První problémy s Windows 10 v1809. Některým upgrade smazal desítky gigabajtů dat

Lidé začali hlásit různé problémy s aktualizací na Windows 10 verze 1809, většina z nich ale neplatí za závažné. Bohužel se rojí i hlášení o smazaných osobních datech. Poselství je jasné – upgradu vyhýbejte, dokud nebudeme vědět víc.

111
Ilustrační foto
Ilustrační foto
-
Zdroj: Microsoft / Cnews

Protože Microsoft oficiálně uvolnil Windows 10 verze 1809, začíná se čerstvé vydání pomalu rozšiřovat na místa, kam se během testování v programu Windows Insider nedostalo. A s tím se objevují první problémy.

Předně je třeba dodat, že Microsoft zatím distribuuje sestavení 17763.1. jedná se tedy o to stejné sestavení, které dal poprvé veřejnosti k dispozici k testování dne 18. září 2018. Toto sestavení obsahuje dvě známé chyby, na které v uvedený den firma upozornila:

 1. Správce úloh nezobrazuje vytížení procesorových jader zcela přesně. Odchylku od skutečného stavu neznáme.
 2. Šipky pro rozbalení procesů na pozadí ve Správci úloh blikají.

Do oficiálního vydání je už ale neopravila, žádná servisní aktualizace pro toto sestavení zatím vydána nebyla. Mám dvě poznámky. Za prvé, byť první opravný balíček nevyšel, je jistě blízko. Očekávám ho příští úterý, které bude záplatovací a během kterého bude zahájena automatizované distribuce October 2018 Updatu.

Za druhé, ačkoli by bylo žádoucí, aby Microsoft vydal odladěný produkt, zmíněné chyby jsou bezvýznamné – stabilitu neovlivňují. Většina lidí se s nimi nesetká. Protože je navíc zatím nová řada Desítek uvolněna jen k manuální instalaci, běžný uživatel nebo uživatelka se s nimi nesetká. (Pokud vadí někomu, kdo chce upgrade vynutit ručně, pak existuje jednoduchá rada: jste informovaní, upgrade zatím neprovádějte.)

K novinám v systému patří tmavý režim Průzkumníka
K novinám v systému patří tmavý režim Průzkumníka

Ovladač Intel Display Audio

Dne 2. října, kdy firma Windows 10 v1809 oficiálně uvedla na trh, na webu podpory upozornila na další známý problém. Ovladač Intel Display Audio (intcdaud.sys) ve verzích 10.25.0.3 až 10.25.0.8 způsobuje vysoké vytížení procesoru, což má krom jiného negativní dopad na akumulátor. Pokud se pokusíte o upgrade ručně, budete na tento problém upozorněni.

Microsoft doporučuje raději neupgradovat a vyčkat na aktualizovaný ovladač. Pokud nechcete čekat na automatickou instalaci, můžete si pomoct ručně. Intel už vydal verzi 10.25.0.10, která popsaný problém řeší a je součástí grafického ovladače 24.20.100.6286 ze 29. srpna a novějších verzí (aktuální je verze 25.20.100.6323 ze dne 1. října).

Vymazaná osobní data

Podívejme se na trable, které se objevily od té doby. Někteří si stěžují na to, že jim nefunguje načítání stránek v Edgi. Pár lidí uvádí, že se s tím vypořádali aktivací IPv6. Jiné prohlížeče zastavenou konektivitou postižené nejsou. Thurrot.com ale získává hlášení i o tom, že v některých případech došlo ke smazání záložek.

I to je spíše drobnost, a to zejména ve srovnání s velice závažným problémem, který momentálně platí za největší – možná za celou historii Windows 10. Někteří totiž hlásí, že jim proces upgradu smazal uživatelská data v adresářích C:\Users\PublicC:\Users\uživatelskéjméno. Ty tedy patří uživatelským profilům.

Problém se hojně rozebírá na Redditu, kde zakladatel či zakladatelka vlákna píše, že některá data z adresářů smazána nebyla. Zato došlo k přemístění obsahu složek Plocha, DokumentyStažené soubory a některých dalších na sekundární úložiště. Jiní hlásí úplné vymazání jednotky s výjimkou několika adresářů. Na fóru podpory Microsoftu jeden uživatel píše, že přišel o 227 GB dat, jež byla umístěna v osobní složce Dokumenty. A není jediný.

