Předchozí
Následující

Podzimní vydání Windows v novém kabátku

Dne 17. října 2017 začíná řízená distribuce Windows 10 Fall Creators Update prostřednictvím služby Windows Update. Kromě marketingového názvu Fall Creators Update můžete toto vydání znát také pod číslem verze 1709, případně pod číslem sestavení 16299. Kódové označení této verze pak bylo Redstone 3.

Tip: Jak získat Windows 10 Fall Creators Update co nejdříve?

Co se Microsoftu za půl roku vývoje podařilo vyprodukovat za novinky? Jak moc se budete na toto vydání těšit? Napovím vám. Než začneme, můžete si připomenout novinky v minulých vydáních Desítek:

Opatrné rozšiřování designu Fluent

Pro začátek nelze nezmínit to, co ze systému vystupuje znatelně a na mnoha místech. V Creators Updatu začal prostupovat ponejvíce aplikacemi design Fluent, a to především v podobě průsvitnosti. Průsvitnost je zatím protěžovaným prvkem, zatímco efekt zvýraznění aktivních položek v nabídkách si Microsoft nechává až na příště.

Postup nasazování nového designu je pomalý a na rovinu píši, že pokud nepoužíváte integrované univerzální aplikace od Microsoftu, na nichž jsou nové efekty vidět zdaleka nejvíc, dost možná změny vůbec nepostřehnete. Znám ostatně jedince, kteří pořádně nezaznamenali rozdíl mezi Windows 98 a XP. Tam přitom změna byla mnohem výraznější.

Co aplikace, to jiný designový styl
Co aplikace, to jiný designový styl

Nové vedle starého

Např. hlavní panel nebo kalendář na hlavním panelu prozatím používají dřívější efekt průsvitnosti, čímž v systému dočasně vzniká nekonzistentní místo, ačkoli reálně to zaznamenají jen ti nejpozornější. Efekt průsvitnosti můžete pozorovat i na přepracovaném Centru akcí nebo nabídce Start (na neceloobrazovkové variantě).

Sledovat Microsoft je někdy fascinující. Ačkoli pochopím, že za půl roku nestihne dodělat všechno, takže design nasazuje postupně, nejde mi na rozum, že si firma lépe nezorganizovala průběh předělávání prvků. Proč ji nenapadlo nový efekt průsvitnosti použít rovnou na hlavním panelu, když už se jala předělávat Centrum akcí a nabídku Start?

Průhlednost je aktivní jen u okna v popředí
Průhlednost je aktivní jen u okna v popředí

Takhle budeme čekat půl roku na vyrovnání nekonzistence. V konečném důsledku se jedná o nepodstatnou drobnost, která vám v používání počítače nezabrání, tento přístup je přesto zarážející. Zkuste si nejdříve otevřít Centrum akcí a pak třeba kalendář v oznamovací oblasti. Na pozadí mějte nějaký barevně výrazný obrázek. Na pohled je patrné, že se jedná o dva rozdílné efekty.

Nekonzistentní design? Nic nového

Ladění nekonzistencí navíc Microsoftu trvá již od první verze Desítek, tj. dva roky. S ohledem na současné přepracovávání designu, kdy se celé kolečko předělávání v podstatě restartovalo, se jedná o zdánlivě nekonečný proces. Některé potíže v oblasti nekonzistence designových přístupů se zřejmě nikdy nevyřeší – ztratit naději je v tuto chvíli příliš snadné. Paradoxně řada aplikací do Microsoftu ignoruje nastavení barevného záhlaví a vyhýbá se novému designovému stylu.

Vlastní záhlaví nabízí balík Microsoft Office (už od verze 2007, týká se to však také moderních aplikací přímo pro Desítky), z moderních aplikací se jedná o Windows Store, Fotky nebo Edge. Právě tyto aplikace naplno využívají efekt průsvitnosti, která je přítomná všude – a také v záhlaví okna. Prostředí těchto aplikací je laděno do šedých odstínů.

