Windows 10 S skončí, režim S bude v každé edici. Vznikne i edice Home Advanced

Počet edic Windows naroste. Už zase.

38
Windows 10
Windows 10
-
Zdroj: logo: Microsoft | koláž: Petr Urban / Cnews

Jak jsem nadnesl v posledním podcastu, ve světle Core OS, který se chce oprostit od minulosti Windows tím, že pravděpodobně úplně zapomene na běhové prostředí Win32 a bude se plně soustředit na UWP, mi nebylo jasné, jaký smysl mělo uvedení Windows 10 S na trh.

Dvě verze operačního systému, které se soustředí primárně na moderní aplikace a omezují ty staré? To je zbytečně moc. V tomto ohledu mohu zprostředkovaně přinést dobré zprávy.

Windows 10 S bude nahrazen Windows 10 s režimem S

Exkluzívní související informace zveřejnil v sobotu Brad Sams. Interní materiály Microsoftu odhalují zásadní změny v edicích Windows 10 dostupných na trhu. První stěžejní informací je, že přestane existovat edice Windows 10 S. Naopak místo ní bude možné v každé běžné edici Windows zapnout režim „S“, který systém proměnní dle očekávání tak, že se bude chovat jako dnes Windows 10 S.

Tip: Přichází Windows 10 S. Je to nejrychlejší a nejbezpečnější systém Microsoftu

To tedy znamená, že pak bude umožňovat pouze instalaci aplikací ze Storu a bude blokovat aplikace pro běhové prostředí Win32 stažené z internetu. Bude to režim volitelný, což dává nejlepší smysl. Dodávám, že dnes lze ve Windows 10 Pro a Enterprise takový režim aktivovat. Během letoška však bude možné takový režim zapnout také v edici Home.

Microsoft Surface Laptop
Surface Laptop byl prvním zařízením s Windows 10 S

Třikrát edice Home

Další změnou bude, že edice Home dostane bratříčka (sestřičku, chcete-li). Novinka se bude nazývat Home Advanced. Tuto edici bude možné provozovat na výkonnějších počítačích. Microsoft totiž bude výrazněji cenově rozdělovat edice Windows podle toho, jak výkonný hardware budete chtít používat. Tomu bude odpovídat cena, viz další podkapitola.

Zařízení s touto edicí poprvé dorazí 1. května. O podstatě edice Home Advanced a jejím rozdílu oproti klasické edici Home však stále můžeme spíše jen spekulovat. Musíme si tedy počkat na přesnější informace, ze kterých bude zřejmější, v čem přesně se budou tyto edice lišit. Může mít funkce navíc, rozdíl ale nakonec může spočívat jen v tom, na jakém hardwaru poběží.

Tip: Jak zjistíte, kterou verzi a edici Windows 10 používáte?

Dále se na trhu budou moci vyskytovat zařízení s Windows 10 Home v režimu S. Tam tedy nepůjde o nic jiného, než že bude z výroby aktivován režim S, který ovšem bude možné vypnout. Tato varianta bude sloužit jako náhrada za Windows 10 S, o kterém ale víme, že úspěšný není. Je proto otázka, kolik zařízení se s Windows 10 Home v režimu S na trhu vlastně objeví. Proto spíše uvádím, že se mohou objevit.

Chcete si koupit výkonný počítač? Podle toho se adekvátně zvedna cena Windows
Chcete si koupit výkonný počítač? Podle toho se adekvátně zvedna cena Windows

Jak to bude s vypnutím režimu S?

Dle dokumentace Sams usuzuje, že přechod z Windows 10 (s režimem) S, pokud bude takto systém nastaven z výroby, nebude vždycky zdarma. Pokud získáte zařízení s aktivním režimem S, bude vyžadován poplatek ve výši 49 dolarů za upgrade na plnohodnotný Windows 10 Pro. V rámci edice Home by ale odemknutí klíčové funkcionality Windows mělo proběhnout zdarma. Což je důležité v domácnostech, kde se spíše hledí na každou investovanou korunu.

