Desktopová roadmapa Intelu: Cascade-X a Comet letos, Rocket Lake až 2021? Nový socket?

K nedávno uniklým roadmapám Intelu se přidala ještě jedna pro desktop. Kromě letošních CPU ukazuje i ty na rok 2020. V roce 2021 by mohl přijít nový socket.

8

Roadmapy Intelu uniklé minulý týden vzbudily skoro by se mohlo až říct vzrušení. Pokud jde o reálné (a stále platné) dokumenty, měly by podle nich 10nm procesory Ice lake Intelu v mobilní oblasti byt letos uvedeny jen velmi „omezeně“, což možná bude platit dokonce i pro příští rok a následující 10nm generaci Tiger Lake, ke které Intel plánuje pořád ještě i 14nm procesory Rocket Lake. Web Tweakers.net teď doplnil ještě roadmapu pro desktop, která doplňuje obrázek o plány pro stolní počítače. Spoiler: taky všude 14 nm.

Desktopová verze roadmapy začíná prvním kvartálem 2018. Je možné, že tyto dokumenty jsou ještě z loňska a není vyloučeno, že Intel udělal nějaké změny, nicméně novější materiály teď asi nemáme. Roadmapa pro mainstreamový desktopový socket ukazuje aktuální procesory Coffee Lake-S Refresh s částečným uvedením v Q4 2018 a plným teď v Q2 2019, což sedí – uvedení většiny modelů nastalo minulý týden.

Desetijádra Comet Lake-S: možná ještě letos

Každopádně jako následník těchto aktuálních CPU je touto roadmapou potvrzeno Comet Lake-S. To má mít o dvě jádra víc v maximální konfiguraci (modely ponesou od dvou až po deset jader), ale stále je 14nm. Konečně pro ně máme ale i plánovaná data uvedení. Podle roadmapy mají čipy vyjít v prvním kvartále roku 2020 pro spotřebitelský trh a v druhém kvartálu (duben–červen) pro firemní trh, což asi znamená vydání CPU a čipsetů s podporou vPro a podobných věcí. Onen spotřebitelský launch asi znamená běžné zamčené modely.

Pokud se ale podíváte na proužek ve slajdech, tak ten začíná už v Q4 2019. Myslím, že by to mohlo značit, že několik procesorů Comet Lake-S bude mít opět předsunuté uvedení ještě například v říjnu tohoto roku. Mohly by to asi být odemčené verze pro nadšence, které by tak opět vyšly rok po Coffee Lake Refreshi (i9-9900K a tak dále). Dává smysl, aby Intel v této strategii pokračoval. Mimochodem, slajd na kraji uvádí u kategorie čipů „S“ TDP 35/65/95 W, takže je možné, že Intel ani u desetijader nezvýší TDP. Tedy oficiální hodnotu. Spotřeba v zátěži může samozřejmě narůst, protože TDP Intel uvádí vždy jen pro základní frekvenci a turbo může jít spotřebou výš.

Od Comet Lake-S bude existovat také verze Xeon E podporující ECC a používající serverové čipsety. Podle roadmapy mají tyto procesory vyjít v Q1 2020 a asi by mohly mít také deset jader. Momentálně dostupné Xeony E-2100 ještě mají jenom šest jader, ale někdy teď by podle dokumentu už měly vyjít modely Xeon E Coffee Lake Refresh (E-2200?) s osmi jádry.

Rocket Lake na desktopu až v roce 2021?