Jenže například Skype pro Windows 10 pro změnu šedavé prostředí s průsvitností nenabízí, zato je v horní části okna včetně záhlaví světlý jako stěna (případně tmavý, což záleží na volbě motivu). Proč není šedý a nepožívá průsvitnost? Nebo proč aspoň nerespektuje nastavení barevného záhlaví? Tyto nekonzistence lze oprávněně kritizovat.

Úpravy v letošním podzimním vydání Windows však mají aspoň z mého pohledu minimálně pozitivní dopad na Edge. Díky použití efektu se jedná o první verzi, která mi připadá vizuálně příjemná. Nebo už používám Desítky tak dlouho, že jsem vůči ošklivosti prohlížeče otupěl. Ještě dodávám, že efekt průsvitnosti lze případně paušálně vypnout v Nastavení | Přizpůsobení | Barvy.

Předchozí
Následující

24 KOMENTÁŘE

 1. To je průser, dvojitej facepalm. Co je těžkého na tom, udělat systému konečně nějaký jednotný design? To je přeci to nejmenší a nemělo by to trvat roky. Kde je ten fluent design? Proč o něm mluví, když to ještě nemají. Na tohle se nedá koukat, to je výsměch a diletantství. Systém má jediný štětí, že funguje svižně a je celkem stabilní na historické poměry, ale ty nedodělky jsou hrůzostrašný. Kdybych neinvestoval celkem nedávno do výkonného PC s i7, přešel bych okamžitě na Mac, protože na tohle se nedá už koukat. Roky plynou a odladěný, intuitivní a pěkný systém nikde, jen záplatovaný kočkopes. Nové funkce jsou spíš směšné nedodělky, jako všechno. A jestli bude mít chybovost, jakou v poslední době předvádí Microsoft ve všech produktech… Jediné, co se mi zdá lepší, je rychlost načítání stránek Edge a celkově odezva systému se vypadá subjektivně o něco lépe.

  • bla bla bla bla bla

   Doba sedivych Windows 95 se stinovanymi tlacitky je davno pryc. Uz se probudte. Ze jste neprogresivni, je vas problem, ne Microsoftu. Design W10 je jednotny. Zda se, ze vy ani Urban jste nepochopili (nebo zamerne tvrdite, ze ne), co Fluent je. Fluent neni novy design pro W10. Fluent je rozsireni designu W10. Vsechny UWP aplikace maji stale stejne prvky, stejne zakladni rozlozeni, stejne se v system chovaji (drag & drop, resizing, atd.). Fluent Design ale navic pridava nove efekty a graficky styl plus nektere funkce navic. Stara grafika (ve stylu W7 a drivejsich) naopak mizi pomerne solidne a je predelavana do stylu W10.

   Co se odladenosti tyce, tak W10 jsou dnes odladenejsi nez W7. System je mnohem rychlejsi, uspornejsi a bezpecnejsi, zvlast na laptopech. A zvlast na laptopech je znat i Game Mode, pokud hrajete hry. Z me osobni zkusenosti zlepsuje vydrz na baterii pri hrani az o tretinu.

   • Ale ano. Píšu a souhlasím, že je to nejodladěnejší, nejrychlejší a nejstabilnější verze Windows, kterou vydali. Je nesmysl jet na starých W7, už jen kvůli podpoře nového hardwaru, SSD diskům apod. To by člověk musel být hloupej, když tu je lepší a výkonnější varianta zadarmo. Bavím se o uživatelském rozhraní, nesourodosti designu napříč celým systémem i základními aplikacemi, nedotažené Nastavení, centrum oznámení, Lidé, Cortana, Edge. Když ohlásili nový designový jazyk, očekával jsem, že v aktualizaci budou aspoň ty základní aplikace předělané dle tohoto jazyka, na slidech byl kalendář i nový průzkumník – něco co zpříjemní práci a dojem z užívání. Namísto toho přidaji funkci lidé na liště, která je opět v podivné betaverzi, nebo střižna videa, ta tu mohla být dávno nezávisle na updatech, minule to bylo naprosto okrajové 3D malování, aby měli na konferenci co ukázat. OneDrive stále nemá funkci download on demand z Windows 8, nebo možná má, ale odmítám to někde složitě hledat, prostě tam všechny složky po včerejším updatu nevidím.

