Vivo ukázalo první mobil s čtečkou otisků integrovanou v displeji

0
Vivo se čtečkou otisků pod displejem

Čínské Vivo je v západním světě málo známou značkou, protože ještě nezahájilo globální expanzi. Ale v Asii má tak silnou pozici, že je čtvrtým největším výrobcem mobilů na světě. Na CESu firma představila „první telefon se čtečkou otisků v displeji určený ke komerčnímu prodeji“.

Uvozovky proto, že Vivo mělo hotový telefon se čtečkou otisků již před rokem, ale prodávat jej nezačalo. Tehdy výrobce využil ultrazvukovou technologii od Qualcommu. Tomu ale nasadil parohy a do nového telefonu integruje optickou čtečku Clear ID od Synaptics.

Technologie je tedy stejná jako u všech dnes používaných čteček, ať už jsou vepředu nebo vzadu. Rozdíl je pouze v tom, že Clear ID je schována uvnitř telefonu a vidí i skrz OLED panel (s LCD technologii nelze použít).

Vlad Savov z magazínu The Verge si nový telefon vyzkoušel a potvrdil, že to skutečně funguje a řešení je pohodlné. Jen je pomalejší než běžné čtečky, je to poznat i na videu. Clonící OLED zřejmě snižuje citlivost, na závěry je ale brzy. Ani software ještě Vivo nemusí mít plně vyladěný.

Jak čtečka funguje? Ve spodní části obrazovky se zobrazí symbol otisku, na který přiložíte prst. Objeví se jen na zamčené obrazovce, případně při jiných úkonech vyžadujících ověření uživatele. Při běžném provoz není symbol vidět a čtečka není aktivní. Pokud jste zvyklí telefon odemykat prstem už při vytahování z kapsy, na hladkém displeji se na správné místo asi nebude snadné trefit.

Nic bližšího o telefonu nevíme. Vivo dostupnost zařízení oznámí ještě na začátku roku 2018. Pozor, pouze oznámí dostupnost. To také může dopadnout tak, že v únoru řekne, že telefon začne prodávat na podzim.

Ohodnoťte tento článek!