Další evoluční krok ve Windows 10 nám přináší alespoň pár zajímavých funkcí. Nebudu opět rozjímat nad tím, jak krátký vývojový cyklus ovlivňuje počet novinek v jednotlivých vydáních Windows a že je naivní až nesmyslné očekávat revoluci (natož dvakrát do roka). Jen jednou za čas se Microsoftu podaří vymyslet a zrealizovat něco opravdu velkého.

Narovinu píši, že jedna velká a očekávaná funkce nakonec proklouzla do dalšího vydání. Mluvím o panelovém prostředí, které by na poměry Windows znamenalo nejzásadnější inovaci za dlouhé roky. Dokud ovšem Microsoft nebude připravený funkci vydat, můžete používat nástroje od třetích stran, které vám ji dodají v předstihu. Dostávat nedopečené funkce, myslím, nikdo z nás ani nechce. Speciálně Redmondští přitom v tomto ohledu byli v minulosti štědří.

Rekapitulace | Windows 10 verze 1809 (sestavení 17763) byl uvolněn 2. října 2018 pro manuální instalaci, několik dní poté však došlo k pozastavení distribuce kvůli závažným problémům s mazáním uživatelských dat. Široká automatizovaná distribuce skrze Windows Update nakonec započala až 13. listopadu. Aktualizace je marketingově označena jako October 2018 Update.

Možná vám připadá, že nezačínám nadšeně? Verze 1809 nepředstavuje bezvýznamné vydání. Microsoft se více zaměřil na funkce užitečné pro širší skupinu lidí. Jedná se o zlepšováky pro produktivitu, přičemž vrcholem této postupné snahy by mělo být právě panelové prostředí. To skýtá potenciál zejména souvislosti v kombinaci časovou osou.

Kdo přijde příště? Po reorganizaci v Microsoftu došlo ke změně interního kódového označení příštího vydání, kterým měl být Redstone 6. Nakonec je ale verze 1809 posledním zástupcem rodové linie tohoto kódového jména a interně je označována jako Redstone 5.

Navíc Redmondští konečně reálně přináší první smysluplné možnosti, jak propojit smartphone s počítačem. V posledních měsících se zdá, že si plně uvědomují, že vlastní mobilní platformou nedisponují, takže významně investují do platforem, které reální lidé používají v reálném světě. To je jednoznačně pozitivní zjištění.

Připomeňte si novinky v minulých vydáních:

Předchozí
Následující

Schránka s historií a synchronizací

Pokud s něčím pracujeme denně, je to schránka. Jednalo se o klíčový prostor, kde byly uchovávány zkopírované položky s tím, že schránka v jednom okamžiku pojme jen jednu položku. Jiné firmy ukázaly, že schránka nemusí být tím, čím dodnes byla ve Windows. Microsoft se konečně odvázal a nabídl schránku, jež uchovává v historii více položek.

Navíc spolu s tím propojuje zařízení online účtem. Pokud o to tedy stojíte, může být obsah schránky prostřednictvím cloudu synchronizován napříč vašimi počítači s Desítkami, ale také smartphony s Androidem. Na papíře zní propojení dobře, jak ale funguje v praxi?

Limity pokročilé schránky

Nová pokročilá schránka uchovává textové položky, potíž je ale s jinými položkami. Samozřejmě se nedá očekávat, že gigabajtové video bude na delší čas uloženo v historii – natož aby bylo synchronizováno přes cloud. Ačkoli se moderní schránka bude určitě ještě vyvíjet, je oprávněné se ptát, jestli není limitovaná příliš.

Pokud použijete zkratku Win+V, schránka už není jen prostý nástroj pro uložení jediné položky
Pokud použijete zkratku Win+V, schránka už není jen prostý nástroj pro uložení jediné položky

Dnes se do historie vlezou jen text, HTML nebo obrázky do velikosti 1 MB. Nepřekvapí, že ještě více je omezena synchronizace. Synchronizovány jsou jen položky do velikosti 100 kb. V praxi se do tohoto limitu primárně vejde jen text. V praxi se mi v historii vždycky zobrazily vždy jen textové položky, dokonce ani malé obrázky mi historie nikdy nenabídla, přestože by měla.

Schránku s historií navíc vyvoláte zkratkou Win+V. Pokud roky pracujete s počítačem a obsah vkládáte zkratkou Ctrl+V, může být problematické prsty přeučit. Nastává čas na úvahy, jestli by nebylo lepší nabídnout schránku s historií pod starou klávesovou zkratkou. Nezpomalovalo by to ale rutinní činnosti? Zkratkou Win+V totiž vyvoláte nabídku, ve které vložení vybrané položky musíte potvrdit, tj. nejméně jedenkrát zmáčknete Enter.

Plus pro produktivitu

Aktuálně nová schránka připomíná nástroje jako Ditto, jen navíc zvládá aspoň část historie synchronizovat napříč zařízeními bez většího úsilí. Limity se pochopit dají, schránka ale neposkytuje všechny funkce, které by dle oficiálních informací měla. Kromě textu jsem neměl štěstí na to, aby by se v historii ukládaly jiné položky.

Zmíněné Ditto sice nenabízí snadnou synchronizaci, zato si nástroj dopodrobna nastavíte a historii uvidíte v okně, které můžete zvětšit – okno pokročilé schránky ve Windows 10 je malé a ve výsledku nepřehledné. Nic s tím přitom neuděláte. Na druhou stranu pro běžného uživatele či uživatelku může být Ditto příliš složité.