Ačkoli je nezodpovědné, pustit se do upgradu systému bez zálohy, pokud Microsoft vydal špatně otestovaný software, tak ho to samozřejmě za způsobené komplikace neomlouvá. Za sebe doporučím to, co vždycky – s upgradem nespěchejte. Pokud jste hodně zvědaví, alespoň se ujistěte, že jste svá data zálohovali. Minulá verze byla zatížena mnoha chybami včetně vážnějších potíží s některými SSD.

První problémy s Windows 10 v1809. Některým upgrade smazal desítky gigabajtů dat
Ohodnoťte tento článek!
4.3 (85.81%) 62 hlasů

111 KOMENTÁŘE

 1. S upgradem bychom radi poseckali, kdyby nam to Microsoft povolil. Kamosovi se to samovolne vcera nainstalovalo, sice to vypada, ze nic nezmizelo, ale stejne nadaval, ze neni zadenj insader, aby to musel mit prvni.

  • samovolně to asi nebylo … dal vyhledat aktualizace a už to jelo … já upgradoval nez problémů, data jsou na místě … v dokumentech mám akorát mega s fotkami, ty mám ale ještě na dalších třech místech …

  • nevím co myslíš, MS brdel, nebo brečení postižených … z tohoto důvodu vynechávám při instalaci „uživatelský výběr složek“, co se má při upgrade ponechat … buď dělám čistou, nebo ponechám všechno a pokud nejsou problémy, starou instalaci odstraním …

  • ono ikdyž by to byl jeden z tisíce tak to bude pořád řev, negativní se snadno zviditelní mezí mořem spokojených, tak to je všude. A tady je proměnných víc, záleží v jakém stavu své mašiny měli ti postižení. Je to jako u mobilů ikdyby se na sto tisíc vyskytlo pět uživatelů s nějakým problémem tak z toho budou mnohastránková fóra a ještě za rok se BFU budou ptát zda to má cenu když je to „tak poruchový“….

      • Tak se pochlub, co lze za „Ta stovka, nebo dvě“ pořídit? A poměrně velká a nevypnutelná ztráta soukromí u nejlevnějších verzí licencí se ocení jak?

      • já psal jen o pořizovací ceně … za 140 korun platná licence w10 pro, to snad nestojí za zmínku …

      • Většina prodaných PC jsou notebooky, většina notebooků má předinstalované Windows 10, které nejsou za 140Kč. Jistě, dá se z poměrně úzké nabídky vybrat notebook „bez OS“ a pak koupit nevyužitou OEM licenci z bazaru. Ale kolik takových lidí je? 0,1%? Většina ostatních za licenci zaplatila (velmi hrubým odhadem – každý výrobce platí Microsoftu jinou částku, kterou si střeží jako obchodní tajemství) 700-1500Kč u nejlevnějších verzí. Ti, co už si licenci koupili jako „neoddělitelnou“ část PC, si za 140Kč žádnou další kupovat už nebudou.

      • nutí snad někdo někoho kupovat si ntes, resp. stolní pc s předonstalovaným systémem? Firmy to neřeší a zbytek to dělá naprosto dobrovolně …

      • „a zbytek to dělá naprosto dobrovolně“ Stejně jako se za komunistů naprosto dobrovolně volila jediná povolená strana 🙂

     • Pro někoho jsou věcné argumenty házení perel sviním. Zaslepení trollové si zaslouží jen prudit 🙂 Pak si možná uvědomí, že jejich firma, ať je jakákoliv, není žádná modla, kterou musí za každou cenu hájit, když se na ní řekne křivé slovo. Viz. Maudit, který vymýšlí konstrukce s mediálním bojem Googlu a Applu 🙂 Takoví lidé dokážou na novinkách obhajovat Putina, že bylo správné, že poslal agenty GRU s nervovým jedem do cizího státu zabít Skripala.

      • pak ale zůstanou jen trolly … a s tím Skripalem nejsi k smíchu jen ty 😀

      • Někteří prostě nepřipustí omyl svého idolu a dělají ze sebe v diskuzi hlupáky.

