Stále používám Windows 7. Co mohu dělat? Lze zdarma upgradovat na Windows 10?

Jestliže ještě používáte počítač s Windows 7, je potřeba se vážně zamyslet nad tím, co budete dělat dál. Produktu skončila podpora, což je kritický okamžik každého operačního systému. Nastiňujeme možná řešení.

43

Stále ještě používáte Windows 7, zaznamenali jste konec podpory tohoto systému a ptáte se, jaké máte možnosti?

Existují tři hlavní scénáře.

1. Používání nepodporovaného systému

Používání nepodporovaného systému je první, současně ale také nejméně šťastná volba. Není to dobrý nápad kvůli bezpečnosti – dlouhodobě se jedná o neudržitelnou volbu. Výjimku mohou tvořit stroje odpojené od sítě. Pokud se Sedmičkami potřebujete ještě chvíli vydržet, aspoň se ujistěte, že používáte aktuální prohlížeč a antivirus. Např. Microsoft Security Essentials službu i nadále plní.

Mějte ale na paměti, že daný stroj je i s aktuálním antivirem a prohlížečem zranitelnější než dřív. Nakažené počítače představují riziko také pro další počítače v síti, takže ve výsledku neohrožujete pouze sebe.

2. Koupě nového počítače

Co dál? Můžete si zakoupit nový počítač, který je vybavený také moderním a kompatibilním operačním systémem. Pro inspiraci se můžete podívat do našich recenzí pod štítkem notebooky. Zdaleka nemusí jít jen o stroj s Windows, o tom ovšem zpravidla rozhodují vaše požadavky (na podporu aplikací), případně peněženka.

Nabídka dnešního trhu je opravdu široká a méně náročným lidem může dobře posloužit levný stroj s Chrome OS, tablet s klávesnicí apod. Ekosystém počítačů s Windows je nicméně sám značně rozmanitý a můžete si pořídit drahý, profesionální a špičkově zpracovaný ultrabook na práci, ale také cenově dostupné zařízení s dotekovou – třeba i úplně odnímatelnou – obrazovkou.

3. Přejít na podporovaný operační systém

Pokud máte dostatečně dobrý stroj, který ještě nepatří do starého železa, je na místě přejít na jiný a podporovaný operační systém. Na trhu je k dispozici řada bezplatných systémů, zejména pak linuxové distribuce. K nejpoužívanějším patří Ubuntu, Debian, OpenSUSE nebo Linux Mint. Poslední jmenovaný patří k zřejmě nejlepším alternativám k Windows 7 s ohledem na nízké hardwarové nároky nebo styl ovládání. Samozřejmě v něm ale nespustíte aplikace určené exkluzívně pro Windows, možná jen některé skrze emulaci.

Vždy si můžete pořídit novější vydání Windows. Licence vás vyjde na pár tisíc. Např. Windows 10 Home se dá pořídit pod dva tisíce korun. (Při brouzdání obchody jen dejte pozor na variantu OEM, která se legálně kupuje pouze s novým počítačem.)

Jak je to s bezplatný upgradem z Windows 7 na Windows 10?

Formálně platí, že na Windows 10 už bezplatně nepřejdete, tato akce běžela jen do 29. července 2016, respektive do 31. prosince 2017, což se už týkalo pouze handicapovaných uživatelů a uživatelek. Možná jste ale zaznamenali, že se lidem na starších počítačích stále daří aktivovat Desítky produktovým klíčem z Windows 7.

Už jste provedli upgrade na W10?

Dokonce stačí jednoduše provést upgrade stávající instalace Sedmiček pomocí Media Creation Toolu, viz další podkapitola. Ale pozor, oficiálně platí, že je tato cesta určena lidem, kteří vlastní licenci na Windows 10, jak nám potvrdil Microsoft. Samotným aktem upgradu z Windows 7 vám nárok na používání Windows 10 nevzniká, přestože se systém úspěšně aktivuje a technicky vzato ho můžete neomezeně používat.

Takováto možnost aktivace i bez podkladové licence k Windows 10 byla pochopitelná v prvním roce života Desítek, když oficiálně běžela akce s možností bezplatně upgradovat. Jedna z největších a nejvýznamnějších softwarových firem na světě si ale nezajistila, aby aktivace instalací Windows 10 pomocí produktových klíčů ke starším verzím Windows 7 nebyla možná.

