Oficiálně: Windows 10 s režimem S bude na jaře a vypnutí nebude nikoho nic stát

Microsoft potvrdil, že Windows 10 S nahradí režimem S, jenž bude jako volitelná funkce dostupný v rámci běžných edic.

8
Výchozí tapeta ve Windows 10 S (foto: Microsoft)
Výchozí tapeta ve Windows 10 S (foto: Microsoft)

Je to více než měsíc, co díky uniklým interním materiálům vyšlo najevo, že Microsoft zruší edici Windows 10 S. Nikoli však bez náhrady, protože místo toho zpřístupní režim S v běžných edicích Desítek. Změnu v produktové řadě potvrdil Joe Belfiore, jenž zodpovídá za uživatelský zážitek ve Windows a v Edgi. O tom, proč tato volba dává lepší smysl, jsem se rozepsal v odkazovaném článku.

Co jsme se dozvěděli konkrétního? Podle Belfiora bylo na trh uvedeno přes 20 zařízení s Windows 10 S. V redakci jsme však nejspíš zaznamenali jen vlaštovku v podobě Surface Laptopu. Podle toho, co víme, byl zájem o tuto edici prakticky nulový. Za necelý rok existence produktu Microsoft získal zpětnou vazbu – název byl matoucí. To jsem také tvrdil, neboť písmeno S vůbec nenaznačuje, že v této edici nespustíte klasické desktopové programy.

Windows 10 s režimem S

Místo toho bude od Spring Creators Updatu možné zakoupit zařízení, kde bude aktivní režim S, přičemž tento režim bude dostupný jak v edici Pro, tak v edici Home. (Naproti tomu Windows 10 S byl spojen pouze s Windows 10 Pro.) Podobně bude firmám umožněno, aby na svých počítačích nasazovaly Windows 10 Enterprise s aktivním režimem S.

Vypnutí režimu S, pokud bude na vašem novém počítači aktivní, vás nebude nic stát
Vypnutí režimu S, pokud bude na vašem novém počítači aktivní, vás nebude nic stát

Explicitně to řečeno nebylo, ale mělo by být teoreticky možné režim S zapnout i na spotřebitelských počítačích, kde režim výrobcem aktivován nebyl. Bezpečně to ovšem zatím nevíme. Co je ale ve výsledku stejně nejdůležitější? Režim S bude možné bezplatně vypnout bez ohledu na edici, jak uvedl Belfiore. Dříve jsme se domnívali, že bude vypnutí zpoplatněno zhruba 50 dolary v případě edice Pro.

Tato informace však byla dementována. Zvolený přístup je podle mě nejlepší variantou. Takhle si nikdo nebude připadat podvedený, že si koupil počítač s Windows, kde aby fungovaly jeho oblíbené programy, musí si za to ještě dodatečně připlatit.

Ohodnoťte tento článek!

8 KOMENTÁŘE

  • To kopanie do Microsoftu je fakt patetické. Chce za niečo peniaze? Zlý Microsoft! Dáva to zadarmo? Zlý Microsoft! Kedy už nebudete cítiť potrebu ho pretriasať v každej diskusii? Až vám zaplatí za to, že vám vyfajčí vtáka?

   • On Vam nekdo sahl na MS..juj..to je teda zly, budete v noci z toho spat? Mate treba nejaky argument krome ‚pocitu kopani‘? Pro mne treba je arguemntem to, ze kdyz o neco neni zajem a nekdo to natalci zpatky oknem, kdyz to neslo dverma, tak mi prijde, ze se to muze jako kritika zminit. Vy asi vubec slovo kritika, krome emocnich pochodu maleho ditete, kteremu sahnou na jeho hracku nechapete 🙂

     • Cetl jste ten clanek, nebo jste si prisel jen zatrolit?
      „Co jsme se dozvěděli konkrétního? Podle Belfiora bylo na trh uvedeno přes 20 zařízení s Windows 10 S. V redakci jsme však nejspíš zaznamenali jen vlaštovku v podobě Surface Laptopu. Podle toho, co víme, byl zájem o tuto edici prakticky nulový.“
      Clanky na Internetu si muzete hledat sam a muzete si u toho, vite co…
      😉