Záplatovací úterý přineslo i řešení problému s mazáním osobních dat v October 2018 Updatu

Nové záplaty pro všechny, kdo používají podporované verze Windows. Microsoft vyřešil chyby, které vedly k vymazání uživatelských dat ve Windows 10 v1809.

2
Probíhá instalace nové verze Windows 10 (Ilustrační foto)
Probíhá instalace nové verze Windows 10 (Ilustrační foto)

Máme za sebou další záplatovací úterý, během něhož Microsoft nakonec nezahájil širokou distribuci Windows 10 verze 1809. První opravný balíček pro něj ale vydal, viz níže, aby ti, kdo už upgradovali, nezůstali bez podpory. Na seznamu změn v KB4464330 ale firma překvapivě uvádí jen dvě položky.

Tou druhou je informace o tom, že byly záplatovány nějaké díry. Ta první je ale klíčová, protože řeší chybu, kvůli které musela být distribuce verze 1809 pozastavena.

Problém s mazáním dat při upgradu vyřešen

Firma nabízí vysvětlení. Proč byly tedy mazány osobní soubory některých uživatelek a uživatelů? Mohl za to nesprávný výpočet, kvůli kterému byly mazány starší uživatelské profily – podle Microsoftu k problému docházelo jen na zařízeních s aktivní zásadou, která právě specifikuje, že po určité době mají být staré uživatelské profily odstraněny.

K tématu: Distribuce Windows 10 October 2018 Update zastavena. Microsoft nezvládá testování

Jenže dřívější hlášení se týkala také Windows 10 Home, kde Editor místních zásad skupiny k dispozici není, tento nástroj pro správu je určený pouze dražším edicím Windows. Další informace Microsoft nabízí ve speciálním článku, kde ale hovoří o úplně jiném problému. Podobný efekt zřejmě mohly mít dvě různé příčiny.

Windows 10

Dále jsem čekal víc oprav, ačkoli Microsoft uvádí jen ty klíčové. Reálně jich aktualizace zřejmě obsahuje víc, ale detailní přehled si firma nechává pro sebe. Takže uvidíme v praxi, co KB4464330 (ne)řeší.

Finální sestavení obsahovalo i známé chyby ve Správci úloh. Minimálně blikající šipky vidím i nadále; Microsoft je přitom na webu podpory neuvádí jako známý problém, ačkoli se jedná o zjevnou přetrvávající chybu. Podobně se Centrum akcí nejprve vysune na levé straně obrazovky a pak se teprve vrátí zpátky na pravou stranu.

Pro záplatovací úterý jen záplaty?

Na to, že „finální“ sestavení bylo uvolněno poprvé 18. září, jsem čekal, že si Microsoft ke dni oficiálního vydání (byť se nakonec nekonalo) připraví více oprav. Ačkoli se verze 1809 používat dá, chyb obsahuje poměrně dost. Bylo by záhodno, aby si výrobce dal záležet a software před širokou distribucí poctivě „vyžehlil“.

Oficiálně však všechny nové aktualizace nabízí jen záplaty, tedy s výjimkou balíčku pro Windows 10 v1809, který opravuje výše uvedenou kritickou chybu s mazáním dat. Už jsme si ale v poslední době zvykli, že opravy chyb, jež nesouvisí se zabezpečením, Microsoft testuje v poločase mezi záplatovacími úterky.

Protože jsou aktualizace kumulativní, tak tyto nové přírůstky obsahují také opravy, které se nacházely v balíčcích ze 26. září, jež některé počítače s Windows nezískaly. Neplatí to ovšem pro čerstvý Windows 10 v1809, protože pro ten v září žádný opravný balíček nevyšel.

Přehled aktualizací pro Windows ze dne 9. října 2018

Pro ty z vás, které konkrétně zajímá, jaké aktualizace Microsoft pro Windows pro spotřebitelský trh uvolnil, jedná se primárně o tyto balíčky:

 • KB4464330 pro Windows 10 v1809 (zvedá číslo sestavení na 17763.55),
 • KB4462919 pro Windows 10 v1803 (zvedá číslo sestavení na 17134.345),
 • KB4462918 pro Windows 10 v1709 (zvedá číslo sestavení na 16299.726),
 • KB4462937 pro Windows 10 v1703 (zvedá číslo sestavení na 15063.1387),
 • KB4462926 pro Windows 8.1 přináší všechny opravy,
 • KB4462941 pro Windows 8.1 přináší jen záplaty,
 • KB4462923 pro Windows 7 přináší všechny opravy,
 • KB4462915 pro Windows 7 přináší jen záplaty.

Známé problémy v nových aktualizacích

V případě Windows 7 se mohu opakovat jako kolovrátek, protože Microsoft stále nevyřešil nefunkční síťové připojení na specifických konfiguracích. Problém se pojí s chybějícím souborem INF, Redmondští zatím přesně neví, jakých konfigurací se trable týkají.

Ve Windows 10 verze 1703 a 1709 se můžete setkat s informační zprávou, jež začíná slovy „Hosted by“, když spustíte Edge. Zpráva by se měla objevit jen jednou, když v prohlížeči nastavíte blokování cookies třetích stran. Navíc se to týká jen některých jazykových mutací. Microsoft doporučuje dialog prostě zavřít, opravy se dočkáme v příští servisní aktualizaci.

Záplatovací úterý přineslo i řešení problému s mazáním osobních dat v October 2018 Updatu
Ohodnoťte tento článek!
4.9 (97.78%) 9 hlasů

2 KOMENTÁŘE

 1. Home + Editor místních zásad skupiny
  Dá se dohledat na netu. V HOME verzích je spousta věcí z PROFI, jen je zablokováno. Kdysi byly nebo i jsou návody, jak z HOME udělat PROFI verzi pouhým odblokováním různých nastavení v registru.
  Takže asi není problém při špatně nastaveném záplatovaní zmrvit Editor místních zásad skupiny i pro HOME. On tam nakonec v nějaké základní podobě musí být stejně.

 2. tak ako Maudit spomenul:
  Problem 1: Uzivatel mel nastaveno mazani starych uctu. Takze se mu stary ucet smazal. Chyba uzivatele.
  Problem 2: Uzivatel si presmeroval „zname adresare“, tzn. Downloads (Stazene soubry), Documents (Dokumenty), atd. do jineho umisteni, ale uz si nepresunul data z tech adresaru. Uzivatelska komunita si zaroven zadala, aby se duplicitni adresare mazaly. Opet chyba uzivatele, ze operaci presunuti dokumentu udelal jen napul.

  jednoducho system v tomto pripade nebol dostatocne „blbuvzdorny“ voci uzivatelom ktori si za to v tomto pripade mozu sami