Postup čtyři a půl roku po uvedení Windows 10 na trh stále funguje, neznamená to ale, že byste ho měli zneužívat. Microsoft jsme požádali o vysvětlení, případnou odpověď do článku doplníme.

Doplněno dne 27. 1. 2020: K tomu, proč je nadále možné aktivovat Windows 10 i bez podkladové licence k tomuto systému, se Microsoft nevyjádřil.

Návod na upgrade na Windows 10

Vlastníte-li licenci Windows 10, můžete rovnou pokračovat v upgradu pomocí Media Creation Tool. Jako první se ale ujistěte, že jste zálohovali svá data. Kdybyste až po instalaci zjistili, že s Desítkami počítač nefunguje dobře (zpravidla jsou aplikace nahraditelné, ovladače nikoli), můžete původní instalaci Windows vždycky snadno a rychle obnovit do 10 dní, viz článek Něco po upgradu nefunguje? Vraťte se k předchozí verzi Windows 10.

Upgradovat na Desítky lze jednoduše:

 1. Navštivte web Microsoftu věnovaný stažení Windows 10.
 2. Stáhněte si Media Creation Tool, nástroj na tvorbu instalačních médií s Windows 10, který současně umožňuje provést okamžitý upgrade bez média.
 3. Spusťte nástroj, projděte průvodcem pro instalaci (ve druhém kroku vyberte okamžitý upgrade místo tvorby instalačního média) a nechte instalaci doběhnout do konce.

Postup je velmi prostý. Kdybyste si s něčím nevěděli rady, nachystali jsme také obrázkový návod, viz galerie.

Limitace upgradu

Není samozřejmě zaručené, že se všechno povede. Zastavit vás může především nekompatibilita. Čím starší počítač, tím je pravděpodobnější, že si některý z ovladačů nebude s Desítkami tykat, byť obecně je kompatibilita na velice dobré úrovni. O případné nekompatibilitě se dozvíte od průvodce Media Creation Tool.

Stejně tak vám nahlásí nekompatibilní software, což jsou typicky starší verze antivirů. S nimi si hlavu lámat nemusíte, po instalaci si vždycky nějaký kompatibilní opatříte. Využít můžete i integrovaný Windows Defender.

…případně stav aktivace ověřte v Nastavení
Stále používám Windows 7. Co mohu dělat? Lze zdarma upgradovat na Windows 10?
Ohodnoťte tento článek!
3.7 (73.95%) 43 hlasů

43 KOMENTÁŘE

 1. To ze to jde je znama vec. Otazka je legalnost teto cesty. Microsoft umoznoval legalni prechod do cervence 2016. Takze pokud to mam pro podnikani tak bych nespolehal na to ze mne kvuli tomu nebude v budoucnu MS otravovat…

  • https://www.microsoft.com/cs-cz/software-download/windows10
   Citace:
   „Nejprve si musíte opatřit licenci k instalaci Windows 10. Poté lze stáhnout a spustit nástroj k vytvoření média Media Creation Tool.“
   „Podle těchto pokynů postupujte v případě:
   Máte licenci k instalaci Windows 10 a počítač upgradujete z Windows 7 nebo Windows 8.1.“
   „Pokud licenci na instalaci Windows 10 nemáte a ještě jste na tento systém neupgradovali, můžete si ho zakoupit tady: … “
   To, že něco jde, ještě neznamená, že je to legální. To, co je popisované v článku, je nelegální.
   Nadpis článku by měl být:
   „Z Windows 7 stále můžete nelegálně přejít na Windows 10“

   • https://answers.microsoft.com/en-us/windows/forum/all/windows-7-upgrade-to-windows-10-is-it-still-legal/8be3ac89-2005-4549-9831-ff863d10e39a
    Citace: „I’ve just spoken with Microsoft support through their chat (thanks for the link) and they’ve said although Windows 10 will activate, it won’t be a legal activation.“
    Překlad: „Právě jsem mluvil s podporou společnosti Microsoft prostřednictvím jejich chatu (díky za odkaz) a řekli, že ačkoli se systém Windows 10 aktivuje, nebude to legální aktivace.“

    • je všem zajímavé, že firma která si tolik hlídá aktivace svých produktů uživatelům ukazuje v DM že windows je aktivován a žádné další výstražné okna upozorňující na „nelegální software“ se neobjevují !

