Jaké známé problémy trápí Windows 10 v1903? I nefunkční ovládání jasu

V prvních týdnech nasazování nové verze Windows 10 lze vždy očekávat zvýšený výskyt vážnějších problémů. Jaké problémy aktuálně trápí verzi 1903 známou též jako May 2019 Update?

3
Ilustrační foto (autor: skeeze / Pixabay.com)
Ilustrační foto (autor: skeeze / Pixabay.com)

Původní článek je ze dne 24. 5. 2019.

  • Oživeno dne 27. 5. Doplněny body Windows Sandbox a Dynabook Smartphone Link.
  • Oživeno dne 11. 6. Zrevidován celý seznam. Doplněn bod BattlEye, za vyřešené byly označeny body Duplicitní složky a Windows Defender Application Guard a Windows Sandbox.

Jako vždy před upgradem na nejnovější vydání Windows 10 doporučujeme, abyste si v této fázi distribuce nejprve prošli seznam známých potíží. May 2019 Update byl testován déle než minulé verze systému, stále se však jedná o čerstvé vydání, s nímž se mohou objevit vážnější potíže, které s ohledem na téměř nekonečný počet konfigurací zařízení během testování odhaleny nebyly.

Microsoft po loňském debaklu se dvěma nepovedenými vydáními Windows 10 přislíbil, že bude transparentně informovat o stavu distribuce nových vydání operačního systému. To činí mj. prostřednictvím nové stránky, kde shrnuje jak již vyřešené, tak zatím otevřené nahlášené problémy. Co dnes aktuálně trápí Windows 10 v1903?

Podotýkám, že pokud je zjištěno, že počítač může být některým z těchto problém postižen, není mu verze 1903 skrze Windows Update nabídnuta, přestože je nové vydání systému ve službě dostupné od 6. června. Microsoft v těchto případech nedoporučuje, abyste se upgrade pokoušeli provést manuálně.

BattlEye

(do článku doplněno dne 11. 6. 2019)

Ačkoli Microsoft potíže se staršími nástroji proti podvádění v multiplayerových hrách považoval za vyřešené, stále upozorňuje ve scénáře, kdy ještě používáte starší verze nástrojů. Specificky může použití BattlEye vést až k pádu systému. Problém je stále uveden na seznamu známých potíží u sestavení 18362.145 (KB4497935).

Windows Sandbox

(do článku doplněno dne 27. 5. 2019)

Při spuštění prostředí Sandbox může vyskočit chybová hláška 0x80070002. Stává se to v případě, že jste změnili jazyk systému v rámci procesu instalace Windows 10 v1903. Problém se vyskytuje od sestavení 18362.113, řešení by nám měl Microsoft naservírovat ve druhé polovině června.

Dynabook Smartphone Link

(do článku doplněno dne 27. 5. 2019)

Od sestavení 18362.113 dochází ke ztrátě funkcionality propojení smartphonů s počítači pomocí aplikace Dynabook Smartphone Link. Konkrétně se vám nemusí dařit na počítačích přijímat hovory, případně neuvidíte telefonní čísla v nabídce pro hovory. Na řešení výrobci oba softwarů spolupracují.

Ovládání úrovně jasu displeje

Pro sestavení 18362.116 platí, že v něm nemusí fungovat ovládání úrovně jasu displeje. Problém v některých případech způsobuje grafický ovladač od Intelu. Indikátor na obrazovce změnu nastavení indikuje, reálně však úroveň podsvícení zůstává stejná. Změní se až po restartu zařízení. Podotýkám, že tento problém se již během testování objevil, ale byl označen jako vyřešený.

Není zřejmé, jestli přetrvává na menším spektru zařízení, nebo se objevil znovu, ale s jinou verzí ovladače. Microsoft nicméně slibuje nápravu v rámci následující servisní aktualizace pro Windows.

Dolby Atmos

Používáte-li Dolby Atmos formou bezplatného či placeného doplňku ze Storu, zaznamenáte ztrátu reprodukce zvuku. Na vině je Microsoft Store, který neakceptuje licenci technologie. Na řešení Redmondští pracují a měli by chybu opravit odhadem do poloviny června.

Duplicitní složky

Doplněno dne 11. 6.: Problém vyřešen v rámci aktualizace KB4497935.

Ve složce s vaším uživatelským profilem se mohou nacházet prázdné duplicitní složky standardních adresářů jako Plocha, Dokumenty, Obrázky aj. Dochází k tomu v případě, že jste nastavili, aby byl obsah složek tohoto typu ukládán na OneDrive, případně jste manuálně nastavili přesměrování složek do jiného umístění. Microsoft podotýká, že v tomto případě nedochází k mazání uživatelských dat. Oprava bude k dispozici již koncem května.

Windows Defender Application Guard a Windows Sandbox

Doplněno dne 11. 6.: U aktualizace KB4497935 již známá chyba není uvedena.

Na stránce podpory věnované zatím poslední servisní aktualizaci KB4505057, jež číslo sestavení systému upravuje na 18362.116, je dále uvedeno, že nemusí být možné spustit Windows Defender Application Guard a Windows Sandbox. Místo toho se zobrazí chyba 0x800705b4.

V takovém případě máte možnost použít lokální správcovský účet k vytvoření následujících hodnot v registru v klíči HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\Containers\CmService\Policy:

  • “DisableClone”=dword:00000001
  • “DisableSnapshot”=dword:00000001

Tato položka není uvedena na výše odkazované přehledové stránce se známými potížemi.

Jak je to se staršími problémy?

Na odkazované stránce však nejsou uvedeny ani dvě starší položky. Při vydání sestavení 18362, které se stalo tím takzvaně finálním, Microsoft uvedl ještě tyto problémy:

  • Zvukové karty Creative X-Fi nefungují správně.
  • Některé čtečky paměťových karet od Realteku nefungují správně.

To bylo 20. března. Na rozdíl od jiných položek ale Microsoft nikdy neřekl, že už byly problémy s uvedenými zařízeními vyřešeny. (Na rozdíl např. od nekompatibilních nástrojů proti podvádění v online hrách, které nekompatibilitu postupně vyřešily na své straně.) Není proto zcela jasné, jestli s nimi ještě máme počítat, nebo je již považovat za překonané.

Doporučuji obezřetnost. Navíc nefunkční čtečky paměťových karet od Realteku jsou stále zmiňovány pokaždé, když vyjde nové sestavení z vývojové větve „20H1“.

Zdroj: Microsoft Docs


Jaké známé problémy trápí Windows 10 v1903? I nefunkční ovládání jasu
Ohodnoťte tento článek!
4.9 (97.86%) 28 hlas/ů

3 KOMENTÁŘE

  1. od verze 1903 mi přestává fungovat search, musím kvůli němu vždy restartovat explorer.

    a taky mi nějak blbne uspávání, nejspíš něco generuje přerušení a nevypne se obrazovka, ani se počítač neuspí.