Už můžete zkoušet WSL 2. Microsoft dále porcuje systém na kousky [Windows Insider]

Ačkoli zatím poslední vydání Windows 10 Insider Preview přináší jen pár novinek, další byly objeveny pod kapotou. Microsoft pokročil modularizaci systému.

5

Minulou středu ve Fast ringu vyšel Windows 10 Insider Preview build 18917. Na povrchu nabízí pár drobných vylepšení. Dosavadní možnosti, jak manuálně omezit rychlost stahování aktualizací ve službě Windows Update, doplňuje funkce pro nastavení rychlostního limitu stahování v absolutních číslech. Dosud jste tak mohli učinit jen v procentech. Organizace již funkci měly k dispozici dříve.

Sestavení 18917 dále nabízí slíbený Windows Subsystem for Linux 2 i s reálným vlastním linuxovým jádrem, které Microsoft vyvinul. Běžným smrtelníkům a smrtelnicím ovšem nic nepřináší, v případě zájmu hledejte další informace na blogu Windows Command Line Tools For Developers. Dále Microsoft mění prostředí pro psaní digitálním perem tak, aby příslušné prvky na obrazovce zabíraly méně místa. Tolik ke hlavním novinkám.

Osamostatnění uživatelského prostředí

Možná zajímavější jsou zjištění těch, kteří se v souborech zmíněného vydání Windows vrtali. Jak upozornil Neowin, jedinec s přezdívkou Albacore zjistil, že sestavení 18917 obsahuje známky další fáze modularizace Windows. Našel v něm totiž odkazy na komponentu Shell Update Agent, která by v budoucnu měla sloužit k aktualizaci částí uživatelského prostředí.

To bude více nezávislé na jádře a Microsoft ho bude moct snadno upravovat, aniž by musel provádět velkou aktualizaci celého systému. Je dokonce možné, že tak bude činit skrze Store, jak naznačuje další objev Albacoreho. Je potřeba dodat, že se jedná pouze o interpretaci, navíc se všechno může s dalším vývojem změnit.

Aktuální zjištění nám nicméně skládají určitý obraz o tom, co vývojový tým vlastně dělá. Vývoj verze „20H1“ probíhá již několik měsíců, dosud jsme ale mnoho novinek nezaznamenali. A verze „19H2“ se zatím vůbec neobjevila, ačkoli nás Microsoft ubezpečuje, že ji nepřeskočí. Na modularizaci systému Microsoft pracuje již dlouhodobě. Dovolí mu vyprodukovat různé edice Windows pro různá zařízení. Nedávno Microsoft odhalil vizi moderního systému, který by mohl být aspoň částečně nástupcem dnešního Windows.

Už můžete zkoušet WSL 2. Microsoft dále porcuje systém na kousky [Windows Insider]
Ohodnoťte tento článek!
2.5 (50%) 2 hlasů

5 KOMENTÁŘE