Že je edic Windows 10 příliš hodně? Microsoft přidává další. Pro nejnáročnější

16
Quad Xeon v počítači od Puget Systems

V červnu se provalilo, že v Microsoftu chystají další edice Windows 10. Jednu z nich dnes oficiálně potvrdil, jen se nebude jmenovat Windows 10 Pro for Advanced PCs ale Windows 10 Pro for Workstations. Účel je ale stejný, nabídnout lepší systém pro nejvýkonnější pracovní stanice.

Počítá se s využitím hlavně na počítačích se serverovým hardwarem, tedy procesory Intel Xeon nebo AMD Opteron a Epyc. Standardní W10 Pro podporuje maximálně dva fyzické procesory a 2 TB operační paměti, nová edice si poradí i se čtyřmi procesory a až 6 TB RAM.

Windows 10 Pro for Workstations
Windows 10 Pro for Workstations

Windows 10 Pro for Workstations bude podporovat i nový typ nevolativních pamětí NVDIMM-N spojující vlastnosti RAM a SSD (více v tomto článku). Na síťových kartách s dostupnou funkcí Remote Direct Memory Access (RDMA) bude fungovat sdílení SMB Direct, které zvyšuje rychlost, snižuje dobu odezvy a minimalizuje režii CPU.

Microsoft také zahrne podporu souborového systému ReFS (Resilient File System), který má dohnat pokročilé funkce konkurenčních ZFS nebo Btrfs a který časem možná nahradí NTFS. ReFS obsahuje kontrolu integrity dat, automatické opravy v RAIDu, podporuje klonování bloků a je také rychlejší. Srovnání s NTFS nabízí sám Microsoft na svém webu.

Windows 10 Pro for Workstations přijde na podzim spolu s Fall Creators Updatem.

Že je edic Windows 10 příliš hodně? Microsoft přidává další. Pro nejnáročnější
Ohodnoťte tento článek!
3 (60%) 2 hlasů

16 KOMENTÁŘE

  1. dělají v tom bordel, tohle má být v Pro edici, a pro domácnosti Home, pro podniky LTSB a byl by klid. Jestlipak v té workstation verzi bude možnost ručního výběru aktualizací? V tom případě by to byl mimo zmíněné horký kandidát na pořízení, teda pokud cena nebude přestřelená.

  2. Refs je stále jen „doplněk“ k NTFS, nená to jeho náhrada. Má (předpokládám zatím) spoustu omezení, viz třeba https://www.virtualizationhowto.com/2017/05/when-to-use-windows-server-2016-refs/
    nebo
    „On the other hand, you’ll be losing several features moving to the Resilient File System, including object IDs, named streams, extended attributes, short names, file level encryption (EFS), compression, user data transactions, sparse, hard-links, and quotas.“