Windows 10, tmavý režim a nekonzistence. Když každá nabídka vypadá jinak

Již skoro dva roky v Desítkách můžete používat tmavý režim zobrazení. Ten ale není konzistentní (čtete v polovině případů nefunguje) a rozšiřuje dřívější nekonzistence v prostředí.

7
Ilustrační foto
Ilustrační foto

Apple nedávno oznámil, jaké funkce nabídne jeho nový operační systém macOS 10.14. K novinkám se zařadí také tmavý režim zobrazení, který se někomu líbí, jiní ho jen pragmaticky využívají v noci, aby je svítící obrazovka tolik nebila do očí. Tmavý režim je již vcelku běžnou součástí softwarů. Každou chvíli ovšem říkáme, že Apple si často dává na čas, ale když už přijde se svým řešením, obvykle je velmi kvalitní.

Něco podobného platí zřejmě i pro tmavý režim zobrazení. Prostředí nevyplňuje černou, ale tmavou šedou, vypadá elegantně a do prostoru na obrazovce vnáší dynamiku. V podcastu si ho chválil i kolega Lukáš Václavík. Při této příležitosti mi připadá vhodné vrátit se k tomu, jak (ne)funguje tmavý režim zobrazení ve Windows 10.

V Desítkách se objevil na četné žádosti z publika. Nepředvedl nám ale úžasné vystoupení. Předně musím uvést, že se mi Windows plný černé barvy nelíbí, ale beru, že je to věc názoru. Záležitostí osobních preferencí nicméně není způsob, jakým je tmavý režim implementován. Najdeme zde mnoho objektivních a výrazných nedostatků.

Kontextové nabídky ve světlém režimu

Možná si vzpomenete na to, jak jsem po vydání Desítek kritizoval nekonzistentní uživatelské prostředí. V některých ohledech se zlepšilo, v jiných nikoli. Téměř tři roky po uvolnění Windows 10 na trh a pěti velkých aktualizacích jsou např. nadále velmi nekonzistentní kontextové nabídky, které v tomto případě můžeme navíc spojit s problematikou režimů zobrazení.

Vybral jsem těchto pár příkladů z nejběžnější praxe, když máte aktivní světlý režim zobrazení, který je výchozí:

 1. Když klepnete pravým tlačítkem myši na hlavní panel nebo někde v nabídce Start, objeví se vždycky tmavá – nikoli však černá – nabídka, přestože je aktivní světlý režim zobrazení.
 2. Když ve výsledcích vyhledávání nabídky Start klepnete pravým tlačítkem na položku ve výsledcích vyhledávání, objeví se jinak vypadající světlá nabídka.
 3. Když vyvoláte kontextovou nabídku na ploše nebo např. v Průzkumníku (obecně vzato jde o klasické prostředí), zjeví se opět jinak vypadající a světle šedá nabídka.
 4. Svůj vlastní styl podoby kontextových nabídek používají klasické nástroje Office 2016, které platí za jeden z královských klenotů Microsoftu. Ty ale nerespektují ani vzhled posuvníků apod. Drží si styl plochých bílých prvků.
 5. OneNote pro Windows 10 je příkladem aplikace (pro UWP), jejíž kontextové nabídky jsou podobné těm z výsledků vyhledávání ve Startu. Zcela se ale neshodují.
 6. Kontextové nabídky ve Skypu pro Windows 10 jsou světlé a vizuálně se shodují s těmi ve výsledcích vyhledávání ve Startu.

Ve svém světě pak samozřejmě žijí mnohé aplikace třetích stran jako Spotify, ty už ovšem Microsoft neovlivní. Ve chvíli, kdy Microsoft hovoří o designovém stylu Fluent, se ale nelze než cynicky nepousmát – designový jazyk by měl přinést sjednocení vzhledu. Jenže Microsoft si ani nedokáže pohlídat tak obyčejnou a všudypřítomnou věc, jakou jsou kontextové nabídky v jeho vlastních aplikacích a systému.

Kontextové nabídky a tmavý režim

Výše jsem nastínil, že v základu je prostředí Windows nekonzistentní. To jsem se ale ještě nedostal ke tmavému režimu. Ve výchozím stavu je neaktivní, takže výše popsaná situace s kontextovými nabídkami se vztahuje ke světlému režimu. Co se s nimi stane po přepnutí na tmavý režim? Projděme si ty stejné nabídky jako výše:

 1. Žádná změna. Nabídka hlavního panelu je tmavá stejně jako předtím.
 2. Žádná změna. Nabídka ve výsledcích vyhledávání ve Startu je světlá stejně jako předtím.
 3. Žádná změna. Nabídka na ploše, v Průzkumníku a jinde v klasickém prostředí je světlá stejně jako předtím.
 4. Žádná změna. Nabídka v Office je bílá stejně jako předtím.
 5. Žádná změna. Nabídka ve OneNotu je šedá stejně jako předtím.
 6. Kontextové nabídky ve Skypu se obarvily na černo.

Myslím, že už začínáte chápat. Nechci tvrdit, že neexistují místa, kde se aktivace tmavého režimu neprojeví. Takový Skype má kontextovou nabídku, která mění barvu podle systémového režimu zobrazení. Z našeho příkladu je ale jediný, kdo se tak chová. Obecně vzato najdete skoro na každém místě ve Windows jinak vypadající kontextovou nabídku a z nich jich jen naprosté minimum reaguje na změnu režimu zobrazení.