Pokročilo schránku vůbec používat nemusíte. Nebo ji naopak můžete využít i na Androidu
Pokročilo schránku vůbec používat nemusíte. Nebo ji naopak můžete využít i na Androidu

Navíc Microsoft proniká na chytré mobily. Zatím podporuje jen Android, a to skrze vlastní spouštěč aplikací (nazývá se prostě Microsoft Launcher). Pokud o něj ovšem nestojíte, s cloudovou schránkou se musíte rozloučit. Firma ji naštěstí časem nabídne rovněž minimálně skrze svou klávesnici SwiftKey.

Aktuálně tak sledujeme první verzi produktu, který by mohl být opravdu zajímavý. Schránka s historií a možností synchronizace představuje významný krok vpřed, přestože v první verzi není dokonalá. Pokud jste dodnes požívali obyčejnou schránku, i bez nutnosti instalace nástroje od třetí strany máte k dispozici její pokročilejší verzi, která zvedne vaši produktivitu. To se počítá.

Předchozí
Následující

9 KOMENTÁŘE

 1. Takže klasický Microsoft – jede do šířky a ne do hloubky. Přinesl novinky, které ale zdaleka nejsou doražené, aby byly rozumně použitelné. Cloudová schránka je typickým příkladem (a GUI je příšerné, je vidět i málo položek). To, že je to první verze, Microsoft nijak neomlouvá. Má to tak zásadní nedostatky, že se projeví po 2 minutách zkoušení. Dále zůstávám u ClipboardFusion.
  U propojení Windows a mobilu je to ještě horší.

 2. Zase článek plný genderového aktivismu. Je mi z toho zle. Autor by se měl zamyslet nad tím, že uráží skupinu uživatelů, kteří se neidentifikují ani jako muž – uživatel ani jako žena – uživatelka.

  • Jakej gender fanatismus, tak se snad nedá označit ten detail, že autor lpí na tomhle opakovaném vypisování mužských a ženských rodů, ne? Je to přece fakt jenom úplnej detail a z toho ani nemůžete nějak rozumě vyvozovat, jak výraznej nebo naopakmírnej je Petr feminista. Pominu to, že v češi (i češky) mají obecně hodně mizerný povědomí o tom, o čem tyhle věci jsou, v kterým by se asi daly najít podobnosti s hony na čarodejnice a tak podobně. Ale kde sakra má Petr nějakej fanatismus? To, že umanutě píše „uživatelky a uživatelé“, to má jako být něco zásadního? Vždyť je to lidi s prominutím taková blbost. naprosto malej detail.

   Spíš mi přijde špatně, že taková pitomost dokáže lidi opakovaně zvedat ze židle a vést je k k evidentně dost emocionálním reakcím. Není spíš to špatně, že někoho taková volovina vyprovokuje k urážkám/zlosti?

   A kromě toho, na světě se toho děje tolik špatnýho a i lidi v tomhle státě šíří regulérní nebezpečné/zlé/nenávistné věci, které by si podobnou odpověď zasloužily. Je mnohem víc podstatně horších věcí, kolikrát publikovaných mocnějším a nebezpečnějšími věcma, kvůli kterýma by se člověk měl morálně rozhořčovat nebo je kritizovat.

   A kdyby to mělo být z češtinskýho hlediska, tak taky vidím mnohem větší problémy… třeba ty hrůzy s neschodnejma přívlastkama, který některý weby běžně páchají… („Představen nový Intel Core i7 procesor“).

   • No, když pominu, že je to prostě a jednoduše špatně, psát „uživatelé a uživatelky“ v článcích tohohle typu, když pominu že pan autor IMHO ani netuší co to feminismus je, tak jediný důvod proč tady takhle blbne, je, aby zvedl lidi ze židle, tak nechápu pane Olšane, čemu se takhle divíte. Hloupá provokace prostě plní účel, to je všechno, mohl jste ušetřit 3 odstavce 🙂
    A ano, souhlasím s Vámi že na světě se děje daleko větší zlo a dleko více špatných a hrůzných věcí … ale o tom tenhle web není že? Stejně jako není o „uživatele a uživatelky“ že? Kdyby místo kravin a fanboyování raději napsal co se skutečně děje, bylo by to mnohem užitečnější, ale třeba o to tady ani nejde, třeba tady jde jen o to „bejt vtipnej“ 🙂 Co se opravdu děje (totiž co zase Microsoft zprasil, „zapomněl“ zmínit a Fanboys to vůbec nepoznali, nebo spíše nechtějí vidět) se chvála bohu mohou normální uživatelé, které zajímá IT a ne šaškování redaktora, dovědět jinde … http://www.ddworld.cz/aktuality/software/problemova-aktualizace-october-2018-update-pro-windows-10-je-opet-venku-rtx-on-2.html

 3. Ano, už jsem to tu psal. Napsat „uživatelé a uživatelky“ se bere jako chyba. Ptal jsem se na to. A znova opakuji, že dotyčná češtinářka zažertovala nad takovým psaním, že autor bude nejspíše požadovat zrušení i/y, aby například ve větě „Muži, ženy, děti dělali“ byla rovnost pohlaví, protože zatím nejvyšší řád je mužský rod…