Je tu USB4. Nová generace s rychlostí 40 Gb/s je založená na Thunderboltu 3 od Intelu

7

Nedávno jsme tu psali o USB 3.2 a potom také o bezpečnostních rizicích s rozhraním Thunderbolt (respektive netěsností implementací, které ho měly zabezpečovat). A tento týden přichází novinka, v níž se obě linie spojují. Konsorcium USB Promoter Group, které za vývojem tohoto rozhraní stojí, totiž oznámila jeho úplně novou generaci, která by měla být největší aktualizací od vydání USB 3.0: nové USB4. A jak do toho zapadá Thunderbolt? Jak si asi vzpomínáte, Intel chtěl už před dvěma lety z této původně proprietární technologie udělat standard, který by mohly používat všechny počítače. To se zatím nestalo, ale nyní se tato budoucnost zřejmě konečně blíží: USB4 má totiž být založeno právě na technologii z Thunderboltu, kterou Intel konsorciu poskytl.

Intel dnes oznámil, že otevřel specifikaci protokolu Thunderboltu 3 a poskytl ji k dispozici skupině vyvíjející USB. Tím se otevírá konečně prostor pro to, aby řadiče s touto konektivitou mohli vyvinout další firmy. Ať už ASMedia, AMD, nebo třeba Apple pro své ARM procesory (které by se prý měly brzo dostat do jeho notebooků).

USB4: standardizovaný Thunderbolt 3

A současně s tím oznámila USB Promoter Group USB4, tedy novou generaci této technologie, jejíž specifikace by se měla objevit snad ještě letos. A USB4 by mělo vzniknout právě na základě Thunderboltu 3 a používat jeho protokol. Získá tím také jeho propustnost – bude schopné přenášet data rychlostí až 40 Gb/s, přičemž použité by k tomu zřejmě měly být stejné porty USB-C jako dnes, takže by s nimi měla být zachována kompatibilita.

Intel Thunderbolt3 3
Intel Thunderbolt 3 bude v budoucnu integrován do specifikace USB4, i dnešní zařízení by měla být kompatibilní

Dlužno říct, že Thunderbolt 3 funguje na 40 Gb/s jen s aktivními kabely (vybavenými čipy pro posílení signálu), které jsou celkem drahé. V oficiálním oznámení se uvádí, že pro tuto rychlost budou třeba speciálně certifikované kabely. Pokud by musely také být aktivní i pro USB4, pak to trošku vyšší rychlost pokazí, ale aspoň zde tato možnost bude pro ty, kdo ji potřebují. Například pro zájemce o externí grafickou kartu k notebooku. Jako levnější alternativa zde stále bude režim odpovídající USB 3.2 Gen2x2, který poskytne 20 Gb/s přes lacinější „blbé“ kabely.

 • Two-lane operation using existing USB Type-C cables and up to 40 Gbps operation over 40 Gbps-certified cables
 • Multiple data and display protocols to efficiently share the total available bandwidth over thebus
 • Backward compatibility with USB 3.2, USB 2.0 and Thunderbolt 3

Jak moc se bude USB4 od Thunderbolu 3 lišit, není jasné. Je pravděpodobné, že jeho komunikace, fungování a schopnosti založené na sběrnici PCI Express budou z velké části převzaté. Tisková zpráva USB Promoter Group dokonce uvádí, že s těmito novými řadiči budou fungovat i starší zařízení vyvinutá pro nestandardizovanou verzi, jinými slovy USB4 bude s Thunderboltem 3 kompatibilní. To by znamenalo, že z velké části půjde jen o přejmenování. A porty USB4 budou zpětně kompatibilní i se zařízeními pro USB 3.0–3.2 a 2.0. Jen bude třeba redukce nebo jiný kabel, pokud by taková periférie měla konektor typu A. USB4 by mělo být, jak už bylo řečeno, postaveno na oboustranných drobných portech USB typu C.