    Přiznám se, že systém je mi odporný. Používám ho jen jako spouštěč několika pracovních aplikací a prohlížeče Edge. Menu start využívám jen k vypnutí PC nebo hledání, oznamovací centrum jen čistím od blbostí, aby tam nesvítilo čísélko, kalendář občas, když se mi nechce otevírat Outlook. V průzkumníku používám jen připnuté složky pro nalezení a zkopírování dokumentů a stažených souborů, když se mi nechce spouštět Total Commander, a vždycky několik vteřin tápu, kde je plocha, stažené soubory, kde je odkaz na Tento počítač a zdržuje mě to. Používám nativní Edge, protože je prostě nejrychlejší a nejlépe vykresluje. Líbí se mi integrovaná kontrola pravopisu. Shrnuto, líbí se mi rychlost systému a prohlížeče Edge, ale ne to jak vypadá a co umí nebo jak ulehčuje práci.

   • Jasne Maudite..lidi si kupuji herni laptopy a potrebuji na tom Win10, aby na tom hrali na baterku, protoze se ti zvysi vydrz z 60 minut na 75 minut (podle tvych 30%).
    K smichu u jen pak jen, kdyz se navazis do nekoho ze je „neprogresivni“. Stejne tupou argumentaci byla, kdyz se za dob velkeho Maua, nicila tisicileta cinska kultura a dedictvi v ramci „pokroku“, protoze to bylo „zastarale“ a „neprogresivni“. Tyhle ty hloupe a prostoduche hlasky fakt stoji za to.

   • @h22.. ten system je odporny designove. Nejednotne prostredi. Chaos, kde co je umisteno, ruzne graficke prvky, rozostrenost, atd. K tomu pak bonus v ramci 2x rocniho re-instalu s nulovou pridanou hodnoutou a vynucene updaty. Uzivatel je nadsen :))

    • Přesně tak, takový dojem z toho má uživatel – dlouhé a časté aktualizace, po nich rozhozené některá nastavení, žádné uživatelské novinky a přetrvávající nelogičnosti a to již několik let. To že je systém o něco rychlejší nebo bezpečnější a lepší pod kapotou je samo o sobě komfortní a užitečný (konečně se dá spolehnout po 15 letech na režim spánku – počítač se z 90 % probere.), ale málokdo si toho všimne. Chtělo by to fakt schopný designery a celý uživatelský rozhraní překopat a zaměřit se na užitečné funkce a intuitivní ovládání, znovu tam vrátit jednoduchost. Poslední hezké Windows (což je samo o sobě oxymoron a jak řekl Jobs, nemají vkus) byly Windows 8, ty měly jasný koncept, nebyly lepené jako tuningové auto vesnického nadšence stylem pokus-omyl a baumax-obi stylem a možná za pět let to bude vypadat jako auto z časopisu, s tím, že se v tom nebude dát jezdit, přes serepetičky na oknech nebude vidět ven a nárazník si utrhnu při prvním výletu do města o vyšší kanál.

    • Mi prijde, ze v Mrkvosoftu ztratili fakt jakoukoliv soudnost. Tenhle pristup, kdy na uzivatele totalne kaslou a porad mu cpou neco jineho, nez by chtel on, se jim dlouhodobe vymsti. Jejich jedine stesti je jejich monopol, jinak by uz dano museli skakat uplne jinak.. Za povsimnuti stoji, ze vicemene vsude, kde ten monopol nemaji, tak pohoreli (viz WM, apod.). To urcite o jejich pristupu k zakaznikovi neco svedci.

     • Snaží se dělat všechno a nic pořádně. Zdá se, že vývoj Windows nemá jasný směr a myšlenku. Myšlenkou je cloudový systém s postupným iteračním vývojem. Jenže se zapomnělo na koncept a nemá to pevné vedení s nějakou vizí. Schopní lidé a designeři zřejmě po neúspěchu W8 byli vyhozeni, jejich týmy rozbity, a o té doby to funguje stylem, co koho napadne, to tam zkusíme přidat a otestujeme na uživatelích. Uživatelské rozhraní se úplně rozbilo nějakým kompromisem a nepromyšlenými postupnými změnami (ani ikony nejsou jednotné, nic), aby se zachovala a vrátila funčknost desktopu a zároveň úplně nesmetl Metro styl dlaždic a nebyli za úplný voly, že s vrací k Windows 7.

