Konec nucených upgradů. Aktualizování Windows 10 budete mít pod kontrolou

Tohle jsme nečekali. Microsoft změnil rétoriku a nabídne uživatelům a uživatelkám možnost vybrat si, kdy přejdou na nové hlavní vydání Windows 10. Všichni budou moct také odkládat instalaci servisech aktualizací. I testování nových vydání bude opatrnější.

13

Po podzimním fiasku Microsoft tvrdil, že proces testování a upgradování zlepší. Teprve teď oznámil očekávanou změnu. A pozor, zvrat v přístupu k aktualizování Windows se opravdu koná. Dříve Microsoft na základě telemetrie a testování odhadoval, která zařízení jsou na novou verzi operačního systému připravena. K těm ji pak vyslal a nikoho se na nic neptal. Tentokrát už budete mít všechno více pod kontrolou.

V případě možnosti upgradu (tj. nová hlavní verze je vydána a neexistuje známý důvod nekompatibility s vaším počítačem) bude pouze zobrazováno upozornění, že vás čeká víc než jen instalace obyčejné servisní aktualizace. Tedy že je k dispozici nová hlavní verze s novými funkcemi. Upgrade ale nebude vynucen, systém počká na váš povel. Týká se to všech edicí.

K automatizovanému upgradu nakonec samozřejmě vždycky dojde, a to v případě, že se nové verzi bude vyhýbat tak dlouho, až se nachýlí ke konci životnost vydání, jež právě používáte. Připomínám, že standardně je v domácích podmínkách životnost jednoho vydání (pro spotřebitelský trh) Desítek nastavena na 18 měsíců.

Do té doby – nebo dokud nedáte zelenou – vám ale manuální kontrola aktualizací nabídne jen servisní aktualizace. Microsoft také potvrdil, že i v edici Home dále bude možné příjem většiny aktualizací pozastavovat až na dobu 35 dní. Specificky pozastavení bude možné nastavit vždy na sedm dní, po jejichž uplynutí v případě zájmu budete muset další pozastavení opět potvrdit. Pozastavení bude možné nastavit až pětkrát za sebou.

Měkké vydání až v květnu

V odkazovaném příspěvku pak Redmondští otevřeně mluví o May 2019 Updatu, nikoli o April 2019 Updatu. Uchýlí se tedy k loni zavedenému schématu volby jména, jen nezvolí název odkazující na duben, protože cílí na květen. Název odkazující se k dubnu přitom v útrobách systému našel Tero Alhonen. Není to ovšem nic, co by nevyřešila jedna z budoucích aktualizací.

Aby šlo všechno hladce, Microsoft hodlá využít zatím opomenutý kanál Release Preview, v němž si verze 1903 před oficiálním vydáním pobude delší dobu. Konkrétněji Microsoft pobyt nespecifikoval. Bude také těsněji spolupracovat s partnerskými subjekty a i od nich sbírat zpětnou vazbu. Také investuje do strojového učení, které mu dále pomůže se hledáním chyb v kódu.

Dokud nevydáte povel, nová hlavní verze Windows 10 se sama nenainstaluje. Leda by už končila životnost vámi používané verze
Dokud nevydáte povel, nová hlavní verze Windows 10 se sama nenainstaluje. Leda by už končila životnost vámi používané verze (foto: Microsoft)

Windows 10 May 2019 Update se pak v kanále Release Preview objeví v příštím týdnu. K ostrému vydání dojde v pozdější fázi května, kdy si konečnou verzi 1903 budou moci nainstalovat ti, kdo o to budou stát, případně bude automaticky nainstalována na strojích blížících se konci podpory. Microsoft tedy nečekaně změnil své chování, které bylo nesmyslně agresivní zejména k vlastnicím a vlastníkům edice Home. Ti neměli nad aktualizacemi žádnou kontrolu.

Možnost upgradu dle nových pravidel bude nastavena už pro dvě poslední verze Desítek. Po oficiálním vydání verze 1903 se tedy možnost (pouze) ručně přejít na nejnovější vydání objeví ve Windows 10 v1803 a 1809. Ani tato vydání už nebudou nucena do upgradu tak, jako to fungovalo dříve. Jak konkrétně bude změněné prostředí služby Windows Update vypadat, se můžete podívat na snímku výše.

Microsoft také na stránce s historií aktualizací Windows 10 plánuje na základě dat téměř v reálném čase informovat o tom, v jaké fázi se nachází distribuce každé verze, nezapomene na známé problémy apod.