Thunderbolt 3 v sobě spojuje možnost rychlých přenosů dat, výstupu na obrazovku v rozlišení 4K a také napájení

USB4 bude jako Thunderbolt 3 také podporovat obrazový výstup (s protokolem DisplayPort), který bude sdílet přenosovou kapacitu rozhraní. A samozřejmě bude součástí také napájení připojeného zařízení nebo naopak počítače ze zařízení (třeba u notebooku u dokovací stanice/monitoru). Což ostatně funguje i jen na běžném USB 3.1/3.2 s portem typu C.

USB4 má být interní označení, standard dostane jiné PR jméno

Označení USB4 poněkud nezapadá do předchozího značení (USB 2.0, 3.0, 3.2). Kromě chybějící mezery také asi bude vypadat hloupě, pokud by se za něj přidalo nějaké číslo menší verze (USB4.1?). Ovšem USB4 může zatím být jen pracovní označení. Momentálně tato technologie míří jen na implementátory čipů, ještě ne na veřejnost. Pro tu by asi mělo být určeno nějaké „lidské označení“ podobné názvu SuperSpeed pro USB 3.0–3.2. Marketing by pak asi měl podle představ tvůrců používat spíše ono, ale jak toto jméno bude znít, zatím nebylo rozhodnuto nebo prozrazeno. V praxi nicméně asi i tak bude termín USB4 používán, protože i nomenklatura USB 2.0/3.0 je populárnější než High Speed a SuperSpeed.

Galerie: Intel Thunderbolt 3 a USB4

Je tu USB4. Nová generace s rychlostí 40 Gb/s je založená na Thunderboltu 3 od Intelu
Ohodnoťte tento článek!
4.8 (96.52%) 23 hlasů

7 KOMENTÁŘE

  • Vždyť je to jen uvolnění Thunderboltu 3 pro ostatní výrobce, nic nového.
   A upřímně mi přijde méně zmatečné, když bude z Thunderboltu USB 4, než když si teď spousta lidí myslí, že to je jiný název pro USB-C…

  • PR lidi od USB jsou ještě horší jak markeťáci z AMD. Jejich nápad s přejmenováním USB 3.0 na 3.2 je na vyhazov a přejmenovat Thunderbolt na USB 4 je jen pokračování. Firmy snad budou soudné a budou tomu dál říkat thunderbolt.

   • Asi tym chceli deklarovat zachovanie spatnej a doprednej kompatibility, ale predovsetkym slo urcite o to, aby zariadena s USB 3.0 a 3.1 po vydani USB 3.2 nevyzerali zastaralo a menej konkurencne. Teraz je v tom pekny gulas, mali by tam zamestnat niekoho, kto chape pohlad bezneho cloveka.

 1. No to to letí….nedávno tu byl článek o USB 3.2 a ani ne tejden na to už tu máme USB 4.0 😀 kdyby tahle upgradovali všechny komponenty v PC strojích, tak Mooruv zakon tu bude „navěky“ 😀

 2. pokial to bude spatne kompabitibilne s USB 2.0, 3.0 atd. tak sa nie je coho obavat. a pokial tomu budu stacit aj „blbe“ kable tak sem s tym. Pokial z toho clovek nehodla zapajat grafiku na prenos dat postacuje. Len dufam ze uz daju na nejake tie roky pokoj s tym USB. Ty vole, po USB kym prislo USB 2.0 to trvalo a bol to prevrat, hlavne v spatnej nekompatibilite, hlavne s kablami… je mi jasne ze sa z toho poucili a uz pri USB 3.0 to bola ina labutia piesen. Hlavne nech je tvar konektoru zachovany a spatne kompatibilny aby clovek pomaly kvoli standardu nemusel menit „vsetku“ drobnu elektroniku. btw podla mna nazov USB4 je celkom idealny aj pre PR a hlavne po grafickej stranke, totiz cislica 4 sa vdaka Thunderbold logu da krasne nahradit BLESKOM a pokial je to nove USB4 „prevzate“ Thunderbolt, bolo by to aj symbolicke pre tento novy standard. Hoc v texte sa blesk neda pisat, len cez windings (ci ako sa vola ten font).