Ceny variant Windows

Minimálně zrušení edice Windows 10 S s tím, že je možné režim S aktivovat v libovolné z dostupných edic, lze považovat za krok správným směrem. (Jak jsem ostatně už dříve psal, Windows 10 S stejně byla jen specifická konfigurace Windows 10 Pro.) Méně potěšující je pro nás, kdo Microsoft dlouhodobě kritizují za nepřehlednost způsobenou rozdrobením produktu do mnoha edic, že se vlastně počet edic Windows opět zvýší.

Je to jen spekulace, ale edice Home Advanced může být analogicky přirovnána loňskému uvedení Windows 10 Pro for Workstations. Tato edice může nabídnout prakticky shodné funkce jako základní edice uvedená v názvu produktu, důvodem její existence ale bude podpora výkonnější hardware. Je dost možné, že to bude také případ edice Home Advanced.

Windows 10

Napovídá tomu změna cen a možností licencování Windows pro výrobce počítačů. Opět se jedná o informace, jež z interní dokumentace vytáhl Brad Sams. Od 2. dubna budou výrobci moci používat tyto varianty Windows, které jsou cenově odstupňovány podle možností hardwaru. Microsoft tím umožní nasadit levnější software na laciných a málo výkonných zařízeních:

Varianta Windows Cena Podporovaná konfigurace hardwaru
Entry 25 dolarů Intel Atom/Celeron/Pentium
≤ 4GB RAM
≤ 32GB SSD
≤ 14.1″ obrazovka u laptopů, ≤ 11.6″ obrazovka u zařízení 2-v-1 a tabletů, ≥ 17” v případě all-in-one
Value 45 dolarů Intel Atom/Celeron/Pentium
≤ 4GB RAM
≤ 64GB SSD či ≤500GB HDD
≤ 14.1” obrazovka
Core 65,45 dolaru všechen hardware nacházející se mezi požadavky variant Value a Core +
Core + 86,66 dolaru high-endové procesory
> 4 GB RAM (všechny typy zařízení)
≥ 8 GB RAM při použití obrazovky s rozlišením ≥ 1080p (laptopy, 2-v-1, all-in-one)
> 8 GB RAM a ≥ 2TB HDD/SSD (desktop)
Advanced 101 dolarů Intel Core i9 (libovolná velikost RAM)
Core i7 ≥ 6 jader (libovolná velikost RAM)
AMD Threadripper či Intel Core i7 a > 16 GB RAM
AMD FX/Ryzen 7 a > 16GB  (libovolný počet jader)
rozlišení ≥ 4K (libovolný procesor)

Jen podle mě není zřejmé, jak tyto ceny variant určených různým typům hardwaru dále ovlivní samotné edice Windows jako Home nebo Pro, které dále nabízí rozdílné funkce. (Pro např. obsahuje nástroj Bitlocker.) Domnívám se, že edice pro by měla dále být odstupňována vyšší cenou, protože jinak by rozdělení na edice Home (Advanced) a Pro přestalo dávat smysl.

Windows 10 S skončí, režim S bude v každé edici. Vznikne i edice Home Advanced
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 1 hlas

38 KOMENTÁŘE

 1. To jsou kurv*! Microsoft bude diktovat rozdělení zařízení, jeho používání a výkon. To si mohou strčit někam.
  Postavil bych mimo zákon prodávat zařízení s Windows s 32GB interní paměti.
  Okrádát a manipulovat s laiky, BFU,… ovčany nestrpíme. Snad to skončí hromadnou žalobou. Pokutou za porušení rovné hospodářské soutěže a volného trhu.
  Tohle Microsoft přehnal a může se těšit že Google a Apple se ozve.

  • Ty jsi mi tedy komická figurka…
   Mimo zákon? A kvůli čemu, kvůli nesvéprávnosti uživatele, který si neumí vybrat? Tablet s 32 GB interní pamětí a Windows 10 mi skvěle slouží už třetím rokem a ještě nějakou dobu mi vydrží.
   Hromadné žaloby? A za co? A co s tím mají společného Google nebo Apple?
   Jako… hejtovat je možné, ale neměl bys u toho psát úplné kraviny, jak neustále předvádíš.

