Windows 10 verze 1909 je hotový. Nazývá se November 2019 Update

Teď už víme, jak se nové vydání Windows 10 bude nazývat. Microsoft řekl, že je hotové, nesdělil ale přesně, kdy se ho dočkáme.

7

Letošní podzimní vydání Windows 10 bylo oficiálně pojmenováno jako November 2019 Update. Loni Microsoft nové vydání pojmenoval podle října, reálně jsme ho kvůli potížím a odkladu ale spatřili až v polovině listopadu a většina uživatelek a uživatelů Desítek se mu vyhnula. To je vše, co reálně potřebujete vědět k názvům.

Pokud ale máte rádi zmatení, vězte, že verze 1909 (kódové označení „19H2“) si v čísle stále nese odkaz na měsíc září, což protentokrát nedává smysl ani vzdáleně. V tomto roce v září nebylo vyprodukováno ani tzv. finální sestavení. Microsoft otevřeně říká, že za konečné vydání považuje sestavení 18363.418, které bylo zveřejněno 8. října v rámci tzv. záplatovacího úterý.

Tip: Shrnutí všech představených novinek ve Windows 10 verze 1909

Samozřejmě, že další opravy budou následovat, v tomto ohledu není práce nikdy hotová. Byl však určen bod, kdy je daná verze Microsoftem považována za dostatečně odladěnou, aby ji mohli začít používat běžní uživatelé a uživatelky. My obvykle doporučujeme s upgradem pár týdnů nebo měsíců ještě počkat. V tomto případě se ovšem bavíme o malém vydání s minimem novinek, které je instalováno formou běžné servisní aktualizace. Formálně navíc distribuce ještě nezačala.

Verzi 1909 už vlastně všichni mají?

Druhý odstavec oznámení na blogu Windows Experience nepovažuji za jasně čitelný. Microsoft připomíná, že verze 1903 a 1909 sdílejí servisní aktualizace. Dále uvádí, že ve službě Windows Update je dostupný balíček, který funkce November 2019 Update aktivuje těm, kterým byla nabídnuta možnost nainstalovat verzi 1909.

Komu ale taková možnost byla nabídnuta? Jistě lidem v testovacích okruzích, ale jinak? Nabídnutá možnost rovná se využité možnosti? Sdělení si interpretuji tak, že verze 1903 už v současnosti všechny změny uvedené v rámci vývoje verze 1909 obsahuje, jen jsou zatím standardně vypnuté. Pak už jen přijde aktualizace, která je zapne a hlavní číslo sestavení pro pořádek změní ze 18362 na 18363, aby se nám to nepletlo.

Kolegovi se funkce z verze 1909 zpřístupnila ve verzi 1903 (foto: Lukáš Václavík)
Kolegovi se funkce z verze 1909 zpřístupnila ve verzi 1903 (foto: Lukáš Václavík)

Vede mě k tomu i zkušenost mého kolegy, kterému se po instalaci říjnové servisní aktualizace ve verzi 1903 zpřístupnila funkce z verze 1909. Specificky se v nabídce Start rozbaluje postranní panel, když nad něj přesune ukazatel myši, viz obrázek výše. V mé instalaci verze 1903 se to neděje. Možná jde o nějakou chybu, která to zapříčinila.

Jak to bude s distribucí November 2019 Updatu?

Distribuce verze 1909, ať už je pod tímto pojmem myšleno cokoli, oficiálně ještě nezačala. Microsoft nesdělil datum, kdy bude zahájena. Jen víme, že verzi 1909 v tuto chvíli považuje za hotovou. Pokud ji chcete získat v předstihu, můžete se připojit ke kanálu Release Preview. Marketingový název se odkazuje k listopadu, lze proto předpokládat, že širší distribuce verze 1909 bude zahájena v rámci příslušného záplatovacího úterý.

Redmondští zatím ani otevřeně neříkají, jak pojmou distribuci, tj. jestli budou obě verze podporovány souběžně, nebo verze 1909 nahradí svou předchůdkyni. Nové vydání Desítek může být nabízeno ve službě Windows Update jako volitelná aktualizace, ale také může být příště distribuováno jako standardní servisní aktualizace. Nechme se překvapit, nic jiného nám nezbývá.

Poslední sdělení se týká lidem v programu Windows Insider. Pokud jste připojeni ke kanálu Slow ring a nechcete dále pokračovat v testování, nastal čas z něj vystoupit, resp. se přepnout na kanál Release Preview. Microsoft v něm brzy plánuje zavést vydání „20H1“. Nevíme přesně, kdy se to stane.

Zdroj: Windows Experience Blog

Windows 10 verze 1909 je hotový. Nazývá se November 2019 Update
Ohodnoťte tento článek!
4.2 (84%) 15 hlasů

7 KOMENTÁŘE