Vývojář komplexních doplňků jako Tab Groups končí. Změny ve Firefoxu nevnímá jako přínosné

Blížící se odstřihnutí podpory starších doplňků ve Firefoxu přináší první oběti. Jeden z vývojářů nedokáže překonat omezenost WebExtensions, navíc by ho to stálo nemalé úsilí. Popsal, jak vnímá přerod Firefoxu.

9
Firefox Nightly
Firefox Nightly

To, že Mozilla postupně Firefox promění na jiný prohlížeč, čímž ho vlastně zbaví podstaty, bylo napsáno několik milionů článků – a na Cnews jsme to probírali nejméně ve dvou podcastech. (Novější byl natočen v srpnu loňského roku a starší v listopadu 2015.) Nedávno jsme se probírali statistikou, která napověděla, o kolik doplňků přijdeme po definitivním odstřihnutí starého systému pro doplňky.

Co zatím víme, se starými doplňky to nevypadá růžově. Od samého začátku víme, že nový model doplňků, WebExtensions, bude po vzoru Chromu a dalších prohlížečů podporovat spíše povrchní přidávání funkcí. Firefox si ovšem udělal jméno na tom, že jej bylo možné silně modifikovat. To s novým modelem skončí. Otázka zní, jak silné budou restrikce nového modelu doplňků oproti starému a kdo si s nimi poradí. Nebo bude chtít poradit.

Smrt komplexních doplňků

Sám používám mj. doplněk Skupiny Panelů, jenž nahrazuje před skoro již rokem odebranou funkci Panorama pro seskupování stránek, která pomáhala s organizací a zlepšením produktivity. Kdo některý z doplňků od autora Skupin Panelů používá, patrně už viděl vývojářův vzkaz. Luís Miguel, známý též pod přezdívkou Quicksaver, se ke změně modelu pro doplňky vyjádřil v tom smyslu, že API WebExtensions považuje za příliš limitující.

Zprvu byl optimistický, jenže právě jeho doplňky patří k těm, které se silně opírají o modifikace uživatelského prostředí. Konkrétně se v případě Miguela jedná o tyto kousky:

Vývojář se domnívá, že z těchto doplňků bude mít v novém světě šanci na přežití pravděpodobně FindBar Tweak, který předělává integrované vyhledávání na stránkách. V určité formě by mohly přežít Skupiny Panelů. I kdyby se je podařilo předělat pro API WebExtensions, šlo by o kompromis. Doplněk by ztratil část funkcí, musel by být zcela přepsán a muselo by dojít také ještě k dalším úpravám na straně Firefoxu.

Pro komplexní doplňky nebude ve Firefoxu místo. Skupiny Panelů ale určitou šanci na úspěch mají, byť v omezené podobě
Pro komplexní doplňky nebude ve Firefoxu místo. Skupiny Panelů ale určitou šanci na úspěch mají, byť v omezené podobě

Autor tvrdí, že z plánových funkcí některé v novém modelu naprogramovat nelze. Jiné možná ano, ale šlo by o komplexní práci nad jeho schopnosti. Luís Miguel se aktivně účastnil diskuzí a komunikoval s Mozillou. O migraci na WebExtensions s tím, že podpora pro komplexní doplňky z Firefoxu zcela zmizí, není dodnes přesvědčen a nevnímá tento krok jako přínosný. Sám říká, že komplexní doplňky pro Firefox byly jeho největší konkurenční výhodou.

Vývojář zavírá krám

Problematika je obsáhlá, protože staré doplňky pro Firefox představují na jedné straně výhodu, na druhé straně kouli u nohy. Řešil jsem to už kdysi v komentáři. Není překvapivé, že Miguel kritizuje Mozillu za tuto změnu, která znamená zahodit roky práce na doplňcích s tím, že pro ně v novém světě nebude místo. Vývojář sám své doplňky nutně k životu nepotřebuje, tím spíše nemá motivaci pokračovat v práci.

Počítá s tím, že se po přechodu uživatelská základna zmenší, navíc jej vývoj doplňků neživí. Proto s vývojem končí. Výše uvedené doplňky v těchto dnech vyšly v úplně posledních verzích. Ve stávající podobě budou fungovat, a to až do vydání Firefoxu 57, k němuž by mělo dojít během listopadu. Vývojář zveřejnil zdrojové kódy, takže na jeho práci může někdo navázat, ale zda se tak stane, zůstává ve hvězdách, navíc stále platí, že nově příchozí by se musel poprat s omezeními, která přechod na API WebExtensions přinese.