     Tohle si musí někdo přečíst až na nějakém „chatu“

     😀

     • Nevím, jestli informace sdělená supportem zakladateli vlákna, který se s ní podělil, má nějakou právní váhu. Toto zásadní téma by mělo být oficiálně objasněno někým mnohem pověřenějším než Gary Whitem z nějaké (nám neznámé) soukromé společnosti, který (prý) chatoval s nějakým na supportu MS.

      Jasná oficiální odpověď, jestli toto počínání je nebo není legální z oficiálních míst stále nepřišla. A mám vážné podezření, že to je záměr. Dávalo by to totiž z obchodního hlediska pro MS smysl.

      • Co je důležité je to, jestli MS aktivací Win 10 po upgradu uděluje licenci na používání Win 10 nebo ne. Samotná aktivace ještě neznamená udělení licence (MSLT). Všechno nasvědčuje tomu, že v případě upgradu z nižších verzí Win ne (oficiálně ukončený upgrade zdarma, vyjádření na webu ke stažení MCT a upgradovací utilitky, reakce MS na podpoře…). Naopak například v případě aktivace Win10 ProW v insideru a získání digitální licence a používání ProW bez zakoupení bych si tak jistý nebyl, tam se mi zdá, že by to mohlo klidně být i legální (nejsem právník, nemůžu posoudit).
       Účinné technické prostředky vlastník aplikovat nemusí. Domnívat se můžeš jak chceš, já to chápu tak, že je proti zákonu obcházet účinné technické prostředky pokud jsou aplikovány. V odstavci 4 je uvedeno “Autor, který pro své dílo použil technické prostředky podle odstavce 3” … z logiky věci existují i tací autoři, kteří ty prostředky nepoužily, to ale automaticky neznamená, že když je nepoužily, že by mělo platit to, co píšeš, to tam nikde uvedeno není, pořád platí to, co jsem psal o udělení licence.

      • Krakatoa: „oficiálně ukončený upgrade zdarma“
       – Upgrade zdarma byl (technicky) ukončen po roce, pak nějaký čas byl (technicky) stále přístupný pro zdravotně postižené. Nyní je (technicky) stále možný pomocí aktivace s číslem z předchozí verze OS. Microsoft se k tomu ve FAQ vyjádřil ve smyslu chytré horákyně:

       „Platí ještě nabídka bezplatného upgradu na Windows 10?
       Nabídka bezplatného upgradu na Windows 10 pomocí aplikace Získání Windows 10 (GWX) skončila 29. července 2016.“

       On se totiž nikdo neptal na nabídku přes aplikaci „Získání Windows 10 (GWX)“, ale na legálnost takového počínání a na to MS neodpověděl. MS na to totiž odpovědět nechce.

       „vyjádření na webu ke stažení MCT“
       – Jaké? Kde?

       „reakce MS na podpoře…“
       – Převyprávěná historka zaměstnance společnosti nijak nespřízněné s MS nemůže být brána jako nějaký důkaz 🙂

      • gi:
       Tady ale nejde o to jestli ten upgrade zdarma šel nebo jde provést technicky, ale jestli šel nebo jde provést legálně. Bavíme se o legalitě. Bavíme se o tom, jestli získanou aktivaci jde brát jako udělení licence na používání. To, že aktivuješ Win 10 klíčem z Win 7 je pořád upgrade (licence). A to zdarma podle dostupných informací teď provést nejde a to na základě třeba toho, že upgrade zdarma už oficiálně skončil nebo na základě informací na webu MS pod upgradovací utilitkou a MCT. A reakce z podpory MS je jen další indicie. Vykládej si to jak chceš, měj si názor jaký chceš, já mám názor tento.

