Že je edic Windows 10 příliš hodně? Microsoft přidává další. Pro nejnáročnější

16

V červnu se provalilo, že v Microsoftu chystají další edice Windows 10. Jednu z nich dnes oficiálně potvrdil, jen se nebude jmenovat Windows 10 Pro for Advanced PCs ale Windows 10 Pro for Workstations. Účel je ale stejný, nabídnout lepší systém pro nejvýkonnější pracovní stanice.

Počítá se s využitím hlavně na počítačích se serverovým hardwarem, tedy procesory Intel Xeon nebo AMD Opteron a Epyc. Standardní W10 Pro podporuje maximálně dva fyzické procesory a 2 TB operační paměti, nová edice si poradí i se čtyřmi procesory a až 6 TB RAM.

Windows 10 Pro for Workstations
Windows 10 Pro for Workstations

Windows 10 Pro for Workstations bude podporovat i nový typ nevolativních pamětí NVDIMM-N spojující vlastnosti RAM a SSD (více v tomto článku). Na síťových kartách s dostupnou funkcí Remote Direct Memory Access (RDMA) bude fungovat sdílení SMB Direct, které zvyšuje rychlost, snižuje dobu odezvy a minimalizuje režii CPU.

Microsoft také zahrne podporu souborového systému ReFS (Resilient File System), který má dohnat pokročilé funkce konkurenčních ZFS nebo Btrfs a který časem možná nahradí NTFS. ReFS obsahuje kontrolu integrity dat, automatické opravy v RAIDu, podporuje klonování bloků a je také rychlejší. Srovnání s NTFS nabízí sám Microsoft na svém webu.

Windows 10 Pro for Workstations přijde na podzim spolu s Fall Creators Updatem.

16 KOMENTÁŘE

    • Poslouchej, ty klaune, na servo si Windows pořídí jenom naprostý zoufalec, ReFS, to je zastaralý paskvil úplně stejně jako NTFS a s vytížením CPU, to nemá naprosto nic společného, takže mlč, šoupej nohama, zjisti si něco o jiných souborových systemech než jsou ty dva nebo tři o kterých minimálně tušíš a pak něco pindej, ty pravdo 😀

     • No Zanne, kdybys nebyl tak omezenej, jak te vsichni dobre zname, mozna by ti doslo, ze tohle neni o serverech.

      Tahle edice Windows je pro pracovni stroje napr. v TV studiich, ktere bezi z 99% na Windows XP/7. Proc? Kvuli hardwarove podpore. Tahle PC byvaji pripojena k velkemu mnozstvi narocnych periferii, jako mixazni pulty, monitrovaci pole atd., takze maji mnohem vetsi naroky na spolehlivost a hardware, nez bezne pracovni stanice. V tehle oblasti se Linux opravdu moc nechyta.

 1. dělají v tom bordel, tohle má být v Pro edici, a pro domácnosti Home, pro podniky LTSB a byl by klid. Jestlipak v té workstation verzi bude možnost ručního výběru aktualizací? V tom případě by to byl mimo zmíněné horký kandidát na pořízení, teda pokud cena nebude přestřelená.

 2. Refs je stále jen „doplněk“ k NTFS, nená to jeho náhrada. Má (předpokládám zatím) spoustu omezení, viz třeba https://www.virtualizationhowto.com/2017/05/when-to-use-windows-server-2016-refs/
  nebo
  „On the other hand, you’ll be losing several features moving to the Resilient File System, including object IDs, named streams, extended attributes, short names, file level encryption (EFS), compression, user data transactions, sparse, hard-links, and quotas.“