Edge přestává respektovat nastavení výchozího prohlížeče [Windows Insider]

Toto sestavení obsahuje vylepšení, která Microsoft v posledních dnech přidal do větve Redstone 4. Kromě nich se do Redstonu 5 dostala funkce pro bezpečné odpojení externí grafické karty. Dále si Microsoft zahrává s nerespektováním nastavení výchozího prohlížeče.

2
Windows 10 „Redstone 5“
Windows 10 „Redstone 5“

S dalším testovacím sestavením větve Redstone 4 vydal Microsoft rovněž další sestavení z větve Redstone 5. Windows 10 Insider Preview build 17623 je tedy dostupný v kanále Skip ahead a podobně jako odkazovaný Windows 10 Insider Preview build 17123 získal podporu pro prohlížení obrázků ve formátu HEIF. Další informace případně hledejte v příslušném článku.

Také další novinky jsou nám už známy, neboť se nedávno objevily v sestaveních rodiny Redstone 4. Jedna se týká zrychlení startu aplikace Windows Defender Application, který teď rovněž podporuje stahování souborů do hostitelského zařízení. Windows Defender System Guard by pak měl nabídnout lepší zabezpečení platformy.

Dále Windows 10 build 17623 nabízí stejného průvodce počátečním nastavením zařízení při instalaci Windows, který se explicitně ptá na to, zda chcete používat některé funkce, jež do nějaké míry zasahují do vašeho soukromí. Pokud budete používat např. funkci pro nalezení zařízení, bude to vaše volba – a tomuto rozhodnutí se nevyhnete. Což je, myslím, dobře pro všechny strany.

Bezpečné odpojení externí grafické karty

Nad rámec těchto novinek, které se objevily v posledních dnech v sestaveních větve Redstone 4, získává Windows 10 Insider Preview build 17623 vlastní exkluzívní přídavek. V nabídce pro bezpečné odebrání hardwaru, kde obvykle naleznete seznam odpojitelných paměťových úložišť, typicky pak flash disků, se budou objevovat externí grafické karty připojené přes rozhraní Thunderbolt 3.

Windows 10 Insider Preview build 17623
Byl vydán Windows 10 Insider Preview build 17623

Ty tak budete moct rovněž bezpečně odpojovat známým způsobem. Pakliže zadáte povel k odpojení, Windows vás případně informuje o tom, jaké aplikace aktuálně grafickou aktuálně využívají. Vy pak můžete aplikace ukončit tak, aby případným nečekaným odpojením karty nedošlo ke ztrátě dat.

Pošta vás vždy přesměruje do Edge

Vcelku nenápadně Microsoft oznámil, že v tomto sestavení začne testovat nové chování aplikace Pošta. Pakliže ve zprávě klepnete na hypertextový odkaz, neotevře se daná stránka ve vašem výchozím prohlížeči, nýbrž v Edgi. Což Microsoft opět zdůvodňuje tím, že Edge nabízí vysoký výkon, nejlepší výdrž, nejbezpečnější zážitek ve Windows 10 apod. Podobně argumentoval, proč nepustit do Storu – a tím pádem do Windows 10 S – plnohodnotné alternativní prohlížeče.

Komentář: Měl by Chrome získat výjimku v Microsoft Storu?

Obávám se, že Microsoft zcela dobrovolně nabíhá na mušku nejen svým odpůrcům a odpůrkyním. Tento pokus lze až příliš snadno interpretovat jako další (skoro až zoufalý) pokus o zvýšení používanosti Edge, jež je aktuálně nízká. Loni v září firma prezentovala podezřele vysoké číslo aktivní používanosti Edge, které je mimo realitu, aspoň co se prohlížení webu týče. Jak jsem tehdy uvedl, toto číslo mohlo být navýšeno více způsoby.

Propagace Edge za každou cenu

Ve Windows je Edge nastaven jako výchozí čtečka PDF. V Redstonu 5 je Edge otevřen v nové kartě v libovolné aplikaci – Microsoft nedávno zpřístupnil panelové prostředí pro běžné aplikace. Jsem přesvědčený, že i taková spuštění prohlížeče, ačkoli nakonec prostředí místo návštěvy webu použijete pro spuštění jiného programu, bude započítáno do interních statistik využívání Edge.

Když otevřete v aplikaci nový panel, jedná se vlastně o Edge
Když otevřete v aplikaci nový panel, jedná se vlastně o Edge

Ačkoli mi v jádru nevadí, že je Edge používaný jako čtečka dokumentů PDF, otevírání odkazů v nevýchozím prohlížeči považuji za úplně jinou kategorii. Takové chování je nelogické ve vztahu k tomu, že nám Windows umožňuje nastavit si libovolný prohlížeč jako výchozí. Do něj jsou pak směřovány všechny pokusy o otevírání stránek z odkazů. Lidé tak budou zmatení, proč se odkazy z e‑mailů otevírají v jiném prohlížeči, než jaký používají.

Pevně doufám, že si Microsoft toto nesmyslné chování zase rychle rozmyslí – naštěstí se zatím nacházíme ve fázi testování a předpokládám, že hlas komunity bude dostatečně silný. Pokusy o propagaci vlastního prohlížeče jsou pochopitelné, v tomhle případě však Microsoft překračuje určitou hranici a zasahuje do logického chování prostředí operačního systému. Nemyslím si, že si někdo takto Edge oblíbí, spíše naopak.

Známé problémy

Vývojový tým opravil řadu chyb, na seznamu známých závažnějších problémů se nachází tři položky. Jednak může docházet k pádům systému při pokusu o otevření dosud nestažených souborů z OneDrivu (tato chyba již byla opravena v Redstonu 4), jednak padá Nastavení ve chvíli, kdy v něm klepnete na některý z přítomných odkazů.

Dále nefunguje otevření panelu s emoji pomocí klávesové zkratky Win+[tečka]. Kompletní seznam oprav ve Windows 10 Insider Preview build 17623 naleznete na blogu Windows Experience.

Ohodnoťte tento článek!

2 KOMENTÁŘE

  1. Takové chování je přímo nežádoucí. Pokud se jedná např. o odkaz do firemní služby, do které jsem přihlášený ve svém preferovaném prohlížeči, to se mám znovu přihlásit v Edgi? Jeden use case pro Edge ale mám – prohlížení webu na dotykovém zařízení. Nevím jak je na tom nový Firefox, ale Chrome a některé jeho odnože jsou na tom s ovládáním dost bídné.