Tato roadmapa končí poslední čtvrtinou roku 2020 a už v ní není Rocket Lake pro desktop, což je nová 14nm generace procesorů, kterou Intel zařadil podle předchozích materiálů z Tweakers.net do roadmapy jako následovníka čipů Comet Lake – a víme o ní, že má podporovat PCI Express 4.0, tudíž by teoreticky mohla mít i jiné novinky, zatímco od Kaby Lake po Coffee Lake Refresh Intel v podstatě jen opakoval architektury CPU a GPU ze Skylake bez změn. Rocket Lake-S pro desktopy tedy asi vyjde až v roce 2021, v prvním nebo druhém kvartále roku. Je asi pořád možné, že by se opět ukázalo pár nadšeneckých odemčených modelů ještě na podzim 2020, ale slajd to neukazuje.

roadmapy intel unik duben 2019 tweakers 03 desktop
Roadmapa Intelu pro desktopový segment, uniklá v dubnu 2019 (Zdroj: Tweakers)

Nový socket? Ještě nevíme, ale budou nové čipsety

Zatím bohužel nevíme, zda Comet Lake-S bude fungovat v dnešních deskách s čipsety řady 300, v roadmapě není uvedený socket. Zřejmě pro tyto procesory ale vyjde nová generace čipových sad (řada 400?). Xeon E na bázi Comet Lake-S má totiž používat „CML PCH“, tedy čipset generace Comet Lake, zatímco řada 300 je generace Cannon Lake/CNL (CPU Cannon Lake byla sice zrušena/nahrazena Coffee Lakem, ale jejich 14nm čipset zůstal). Platforma řady 400 bude stále umět jen PCI Express 3.0 a nikoliv PCIe 4.0. Ale nějaké novinky v konektivitě by mít mohla.

Rocket Lake-S v roce 2021 má podle slajdů, které jsme tu měli už minulý týden, už umět PCI Express 4.0. A také bude používat „ICL PCH“, tedy čipset, který byl původně míněn pro 10nm procesory Ice Lake. Opět tedy může mít nové technologie. Ovšem to, že už jde o sadu určenou dříve pro 10nm CPU s novými jádry, otevírá určitou šanci, že s těmito čipsety by mohla být uvedená i úplně nová desktopová platforma s novým socketem. Historicky totiž Intel vždy s novým CPU jádrem (generace „tock“) uvedl nový socket. Je tedy asi určitá nemalá šance, že pokud ještě Comet Lake-S bude fungovat v dnešních deskách, pro následující Rocket Lake-S (a PCI Express 4.0) už bude třeba deska nová. Zda třeba už bude tato platforma používat paměti DDR5, v tuto chvíli nevíme.

X299 dostane v létě čipy Cascade Lake-X, pořád maximálně 18 jader

Tolik tedy k mainstreamové platformě LGA 1151 plus k tomu, co ji bude následovat. V roadmapě jsou ale i highendové a worsktation platformy. Na socketu LGA 2066 má letos v třetím čtvrtletí přijít generace procesorů Cascade Lake-X. Zůstanou stejné počty jader jako v nyní prodávané řadě X Core i9 deváté generace, maximum je podle roadmapy pořád 18 jader. Ale Cascade Lake má opravy bezpečnostních chyb a vylepšenou architekturu, takže by mělo být v řadě věcí lepší než Skylake-X Refresh. Zde zřejmě nevyjde nový čipset, bude stále používán X299.

Co přijde po Cascade Lake-X zatím nevíme, až do Q4 2020 není v roadmapě vyznačený následník. Mohly by to už být 10nm Ice Lake-X, ale pokud ano, tak až v roce 2021. Zatím to ale v plánech není odhaleno. Současně s highendovými Cascade Lake-X má jinak vyjít i také maximálně 18jádrová verze Xeon W pro pracovní stanice (možná jako Xeon W-2200). Vydání bude zřejmě také v létě (Q3 2019). Na rozhraní Q1 a Q2 2020 pak ale asi vyjde nějaký refresh těchto čipů – stále se stejným čipsetem C422 a stále jen s 18 jádry, ale novinkou bude podpora nevolatilních pamětí Optane DC Persistent Memory („Apache Pass“). Tu tedy asi ze začátku platforma Xeon W s čipy Cascade Lake-W nebude umět.

