Pozor: Bezplatný upgrade na Windows 10 definitivně skončí 31. prosince 2017

15
Windows 10
Ilustrační foto (zdroj: Microsoft)

Bezplatný upgrade z Windows 7 a 8.1 na Windows 10 sice oficiálně skončil k 29. červenci 2016, fakticky ale stále bylo možné nový systém nainstalovat s použitím klíče ke starší edici Windows.

Existoval ale i jeden oficiální a Microsoftem podporovaný způsob bezplatného přechodu na Desítky. Určen byl těm, kteří ve Windows 7 nebo 8.1 využívali některou z technologií usnadnění, jakými jsou systémová lupa, virtuální klávesnice na obrazovce, alternativní ovládání myší, předčítání, režim vysokého kontrastu apod. Avšak i tato výjimka skončí, konkrétně 31. prosince 2017.

TIP: Recenze Windows 10 Fall Creators Update

Na české stránce k bezplatnému upgradu ještě datum není, na té anglické už ano. Kdo upgrade schválně odkládal na poslední chvíli, by si měl pospíšit. O upgradu zevrubně píšeme v článku Vše, co potřebujete vědět o bezplatném upgradu na Windows 10.

Pozor: Bezplatný upgrade na Windows 10 definitivně skončí 31. prosince 2017

Ohodnoťte tento článek!

15 KOMENTÁŘE

 1. Byl bych rád, kdybyste si na tenhle článek vzpomněli někdy tak koncem prvního kvartálu příštího roku, až budete vytvářet zprávu o nárůstu počtu uživatelů Windows 10 a zbytečně nežasli nad „raketovým“ růstem v posledních dvou měsících roku tohoto 😉

  • Kolik stanic to bude? Nedokážu si představit nikoho, kdo by z upgradem na nenáviděné 10 čekal, až na tu údajně poslední možnost. To že nepřešel má jistě důvod, který se oznámením nijak nemění.

   • Kolik stanic to bude to opravdu nevím, myslím že to neví vůbec nikdo i když se tváří že ano a vytváří grafy, protože ví, že se to stejně nedá ověřit, nicméně uvažuju následovně; dnes (nebo zítra, minulý týden nebo příští týden, to je fuk) se objeví zpráva o „definitivním konci“ bezplatného upgrade na Windows 10 a dá se s úspěchem předpokládat, že i ti největší odmítači a skeptici budou chtít získat ne Windows 10 (důvodů k přechodu je je s přibývajícími problémy se servis packy stále méně a méně), ale ten digitální nárok na ně. To znamená že provedou zálohu svého stávajícího, funkčního a odladěného systemu a pomocí té jejich utility provedou upgrade na Windows 10, čímž se Telemetricky zanese „stopa“ jejich PC na servery Microsoftu a kdykoliv v budoucnu (třeba se ten systém ještě podaří resuscitovat a přivést do použitelné podoby) jej budou moci bezplatně nainstalovat a používat. Takže fyzicky se stane to, že předvídavý uživatel udělá přesně toto a po aktivaci rebootne PC a vrátí si zpět ze zálohy některá z funkčních Windows, ale v článcích o Windows 10 bude napsáno „v listopadu a v prosinci nainstalovalo (eventuelně používalo, to je ještě větší blábol) o XX% lidí více, než za poslední dva roky“, například, což sice vůbec nebude pravda, ale vypadá to dobře. No a pak tedy přijde první kvartál, kdy už jim tam v těch číslech nepřibude ani ten, kdo by to s Windows 10 i myslel vážně, ale už prostě přejít nemůže, protože už to není „zadarmo“. Když bys to potom vzal do důsledku, tak z těch na zakázku vyrobených a z vody uvařených statistik zjistíš, že Windows 10 v prvním kvartále roku 2018 používá výrazně méně lidí, než kolik si jich do konce roku 2017 tento OS nainstalovalo a začne se bádat a mudrovat 🙂 Ale samozřejmě, možná to tak nebude, možná ten percentuelní pokles bude klesat stabilně, jen mě to tak napadlo na základě toho co se dělo v minulosti.

  • proč tak negativně. Proti předchozím verzím znatelný posun. Při upgradu z W 8.1 MC mi to akorát odebralo Media Center jinak nic, nastavení zůstala stejná, jen jsem odebral opět nainstalovaný OneDrive a pár blbůstek, jinak plně použitelné. A hlavně na displejích co mají lepší rozlišení než fHD úplně jiný komfort. Nové funkce už budou také dostupné jen na W10, už je tu docela dlouho a ostatní systémy se dostávají do legacy podpory. Nejlíp jsou na tom paradoxně staré W7, na Osmičky už se peče úplně….

   • Pro mne jsou nejhorsi z pohledu uzivatele. Ze to funguje, to fungovali i ty predchozi. Ze starsi verze uz nedostavaji novejsi veci..to zamrzi, ale vetsinou (vyjma DX12) nevadi.
    Dokud nebude moznost si uzivatelsky ridit updaty, dokud se to bude kazdych 6 mesicu samovolne reinstalovat..tak bohuzel. Cekat co pul roku, jestli se nahodou neco rozesere, ze mi prestane treba fungovat televizni karta, nebo se mi prepise driver a nedej dopustit prepise treba dualboot…..sorry. To pomijim uplne skizofrenii 3jity design a jine perly.
    Ale jinak ano, da se na to pracovat a je to svizne.

    • já přešel hlavně kvůli vyšší účinnosti těžby radeonů a lepší práci s dpi. Mám pouze 2K monitor a i tak na Osmách příkazový řádek = blechy. Jasně, kdo má fHD monitor za čtyřku tak toho to netrápí. A radši nechci vidět jak se 7/8 lopotí se 4K na 32″….

     • Ja mam 1440p monitor a jedu na tom vidle 7 s 15% zvetsenym DPI a zvyknul jsem si. To stejny na jednom notasu s 1080p.
      U 10ek mne naopak prekvapilo, ze nektere ‚neskalujici‘ aplikace jsou docela hutne rozmazane.
      Mne nejvice vadi ty povinne updaty. Na ksicht, byt se mi nelibi, si zvyknu.

 2. Od anniversary update ide v inštalácii zadať key z W7 a normálne ho vezme a aktivuje. A to aj v prípade keď na tej masine žiadna 10 nikdy nebola žiaden upgrade neprebehol proste nič.

  Predpokladám teda že toto pôjde aj naďalej. Či sa mýlim ?