WD má zase nepravé specifikace u disků, teď jsou špatně RPM. Ale ne tak, jak byste čekali

5
WD RED
WD Red
-
Zdroj: Cnews.cz

Zas je tu kauzička, kdy specifikace pevných disků neodpovídají realitě. Ale u téhle nejsou „lžiHDD“ pomalejší, než co firma tvrdí, ale paradoxně rychlejší.

Výrobce pevných disků Western Digital si trošku pošramotil pověst, když začal bez upozornění do disků Red pro zařízení NAS montovat plotny s problematickým záznamem SMR. Pravda, šlo o praktiku používanou v jiných řadách HDD i konkurenty a už byly podniknuté kroky k nápravě. Ale WD se zdá povedlo spustit další skandálek s disky, které něco mají napsané ve specifikacích, ale ve skutečnosti to pak uvnitř sviští jinak.

Tentokrát je to ovšem trochu paradoxní, protože s těmi nespolehlivými specifikacemi je to trošku jinak, než byste čekali. Vypadá to, že Western Digital začal prodávat výkonnější HDD se 7200 otáčkami za sekundu v řadách, které dříve byly jen 5400otáčkové, aniž by tato změna byla ve specifikacích uvedena.

Disky WD s 5400 otáčkami nemají 5400 otáček za minutu (mají víc)

O tomto problému se opět objevily zprávy na Redditu a podobných místech. A podobně jako minule trvalo hodně dlouho, než si získaly patřičnou pozornost. Na použití 7200otáčkových disků upozornilo to, že řada uživatelů si začala stěžovat na vyšší úroveň hluku z rotace ploten (a vyšší teplot) u externích disků, například u modelů s označením EMAZ a EZAZ na konci.

Vypadá to, že Western Digital začal v takových HDD používat mechaniku a plotny se 7200 otáčkami a pokud jsou tyto modely pomalejší než oficiálně 7200RPM disky, pak je to jenom kvůli odlišně nastaveným firmwarům, které nemohou rychlost rotace snížit, ale mohou třeba zpomalit agresivitu seeku (zda to WD uměle dělá, nevíme).

Tyto disky už nemají uvedenu přímo rychlost otáček 5400 RPM, ale cosi jako „třídu výkonu 5400 RPM“. WD se zdá se rozhodl používat nadále toto označení jako obecný ukazatel výkonnostní úrovně, který ale není svázaný s reálným hardwarovým parametrem. A disk, který je oficiálně 5400RPM třída, může běžet s jinou rychlostí rotace. Tyto nové disky údajně v datech SMART indikují, že plotny rotují s 5400 otáčkami za minutu, byť to není pravda. Pohled do detekčních utilit vám tudíž nepomůže, protože neuvádějí reálné údaje.

Specifikace WD Red 5400 RPM Class
Specifikace disků WD Red udávají místo otáček údaj 5400 RPM Class (Zdroj: Western Digital)

Frekvence hluku reálnou rychlost prozradí

Pokud si tedy chcete ověřit, že máte takovýto převlečený výkonnější model, asi vám nezbude než zkusit akustické měření. Frekvence hluku a vibrací by u disků s 7200RPM disků by měl základ hluku mít 120 Hz.

WD Elements 8TB frekvence
WD Elements 8TB ukazuje na záznmau zvuku jasně 120 Hz a související frekvence, vzniklé otáčením s rychlostí 7200 RPM (Zdroj: Blocks and Files)

Některé disky, které byly takto vytipovány jako 7200RPM modely na zapřenou vydávající se za 5400RPM, jsou například 8TB externí disky WD MyBook, WD Elements, ale zdá se i některé model WD Red a WD Red Plus. Jejich kódy můžete vidět zde na tomto seznamu z Redditu. Je ovšem možné, že není zdaleka kompletní.

 • WD80EMAZ-00WJTA0 (WD Elements 8TB)

 • WD80EDAZ (WD Elements 8TB)

 • WD80EZAZ-11TDBA0 (WD MyBook 8TB)

 • WD80EFAX (WD Red Plus 8TB)

 • WD100EFAX/WD101EFAX (WD Red Plus 10TB)

 • [WD80EFZX? (old WD Red 8TB)]

A také uvidíme, zda třeba zase nevysvitne, že co nejdřív „praskne“ na WD, dělají už i ostatní výrobci, což se u SMR ukázalo.

Externí disk WD Elements
Externí disk WD Elements (Zdroj: Western Digital)

Proč mizí 5400otáčkové disky a je to vůbec špatně?