    • Ovsem nedodavas, ze se toto netyka koncovych uzivatelu. Zakon je totiz nadrazen ujednani Microsoftu a pokud domaci uzivatel upgraduje z Win7/8 na Win10 a Microsoft upgrade uzna jako platny tim, ze ho aktivuje, tak zaroven Microsoft timto ty Windows 10 uzivateli legalizoval.
     Problematicke to muze byt jen ve firmach pro ktere neplati obcansky zakonik, ale u nas jsme ten upgrade tam kde bylo potreba stejne provedli. Stejne casem az koupime multilicenci, takze to ted neresime,

     • Samotná aktivace ještě neznamená udělení licence (MSLT). Všechno nasvědčuje tomu, že v případě upgradu z nižších verzí Win ne (oficiálně ukončený upgrade zdarma, vyjádření na webu ke stažení MCT a upgradovací utilitky, reakce MS na podpoře…).
      Co je uvedeno v zákoně, co by říkalo, že aktivace = udělení licence? Já tam nic takového nevidím. A v MSLT máš jasně uvedeno, že aktivace automaticky neznamená správné licencování, to si jaksi musíš dát do souvislostí i s tím ostatním, co k takové aktivaci vedlo.

      • Jenze jako koncovy uzivatel nejsi dle obcanskeho zakoniku povinen sam nic zjistovat a jak vis, upgrade jsem delal 3 dny zpatky a dotazoval jsem se, jestli je to legalni nebo ne, protoze behem upgradu od stazeni Media Creation Toolu az po proces samotne aktivace jsem se to nikde nedozvedel a nic nenaznacovalo, ze to neni legalni. Takze zaver je jasny, Microsoft v minulosti deklaroval upgrade zdarma, netusic, ze akce skoncila jsem sel na web Microsoftu, normalne stahl upgradovaci utilitu a Windows nainstaloval. Po te se normalne aktivovaly, vse je v nejlepsim poradku. Microsoft by s nejakou zalobou neuspel. Jina vec je, ze jsem to delal v praci, tam obcansky zakonik neplati, takze tam by meli smolika, ale tam je to jen docasne opatreni, licence tam bude, jakmile IT nakoupi multilicenci.

      • Redmarx:
       Co? Nějak nechápu, podle čeho v občanském zákoníku nemusíš nic zjišťovat? Nemůžeš použít něčí Windows (včetně toho po upgradu) bez toho, aniž bys věděl, jestli ti byla udělena licence k používání (AZ). Pokud byl upgrade zdarma, prostě uživatel v ten okamžik upgradu zjistil, že je zdarma a mohl provést upgrade zdarma, teď to zjištění musí provést taky, protože prostě musí zjistit jestli má licenci k používání Windows, a co zjistí? Podle dostupných info zjistí, že nemá a to info má např. na webu, kde je ke stačení MCT.

   • Až ti přijde domů kontrola, jak prokáže, že jsi neupgradoval v době, kdy to bylo legální? Následně jsi přece mohl počítač libovolně přeinstalovávat, kdy tě napadlo. A dokazovat stále ještě musí oni, nemluvě o tom, že k běžným uživatelům kontroly nechodí.

    Ano, jistě, pokud by tě svrbělo svědomí, tak si novou licenci klidně zakup. Microsoft se zlobit nebude.

 2. Chtěl bych jen upozornit, že se autor dopustil trestného činu podněcování k trestnému činu podle § 364 TZ, konkrétně podněcuje k trestnému činu porušení autorského práva podle § 270 TZ. Legální upgrade zdarma na Windows 10 podle podmínek společnosti Microsoft skončil na konci roku 2017. Ano, technicky je možné i dnes nainstalovat Windows 10 pomocí licenčního klíče Windows 7 nebo 8, ale v souladu s licenčními podmínkami to není.

  • Když něco není v souladu s licenčními podmínkami EULA, tak to ještě neznamená, že je to nelegální. Český AZ v § 43 odst. 3 operuje s pojmem „Účinné technické prostředky“, které může vlastník práv využívat pro omezení využití díla, ke kterému neudělil oprávnění. Pokud tyto účinné technické prostředky v některých případech aktivně využívá a v jiných (a to dlouhodobě) nikoliv, zavdává to k domněnce, že toto konání je v souladu s vůlí vlastníka autorských práv.

   Mělo by smysl se začít obávat pouze tehdy, pokud by MS projevil jakoukoliv snahu tomuto upgrade bránit. Zatím tak neučinil.