   • Kamaradka nema tablet ale malej notas taky s 32GB flash pameti. A vidle se uspesne uz 2 roky snazi o update na novejsi verzi a vzdycky to zhuci na nedostatku pameti.
    Tenhle druh zarizeni (notebooky) s tak malou flashkou bych zakazal. Je to opravdu zakaznicky ojeb.

     • Hele modry opicaku. Ja jsem psal o nejake tvoji chybe? To uz mas mrkvosoftem tak zatemnely mozek, ze nedokazes ani precist prispevek normalne?
      Ja jsem psal, ze u Tebe na tabletu to slo, jinde to nejde.
      Jsi uz opravdu uz takova MSovce, ze potrebujes reagovat na vsechno jen ms-beeee-cenim?

   • Kraviny?! Pokud jí píší kraviny tak v tom případě je Kosmodisk revoluční zařízení které nejen funguje ale i prodlužuje život. 😀

    Pardon ale vážně. Já tu vidím kosmodisk. Velice chytře vymyšlený který zásadně bude ovlivňovat celý trh.

    Bych se nedivil kdyby se v budoucnosti povedlo Microsoftu udělat z PC konzoly jako ShitBox One.

     • aaa máme tu člověka s tak dlouhým vedením že bychom nesehnaly ani dostatečně dlouhý metr.
      Microsoft se chová jako sedmileté děcko takže si myslím že jsem na tom ještě dobře vzhledem situaci. 😀 😀 😀

      Ne vážně ty dnešní reklamní šarády jsou tak absurdní že lidi se mažou Indulonou ale nepřijde jim divná hnědá barva. Ano přesně. H0vn0.

      Společnosti se dnes chovají velice komplexně. Armády právníků a psychologů (psychoanalytiků apod. havěti).
      Chovají se v základu jako největší h0vada ale mluví a prezentují se na vysoké okázalé úrovni. Že člověk musí mít po ruce slovník cizích slov. Něco jako u nás dnešní politici.

      Tisíckrát omývaná lež se v mích očích nikdy pravdou nestane. NIDKY! Aji kdybych měl být poslední.

     • „… myslím že jsem na tom ještě dobře vzhledem situaci“ … ne chlapče, Tvůj pravopis je naprosto otřesný a když uvážím, že je Ti víc než těch deset, jak Ti predikovali, tak na tom fakt dobře nejsi 😀

     • A já tě považoval za někoho zdatnějšího. „S věkem roste inteligence.“ To stále učí na základních školách?! Tak to je hodně smutné.
      Desetileté děcko mě porazilo v šachách. (na čas s budíkem). Já jej ale porazil v pexesu a dámě. I stále v HL2DM porážím desetiletý šušně což vůbec špatné není.

  • Milý Lolendo, Microsoft má takovéto rozdělení pro výrobce už dávno. Není to o tom, že by ti říkal, jakou edici Windows musíš používat – je to o tom, kolik výrobce hardwaru zaplatí Microsoftu za OEM Windows pro jaké zařízení. A tím pádem, jak to zařízení bude drahé včetně OS.

   Tak si omyj přirození vlažnou vodou, ať se uklidníš.

   • hmm to je úplná novinka pro mě! Naprosto si mi zboural můj svět! 😀 😀 😀
    Zařízení pod deset placů s 2GB RAM a 32GB eMMC má největší slevu na Windows. Proto se tento odpad už prodává přes tři roky. Dokonce tu byli takový co měli jen 16GB eMMC. Do do teď nechápu jak uživatel s tím mohl fungovat v praxi když ani tu nejmenší aktualizaci nejsi schopen udělat.

    Vzhledem k tomu jakou dominantou se stal Android s ARM. Tak je Microsoftu a Intelu jedno jaký odpad prodávají. Hlavně že se to prodává. Microsoft to dávno zamýšlel tak že: „Radši ať mají nainstalovaný náš systém i nelegálně než aby používali něco jiného“

 2. Cenovému odstupňování verzí vůbec nerozumím. Vzhledem k stejnému základu to postrádá jakoukoli logiku, funkce přeci budou u všech stejné, nebo ne? A platit více jen za to, že chci Windows nasadit na výkonnější počítač… no nevím.