      S Windows 8 přišel i důraz na online služby, které se Microsoftu začaly poměrně dařit. Byly tam nevídané věci jako mail zadarmo, mail na vlastní doméně zdarma, bonusový prostor na OneDrive, Office za předplatné, Office na ostatních platformách a na mobilech zdarma, online verze Office. Všechno správný směr, kdyby se podařilo udržet i Windows v nějakém jasném směru – dodneška propojení s cloudem moc nefunguje, není možné přenést nastavení a sdílet třeba ty záložky napříč platformami a mít propojený mobil s telefonem (mělo být už na platformě Windows Phone a W8). Je s podivem, že takto velká firma nezvládá udržet koncept a dotáhnout jeho každý díl do dokonalosti, stačí jednoduché použitelnosti, nemusí to umět zhasínat světla v bytě a rozpoznávat ksicht. To jsou ideály a vize, se kterými se vždy pochlubí, ale pořádně to udělá až někdo jiný.

      V poslední době se mimochodem setkávám i s velkou chybovostí – dvě velké chyby ve OneDrive, výpadky outlooku.com, problémy s přihlášením do office365, vyskakující a měsíc neopravený dialog přihlášení při zavírání office dokumentu…

 2. Snad jen chybí informace o možnosti spárování s Androidem/iphonem. Nevím jestli byla ta možnost dřív, ani co všechno umožňuje, ale je vázaná na instalaci a používání Microsoftu Launcheru na telefonu (dříve Arrow Launcher).

 3. Perfektní zhodnocení Windows 10 Fall Creators Update. Myslím, že je jasné, že minulý týden vznikla jedna velká dezinformace – Microsoft nezařízl Windows 10 Mobile, ale zařízl celé Windows 10, protože tento „velký“ update je jedna velká tragédie. To mají být změny provedené za 1/2 roku? Práce Edge s taskbarem je naprosto tragická (např. ve srovnání s Chrome) a kontakty u systray, no, výsměch je slabé slovo. Vždyť se tam ani nezobrazují kontakty z Outlooku, jen z toho pitomého Windows Mail, který je proti Outlooku na dvě věci.

  Legrace je také průhlednost:
  – Vista zavedla průhlednost s tím, že to nijak nezdržuje, protože je akcelerovaná
  – Windows 7 ji hodně omezily a upozadily
  – Windows 10 jí na začátku zařízly, protože je „fuj“ a (najednou) prý bere výkon
  – teď se pomalu vrací zpět.
  O nějakém jednotném designu ani nemluvím, ta není dodržena ani přes UWP aplikace.

  Jestli je tohle výsledek práce trvající 1/2 roku, tak by se měl MS vážně zamyslet nad svou efektivností .

  Ale abych jen nenadával – konečně se (po 2 letech 🙂 ) zase dá jednoduše přepnout nastavení profilu sítě, ale že to trvalo!
  PS: Dvojka Maudit & Zann také nezklamala 🙂

  • To víš kamaráde, nasrat vohnouta tím že mu pripomeneš že jede na chcíplém koni, všichni, dokonce i majitel koně už to ví a on je poslední kdo se to dozvěděl a pozorovat jak se vzteká, to nikdy neomrzí 😀

 4. Jedna, alespoň pro mě, úžasná novinka: Administrator (jo, ten Jediný Pravý Správce, co je v defaultu zakázán) může v 1709 vesele spouštět Edge a ostatní metro appky, aniž by byl jakkoli sešněrován UAC (admin approval mode atd) :-)) ..přišel jsem na to náhodou bo v každých Win jedu pod tímto účtem, před chvílí jsem instaloval dva stroje a je to prostě tak, no jen doufám že o tom vědí a že to v příštím updatu zas nezakážou 😉 😉