Vodafone se rozdělí. Vysílače bude spravovat nová firma a mluví o sdílení sítí

0

Vodafone Group začátkem měsíce posílila, když za 19 miliard odkoupila tři evropské pobočky UPC (včetně české) a německou kabelovku Unitymedia. Skupina se ale zároveň připravuje na krok, který mobilního operátora připraví o jeho důležitou součást. Vodafone totiž vyčlení vlastnictví a správu mobilních vysílačů do sesterské společnosti TowerCo. K rozdělení by mělo dojít do května 2020.

Firma TowerCo by měla být největšího svého druhu v Evropě. Spadat pod ní bude 61 700 věží v 10 zemích Evropy včetně přibližně 5000 vysílačů v Česku. TowerCo by měl dle odhadů Vodafonu generovat roční příjmy v hodnotě 1,7 miliardy eur a hrubý zisk 900 milionů. Vodafone Group bude TowerCo z počátku plně ovládat, ale skupina plánuje během 18 měsíců prodat minoritní podíl, případně připravit veřejnou emisi akcií. Získané peníze by měly pokrýt dluh skupiny.

TIP: Aplikace NetMonster vám ukáže mobilní vysílače v okolí a také jejich detaily

Vodafone očekává, že po rozdělení budou obě firmy fungovat efektivněji. TowerCo se může více otevřít velkoobchodním partnerům nebo se spojit s konkurencí kvůli sdílení sítí. Vodafone již v současnosti sdílí nebo oznámil spolupráci o sdílení sítí ve třech zemích. V Británii spolupracuje s tamním O2, Itálii s operátorem TIM a ve Španělsku s Orangem. Letos všechny smlouvy rozšířil tak, aby se do budoucna týkaly i sdílení 5G.

Mapa vysílačů Vodafonu
Mapa vysílačů Vodafonu (zdroj: GSMWeb)

To v Česku je situace úplně odlišná. Rozdělení infrastruktury a služeb proběhlo v roce 2015 u O2, od něhož se odštěpil Cetin. A O2 (Cetin) společně s T-Mobilem sdílejí pasivní infrastrukturu sítí 2G, 3G i LTE, proti čemuž Vodafone horečně bojuje, byť podle ČTÚ je dohoda tržní jedničky a dvojky v pořádku.

Paradoxně by tak z věží dnešního Vodafonu mohly v budoucnu vysílat i jeho konkurenti. Lze předpokládat, že O2 a T-Mobile brzy rozšíří smlouvu i o sdílení 5G. Vodafone by podobnou dohodu mohl mít s případným čtvrtým operátorem. Případně se může připojit k O2 a T-Mobilu. Scénářů je několik. Jisté je jen to, že Česko není nafukovací a nové věže na kopcích či antény na střechách nemohou přibývat donekonečna. U 5G se přitom plánuje zhuštění sítě, takže důvodů pro sdílení bude jen přibývat.

Zdroj: Vodafone

Vodafone se rozdělí. Vysílače bude spravovat nová firma a mluví o sdílení sítí
Ohodnoťte tento článek!
3 (60%) 2 hlasů