Chytřejší instalace a restartování

Ještě to není všechno. Microsoft už dříve sliboval chytřejší automatické restartování na základě analýzy využívání systému člověkem. Doba aktivního používání bude proto automaticky upravena tak, aby odpovídala vašim návykům, pokud ji tedy nenastavíte jinak manuálně. V této době nedochází k automatickému restartování systém za účelem dokončení instalace aktualizací. Zdá se ale, že odhadování budete muset nejdříve ručně zapnout.

Také bude díky výsledkům analýzy přizpůsobovat chování systému tak, aby instalace aktualizací na pozadí příliš nevytěžovala systémové prostředky, tj. proces instalace byste měli pocítit minimálně.

Microsoft chce být maximálně transparentní v otázce průběhu nasazování každé verze Windows
Microsoft chce být maximálně transparentní v otázce průběhu nasazování každé verze Windows (foto: Microsoft)

Závěr

Všechny popsané změny signalizují a reálně přinesou větší pohodlí těm, kdo Windows používají. Microsoftu by se konečně mohlo podařit napravit pošramocenou pověst Desítek. Jen je ale potřeba konstatovat následující: s popsanými změnami definitivně končí původní myšlenka systému jako služby, kdy každý používání aktuální verzi Windows. Bez vynucení upgradů, jakkoli to patrně ocení úplně všichni, dojde pravděpodobně k větší fragmentaci verzí.

Galerie

Konec nucených upgradů. Aktualizování Windows 10 budete mít pod kontrolou
Ohodnoťte tento článek!
4.4 (87.73%) 44 hlasů

13 KOMENTÁŘE

 1. Titulek článku je trochu zavádějící. Aktualizace uživatel bude mít pod kontrolou pouze 18 měsíců a to pouze ty velké (major update nebo jak to nazvat) . Občas jsou totiž problémové i bezpečnostní, které mohou způsobit BSOD při spuštění systému nebo mohou obsahovat tunu telemetrie, která akorát systém zbrzdí než zabezpečí. A pod. :-/ .

  Vždy je lepší mít možnost některou z aktualizací jednoduše zakázat či odinstalovat (ne všechny aktualizace jsou pro všechny uživatele potřebné) .

  Tohle je prostě oproti předešlým Windows stále velká překážka, kvůli které zatím nehodlám přejít na desítky. V jedné aktualizaci se uživatelům ztrácela data, v další zase odebrali některé základní aplikace a funkce systému (viz. domácí skupinu) , neustálé nastavování defaultních hodnot registru a výchozích programů, … … .

  A automatické restarty? Co když chci mít notebook/PC zapnutý delší dobu? Když nemám možnost zakázat/omezit Windows Update (i po zastavení služby se sama po čase znovu zapne) , tak kdo je tedy potom administrátor systému? Já nebo systém řízený na dálku Microsoftem?

  • S těmi menšími updaty souhlasím, sice mi menší update asi nikdy nic nerozbil v případě W10, v případě W7 jsem se jim cíleně vyhnul na několik měsíců, pokud byl známý problém.

   S těmi restarty je to vtipné, W10 mám jen na ntb a tam se mi provádí naštěstí jen v případě, že ntb zahálí a nebo „chrápe“, pak se spustí, provede update a … zůstane spuštěný, dokonce se spustí i v době před restartem spuštěný FF, vtipné je, že různí game clienti nikoliv. Hlavní indikátor že se toto stalo je právě FF a tuna „nekativních“ karet, stejně jako přesunutá pozice ikony souboru desktop.ini.

   Osobně mi na W10 vadí akorát rozbíjení podpory HW, zatím se mi nestalo, že by mi po dobu životnosti jednoho OS přestal fungovat nějaký kus HW/driveru, tady se to děje pravidelně. Reset a update si většinou dokážu zvolit sám, někdy i když stroj zahálí, mám rozdělanou práci a vím, že když jej takto opustím a lehnu si, následně se vzbudím a přijdu ke stroji, zůstane vše tak, jak bylo. V případě W10 tomu tak být nemusí a v některých situacích by mi to opravdu vadilo. Vzhled tolik už neřeším, byť W7 se mi líbil daleko víc, stejně jako jehovista. Jednu věc se jim ale podařilo vylepšit, tedy ta prvotní schíza s ovládacími panely a nastavením, sice občas ještě potřebuju hrábnout do prvně jmenovaného, ale drtivá většina položek je již v nastavení.