  • Pro tebe taky: To jsou ceny, které platí výrobci počítačů/notebooků/tabletů Microsoftu. Ty si jen vybereš, jaké chceš zařízení, případně, jestli na něm chceš Home nebo Pro, pokud ti dá výrobce vybrat.

   • To jsem si precetl taky, nejsem Lolendo. Presto mi to vubec nedava smysl, pokud zaroven s tim neziskam funkcnost navic. Doted to bylo rozdelene na Home a Pro, obcas nejaka free edice na tablety ci netbooky. Tohle dela jeste vetsi zmatky.

 3. Jo a to lidi nadávali do konspiračních teoretiků, že by MS chtěl likvidovat konkurenci zablokováním klasických Win32 aplikací a povolenou instalací aplikací pouze UWP z MS Store, který je celý kontrolovaný samotným MS, takže třeba takový Steam by tam nejspíš nemohl, protože by nesplňoval podmínku šitou právě proti konkurenci. A hle, je tu Windows S a S režim aktivovatelný na každém zařízení, navíc s pěkným výpalným, pokud si člověk koupí takové zařízení, které S edici obsahuje a bude si chtít odemknout plnohodnotný systém.
  Když to nejde po dobrém, tak to půjde op zlém.

 4. Edice Entry je s omezením na 32GB úložiště na prd. Na tohle se Windows sice nainstalují, ale už neprojde větší update (několikrát ověřeno, musela se pořídit další paměť – připojit USB nebo doplnit SD kartu).

  Co mi ale v článku chybí je jak to bude na ARMech, píše se tam jen o Intel/AMD.

  • Ano pro normálního uživatele je to blbé, prostě si nebude moci Windows aktualizovat hned po vydání většího upgradu. Ale předchozí update také ze začátku chtěl spoustu GB volna, ale po půl roce to vyladili a nainstaloval se automaticky i na zařízení s 32GB úložištěm.

   • Celkove je omezovani velikosti disku (jakehokoliv) spatny koncept. To stejne s pameti. Ostatne ne prvni v historii MS :)) Jednak jak pisle KamilZ, uz dneska jsou zarizeni, kere s tim maji problem. Sam jsem jedno mel v rukou, tak to mohu potvrdit. Za druhe, i pokud to vychytaji, tak kde je receno, ze nektery pristi update s tim problem mit nebude, A za treti..co ma jako uzivatel delat..nema si instalovat programy, nahravat fotky, pisnicky jen proto, ze MS neumi udelat update (upgrade na novou verzi) tupejsim zpusobem, nez to cle nainstalovat znovu? Vzdyt je to na palici…

   • Osobně jsem mluvil o 4GB RAM jako minimum před třemi roky. Dnes je minimum 8GB RAM.
    Microsoft tohle ale ignoruje. Ceny RAM tomu taky nepomáhají.

    Mobily už mají standartě 64GB UFS2 interní paměť a 4GB RAM. Kapacitně za chvíli telefony trumfnou spotřební PCčka a Microsoft a další budou brečet že PC trh umírá.

    Dva typy lidí potřebují vůbec PC. Hráči a lidi co tvoří obsah. Ostatní s klidem stačí Android či Linux apod.

  • Jak je možné, že mi to na 32 GB funguje bez problémů? Prosím, kde dělám chybu? Já chci taky nadávat na Microsoft, že mi kazí tablet, abych zapadl mezi vás, místni geeky a odborníky…

    • Je to Lenovo Yoga s 2/32 GB, je to muj cestovni zapisnik. Pisu na nem zpravy z jednani, posouzeni mist, kreslim na nem navrhy usporadani provozu, resim rozpocty… Zabava na osmi palcich. Vyuzivam Office 365, takze plna verze, zadne mobilni imitace. Volnou pamet ti nereknu, nechce se mi delat reset. Aktualne ma provozni stroj cca 12 GB volneho mista, coz bohate staci na vsechny aktualizace.

