October Update v programu Windows Insider opět k dispozici. Co bylo problémem?

Microsoft se domnívá, že vyřešil všechny problémy, které mohly vést ke smazání uživatelských dat. Distribuci Windows 10 verze 1809 proto dává zelenou, zatím ale jen v testovacích kruzích. Chce mít jistotu, že se situace nebude opakovat.

14
Ninjacat je symbolem programu Windows Insider (Foto: Microsoft)
Ninjacat je symbolem programu Windows Insider (Foto: Microsoft)
-
Zdroj: Microsoft

O závažné chybě ve Windows 10 verze 1809 již řeč byla. Ještě s k ní ale vrátím. Microsoft zveřejnil dodatečné informace – chyba se aspoň dle uživatelských hlášení dotkla setiny procenta instalací uvedeného vydání Desítek. Nevíme ale, o kolik instalací se v součtu jednalo – Microsoft mluví nekonkrétně o nízkém počtu.

Aktualizace byla zatím nabízena jen k manuální instalaci, ačkoli na tlačítko Zkontrolovat aktualizace mohl klepnout někdo, kdo si upgrade vůbec ještě nežádal. Microsoft v reakci nabízí bezplatnou pomoc těm, koho se problém dotkl, a to skrze zákaznickou linku nebo svou síť obchodů. Původci problému byli identifikováni a opravy firma otestovala.

Komu je nabízen October 2018 Update?

Protože by už ke ztrátě dat docházet nemělo, byla opět zahájena distribuce October 2018 Updatu, zatím ale jen v omezené míře. Před zahájením široké distribuce je potřeba si ověřit, že se problém opravdu nebude opakovat. Microsoft tak vypustil sestavení 17763.17 do kanálů Slow ring a Release Preview. Což působí zvláštně, když ve stejný den pro standardní servisní kanál pro finální verzi uvolnil sestavení 17763.55.

Vysvětlení ale firma podává na Twitteru. Build 17763.55 obsahuje stejné opravy jako sestavení 17763.17. Jedná se tak pouze o otázku značení, aby nedošlo ke zmatku – první aktualizace je určena těm, kdo už na verzi 1809 přešli, druhá těm, kdo ještě nikoli.

Proč byla mazána data?

Problém se dotkl těch, kdo měli dříve aktivní funkci Known Folder Redirection pro přesměrování známých složek jako Dokumenty, Obrázky, Plocha aj. do nových umístění, ale soubory zůstaly na původním místě. U předchozího vydání Desítek si komunita stěžovala na to, že v zařízeních zůstávaly prázdné známé složky.

Tyto prázdné známé složky tedy Windows 10 v1809 maže, aby v zařízení zůstaly jen ty, které používáte. Skončilo to tak, že byly omylem vymazány složky s vašimi soubory. To už by se dít nemělo, detailní informace o problematice případně najdete na blogu Windows Experience.

Windows 10 build 17763.17
V kanálech Slow ring a Release Preview je dostupný Windows 10 build 17763.17

Jiné informace Microsoft nabízí na webu podpory, kde hovoří o odlišném problému. Podobný efekt zřejmě mohly mít dvě různé příčiny.

Jedním z opatření, aby se podobná situace neopakovala, je přidání možnosti specifikovat závažnost problému při odevzdávání zpětné vazby v programu Windows Insider. O tom, že by firma najala více vlastních testerů a testerek, nepadlo ani slovo.

October Update v programu Windows Insider opět k dispozici. Co bylo problémem?
Ohodnoťte tento článek!
4.6 (92.17%) 23 hlasů

14 KOMENTÁŘE

 1. Souhlasím s Mauditem. Ve složce C:\Users\Uživatel mám minimum věcí i z důvodu, kdy by se mi sesypal systém a musel bych jej přeinstalovat (s formatem C:\). Data mám na jiném diskovém oddíle a ještě se mi nestalo, že by se mi cokoliv samo smazalo (tedy pokud „neumře“ HDD – to se pak nedá dšlat nic). Přesun „známých adresářů“ na jiný diskový oddíl jsem nezkoušel a ani nevím, zda zůstanou tyto adresáře na novém umístění i po reinstalu systému… Jinak mám aktualizované Win 10 na sestavení 17763.55 a bez problémů mi jde vše

  • Uzivatel si zanic nemuze. Uzivatel si muze tak akorat za to, ze pouziva MS sluzby jako je OneDrive, ktere nejsou dostatecne osetreny (jak pise blbuvzdorne).
   Jinak svadet na uzivatele OS vinu, ktery ze sveho pohledu spravne predpoklada, ze co neni zakazano je povoleno, neni nic jineho nez hloupost, popripade okrytectvi (v pripade pitomcu jako je Maudit a spol.).

    • Jenomze uzivatel je z principu „trouba“. Tohle ti potvrdi kazdy, kdo SW pise. Vzdycky vynalezne neco, s cim vubec nepocitas. Kdy pises SW (jakykoliv) tak tohle je jeden z predpokladu.
     A neni to jeho chyba, pokud nekde neni vylozene uvedeno, ze tohle delat nesmi. A i tak je otazka, protoze neco jako OS je urcen tak sirokemu publiku, ze tahle premisa ani nejde uplatnit.
     Divej se na to z pohledu uzivatele, pro ktereho je OS blackbox..jako nadavat na BFU umi kazdy pitomec..viz Maudit.
     Problem neni uzivatel..problem je, ze MS s 10kama totalne sprasil svoje testovaci cykly a politiku releasu jednotlivych updatu. Ja delam SW 20 let a takovou idiocii, co predvadeji ted, si opravdu nepamatuji a to MS patril vzdycky mezi „beta firmy“..tudiz v dobe, kdy prisel jeho produkt na trh, to byla stejne beta a kazdy s tim uz tak nejak pocital..