   • Co je důležité je to, jestli MS aktivací Win 10 po upgradu uděluje licenci na používání Win 10 nebo ne. Samotná aktivace ještě neznamená udělení licence (MSLT). Všechno nasvědčuje tomu, že v případě upgradu z nižších verzí Win ne (oficiálně ukončený upgrade zdarma, vyjádření na webu ke stažení MCT a upgradovací utilitky, reakce MS na podpoře…). Naopak například v případě aktivace Win10 ProW v insideru a získání digitální licence a používání ProW bez zakoupení bych si tak jistý nebyl, tam se mi zdá, že by to mohlo klidně být i legální (nejsem právník, nemůžu posoudit).
    Účinné technické prostředky vlastník aplikovat nemusí. Domnívat se můžeš jak chceš, já to chápu tak, že je proti zákonu obcházet účinné technické prostředky pokud jsou aplikovány. V odstavci 4 je uvedeno „Autor, který pro své dílo použil technické prostředky podle odstavce 3“ … z logiky věci existují i tací autoři, kteří ty prostředky nepoužily, to ale automaticky neznamená, že když je nepoužily, že by mělo platit to, co píšeš, to tam nikde uvedeno není, pořád platí to, co jsem psal o udělení licence.

    • Takže bychom se MS měli zeptat, jestli úspěšnou aktivací W10 s klíčem z W7 získává uživatel i licenci k používání W10. Nějaké dohady na základě dotazů třetích osob na support nechme stranou, ty nemají žádnou váhu.

     • Nemusíš se ptát, pokud na základě nějakých relevantních informací je taková aktivace z pohledu MS brána jako udělení licence na používání Win 10. Což podle dostupných informací není a nemusíš se ani ptát. Pokud by žádné relevantní informace dohledatelné nebyly, tak ano, zeptat se musíš!

      • gi:
       To ale vůbec nevadí, že se neshodneme v tomto případě na relevantnosti informací. Protože žádné relevantní ani nerelevantní informace od MS ohledně toho, že aktivace po upgrade může uživatel brát jako udělení licence na používání Win 10 prostě dohledatelné nejsou takže se MS prostě zeptat musíš. Pokud nějaké informace jsi ty dohledal, ukaž mi je.

      • gi:
       A já jsem rád, že konečně souhlasíš s tím, co píšu. V opačném případě jsi nepochopil co jsem psal v posledním příspěvku, já jsem psal pouze o informacích, které uživatel může brát jako udělení licence na používání Win 10 po upgradu, ne o informacích, které píšou o opaku. A čekám až mi ty informace ukážeš. A jak jsem psal, ukázat mi je nemůžeš, protože žádné nejsou, jsou pouze ty druhé, které dokládajé to, že aktivace po upgrade není udělení licence na používání Win 10 a to bez ohledu na to, jestli jsou relevantní nebo ne, podle mě jsou, podle tebe ne, ale to by pak akorát vedlo k tomu, že v tvém případě by ses musel MS zeptat jestli aktivace po upgradu je brána jako udělení licence na Win 10. Ne že můžeš svévolně využívat aktivaci Win 10 po upgradu licence.

 3. Existuje snazší metoda. Otevřete si příkazový řádek jako administrátor.
  slmgr /ipk XXXXX-XXXXX-XXXXX-XXXXX-XXXXX nahraďte křížky požadovaným klíčem
  slmgr /skms kms.xspace.in
  slmgr /ato

  Aktivováno. Lze použít i erární klíče (pak se to tváří jako aktivované přechodem z Windows 7/8) fungují stoprocentně, ale pak už to není legální aktivace (i když to projde). Nechci je zde postovat, ale kdo hledá, najde.

 4. Hm to jako můj počítač se sedmičkami, kterému jsem vypnul aktualizace v době samovolných aktivací na přechod do Win10 je rizikový?
  Jediné riziko, které mě bude trápit, je podpora software, který momentálně používám. Do té doby mi může mrkvosoft políbit šos.

 5. „nebo Linux Mint. Poslední jmenovaný patří k zřejmě nejlepším alternativám k Windows 7“

  No chyb ma urcite vic a to o dost. Linux Mint je pomerne znacne nedotazene distro, ktere bych zacatecnikovi rozhodne nedoporucil.

