Velký úlovek pro Intel: největší výrobce telefonních SoC si vybral pro své čipy jeho továrny

22
Šéf Intelu Pat Gelsinger s HPC GPU Ponte Vecchio 1600
Šéf Intelu Pat Gelsinger s HPC GPU Ponte Vecchio
-
Zdroj: Intel

Intel se snaží ze svých továren udělat světový foundry podnik schopný konkurovat TSMC. A povedlo se mu dostat opravdu prestižního klienta. Ten ale asi zatím Intelu nesvěří své prestižní produkty.

Intelu se podařilo získat hodně významný zářez na pažbě ve své snaze rozšířit svoji působnost i na zakázkovou výrobu čipů pro další firmy a stát se tak konkurencí pro Samsung a TSMC. Ty se s tzv. „Foundry“ modelem vypracovaly na pozici lídrů v nejpokročilejších křemíkových procesech, která patřívala Intelu. Ten se proto také snaží získat externí klienty a teď získal jednoho z nejvýznamnějších: devátou největší křemíkovou firmu.

Intel tento týden oznámil, že uzavírá strategické partnerství s tchajwanskou firmou MediaTek, která se stane klientem jeho továren pod hlavičkou Intel Foundry Services,(zkráceně IFS). MediaTek býval relativně menším výrobcem procesorů ARM, ale za posledních deset let výrazně narostl a v poslední době urval velký díl trhu mobilních SoC pro chytré telefony, v nichž se stal největším konkurentem Qualcommu, a loni dokonce v telefonech dosáhl vyššího tržního podílu. Firma je teď devátým největším polovodičovým hráčem na světě dle žebříčku IC Insight, tržbami ještě o něco větším než AMD.

MediaTek je pro Intel jedním z největších klientů, které vůbec mohl ulovit, nad ním už co do velikosti tržeb není moc „fabless“ výrobců, o jejichž zakázky by mohl usilovat – jen Broadcom, Nvidia a Qualcomm. MediaTek zároveň vyrábí převážně u TSMC, které je ve Foundry byznysu tím hlavním „nepřítelem“, kterého Intel musí vyzvat. Pro MediaTek je naopak Intel příležitost o něco diverzifikovat svou závislost na dodavatelích, přičemž výhoda by byla i geografická, protože s Intelem by část čipů mohl vyrábět i na území Evropy a USA.

MediaTek Pentonic 2000 1600
MediaTek Pentonic 2000, SoC pro chytré televize (zdroj: MediaTek)

Objem spolupráce asi zatím bude omezený

Partnerství obou firem může tedy být významné, ale ve skutečnosti je asi ze strany MediaTeku relativně opatrné a neznamená hned velkou míru spolupráce a nějaký masový odvrat od TSMC. Tchajwanská firma totiž u Intelu zatím asi neplánuje zas tak velký objem výroby a jeho služby použije jen pro menší část svých produktů. Může tedy jít o kontrakt tak trochu na zkoušku a také možná s tím, že Intel bere jako doplňkového dodavatele pro méně důležité úkoly.

K Intelu totiž podle všeho nepůjde výroba stěžejních mobilních SoC používajících nejmodernější procesy. Ve zprávě se hovoří o tom, že MediaTek Intelu zadá výrobu čipů pro různé zařízení typu „smart edge“. Do této části jeho portfolia nepatří procesory pro telefony, ale síťové (Wi-Fi) a 5G čipy a SoC pro televize, chytrou domácnost, Internet věcí, ale asi také třeba auta. MediaTek teď 5G modemy vyrábí i pro Intel (který své vlastní pokusy ukončil a divizi prodal Applu), takže jejich výroba by byla jakousi reciproční spoluprací. Paradoxní (a vtipné) by ale bylo, kdyby MediaTek u Intelu vyráběl také Wi-Fi adaptéry, které jsou určené pro AMD a prodávané pod jeho značkou.

MediaTek použije proces Intel 16 (dříve 22FFL)

MediaTek by u Intelu pro tyto produkty měl použít starší a jednodušší proces Intel 16, který je pokračováním levné technologie 22FFL (FinFET Low Power). Mělo by jít o určitý hybrid vlastností 14nm a 22nm procesu Intelu, proces 22FFL byl Intelem zamýšlený jako technologie tvořící levnější alternativu ke 14nm procesu a také zvlášť uzpůsobená pro analogové aplikace a čipy pro bezdrátovou komunikaci (radio-frequency). Což dává smysl v kombinaci s předchozí informací o tom, jaký typ čipů (Wi-Fi, 5G) MediaTek u Intelu má vyrábět.