       A s tím Skripalem… Jak to podle tebe vlastně bylo? 🙂

      • někdo si hrál s novičokem, ale ty bláboly kolem toho, že to Ruští agenti nesli v lahvičce od parfému a kdo ví co … když novičok je vícesložková látka a musí se míchat v přesném množství a pořadí v ideálních podmínkách … co k tomu říct? Pak prý špičkoví agenti a producírují se po Británii prošpikované kamerami, jako na dovolené …

      • A už jsme doma 😀

       Vypadají takto klasičtí ruští turisté? https://www.youtube.com/watch?v=iFqB3FADiBc

       A to připomínám, že RT (Russia Today) je státem financovaná televize pro zahraniční diváky. Má za úkol zlepšovat obraz Ruska v zahraničí a přesto tam odvysílali interview, že i na moderátorce bylo vidět jak se hlídá aby se jejich argumentům sama nesmála. A chvíli se jí to nedařilo 🙂

      • évidentně jsi nepochopil ani slovo 😀 😀 Kde jsem řekl, že tohle nejsou agenti? Kde je ale psáno, že to byli oni? Mayová říkala? Ta toho naplácá každý den, i si u toho zatančí … vidlačka ve funkci …

      • Jen tak bokem, svou přítomnost v Salisbury potvrdili v tomto interview přímo dotyčné osoby. Jaký větší důkaz bys potřeboval 🙂

      • kde já tvrdím opak? Bože, tohle opravdu nemá smysl … nastuduj si něco o těch látkách …

      • Mě se líbilo jak někdo šikovně photoshopoval ctrl+c a ctrl+v tak obratně, že jsou ti dva ruští agenti ve stejným vchodu na sekundu přesně otvírají dveře v nějakým průchodu. To je prostě demence a celé vyšetřování bych okamžitě zastavil, ale oni né, oni si furt něco dál vymýšlejí, proto nevěřím Nizozemcům ani nos mezi očima, zhulený paka, který po vzrou WTC2001 oviňují ukrajinské separatisty z útoku na Boing, který je na chlup stejný co se ztratil dva měsíce předtím v malajsii a ze kterého chodily ještě týden potom smsky a MMSky z ostrova uprostřed tichého oceánu a firma RollRoyce má vešekré údaje o letové výšce, výkonu motorů, vlhkosti, tlaku a dobu letu, které takové letadlo online posílá telemetricky do centrální databáze, ze kterých lze dopočítat přibližný prstenec kde letadlo přistálo.
       Ale já na to kašlu, nemíním vysvětlovat jak bylo postavené WTC a jak se měl pád vrchních pater zastavit v 1/3, stejně budu rasista, xenofob, rebel a potížista.

      • gogo1963: Novičok lze aplikovat z lahvičky od parfému přesně tak jak to agenti GRU udělali. Apelace abych si o tom něco zjistil je jen ukázka argumentační nouze. Stejně tak se oháněli obhájci Ruska při sestřelení letu MH-17 „nastuduj si čeho je schopný Su-25“.

      • Crha: Na letišti je několik paralelních průchodů a vypadají podobně. Agenti v nich byli zachyceni ve stejný okamžik (to je prostě náhoda). Oni svou návštěvu Salisbury samy potvrdili na kameru ruské televize RT.

       „Oni“ si nic nevymýšlejí, jen vyplouvají na povrch další a další důkazy. Putin se k tom začal osobně vyjadřovat a je vidět, že tato kauza zasáhla nejvyšší patra.

       A s tím WTC a MH-17 si snad děláš srandu, že? 🙂 Měl bys jít k doktorovi…

     • Pritom Apple zpravuje jen omezeny mnozstvi hardware konfiguraci (ma jenom svoje Macy) a stejne to ty jejich updaty dokazou bricknout. Tak trochu bych ocekaval, ze si to od medii za POTVRZENE problemy sliznou mnohem vic, nez Microsoft za NEPOTVRZENE reddit posty 🙂 Media bias jak prase. A samozrejme Apple ovce se do toho rady zapojuji, ze GI?

      • Ja som tu 🍎🐑

       😀😀😀😬😬😬☺️☺️☺️😊😊😊😁😁😁😅😅😅😂😂😂🤣🤣🤣🤗🤗🤗👏👏👏

       Written on my touchbar

      • Ja som 🍎🐑

       Vlastnim dva macbooky pro, iPad a iPhone. A chcem si kupit 🍎 watch a 🍎TV

       A tie emoji pisem ta touchbare na 15″ macbooku pro z roku 2016, ktory ma aj touchbar.

 2. Mně se teda smazaly Dokumenty i Obrázky. A nebyly pak ani ve windows.old
  Zálohu mám, takže zádný problém.
  Jediné, co to mohlo ovlivnit bylo, že jsem během přípravy instalace upgradu přesouval několik GB videí ze složky user\Videa na jiný disk, aby na SSD bylo více místa.