Doplněk Beoyond Australis patří k těm, které vyklidí scénu
Doplněk Beoyond Australis patří k těm, které vyklidí scénu

Lze předpokládat, že podobných případů se vyskytne víc. Znáte dalšího vývojáře či vývojářky, který by v souvislosti se změnami ve Firefoxu vývoj vámi oblíbeného doplňku vzdal? Na závěr ještě přikládám kompletní původní vyjádření Luíse Miguela.

Ohodnoťte tento článek!

9 KOMENTÁŘE

 1. Koncepce Mozilly je – Co nejvíc Firefox přiblížit Chromu. Jednak vymýšlet něco originálního je nelehké a pak Chrome je úspěšný. Tak proč ne? Na inspiraci není nic špatného, když to bude přínosná inspirace. Jenže když dva dělají totéž nevede to ke stejnému výsledku. Nemluvě o tom, že Mozilla vlastně díky skluzu kopíruje to, co Chrome většinou zavedl mnohem dříve. Místo toho by se v Mozille měli zamyslet nad tím, jak se odlišit od Chrome a nabídnout alternativu. Není to nic jednoduchého (být originální/lišit se), ale je to lepší než dělat to samé, co udělal Chrome před nimi. V takové případě nemám důvod používat Firefox. Google bude stejně lépe dostupný, přítomný v instalačkách a aktualizacích programů třetích stran. Já nebudu mít důvod instalovat něco, co bude velmi podobné nebo stejné jako Chrome, který na rozdíl od Firefoxu bude všudepřítomný.
  Firefox si nový uživatelé nainstalují jen cíleně, když jim nabídne něco jiného než Chrome. Jenže Mozilla dělá všechno proto, aby Firefox se lišil minimálně od Chrome. Jejich strategie je snad jen nové logo Mozilly a dohánění toho skluzu. Chybí koncepce, která by měla šanci na úspěch. V Mozille by měli mít za domácí úkol, doplnit tuto větu: Firefox si nainstaluji a budu používat protože… („Je jako Chrome“ neberu za správnou odpověď nepovažuji, ani PR řeči ve stylu „podporuje zdravý a svobodný internet“. Tím nikoho neosloví.

  Firefox osobně (jako hodně jeho současných uživatelů) používám hlavně kvůli doplňkům/rozšířením, které nejsou pro Chrome dostupné a alternativy pokud existují, tak mi nevyhovují. Když o ně přijdu, mohu snadno přejít a používat jiný prohlížeč. V ostatních ohledech se bohužel tak moc neliší (snad až na VPN v Opeře). Firefox tímto přijde o poslední velkou výhodu.

  • V minulosti to byli právě pokročilí uživatelé, kteří protlačovali v okolí Firefox jako alternativu k všude (Windows) dostupnému IE. V době svého příchodu Chrome neměl těmto uživatelům moc co nabídnout, takže ztráta podílu FF asi jde hlavně na vrub agresivní distribuční politice Chrome. K těmto pokročilým uživatelům se Mozilla v poslední době probíhající chromizací FF a zahozením jeho výhod obrací zády.

 2. Už bych se ani nedivil, kdyby časem Mozilla obětovala i Gecko a přešla na Blink s odůvodněním, že budou mít více času na to podstatné (třeba další nové GUI). Až bude Servo hotové, bude to možná tak v čas, jako na trh přišel Firefox OS. Jestli bude taky tak optimalizovaný, tak to možná bude i lepší. Kéž bych se mýlil.

 3. No asi je na čase, abych přestal být lenivý a začal častěji pouštět Vivaldi. 🙂

  Jinak když se Mozilla pokouší vyrobit z Firefoxu klon Chromu, mohli by zkusit udělat něco s tou otřesnou správou paměti. Po týdnu uspávání počítače musím Frfox restartovat, jinak uhnívá celá paměť a počítač přestává být použitelný…

 4. Ten poslední FF upgrade mě celkem hodně zpomalil celkovou odezvu, nemluvě o občasném zamrznutí celého FF.

  Tak jsem to vyřešil přechodem na Chrome. Kupodivu bylo za ty roky co jsem ho ignoroval, přidáno hodně doplňků, a sice to není úplně optimální, ale rozhodně již použitelné. A člověk si na ty drobnosti rychle zvykne.

  Takže cíl nového Firefoxu asi splněn, jsem na Chrome. 🙂