  • linux testuji na NTB – našel jsem Zorin, myslím, že jsem o něm zde také možná četl. Autoři prý hledali náhradu za Win pro svého otce, když článek vyšel tak prý čekají na uživatele Win7, kteří nebudou chtít jít do desítek.

   • Mne prijde predelavani linuxu do stylu Windows jako blbost. Linux je linux a kdo chce Windows, at na nich zustane. Za me do domacnosti jedine Ubuntu. Umim si ale predstavit i OpenSuse, ikdyz jeho momentalni kondici vlastne neznam, pred par lety to bylo ok. Treti v poradi pro domaciho uzivatele je Fedora a pro nektere je to dobre distro, ale osobne ten styl napodobovani Maca (Apple) vubec nemusim.

    • … na druhé straně bylo legrační sledovat když jsem uživateli nainstaloval místo Win XP distro Q4OS a ten si toho všiml až po týdnu že nejede na Widlich 😂 Oni totiž users v drtivé většině pracuji s programy a aplikacemi a ne s OS, takže jim je fuk na čem ten Firefox, Skype a libreoffice běží, ale to bude ještě chvilku trvat než se tady na to přijde …

 6. Malá poznámka pro ty, kteří čtou komentáře k článku po 17. lednu, komentáře pod článkem 15. a 16. ledna jsou k původní verzi článku, která je ale úplně jiná, než ta, která tu je od 17 ledna.
  Jo a těším se na ofiko vyjádření MS, které snad bude doplněno v článku 🙂

 7. Tvrzení „Při brouzdání obchody jen dejte pozor na variantu OEM, která se legálně kupuje pouze s novým počítačem“ je pochopitelně nesmysl a vy to moc dobře víte. Na druhou stranu by bylo divné kdyby Windows fanboy informoval lidi o možnostech nákupu užitných licenci, jejich používání je pochopitelně NAPROSTO LEGÁLNÍ a jsou to také OEM licence. Slíbil jsem že tady nebudu prudit, ale proti dezinformacím české Microsoftí kliky se ohradit musím.

  • Ano, používání druhotných licencí, i těch oem, je možná legální, jenže legálních druhotných licencí. A já si dovoluju tipovat, že drtivá většina prodávaných druhotných licencí, na které člověk může narazit, jsou nelegální. Takový odstrašující případ je jeden G* web z HongKongu, na který myslím před nedávnem mělo reklamu i tu cnews…

   • „Ano, používání druhotných licencí, i těch oem, je možná legální“
    – Nikoliv možná. OEM poprvé prodané na území EU se dají v libovolně přeprodávat.

    Problém, na který narážíš, je prodej licencí, které nejsou určeny pro náš trh. Pak je otázkou, proč Windows s těmito licencemi fungují a MS se je nesnaží deaktivovat. Znáš někoho, kdo si ji koupil a nefunguje mu?

    • To „možná“ jsem psal například kvůli oem:dm, u kterých si nejsem jistý.
     Problémů, na které narážím, je ale víc, třeba ten, že stejný prodejce prodává ProPlus MAK/MSDN a Win oem, a pak tu jsou tací, kdo prodávají jen oem, tak si člověk udělá obrázek o celém tom trhu s druhotnými licencemi… A pak třeba na ten, že nemůžeš vědět, kde ta licence prvně byla prodaná. Nemůžeš vědět, jaký je původ licence a jestli je opravdu legální, ve smyslu, že třeba není naklonovaná vícekrát, jestli ji původní majitel opravdu prodal atd. Nikdo to nekontroluje, když byl živě vzneslo dotaz na MS jestli jsou licence na G* legální/nelegální, jednoznačnou odpověd nedostalo, i když je každému jasné, o jaké licence se jedná… Nejlevnější licence koupíš už tak od 20 Kč (i za takovou cenu jsem je viděl prodané na aukru, byly od koruny)… Proč takové licence fungují, to se zeptej MS, a taky se můžeš rovnou i zeptat, proč fungují všechny warezáky aktivované produkty MS. Jedna věc je legalita, druhá věc je jestli to funguje a já reagoval na legalitu, tak proč řešíš jestli to funguje/nefunguje?