Nalezeny první zmínky o deskách na bázi AMD B550, možná budou i B450 desky s PCIe 4.0

9

Měli jsme tu minulý měsíc zprávu, že nové desktopové procesory Intelu Comet Lake a s nimi i desky platformy LGA 1200 se asi opozdí a vyjdou až kolem května. Současně to také vypadá, že podobně dlouho se bude nakonec čekat na desky platformy AMD B550, které tak vyjdou až nějakých deset měsíců po X570. Obojí je ale už aspoň opravdu na cestě, protože se začala objevovat konečně alespoň uniklá jména desek, které i trochu naznačují, jaké modely můžeme čekat. Pokud ovšem čekáte na levnější desky s podporou PCI Expressu 4.0 pod Ryzeny 3000, možná by mohlo přijít ještě před tím jedno náhradní řešení.

 

B550 desky od Asusu a Gigabyte

Pokud mi něco neuniklo, tak úplně první únik desek s čipsetem AMD B550 nastal už v polovině ledna. Ovšem byl dost skromný, jen tři jména modelů publikovaná na twitterovém účtu VideoCardz. Podle toho patrně Asus vydá tři modely své série Strix: ROG Strix B550-E Gaming, ROG Strix B550-I Gaming (to by asi měl být podvozek formátu Mini-ITX) a pak ROG Strix B550-F Gaming – zde možná ještě navíc s variantou Wi-Fi (pokud se bude prodávat i bez, tak by modely byly nakonec čtyři).

Toto tedy bylo již před pár týdny, nyní ovšem unikání podpořila firma Gigabyte, která zanesla řadu chystaných desek do databáze organizace EEC (eurasijské ekonomické komise), jak upozornil taktéž web VideoCardz. Ta chystá minimálně 12 modelů, z toho polovinu v rámci „lepší“ podznačky Aorus. V řadě Aorus bude po jedné desce Mini-ITX a mATX, bohužel chybí nějaký levný Mini-ITX model. Zde je seznam:

B550 Aorus Master

B550 Aorus Elite

B550 Aorus Pro AC

B550I Aorus Pro AX

B550 Aorus Pro

B550M Aorus Pro

B550 Gaming X

B550M Gaming

B550M DS3H AC

B550M DS3H

B550M H

B550M S2H

Z490 a W480 desky pro Comet Lake

Ve stejném zdroji jsou jinak už vidět i jména desek Gigabyte pro socket LGA 1200 a procesory Intel Comet Lake-S. Ty ovšem nejsou až tak vzácný zjev, nějaká jejich jména pronikala pozvolna už od podzimu a měly by být blíže uvedení (respektive prý snad už jen čekají na to, až Intel vydá CPU). Gigabyte chystá 14 desek s čipsetem Z490 – nic se zdá se nezmění na praxi, že pro Intel firmy vyrábějí víc různých modelů, než pro AMD.

Tip: Máme kompletní specifikace procesorů Intel Comet Lake. Frekvence až 5,3 GHz!

V seznamu, který můžete vidět níže, nejdete také jednu desku s čipsetem W480. To je verze určená pro Xeony E. Dříve Intel používal pro tyto modely serverové názvosloví čipsetů (například C246), teď budou přejmenovány tak, aby bylo jasnější, od jakého desktopového čipsetu jsou odvozené. Písmeno W v názvu odkazuje na určení do pracovních stanic. Deska s čipsetem W480 (a také dvě na bázi Z490) mají přídomek „Vision“, který je použitý prvně. Asi má jít o modely, které se budou zaměřovat na tvůrce obsahu a podobné uživatele, které se v poslední době snaží Intel (ale i jeho partneři) oslovit jako specifickou skupinu.

Z490 Aorus Xtreme

Z490 Aorus Xtreme Waterforce

Z490 Aorus Elite

Z490 Aorus Ultra

Z490 Aorus Pro

Z490 Designare

Z490 Gaming X

Z490 Aorus Ultra-GU

Z490 D

Z490 UD

Z490 UD AC

Z490 D3SH

Z490 Vision G

Z490 Vision D

W480 Vision D

Procesor intel pro socket LGA 1200
Procesor Intel pro socket LGA 1200 (Zdroj: Imgur)

ASRock možná pracuje na B450 deskách, které by už také uměly PCI Express 4.0

Ještě se nakonec trošku vrátíme k deskám pro Ryzeny. Byla řeč o platformě B550, která má přinést levnější desky s podporou PCI Express 4.0, které nám teď chybí, protože AMD ji zatím povolilo jenom na nových X570 deskách. Na příchod platformy B550, která by tuto výhodu Ryzenů 3000 donesla i do mainstreamu, se ale bohužel čeká už opravdu dlouho. Bylo by o dost lepší, pokud by byla na trhu už loni, takže nyní se rýsujícím termín až letos v létě není zrovna potěšující, mírně řečeno.