Přehled oprav bezpečnostních chyb v spekulativním vykonávání kódu pro procesory Intel Cascade Lake-SP

Servery: Cascade Lake Refresh v roce 2020?

Segment pracovních stanic dává nahlédnout i do Xeonů Scalable pro servery na socketu LGA 3647. V roadmapě je vyznačeno vydání Cascade Lake-SP v Q1 2019 (což cca sedí, vyšly na začátku dubna). V Q1 2020 má vyjít „Cascade Lake Refresh SP“, tedy facelift těchto stále 14nm čipů. Mohl by mít nový čipset „LWS PCH“, ale stále poskytne jen PCI Express 3.0. Podle aktuálních informací od Intelu sdělených během konferenčního hovoru k hospodářským výsledkům za první kvartál by někdy během roku 2020 už prý měly jít na trh 10nm serverové procesory. Ale ty zatím tato roadmapa (končící v Q4 2020) neukazuje.

Opět musíme upozornit, že není jisté, zda třeba tyto roadmapy nejsou falzum. A pokud jsou pravé, je zde také riziko, že nemusí být aktuální, nebo že v nich Intel z nějakého dalšího důvodu něco zamlčel, třeba proto, že si ještě s 10nm čipy nebyl jistý. Berte tyto informace jako obvykle s rezervou (a zkontrolujte, jestli ji máte správně nafouknutou a nechybí vám kufru hever).

Aktualizováno (29.4. 2019):

Intel na tyto úniky roadmap zareagoval. Přesněji řečeno je odmítl jakkoli komentovat.

Galerie: Roadmapy budoucích procesorů Intel (uniklé i oficiální dokumenty)

Desktopová roadmapa Intelu: Cascade-X a Comet letos, Rocket Lake až 2021? Nový socket?
Ohodnoťte tento článek!
3.9 (78.18%) 11 hlasů

8 KOMENTÁŘE

 1. falzum? berte to s rezervou? nafuknuta razerva s heverom? v zasade sa redaktor mylil u vsetkych 10nm novinkach u Intelu ktore na tomto webu doteraz vysli a bol privelmi optimisticky so svojimi nazormi a nasledne sa ukazalo ze to bolo vzdy mimo…preco by sme vam mali verit aj pri tomto clanku ze je to fake? ja verim ze uz intel ide tam tam, tak ako o tom pise cely svet…preco by sme zase vasemu prehnanemu optimizmu mali verit?

  • V tomhle případě osobně teď celkem věřím, že tyhle dokumenty jsou pravé, a neříkám, že se tomu jako nemá věřit. Kdybych byl přesvědčený, že je to fake, tak to buď nenapíšu vůbec, nebo napíšu „dejte si bacha, tohle je asi fake“. Ale nemůžu to vědět jistě ani to nijak zaručit. Tak je poctivý upozornit na to, že se tu pracuje se sice zajímavýma (a proto to má smysl psát), ale nejistejma informacema. A snažím se, aby si lidi tuhle věc uvědomili.

   Protože ze zkušenosti vidím, že se na tu modalitu podobných zpráv hrozně zapomíná. Lidi v debatách hrozně často vytáhnou že „Intel/AMD sliboval X“, ale ve skutečnosti mluví o nějakém leaku nebo spekulaci, který nikde nebyl potvrzený a samotná firma nikdy nic takového neřekla. Takže sice bych se mohl krýt za to, že „každému člověku s nějakou inteligencí to musí být jasný“, ale já to radšš vždycky explicitně opakuju. Protože většina lidí nečte tyhle zprávy každý den a prostě s tím nemají tu zkušenost/vypěstovanej cit, takže je nemusí při čtení vůbec napadnout, že neoficiální/uniklé věci se můžou změnit/ukázat jako fake a tak.

   Kromě toho si myslím, že je lepší občas nemít v nějaký předpovědi pravdu, když se k tomu dopělo nějakým metodicky správným uvažováním/na základě nějakých podkladů, než se s odhadem trefit, když byl ale založenej na chybný úvaze nebo třeba na věcech jako antipatie/emoce.

