Příští rok nás čeká Windows 10 May 2020 Update a Server 2003. Neplést se Serverem 2003

Největší zmatky v názvech příští rok čekají serverovou edici Windows 10. Microsoft už má zřejmě jasno v tom, jak pojmenuje klientskou variantu.

7

Jak už bylo mockrát řečeno, Windows 10 „20H1“ je zvláštním úkazem v tom smyslu, že ještě nikdy v historii Desítek Microsoft nevyvíjel jedno vydání rok dopředu. (Úplně první nepočítám.) Je to dané okolnostmi a některé z vyvinutých funkcí stejně skončí už v podzimním vydání pro tento rok.

Je přitom jasné, že podle zaběhnutých schémat by měl systém s kódovým názvem „20H1“ nést číslo verze 2003, ačkoli oficiálně potvrzené to stále není. Bude samozřejmě matoucí, že nejde o zápis roku, ale zkrácené varianty roku a měsíce vydání dohromady. Ovšem, že např. u verze 1903 je to jasnější, navíc žádná verze Windows dosud nenesla takové označení. Zato tady už byl Windows Server 2003.

Tip: Shrnutí všech představených novinek ve Windows 10 „20H1“

Jak se ale zdá, Microsoft si už rozmyslel minimálně marketingový název pro distribuci. Bude použita letošní šablona, takže půjde o May 2020 Update. Všiml si toho Tero Alhonen, který v tomto ohledu nezklamává a snad pokaždé je tím, kdo čísla nebo názvy verzí Windows 10 vynese z útrob testovacích vydání Desítek na povrch. Pokud se nic nezmění, serverová varianta pak ponese název Server 2003.

Bude to skutečně matoucí. Je ale potřeba zdůraznit, že uvedené názvy nemusí být konečné. Firma může dojít ke změně názoru, mohou se změnit okolnosti. Nakonec názvy uvedené kdesi v hloubi testovacího vydání operačního systému nelze nikdy brát jako bernou minci, ačkoli obvykle jsou skutečně použity. Mimochodem, letošní podzimní vydání ve výpisu verzí vidět není je to tím, že bude distribuované jako servisní aktualizace pro verzi 1903.

Zdroj: Tero Alhonen na Twitteru via MSPoweruser

Příští rok nás čeká Windows 10 May 2020 Update a Server 2003. Neplést se Serverem 2003
Ohodnoťte tento článek!
4.4 (88.89%) 9 hlasů

7 KOMENTÁŘE

    • Naivni predpoklad, stale jsou v prudukcnim nasazeni a to i jako webove servery. A pri znalostech nekterych „odpovednych“ pracovniku bude sranda. Si pamatuju z minilosti IT experty co nechapali rozdil mezi Windows a Office … proste Word/Excel byl pro ne soucast OS 🙂 , tohle bylo asi to nejkriklavejsi, ale stale je cim se „bavit“.

      • bohužel i já mám v produkčním prostředí stále nasazený WS 2003. Letos bych z něj chtěl přemigrovat zbylé služby na nové SQLko a WS 2019. Jenže ono to není tak jednoduché. Běží na tom pár služeb, na kterých stojí výrobní procesy, tj. nemůžu si dovolit žádnou chybu, prostor pro testování skoro žádný, dopad na finance obrovský.
        Ale znám i malé firmičky, které stále jedou na WS 2003 a to kvůli neexistenci RDP CALs. používají to jako terminálový server pro jejich pobočky a obchodníky na cestách.