Xiaomi by mohlo nabídnout bezdrátové nabíjení. Zapojilo se do vývoje Qi

4
Xiaomi Mi Note 3
Xiaomi Mi Note 3

Čínský výrobce se stal novým členem sdružení Wireless Power Consortium, které vyvíjí standard Qi. Ten je nejrozšířenější technologií pro bezdrátové nabíjení chytrých zařízení. Letos se členem stal také Apple a půl roku nato uvedl nové iPhony, které již Qi podporují. Chystaný top model Xiaomi Mi 7 proto nejspíš Qi také nabídne.

Wireless Power Consortium má momentálně necelých 250 členů. Z významných výrobců smartphonů se do vývoje Qi zapojil Apple, Asus, HTC, Huawei, Lenovo, LG, Nokia, Samsung, Sony nebo Xiaomi. Jenže s výjimkou Samsungu, LG a dříve Nokie/Microsoftu tento standard prakticky nikdo výrazně neadaptoval. To by se mohlo změnit díky silné pozici Applu a jeho vlivu na celý průmysl.

Mimochodem: Tato firma prý vylepšila princip Qi a dokáže telefony nabíjet nejen bezdrátově, ale také bezkontaktně.

Ohodnoťte tento článek!

4 KOMENTÁŘE

 1. „Mimochodem: Tato firma prý vylepšila princip Qi a dokáže telefony nabíjet nejen bezdrátově, ale také bezkontaktně.“ Přečetl jsem i odkazovaný článek. Jako vždy jde o drahou hračku pro děti.

  Z jiného článku k tomu „bezkontaktnímu nabíjení“ článku:
  „…you can charge up to four phones at full speed if they’re all 12-inches or so away from the Pi. Once you add more phones, it’ll slow down slightly, but they’ll still get well above the one watt required to turn on the charging circuit.“

  Takže 30cm od zařízení, se speciálním obalem narvaným mědí, chytne telefon něco málo přes 1 W? Hustý, a víte o tom, že i smrtelně pomalé nabíjení 5V/500mA je 2,5 W? Telefon při nějaké hře bude žrát víc, než to bude stíhat nabíjet. A přitom to do prostoru bude svítit 20 W. Tedy zhruba to co tlačí quickCharge, ten ale nabije telefon za chvíli, tohle na to bude potřebovat celý den. Taková 3000mAh baterka se bude nabíjet minimálně 11-12h ve vypnutém stavu telefonu, pokud se bude používat, nenabije se nikdy. A já si zvesela zářím do prostoru pár desítek wattů. A to si lidi vypínaj na noc wifi routery, aby je to neozářilo, výstupní výkon 100/200mW pro 2.4GHz a až 1 W pro 5GHz.

  • 1. Ten Pi Charger má vydávat 20 W, takže při dokonalé efektivitě by měl každý ze čtyř mobilů svých 5 W.
   2. Jsi si jistý, že ta indukce má na organismus stejný vliv jako mikrovlnné záření?

   • 1. Dokonalá efektivita sama o sobě je na nobelovku, zvlášť při pokojové teplotě, kterou lidi doma obvykle mají. 20 W má například i běžná BTS mobilních operátorů. Tady se sice mluví o nějakém vychylování, ale to rozhodně nebude nic laserově přesného. A jak jsem citoval kus článku, mluví o tom, že páté zařízení jen !mírně! zpomalí nabíjení, což znamená jen tak tak udržet >1 W, aby u ikonky baterky byl blesk. Tím samy prozrazují, že účinnost bude mizerná, sotva nějakých 30 %. A to bude účinnost jen směrem k telefonu, to se pak bude násobit účinností přenosu energie do baterie, což to shodí někam k 25 %. A to za předpokladu, že na telefonu bude pořádná anténa, nasměrovaná co nejlépe k zařízení. Asi tak pravděpodobné, jako soláry na střeše auta. Takže svých 5 W možná dostane jediné zařízení při super podmínkách. Vše ostatní je plýtvání energii a naprosto zbytečné rušení v tomhle pásmu.

    2. Jo tohle je mezi 80-300kHz, o vlivu na organismus nevím, ale asi to bude lepší než 2,4GHz která cvičí s vodou.

    • Nejsem žádný odborník na elektromagnetické vlnění, nicméně selský rozum mi říká, že čím méně ho v mém okolí je, tím lépe pro mě a proto pokud jej mohu eliminovat, tak to udělám. Bezdrátové nabíjení považuji ve fázi vývoje v jaké se nachází spíše za technickou zajímavost či kuriozitu a proto mám pocit, že věnovat tomu tolik času v reportech a dokonce audioreportech, je jenom vata. Kus srátu s nabíječkou, je stále jednoznačně nejlevnější, nejrychlejší a nejefektivnější řešení ….