 2. Nemohu si pomoci, ale novinky o Intelu jsou zpravidla spíš optimistické s výhledy a úniky. Naopak pokud jde o AMD, většinou se držíte hodně zpátky a opatrně (byť je to možná podvědomě).

  • Opravdu?
   No, podle mě se u AMD hodně objevujou takový různý přehnaný očekávání a pak to zase na druhou stranu hateři vytahujou a používají jako pseudoargumenty. Takže pravděpodobně fake věci jako byly ty specifikace z AdoredTV bych radši udupal v zárodku než se to rozhoří 🙂

   Jinak ty „výhledy a úniky“ jsou u Intelu proto, že je přinese nějaký zdroj, který mi přijde důvěryhodný. U toho AMD bych takový newsky měl rád taky, ale když k tomu chybí ten materiál, tak není z čeho. Podobný věci se teď moc neobjevujou, jenom od youtuberů, kteří to podle mě mají vymyšlené. Když materiál byl, tak jsem o tom rád psal: https://www.cnews.cz/roadmapa-procesoru-amd-renoir-vermeer-dvoulety-cyklus-socket-am4-az-roku-2020/ – tohle je ale zatím to poslední zaručené, co o roadmapě AMD CPU máme, myslím.
   Nebo když tehdy v roce 2015(!) unikly ty plány platformy AM4 (tehdy ještě označené jako FM3), to byly super úniky. https://www.cnews.cz/platforma-amd-am4-podrobneji-summit-ridge-apu-jejich-cipsety-a-dalsi/ https://www.cnews.cz/cely-plan-procesoru-amd-do-roku-2017-raven-ridge-stoney-ridge-am4-promontory/

   Ono u AMD se myslím vyplatí být opatrnější, protože jsou třeba věci jako APU s HBM a další věci, který by vcelku dávaly smysl udělat, ale AMD je neudělá, pravděpodobně kvůli penězům, i když by udělat šly. Takže když je argument „tahle věc by dávala smysl udělat tak proč ne“, tak u AMD bych byl vždycky opatrnější než u Intelu – ten má prachů víc a spíš může jít do experimentů (i když je pak taky často zase zruší). Díky těm prostředkům holt má Intel víc možností. Podle mě se například nedá vyloučit, že by Intel teď přeportoval něco z těch 10nm CPU jader zpátky na 14nm. Zaručený to není, ale co já vím, 30% šance by třeba být mohla? Možná i vyšší. Kdežto AMD kvůli tomu rozdílu ve zdrojích by tohle nemohlo udělat. Kdyby vybouchl na tři roky 7nm proces, tak bych si nedovolil doufat, že přeportujou Zen2 na 14/12nm. Ale je to hlavně o těch penězích, u někoho s desítkama miliard se holt musí kalkulovat s více možnostma.

  • Ještě teda taky teď to trošku vypadá, jako by se Intelu bořilo všechno na co sáhne pod rukama, ale to je právě asi nebepečná věc v tom, že z toho človek snadno dostane dojem že jsou úplně neschpopný a nic od nich nehrozí. Takže je IMHO dobrý takový představy korigovat. Ostatně, ono se mohlo zdát, že jsou v pytli už třeba po Core i7-8700K – 14nm proces vyčerpaný, není jak přidat jádra protože spotřeba. Ale 5 GHz z toho stejně vydupali a jádra přidali (za cenu TDP).
   Podobně lidi hrozně podceňovali AMD před Zenem. Prostě proto, že předtím měli FX a ztráty/dluhy, se nevěřilo, že by dokázali udělat zajímavou CPU architekturu. Ry(zen) pak vyšel mnohem mnohem lepší, i než si mysleli realisti/optimisti, takže takoví vyložení pesimisti byli nakonec hodně vedle. Asi to byla trochu podobná situace, i když Intel a AMD se těžko srovnávají.