Proces 22FFL jehož je Intel 16 pokračováním je hybridem mezi 22nm FinFeTovým a 14nm procesem Intelu
Proces 22FFL, jehož je Intel 16 pokračováním, je hybridem mezi 22nm FinFeTovým a 14nm procesem Intelu (zdroj: Intel)

Ačkoliv původně Intel technologii označoval jako 22nm, asi by měla být srovnatelná s „méněnanometrovými“ procesy konkurence, proto tedy podobně jako ostatní procesy byla přečíslována – „Intel 16“ by tedy asi mělo indikovat, že je na úrovni nebo zhruba okolo 16nm procesu.

Tip: Intel ukázal plán výrobních procesů: 7nm, 4nm, 3nm, 20A a 18A technologie – s pomocí přečíslování

Vlastnosti procesu 22FFL jehož je Intel 16 pokračováním
Vlastnosti procesu 22FFL, jehož je Intel 16 pokračováním (zdroj: Intel)

Jak velké objemy výroby, a tím pádem jak velké objemy peněz a využité kapacity pro továrny Intelu tento kontrakt přinese, zatím netušíme. Intel zde každopádně má šanci navázat dlouhodobější spolupráci a v případě spokojenosti MediaTek může vyzkoušet i jeho další pokročilejší procesy a případně mu zadat větší rozsah produktů. A také samozřejmě důvěra MediaTeku může sloužit jako reference pro další klienty, které se Intel bude snažit získat. Tato spolupráce by tedy měla být hlavně začátek delšího procesu a bude na Intelu, zda se šance úspěšně chopí.

Zdroje: Intel, Tom’s Hardware

Velký úlovek pro Intel: největší výrobce telefonních SoC si vybral pro své čipy jeho továrny
Ohodnoťte tento článek!
3.1 (61.43%) 14 hlasů

22 KOMENTÁŘE

 1. Je zajímavé, jak se článek tváří, že to říká Intel, a přitom Intel o tom, že by u něj Mediatek vyráběl na 22FFL či Intel 16 neříká ani slovo. Říká to tomshardware, což asi bude původní (a nepřiznaný) zdroj tohoto článku.

   • Oni majú zvládnuté 22 a 14nm, tento 22FFL má ale úplne iné rozmery.

    Navyše Mediatek by chcel robiť aj nejaké RF veci, ktoré Intel vyrábať nedokáže. Napríklad aj modemy pre apple robili v TSMC (najprv úplne, potom „len“ RF časť). Pri 22FFL Intel sľubuje, že to už dokážu, ale kto vie aká je realita.

    Podľa mňa Mediatek dopadne ako Altera.

  • Ve SF je to možná jedno, ale např. v tabletech chybějící HW podpora AV1 u Snapdragonů zamrzí. Mediatek SoCy to snad již mají druhou generaci. Prý mají být letošní Dimensity využity u některých modelů Xiaomi Padů 6, tak uvidíme jak dopadnou.

 2. Tak nevím. Intel slaví „velký úlovek“ tím, že u něj MTK (IMHO nejprašivější výrobce s vlastním vývojem) bude vyrábět na 5 let staré lince nějaké své šity? Je to opravdu vítězství? Není to náhodou něco na způsob paběrkování u GloFo?

  • Váš komentář přesně ukazuje, jak to dopadne, když slušný novinář začne bulvarizovat své články, protože tak mají vyšší čtenost, a jeho článek si přečte tupoun, kterého nezajímá, co Intel ve skutečnosti zveřejnil, ale má naprosto jasno v tom, že je to špatně.
   Srovnání s GloFo je dost mimo mísu. GloFo se živila prodáváním svých výrobních kapacit. Intel ne. Pro Intel jsou to prachy navíc. Linka existuje, je nevytížená, tak proč ji nepoužít k vlastnímu prospěchu. O tom, že by to bylo vítězství, neřekl samozřejmě Intel ani slovo. Ono by to bylo i nelogické, protože na vítězství musíte někoho porazit. A tady nikdo poražený není. Ač to dneska vypadá, že kapacity výroby čipů se začínají uvolňovat, jedná se jen o kapacity moderních drahých procesů. U těch starých a levných je naopak stále zoufalý nedostatek kapacit. Tedy se ani nedá říci, že by Intel porazil nějakou TSMC, Samsung nebo někoho dalšího. Prostě Mediatek si spočítal, že se mu vyplatí navrhnout některé své čipy znova na proces od jiného výrobce, než se potýkat s nedostatkem výrobních kapacit. Dopadne to tak, že všichni budou spokojení. Teda až na lidi jako vy.