      • ale asi ne v každé fázi … já nevím co kdy a jak … mě se doposud nic podobné nestalo … možná se štěstím, nevím … já se MS nezastávám, taky si myslím, že 2x do roka dělat upgradovací bordel na pěti počítačích je víc než dost …

      • Hlavně OS by si měl být vědom, kde jsou uživatelská data, na která nemá sahat, a kde má své binárky a konfiguráky, které chce upgradovat.

      • Můžeš s PC normálně pracovat *)

       *) normální prací se dle MS myslí klikání v Solitaire, pouštění Youtube a práce v cloudovém office365. 😉

       Gogo: co svět světem stojí, každá aplikace a OS mají nástroje, jak uživatele omezit, pokud je to potřeba. Pokud omezení není aplikováno, má se za to, že se PC dá standardně používat. Pokud v takové situaci přesto dojde k problému, jde k tíži dodavatele aplikace/OS.

 3. Nevim no, pouzivam win od jejich pocatku a s upgrady a patchi jsem nemel problem. Bylo jedno co bylo v pc, bylo to X konfiguraci a nikdy nic.

  Problemy maji jen ti, co maji bordel v PC, nestabilni OC, nebo tomu nerozumi, nebo damage control, nebo chci bejt necim na netu zajimavej a zlej MS mi rozbil PC, honem me litujte.

  O tehle pruserech vzdy jen ctu nejaky BOOM clanky, ale nikdy se mi nic nestalo a koho znam tak taky ne.

  Neni to divny?

  • Pises nesmysly, Ja mam uplne standardni WIn10 konfiguraci je s nekolka virtualkama pod Virtualboxem. A ani tohle neni Mrkvosoft schopny osefovat a zatim po kazdem upgradu se mi rozhodili nastaveni site ve virtualnich strojich. Myslis, ze mne bavi co pul roku to spravovat?

     • Vy dve lamky s tombominem nemate sanci nemit bordel v systemu. U vas to implicitne problemy mit bude. O tom nepochybuju. Takovi klasicti cesti domaci kutilove 😀

      Souhlas s Mibfoxem. Taky jsem s upgrady nikdy nemel problemy. A to mam mnoho virtualek (Hyper-V), a developer nastroju (Visual Studio, IntelliJ, Maya, ..) a hardwaru. Na herni masine zas stovky her, taky zadnej problem.

      Vetsinu problemu, co jsem resil u znamejch, zpusovoval totalne rozhasenej system, ve kterym bylo vzdycky nekolik ruznejch malwaru.

      Proste ste lamky a nemeli by ste se ani pokouset delat ty veci, o kterejch tvrdite (i kdyz vam to ani na chvilku neverim), ze delate 😉

      • A specifiky ty cistici utility, jako CCleaner a dalsi podobny sra***, jsou zodpovedny za kazdej druhej problem. Na to jsem skoro zapomnel …

      • ccleaner v defaultu nedělá absolutně nic, nepomáhá (jen naoko), ale ani neškodí …

      • Já jsem nepsal o Hyper-V, já psal o vmware. To je trochu jiný SW, víš, ty velký develepro? Navíc není problém to opravit, jde o to, že to MS nezvládne.

       Můj systém rozhašený rozhodně není, ale to ti nebudu vysvětlovat, ty wannabe odborníku.

      • Hele paciente Maudite, to ze jsi vygumovany jak kralik tady kazdy vi, jenom nerozumim proc mas potrebu napsat dalsi uplne idiotsky nic nerikajici prispevek. Asi aby jsi ai pojistil titul idiot roku..

   • treba ja ;))
    Tohle je jeden ze dvou nejvic rozsirenych virtualizacnich softwaru, spolu s WmWare a hlavne se pouziva hodne i pro ‚domaci‘, nebo poloprofi pouziti.
    Virtualky jsou celkem bezna praxe, pokud si napr. nechces zasrat OS nekolka vyvojovymi prostredimi, nebo potrebujes neco vyzkouset, a nechces riskovat, ze ti to neco rozjebe v OS, potrebujes si „nasimulovat“ server nebo pro jednoduche prenaseni nekterych nakonfigurovanych softu mezi pocitaci, atd.

      • Tombomino je trochu za zenitem. VirtualBox uz dneska moc vyuziti nema. Na profi veci hyper-v nebo vmware, na vyvoj docker.

