Videohovory ve skupině více než dvou lidí si letos užijete také ve WhatsAppu

Na konferenci F8 2018 bylo oznámeno, že se WhatsApp dočká skupinových videohovorů. Čekají ho ale také další novinky. Prosakovat pak dále začínají zprávy o tom, že je provozovatel služby otevřený zavedení reklam.

0
WhatsApp
WhatsApp
-
Zdroj: logo: Facebook / koláž: Petr Urban / Cnews

Facebook na konferenci F8 2018 oznámil, že výrazně zlepší Instagram Direct. Přibude do něj totiž videovolání, a to rovnou s možností volat ve více než dvou lidech. Takový WhatsApp základní videohovory podporuje od podzimu 2016. Nezůstane ale pozadu za Instagramem a doplní možnost volat si i s obrazem ve skupině více lidí. To je hlavní spotřebitelská novinka.

Kdy se jí dočkáme? Facebook uvádí, že v průběhu následujících měsíců. Minimálně se tak zdá, že skupinové videovolání dorazí na WhatsApp výrazně později než na Instagram. Vývojový tým dále chystá nálepky (stickers, chcete-li). Dostupné by měly být brzy. Ačkoli nové výraznější funkce do WhatsAppu subjektivně přichází pomalu, na oblíbenosti to komunikátoru neubírá.

K tématu: Pověst Facebooku dostává další ránu. Opouští ho i druhý zakladatel WhatsAppu

Právě naopak. Na konferenci bylo prozrazeno, že lidé pomocí komunikátoru v součtu denně provolají dvě miliardy minut. Funkce WhatsApp Status si pak našla 450 milionů denních uživatelů a uživatelek. Facebook s WhatsAppem míří ještě dál. Kromě spotřebitelského trhu si začíná všímat podnikové sféry. V lednu byl v prvních zemích (a jen na platformě Android) spuštěn WhatsApp Business s tím, že je zatím určený malým podnikům.

Velké podniky a zavedení reklam

O firemní WhatsApp od té doby projevily zájem tři miliony subjektů, jak nedávno prozradil Zuckerberg během konferenčního hovoru určeného investorům a inovátorkám. Facebook má ovšem plán na rozšíření komunikátoru – chce nalákat také velké firmy. Komunikační platformu trápí otázka monetizace, což by se v případě firem dalo řešit tak, že některé funkce zpoplatní. Tam by to fungovat mohlo.

V reakci na GDPR v Evropě byla minimální věková hranice pro používání WhatsAppu zvednuta na 16 let.

K tomu možná také dojde, nezdá se však, že by (částečné) zpoplatnění vstoupilo do spotřebitelské sféry. Tam byl naopak roční poplatek za používání služby Facebookem zrušen. Proto nepřekvapí, že se komunikátor otevře reklamám. Respektive se tomu Facebook nebude bránit.

V úterý to pro CNBC potvrdil David Marcus, viceprezident komunikačních platforem ve Facebooku. To bude nejspíš reálný důvod, proč z Facebooku odešel Jan Koum, spoluzakladatel a dosavadní šéf WhatsAppu. Odchod oznámil 30. dubna 2018, konkrétní důvod odchodu ale neuvedl – snad až na to, že chce mít více času na hraní ultimate frisbee.

Ohodnoťte tento článek!