   • A jéje! Radek vytáhl hlavu z Intelovy prdele a vytáhl na modrý džihád kvůli jedinému správnému výkladu korá… eh co to pletu, PR výstupů. 😀 Možná jsem opravdu onen tupoun, ale jak to po sobě čtu, tak ani náhodou jsem nenapsal nic o tom, že je něco špatně nebo že by někdo někoho porazil. Jen taková vsuvka: GloFo se živí prodejem svých kapacit a Intel se jím neživí? Jsou to jen „prachy navíc“ – aha! 😀 Jen jaksi v obou případech platí, že jde o levnou a starou a překonanou výrobní linku…

    Tak kdybys ještě stále nepochopil o čem jsem psal, zkus se vydejchat, vyklidnit, trochu zkrotit ego, a pak číst bez toho, že bys měl před očima krvavý nápis „už zase ubližují Intelu!“ Pomůžeš tím nejen sobě, ale i ostatním.

  • #9 semi společnost v roce 2021, 60% meziroční růst, 17,5 miliardy $ tržby z čipů (odhad)
   https://www.electronicsweekly.com/blogs/mannerisms/ten-best/top-ten-7-semiconductor-companies-2021-2022-04/
   Rozhodně by byla velká výhra pro Intel, kdyby se s nima podařila navázat trvalá obchodní spolupráce, stejný případ jako Qualcomm (který ale zatím projevil zájem jenom o packaging, ne o wafery). Je jedno, že to je zatím jenom jejich low-cost proces, když budou spokojení, tak teprv Itnel má šanci jim zkoušet nabízet svoje bleeding-edge, takže tohle je nutná první fáze.
   Druhá strana je, že zatím je to ve fázi, že to MT a QC ještě jen zkoušejí, jestli to s Intelem půjde.

   • Ohledně MTK mě nepřesvědčuj, názor na tuto společnost jsem si udělal už velmi dávno, ještě když dělali věci jako čipsety do CD-R/DVD-R mechanik. Je to jen osobní hodnocení, obchodní výsledky s tím nemají moc společného.

    Na téma velké výhry: budeš muset přesvědčit hlavně Holečka, který je schopen vymluvit tele z jalové krávy (pokud má tato kráva vytetováno logo Intelu) 😁. Podle něj to Intel „nepotřebuje“ a je to vlastně nějaká poloviční charita, která přináší jen „drobné“ (jestli jsem správně dekódoval jeho ekonomickou analýzu).

    Za sebe se rovnou zeptám: myslíš si, že by fablessáci šli zkoušet štěstí k Intelu, kdyby mělo TSMC (nebo kterýkoli jiný výrobce) volné kapacity?

    • Nebude to jenom o kapacitě, ale i o snaze konkurencí tlačit dolů ceny. Fablessáci IMHO k Intelu půjdou na zkoušku a byli by rádi, kdyby to s ním fungovalo. Protože Intel tahá za kratší provaz, tak jim bude muset dávat nižší ceny a za předpokladu že technické parametry služby budou splněné*, tak se to prostě vyplatí. Tím, jak napřed a dominantní je TSMC, tak u něj obvykle výroba může být dražší, než když se povede najít alternativu u nějaké konkurence (teda pro čipy/procesy, u kterých ta alternativa je, samozřejmě že kdyby Apple v roce 2020 šel do Intelu a chtěl alternativu N5, tak tam nic připraveného k výrobě nenajde).
     Je to stejný případ, jako když se Nvidia trhla a dělala/dělá část GPU u Samsungu – pravděpodobně na tom celkově něco ušetřili a zbylo víc marže do kapsy.

     * což zatím nevíme, Intel se bude muset snažit, aby měl dost kvalitní nástroje/podporu. Může se stát, že tihle klienti zjistí, že se s jeho technologií pořád pracuje o tolik hůř, že se to nevyplatí i při nižší ceně.