      • To vis ze jo Mauditku, jenotlivci a male firmy, ktere to maji na zkouseni veci atd, tak urcite pojedou v Hyper-V, obzvlaste pak ti, kteri maji Home edici..
       To proste dava smysl ..akorat tak tobe toubeline…

      • A pak samozrejme, Hyper V jede pod linuxem ze…takze urcite nebude problem si prehazovat virtualky…
       Lamicko troubelinvska 😀

      • Hele Pytliku, ja nic nevynechavam. Ja to narozdil od tebe znam. O hyper V jsi tady zacal pindat ty, ze se ma pouzivat misto Virtualboxu..jako vzdy uplne mimo misu i kdyz ho nikdo nezminoval. Takze si ty svoje moudra muzes vystavit doma do krabicky, kde taky patri. Krome toho to nema s puvodnim tematem nic spolecneho, takze se laskave uz nech konecne vysetrit a nebo at ti zkraceji vychazky…
       😉

  • Koukam dalsi egocentrista do party. Ja jsem problem nemel, tak je nemuze mit nikdo.

   Ja jsem problem taky nikdy nemel a presto znam spoustu lidi i osobne a spravuju jim i pocitac, kteri problem meli a kterym to MS bezduvodne rozbil.

   Proc myslis, ze ma MS alibisticky v EULA, ze za nic neruci!

  • Mne osobně naštval, co si pamatuji, každý z těch velkých updatů – na 2v1, u kterého jsem chtěl mít fixní zásobu programů a používat jej převážně na psaní.
   Hned prví update mi smáznul jeden program a kvůli mé nepozornosti jsem si toho všiml pozdě, (a trvalo rok, než se mi povedlo sehnat náhradu…) Pak už povětšinou následovalo jen najednou rozhozené nastavení, mizející ikonky, pozadí a podobné vylomeniny.
   W10 mne taktéž kupříkladu odnaučily používat online slovník, protože připojení se k internetu znamenalo nějaký update, který na určitou dobu vyřadil zařízení z činnosti.

   Principiálně nechápu, proč jsou mi vnucovány updaty na zařízení, které se jen sporadicky připojuje k internetu a namísto bezpečnosti je prioritou funkčnost a neměnnost.
   W10 nedává uživateli zrovna moc prostoru přizpůsobit si systém vlastním potřebám. A pokud i tu špetku osobních preferencí, kterou přizpůsobit můžeme, v pravidelných intervalech ohrozí – fakt netuším, čím takový operační systém obhajovat.

 4. Pouzivam Win10Pro SK pricom jazyk zobrazenia mam zmeneny na EN US. Po aktualizacii na 1809 aj napriek nastavenenu DISPLAY LANGUAGE EN na mna Windows hovori SK. Tak som skusil nastavit primarne SK, odinstalovat EN US, opat nainstalovat EN US a nastavit ako primarny DISPLAY LANGUAGE. A mam hybrid EN US + SK = vsetko je EN okrem nazvov ikon v CONTROL PANELi. Ak nainstalujem EN UK tak Windows vsetko zobrazuje OK. Takze tlieskam MS, ze opat sme tu ako testovaci kralici!!! Okrem toho ked sme uz pri MS tak gratulujem ku mrtvemu dietatu Microsoftu v podobe 4 rocneho Windows Mobile pre Nokia Lumia napr 930. Po 4 rokoch mozete 400 Eurovy telefon hodit do kosa… al to je ina tema. Microsoft nasiera koncovych uzivatelov coraz viac…

 5. já jsem dneska přišel do práce, pustil jsem počítač a začal pracovat tam kde jsem včera přestal aniž by mi jakýkoliv soubor chyběl. Čím to asi bude? Ani spectre a meltdown opravu nemám…. prostě CRh& j3 r!tCh b!T$h 🙂

 6. Abych pravdu rekl, tak ja taky nikdy Windowsem nikdy problem neměl, ani moji klijenti, ale byl jsem u toho, když kamarad po kazde aktualizaci musel reinstalovat system na nejnovejsi buil, protože mu zapis na sekundarni interni disk (HDD) hazel modrou smrt, po kazde aktualizaci hledal 2 dny v kuse, kdy mohla nastat chyba, ale nikde nic a nezbyvalo než čistý instal, po čtvrt roce se vykašlal na Windows a ted jede čistě na linuxu, protoze ho to prestalo bavit.
  Btw. Ne nebyla to chyba z jeho strany a ne nemel nejakou blbou masinu, kdyz mel nový notebook HP omen x.