Reset kanálu Skip Ahead a nové funkce pro Poznámkový blok [Windows Insider]

Nové sestavení Redstonu 5 přineslo několik vylepšení Edge, překvapivě se však dostalo také na Poznámkový blok. Ten už má ve výchozím stavu zapnutý stavový řádek a podporuje přibližování a oddalování. Microsoft se dále začal připravovat na vývoj přespříští verze Windows 10. S tím souvisí resetování kanálu Skip ahead.

1
Poznámkový blok
Poznámkový blok

Pokud testujete Desítky, zpozorněte. Microsoft uvolnil Windows 10 Insider Preview build 17713, ale oproti minulým sestavením je novinka dostupná pouze v kanále Fast ring, nikoli však v kanále Skip ahead. Druhý jmenovaný byl představen v loňském roce a nabízí v předstihu velmi raná sestavení přespříští vývojové větve Windows 10.

Nějakou dobu pak nabízí stejná sestavení jako Fast ring. Teď ale nastává moment, kdy se oba kanály opět začnou rozcházet. Microsoft v tuto chvíli začíná finalizovat podzimní vydání známé jako Redstone 5 nebo Windows 10 verze 1809. S tím rozjíždí práce na dalším vydání systému, které vyjde až v příštím roce na jaře. Žádné nové sestavení pro Skip ahead tentokrát uvolněno nebylo, místo toho dochází k resetu kanálu.

Minulé sestavení: Windows 10 Insider Preview build 17711 s chytřejším Editore registru

Všichni, kdo byli přihlášeni k odběru kanálu Skip ahead, by v tuto chvíli již měli být automaticky přepnuti na Fast ring. Počítejte tedy s tím, že kanál Skip ahead v blízké době obdrží první sestavení Windows 10 verze 1903. Pokud budete chtít pokračovat v testování raných sestavení nové vývojové větve Desítek, budete se ke kanálu Skip ahead muset opět manuálně přihlásit.

Označení přespříští verze Desítek

To je ale hudba blízké budoucnosti, tato možnost se otevře, až se Microsoft rozhodne, že nastal čas. Kódové označení verze 1903 už nebude Redstone 6. Microsoft po letech přestane používat název předmětu z Minecraftu a začne novou sérii. Podle Windows Central je vydání následující po Redstonu 5 interně známé pod označením 19H1.

Od pěkně vypadajících jmen se tedy posuneme k logickým, byť pro oko ne tak přívětivým označením, ze kterých si aspoň snadno odvodíme, jakého vydání operačního systému se budou týkat, resp. si lépe uvědomíme, z jaké doby dané vydání pochází. Redstone 5 bude až do vydání testován v kanálech Fast ring, Slow ring a v závěru vývoje pronikne též do Release Preview.

Edge a čtení PDF

Pojďme se už ale podívat na novinky ve Windows 10 Insider Preview build 17713. Stává se z toho klišé, ale znovu bylo dost péče věnováno Edgi. Minule Microsoft umožnil omezit automatické přehrávání videí, teď přidává možnost spravovat nastavení automatického přehrávání pro každý web. Příslušné předvolby hledejte v nabídce, jež se objeví klepnutím na identifikátor stránky v adresním řádku.

Při čtení e-knih, PDF nebo třeba článků někdy narazíte na výrazy, kterým příliš nerozumíte. S tím vám pomůže přidaný slovník, který vám označený výraz osvětlí. Jen si momentálně nejsem jistý, jak to bude s jazyky jako čeština nebo slovenština – v tuto chvíli je podporována minimálně angličtina.

Automatické přehrávání videí můžete spravovat pro každou stránku zvlášť
Automatické přehrávání videí můžete spravovat pro každou stránku zvlášť (foto: Microsoft)

V režimu pro čtení PDF pak nástrojovou lištu můžete odepnout – pak se vždycky skrývá. Znovu se objeví, až když do horní části dokumentu přesunete ukazatel myši. Navíc se na listě objevily textové popisky jednotlivých tlačítek. Rychlejší by mělo být vykreslování dokumentů, takže při rychlém pohybu méně často uvidíte bílé stránky.

Poznámkový blok se hlásí o slovo

Kdo by to byl čekal, že nové funkce získá také Poznámkový blok. Ten přitom v Desítkách dokonce používal starší ikonu z dob Windows Vista, takže stylem zpracování neodpovídá grafickému stylu Desítek. Microsoft se nicméně rozhodl, že vyslyší určité připomínky z komunity. Konkrétně získalo nové možnosti vyhledávání a nahrazení textu. Hledat můžete celá slova. Blok si i pamatuje dříve zadaný text.

Pokud v dokumentu označíte text, při vyvolání funkce pro nahrazení textu bude tato část vložena do pole pro vyhledání. Stavový řádek je teď ve výchozím stavu zobrazen a nově poskytuje útočiště nástroji pro přibližování a oddalování. Tyto akce lze vykonávat ovšem i podržením klávesy Ctrl a otáčením kolečkem myši. Případně použijte zkratku Ctrl+plus/minus.

Kdo by to byl řekl, že se Poznámkový blok ve svém věku naučí něco nového
Kdo by to byl řekl, že se Poznámkový blok ve svém věku naučí něco nového (foto: Microsoft)

Stavový řádek dále prozrazuje, na jakém řádku a pozici se nacházíte. Poznámkový blok je výkonnější, což poznáte při práci s velkými dokumenty. Řádky, které se už nevlezou na obrazovku, jsou zobrazené správně. Při ukládání se už ukazatel nevrátí na počáteční pozici v dokumentu. Byla i přidána podpora zkratky Ctrl+Backspace, díky níž vymažete předcházející slovo.

Novinky pro organizace

Z hlediska vývoje zabezpečovacích funkcí potěší, že Windows Hello for Business podporuje biometrické přihlašování ke vzdálené relaci. Podpora se vztahuje k produktům Windows 10, Azure Active Directory a Active Directory. Na lokálních stanicích je dále podporováno webové přihlašování k účtu. Týká se to však pouze strojů, které jsou připojené k Azure AD.

Microsoft dále přidává rychlé přihlašování, které by přihlašovací proces na zařízeních s více účty mělo zkrátit na minimum. Slouží k tomu nová zásada EnableFastFirstSignIn. Pár novinek se týká i Windows Defender Application Guard. V Centru zabezpečení bylo přepracováno příslušné uživatelské prostředí.

Panel pro psaní rukou, jenž se objevil v Redstonu 5, se stává výchozím prostředím pro zadávání textu digitálním perem. Vysune se automaticky ve chvíli, kdy aktivujete prvek, kam se vkládá text, např. pole pro vyhledávání. To se ale netýká aplikací pro prostředí Win32. Opět se o kousek posunul vývoj tmavého režimu Průzkumníka, jeho podoba a chování ale stále nejsou finální.

Kompletní přehled změn, opravených chyb a známých problémů naleznete na blogu Windows Experience.

Reset kanálu Skip Ahead a nové funkce pro Poznámkový blok [Windows Insider]
Ohodnoťte tento článek!
4.8 (96.67%) 6 hlasů

1 komentář