber zabírala zhruba stejný prostor, jako zde základna levé části pasivu.

Prostředek jen na ozdobu?

Poněkud zvláštní jsou na této fotce oba kusy pasivu s šikmým žebrováním uprostřed karty. Podle první uniklé fotky se dalo předpokládat, že by do nich mohl být směrován vzduch z levého pasivu nad základnou. Ovšem zde je vidět, že tomuto brání bariéra na jejich okraji. Pokud náhodou nejde jen o zvláštnost makety z 3D tiskárny a bude to tak i na finální verzi, tak by tato část mohla hrát jen kosmetickou roli.

Fotografie GeForce RTX 3080 zdroj Chiphell
Fotografie GeForce RTX 3080 (Zdroj: Chiphell)

Podle informací, které předevčírem uváděl web igor’sLAB, by výrobní cena designu referenčních karet Founders Edition od Nvidie mohla dělat až 150 dolarů. To je bez marže Nvidie, údajně jde o nabídku, kterou firma má od oslovených partnerů na výrobu.

Tip: Více k GeForce RTX 3000: Nvidia se kvůli úniku zlobí, paměti GDDR6X, možné specifikace

Ovšem to by nejspíš neměla být cena jen za pasiv, kryt a ventilátory. Tato suma by nejspíš měla obsahovat i PCB, napájecí kaskádu a další součástky, jen za chladič samotný by to bylo příliš mnoho.

Galerie: Neoficiální vizualizace GeForce RTX 3080 podle uniklé fotografie

Zdroj: Reddit, Via: VideoCardz

Další uniklá fotka chladiče pro GeForce RTX 3080: tlusté heatpipe, možná vapor chamber
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 3 hlasů

7 KOMENTÁŘE

  1. Ty centrální trojúhelníkový pasivy nevedou až dolů, to jen na straně. Jsou imho menší než se na první pohled zdá. Je to vidět, když si ten obrázek zvětšíš, tak na tom pravém chladiči jak je ten trojúhelníkový pasiv spojený s tou heatpipe napravo. Takže je nakonec možný, že je ten větrák bude moc „podfouknout“ a profouknout na straně.

    Každopádně klobouček NV za odvahu i zajímavý design a těším jak to bude fungovat v praxi.

  2. Ta prostřední žebra jsou napojená na heatpipes a nejspíš tam jsou kvůli výpomoci s chlazením v pasivním režimu (s vypnutými ventilátory). Věřím tomu, že trochu vzduchu se do nich taky dostane.

  3. Je zajímavé, co všechno se dá z obrázku chladiče vydedukovat, všiml jsem si, že největší odborníci pro tuto činnost jsou borci z Diitu. Komentáře k poslední novince na toto téma, sepsané taktéž samozvaným odborníkem P. Součkem, který také neskrývá objektivitu k výrobkům Intel a Nvidia, jsou opravdu pastvou zdravého rozumu. Doposud jsem si myslel, že super objektivní je jen jeden IT Web.