UPC zrychlí na 1 Gb/s. Zatím ale jen na Slovensku

11

Slovenské UPC dnes oznámilo, že od zítřka začne poskytovat připojení k internetu s rychlostí 1000/50 Mb/s. Operátor v síti nasadil nový standard DOCSIS 3.1, který díky efektivnější modulaci a možnosti využít širší vysílací pásmo dokáže přenášet vyšší rychlost. Teoretickým stropem je až 10/1 Gb/s.

Na vyšší rychlosti se mohou těšit v Bratislavě a městech Pezinok a Svätý Jur, které leží severně od hlavního města. Dosavadním maximem slovenského UPC (stejně jako českého) byla rychlost 500/30 Mb/s. Za gigabit si operátor bude účtovat 24 eur (620 Kč) měsíčně s jednoletým úvazkem.

Uvedení gigabitového připojení je ukázkou našeho odevzdání přinášet průkopnické a inovativní služby nabízející úžasné zážitky pro naše zákazníky. Jsem rád, že UPC internet s rychlostí 1 Gb/s bude mít zároveň již v první fázi svého uvedení největší pokrytí domácností v Bratislavě a okolí, ve srovnání s nabídkou jiných operátorů. Je to výsledek dlouhodobých a výrazných investic do rozvoje naší širokopásmové sítě a technologie založené na platformě DOCSIS 3.1, který nabídne našim zákazníkům nové možnosti virtuální zábavy,“ uvedl generální ředitel českého a slovenského UPC Martin Miller.

Internet od UPC na Slovensku využívá necelých 140 000 domácností, dosah sítě je čtyřikrát větší (zhruba 600 000 domácností). Gigabitová rychlost je dostupná na 210 000 přípojkách.

TIP: O2 nabízí gigabitový internet. U vás doma ale nejspíš nebude

Liberty Global, mateřská společnost UPC, loni ohlásila novou iniciativu GigaWorld, jejímž cílem je rozšířit gigabitové přípojky do všech zemí. Dostupná místa zatím ale spočítáme na prstech jedné ruky. Prvním pokrytým městem byla německá Bochum, kde rychlejší síť spustil kabelový operátor Unitymedia. Loni se přidala ještě polská Varšava (UPC Polska). Na sklonku roku pak Liberty Global oznámila ještě spuštění gigabitové sítě v nizozemském Utrechtu (operátor VodafoneZiggo, společný podnik Liberty a Vodafonu), ale komerční dostupnost je naplánována až na rok 2020.

Kdy se dočkáme v Česku, zatím není jasné. Mohlo by se tak stát až po prodeji UPC Vodafonu, kdy se fakticky rozdělí česká a slovenská pobočka. Vodafone totiž od Liberty Global kupuje kabelové sítě pouze v zemích, kde figuruje jako mobilní operátor. Získá tak českou, maďarskou a rumunskou pobočku UPC plus německou firmu Unitymedia.

UPC zrychlí na 1 Gb/s. Zatím ale jen na Slovensku
Ohodnoťte tento článek!
4.5 (90%) 2 hlasů

11 KOMENTÁŘE

 1. ten nepoměr je brutální, kdyby to bylo těch 1000/500 nebo nejhůř 200 tak by to šlo. Přecijen je doba cloudová a ten upload se hodí už víc než dřív. Ikdyž ta cena je luxusní proti českému UPC kde za 200/20 platím 600,-.

  • mám 300/20 za 480, dá se sjednat lepší cena, když ti končí závazek … ale po odkoupení Vodafonem mám obavy, jestli nebudu muset hledat jiného providera … z Vodafonu nic dobré nekouká …

 2. Dobry den, nechtel byste lepsi internet?
  –Chtel. Co nabizite?
  Mame tady pro vas pripraveny nas nejrychlejsi internet 300/20.
  –Spis bych mel zajem o 300/300.
  Bohuzel, nevedeme. Nashledanou.

  Toz asi tak. Tech 150/10 je vazne tragedie, driv meli joudove z UPC aspon pomer 10:1, ale bohuzel, zacali to srat jeste vic.