Disky s 5400 otáčkami bývaly v dobách před SSD považovány za něco méněcenného, mají totiž jak nižší sekvenční rychlosti čtení a zápisu (protože projetí jedné stopy trvá dále), tak také pomalejší „seek“. V průměru trvá déle, než se najdou data při náhodném přístupu. Z pohledu výkonu by tedy byl důvod k protestům, pokud by vám prodali disk s 5400 RPM a tvrdili, že běží na 7200 RPM.

Ovšem časy se mění a v době SSD už často výkon stejně není důležitý. S rychlejšími 7200RPM HDD může mít leckdo naopak problém proto, že mají vyšší spotřebu a zejména hlučnost. Proto nyní někteří „podvedení“ nejsou spokojení ani s tímto směrem záměny.

Proč vlastně WD toto dělá, když by 5400otáčkové disky snad měly být levnější (a možná i mít menší poruchovost)? Je to pravděpodobně proto, že do pomalejších 5400RPM disků se používá odlišný návrh a trochu odlišné součástky, ale objem jejich výroby už asi není tak velký, Serverový trh, který patrně odebírá velké množství disků, preferuje 7200RPM. Western Digitalu by se zřejmě vyplatilo, pokud by mohl zcela přestat vyrábět 5400RPM modely a vše sjednotit na 7200RPM discích.

Je možné, že při masové výrobě už jsou náklady na rychlejší modely stejně vysoké jako u těch pomalejších, takže pozbývá smysl je dál držet ve výrobě. Tedy až na tu nižší hlučnost a spotřebu, která jako výhoda pomalejších HDD zůstává. Takže bychom byli raději, pokud by se tato optimalizace výrobních nákladů neujala a firmy dál vyráběly i HDD s 5400 otáčkami za minutu.

I tak ale opět musíme dodat, že v tomto případě neplatí, že by se vás WD nějak snažil vzít na hůl tím, že vám prodá něco horšího a levnějšího, paradoxně je výkon vyšší, takže zde není na místě nějaká silná kritika, jako by to bylo případě, kdyby se pod 7200RPM schovávalo 5400. Takto obráceně je to spíš kuriózní.

Vadilo vy vám, že HDD které se hlásí jako 5400RPM nebo se dříve vyrábělo se 5400 RPM, je nově skrytě 7200RPM, aniž by to bylo uvedené ve specifikacích?

Vyjádření Western Digital:

For select products, Western Digital has published RPM speed within a “class” or “performance class” for numerous years rather than publishing specific spindle speeds.

We also fine-tune select hard drive platforms and the related HDD characteristics to create several different variations of such platforms to meet different market or application needs. By doing so, we are able to leverage our economies of scale and pass along those savings to our customers.

As with every Western Digital product, our product details, which include power, acoustics and performance (data transfer rate), are tested to meet the specifications provided on the product’s data sheet and marketing collateral.

Zdroje: Reddit (1, 2), ComputerBase, Blockks and Files

WD má zase nepravé specifikace u disků, teď jsou špatně RPM. Ale ne tak, jak byste čekali
Ohodnoťte tento článek!
4.1 (82.67%) 15 hlasů

5 KOMENTÁŘE

 1. Tak ať si vymyslí nějaký svůj parametr Performance Level do brožurky a neprzní naprosto jasně definovaný „fyzikální“ parametr. 🙂 Tohle je naprosto jasný případ příliš kreativiního marketingu, který je tak naprosto odstřihnutý od reality, že ani nevědí co vlastně prodávájí.

  • Naopak, vědí naprosto přesně co činí (myslím, že ke všemu se vyjadřuje jak technické tak právní oddělení). To, že má disk 5400rpm si mylně vsugeruje kupujcící, což s velkou pravděpodobností bylo právě úmyslem. Výrobce neslibuje, že disk má 5400rpm takže pokud má ve skutečnosti více nejde o rozpor se specifikacemi. Jako vždy platí, že se nemá nic předpokládat (v pozitivním smyslu ve prospěch zákazníka CMR/SMR,… ).

 2. hmm do teď jsem měl prakticky výhradně WD, už vlastně 20let … s pár Seagatama špatný zkušenosti
  možná bude na čase změnit stáj
  5400 disky na backup/NAS super, kupuju záměrně kvůli nižší hlučnosti

 3. To skoro vypadá že 7200RPM už jsou zcela nahrazeny SSDéčkama. WD ve snaze zbavit se skladových zásob je přeznačuje na 5400RPM. Teorrie o ušetřeni nákladů a sjednocení výroby mi nějak nedává smysl.