     • Mno vidíš tak to máš štěstí. Někdo má jen 8GB volného místa. Je to u všech individuální. Já bych měl jen tak 5-6GB volného.
      Otázka je také jestli máš zapnutou page file, swap file, hibernaci a body obnovení.
      Že ty nemáš problém neznamená že jej nemají ostatní. Někdo se cpe barákovým máslem a nic mu není. Kdežto jiní končí v nemocnicích nebo rovnou na hřbitově.

 5. Nadela ma opravdu specificky zpusob uvazovani, opravdu pozoruhodne:

  Vyrobci nenabizeli zadna zarizeni s Windows 10 S, protoze je nikdo nechtel. Z jakeho duvodu si Nadela mysli, ze nekdo bude chtit a vyrobci budou nabizet Windows 10 Home s aktivnim rezimem S, to preci nedava smysl? Dejme tomu, ze to lidi vezmou tak, ze OK, pujde ten rezim S deaktivovat. Ale proc by si byt jedinny clovek mimo Nadely kupoval Windows 10 Pro s rezimem S, kde ten rezim S deaktivovat nepujde respektiver za 50 dolaru?

  To proste nedava smysl, za tohle by mel Nadela dostat Nobelovu cenu nebo Darwinovu, podle toho, jestli nejakej pocitac s tim rezimem proda nebo ne. 😀

 6. Mám zadara díky insideru digitální licenci na Windows 10 Professional for workstation. Ostatní edice mě proto nezajímají. Získávání digitální licence na ProW stále funguje, kdo chce tak ať si ji vytvoří.

 7. Koukám Fanboys, že Vám v tom tatíček Microsoft udělal ještě větší bordel, než v tom doteď byl a diktát utahování šroubů graduje 😀 Tak jásejte a nadšeně hýkejte, oni to s vámi myslí přece dobře 😀 Když už se zdálo že to bude mít konečně trochu hlavu a patu, tak přijde …. Windows Entry – to prostě chcete 😀 Tomu už nemůže opravdu rozumět ani podzimní poeta 😀

 8. Tak Microsoft se chová kupodivu předpokládaně a tržně.
  Procesory začínají mít více jader než samotných patic, proto se změnilo licencování serverových edic.
  Tady to bude obdobně.
  V podstatě cílem Microsoftu asi bude, udělat jednu základní verzi, tu dát za malé peníze (jakou to si rozhodnou výrobci), a pak formou benefitů, tzn. platby a nebo předplatného (to bude preferovanější) si uživatel zaplatí tu verzi kterou potřebuje nebo mu vyhovuje.
  Každý chce vydělávat peníze, vy nechodíte do práce pro peníze? Myslíte si že váš zaměstnavatel vás prodává za pár šupů, aby nic nevydělal.

  • Tak samozřejmě že to je další věc kterou vykradli u Linuxu (základ v podobě kernelu a balast okolo si zvolí každý sám), ale udělali to typicky po Microsoftsku, škrábou se pravou rukou za levým uchem, což je pro ně typické, ale popularitu mezi uživateli jim to moc nepřinese (možná tak ještě uživatelka poslední Cylon bude nadšeně hýkat a pořídí si tu verzi za 25 USD do svého sekundárního budíku), protože Home a Pro zůstávají a z těch ptákovin co hodlají nabízet má smysl akorát Core+ a Advanced, bo 21 století 😀

    • Ne, mě to nevytáčí, mi je z toho smutno, jak se i na českém netu troubové přizpůsobují genderové neutralitě a ještě si připadají vtipní. Tady už chybí jenom aby se poeta zapojil do kampaně #Me Too a pana na to konto Václavíka zavřeli 🙁 Je to prostě asi tak vtipné, když tričko s Che Guevarou které nosí pubescent, který ani neví kdo to byl, myslí si že je to postavička z kresleného seriálu a že je strašně FREE COOL a IN ….