Osvědčený twitterový leaker Momomo_us ale nyní přinesl jména dvou desek ASRocku, které by mohly zamíchat situací. Pokud nejde o nějaký omyl, chystá tento výrobce modely „B450 Phantom Gaming Gen4“ a „B450M Phantom Gaming Gen4“. Z názvů by vyplývalo použití sterého čipsetu B450, ale ono „Gen4“ na konci by mohlo znamenat, že tyto desky jsou už konstruovány tak, že budou mít oficiálně podporu PCI Expressu 4.0. Je to samozřejmě zatím dost nejisté a berte to s rezervou, ale „Gen4“ se prakticky vždy používá právě jako označení PCIe 4.0 (jako PCI Express Gen4).

Pokud tedy místo toho nejde třeba o označení desek, které budou mít již z továrny podporu pro Ryzeny 4000, zdá se mi jako dobré vysvětlení, že ASRock vyrobil kvůli zpoždění desek s čipsety B550 jakési překlenovací modely, které ještě pořád mají staré čipsety, ale už budou certifikované pro použití PCI Express 4.0 na slotech ×16 a M.2 vyvedených z procesoru. Na rozdíl od podpory PCIe 4.0 na starých deskách by to zde AMD mohlo povolit, pokud PCB a komponenty byly od počátku navržené tak, aby vyhovovaly všem požadavkům. Pak by takovéto desky mohly být docela šikovný kompromis, pokud se začnou prodávat někdy brzo a B550 třeba až v červnu. Pro stavby počítačů, které nemohou tak dlouho počkat, by to pak byla atraktivní možnost, protože by uživatelé nepřicházeli o výhody novější do budoucna užitečné konektivity.

Galerie: Čipová sada a platforma AMD X570: specifikace a prezentace

Nalezeny první zmínky o deskách na bázi AMD B550, možná budou i B450 desky s PCIe 4.0
Ohodnoťte tento článek!
4.1 (82.22%) 9 hlasů

9 KOMENTÁŘE

 1. „Na rozdíl od podpory PCIe 4.0 na starých deskách by to zde AMD mohlo povolit, pokud PCB a komponenty byly od počátku navržené tak, aby vyhovovaly všem požadavkům.“

  Nějak nechápu, proč by najednou AMD mělo dělat vyjímku, když to dříve zatrhli. Žeby kvůli zpoždění B550?
  (PCIe 4.0 je starší než desky s B450 i specifikace Ryzen 3xxx, takže už tenkrát mohly být desky navržené pro PCIe 4.0 a vzhledem ke slibům AMD a přípravě výrobců si troufám tvrdit, že i byly…)

  • Když přicházela podpora Ryzenů 3000 na starší desky, zjistilo se, že dražší modely nepodporují PCIe 4.0 kvůli dodatečným opakovačům zlepšujícím signál. Takže to vypadalo na zvýšený zájem o levnější modely s tím, že dražší utřou. A to určitě není v zájmu výrobců desek, proto bych hypotézu, že výrobci už tehdy měli PCIe 4.0 vyzkoušené, mohli chrlit kompatibilní desky, ale AMD jim to zakázalo, bral za nepravděpodobnou.

   • Podpora pro starší desky byla původně ohlášená pro porty přímo z procesoru, tedy bez opakovačů.

    Stejně jako o čem se píše nyní.
    V tomto směru žádnou změnu nevidím.
    I kdyby v tom byl problém, za těch 3/4roku mohli upravit/vydat desky všichni. Evidentně nechtěli, ale proč teď najednou ano, když už to nedává smysl(bude B550)?

    Žeby byly desky s B550 drahé?

    • Uvidíme, ale čekal jsem, že třeba MSI s „novými“ MAX verzemi by mohli PCIe 4.0 povolit. Bohužel se tak nestalo. Asi na ně jen osadili jiný čip s větší kapacitou pro BIOS a jiné větší změny neprováděli (i když některé MAX podporují vyšší frekvence RAM než ne-MAX).

   • ale ano, to se právě ukazuje, AMD chtělo nějaký čas exkluzivitu pro dražší modely. A jak se ukazuje tak „doba hájení“ padne. Ale bude to mít pro uživatele trpkou příchuť. Jenže AMD má na to právo a asi chtěli udat i patřičné množství čipů které vyrábí v GloFo, to by s funkčními B450/X470 tolik nešlo.

    • Souhlas s rejžovacím důvodem a to nejen u AMD, ale i u výrobců desek – nebude náhoda, že se vyrojili se spoustou desek s x570:-)

     Nicméně, co se změnilo? Proč by to najednou AMD povolilo?

     Navíc v tom nevidím moc smyslu, teď po 3/4 roku a při uvedení nových „čipsetů“.
     Desky s x570 začínají na 4200,-, takže tam taky moc prostoru pro meziprodukt nebude.

 2. Chybí tam M: „Pokud nejde o nějaký omyl, chystá tento výrobce modely „B450 Phantom Gaming Gen4“ a „B450 Phantom Gaming Gen4“.“
  Jinak co se týče x570, tak jsem od toho očekával opravdu to nejlepší na trhu a proto mě docela zaráží, že výrobci do desek, které stály i 5k, dávali ALC887…Snad už tuto prehistorickou zvukovku u nových desek neuvidím a jako minimum tam bude ALC1220..