Skype automaticky na změnu režimu zareaguje a ve tmavé je i jeho kontextová nabídka
Skype automaticky na změnu režimu zareaguje a ve tmavé je i jeho kontextová nabídka

Nepřidají tomu ani aplikace třetích stran. Spotify používá svou tmavou nabídku, vlastní vizuální styl pro kontextové nabídky ale používá také Opera nebo jiné prohlížeče. Jenže když se podíváte na to, kolik různých stylů nabídek používá samotný Microsoft, nelze se divit, že pak třetí strany neví, jakou si vybrat (a nakonec jdou vlastní cestou).

Microsoft se může tvářit, že pravidla existují, ale sám je nedodržuje. Už párkrát jsem poukazoval na to, že nepořádek existuje také v otázce záhlaví oken. To můžete obarvit dle vlastních preferencí, ale zdaleka ne každá aplikace tohle záhlaví pak použije. To už by bylo na samostatnou kapitolu v pomyslné knize o nekonzistentním prostředí ve Windows.

Kdo reaguje na tmavý režim?

Podobné je to se vzhledem aplikací jako takových. Situace se pomalu lepší, přesto ani základní výbava systému a nejfrekventovanější místa se nechovají konzistentně. Uvedu pár příkladů.

Na tmavý režim dokáží zareagovat aplikace od Microsoftu jako Kalkulačka, Nastavení, Pošta, Kalendář, Store apod. Naopak světlé nadále zůstávají aplikace jako Průzkumník, Malování apod. To je vlastně způsobené tím, že jde o klasické desktopové programy. I ty ale mohou nastavení systému a tmavý režim respektovat.

Paint.net změní vzhled podle toho, jak si nastavíte systém. Proč to neumí Edge?
Paint.net změní vzhled podle toho, jak si nastavíte systém. Proč to neumí Edge?

Z externích aplikací různé režimy zobrazení včetně světlého a tmavého podporuje Paint.net. Když se chce, tak to očividně jde. Microsoft přitom až pro letošní podzimní vydání Windows chystá tmavého Průzkumníka. Proč tak pozdě? A co všechny ty další aplikace, které si s tmavým režimem netykají? Windows je jich plný.

Manuální přepínání režimů zobrazení

Patrně jste si všimli, že jsem ještě nezmínil jisté důležité nebo populární aplikace z Windows 10. Tím se dostávám k dalšímu problému. Microsoft přichystal možnost, jak v systému vybrat tmavý režim zobrazení. Jenže dříve, než k tomu došlo, některé aplikace pro Desítky tmavé zobrazení nabízely samy o sobě.

K takovým patří Edge. Tento internetový prohlížeč dodnes podporuje přepínání mezi světlým a tmavým režimem, ale pozor, podobně jako kdysi režim musíte manuálně přepnout přímo v nastavení aplikace! Takhle to mělo více aplikací, v nichž Microsoft velice pomalým tempem dodělává podporu pro detekování systémového nastavení.

Proto když si zapnete tmavý režim ve Windows, Edge zůstává světlý, dokud nenavštívíte jeho nastavení. Tento problém není zrovna nový a zůstává rozum stát, proč i po takové době narážíme na takhle nekonzistentní a ve výsledku nepochopitelné i nekomfortní chování. Přitom tmavý režim přinesl Anniversary Update dne 2. srpna 2016.

Aplikace, jejichž prostředí Windows nerespektuje vůbec

Po tak dlouhé době se nevyhnu pochybám o tom, že podobné detaily v Microsoftu nikoho netíží a že se nejspíš nikdy nedočkáme pořádné nápravy. Zrovna Edge nemá vysoký tržní podíl a pocitově se jedná o produkt, který je na druhé koleji. Když se mu nedostává řádná porce lásky ze strany výrobce, proč by měl zajímat uživatele a uživatelky?

Dalším příkladem aplikace, která je zcela nekompatibilní se tmavým režimem, je zmíněný OneNote, ale také klasické nástroje Office (2016). Tyto programy představují jiný případ než Edge, který alespoň tmavou nějakým způsobem, byť velmi nešťastným, podporuje. Prostředí těchto aplikací je natolik vlastní, že není konzistentní se systémovým vzhledem a tím pádem ignoruje systémová nastavení vzhledu.

Není to nic nového, Office byl už mnohokrát v minulosti vytvořen tak, aby byl hezký sám o sobě, ovšem bez ohledu na konzistenci se vzhledem Windows. Bohužel to dopadlo tak, že každý program vypadá jinak a o konzistenci nemůže být řeč. Když to vezmu s nadsázkou, při běžné práci nemusí vůbec poznat, že je v Desítkách zapnutý tmavý režim. Nevěříte? Mrkněte na obrázek, kde mám spuštěné aplikace, jež běžně denně používám.

Windows 10, tmavý režim a nekonzistence. Když každá nabídka vypadá jinak
Ohodnoťte tento článek!
3.8 (76.76%) 37 hlasů

7 KOMENTÁŘE