Budeme mít 7nm grafiky už po novém roce? AMD má doma první Vegy 20, unikly v 3DMarku

4
Radeon Instinct MI25

Intel minulý týden přiznal, že se mu opozdí masová výroba 10nm procesem na rok 2019, což přichází hned poté, co TSMC oznámilo, že jemu pro změnu již 7nm výrobní proces běží. Na této jeho technologii se asi jako první objeví mobilní čipy ARM například od Apple, ovšem nás nejvíc zajímá, kdy se tato technologie přelije do GPU. Tam by totiž mohla mít podobný přínos jako přechod z 28 na 14/16 nm. Určitý indikátor se teď naskytl, a ukazoval by možná už na první polovinu příštího roku.

 

7nm GPU Vega 20 už je prý doma z továrny

Pokud si vzpomínáte na CES 2018, potvrdilo tam AMD, že chystá čip Vega 20, který má být vyráběn na 7nm procesu a bude určen pro výpočetní úlohy (nikoli pro herní oblast, nebo tomu zatím alespoň nic nenasvědčuje). O tomto GPU se už ví, že je vyráběno právě na procesu TSMC, s čímž se nyní spojuje nová informace. Šéfka firmy Lisa Su totiž během konferenčního hovoru provázejícího vyhlášení výsledků za první čtvrtinu roku sdělila, že má první kusy tohoto GPU v laboratoři. Tedy, že se nějaké Vegy 20 podařilo reálně vyrobit.

Stav čipů bude asi ještě hodně raný a pro plnou funkčnost mohou potřebovat další revize. Nicméně toto znamená, že tapeout už musel být před pár měsíci, a jelikož od tape-outu do uvedení obvykle uplyne doba okolo roku, mohla by 7nm GPU být už relativně blízko. U Vegy 20 víme, že letos na trh nepůjde, AMD přislíbilo jen to, že do konce roku 2018 dostanou partneři vzorky. Tím se zde asi nemíní výrobci karet a vzorky čipů GPU, ale rovnou vzorky celých karet a distribuce velkým uživatelům, jelikož Vega 20 přijde do serverových výpočetních karet Radeon Instict. Je asi docela možné, že se pak tyto karty reálně začnou prodávat v první polovině roku 2019, možná už třeba na přelomu Q1 a Q2.

amd-radeon-instinct-vega-20-amd-oficialne

7nm GeForce a Radeony v obchodech: do roka a do dne?

Ovšem Vega 20 v kartě Instinct asi není zajímavá sama o sobě. Podstatné ale je, že by mohla něco říkat i o dalších GPU, která by už na běžný trh a do herních grafik jít mohla. Pokud je AMD schopné mít nyní první rané vzorky Vegy 20, má už první 7nm GPU zpátky z továrny nejspíš i Nvidia. Ta by díky finanční síle a vztahu s TSMC pravděpodobně mohla být i v předstihu. Z toho všeho vyplývá, že by už v první polovině roku 2019 mohly skutečně vyjít nějaké 7nm herní grafiky GeForce. Na SemiAccurate se údajně už před časem objevila tvrzení, že 7nm GPU Navi od AMD by mohla cílit také už na první polovinu roku 2019 (pokud ne dokonce Q1), i když by se asi měla brát s velkou rezervou. Pokud by to byla pravda a GeForce byly na trhu dokonce ještě dřív, možná by u Nich už dokonce šlo o samý přelom roku.

Zda skutečně bude možné uvést herní grafiky se 7nm srdcem takto brzo, ale úplně jasné není. Jednak by firmy jednoduše mohly být méně agresivní a raději počkat na nižší ceny, větší spolehlivost a tak dále. Mohlo by dojít k tomu, že by třeba GPU bylo možné vyrábět, ale s příliš malou výtěžností. A existuje také možnost, že je Vega 20 specificky vyráběná na nějaké early variantě procesu, zatímco klasická herní GPU by šla až na druhou vyladěnou verzi, jako tomu bylo v případě 14nm a 16nm procesu.

Čip GPU (Nvidia G80)
Čip GPU (Nvidia G80)

Každopádně se ale zdá, že by 7nm generace grafik nemusela být až zas tak daleko. Až je zvláštní, že by měla Nvidia podle různých zdrojů nyní vydávat novou generaci údajně označenou Turing už teď v třetí čtvrtině roku. Obvykle se u ní očekává 12nm výrobní proces, ovšem při takové aspoň zdánlivé blízkosti 7nm procesu se to zdá podivné. Kdo ví, třeba Nvidia překvapí a onen Turing by nakonec mohl být 7nm? Pokud by reálné vydání těchto GPU bylo třeba až v září místo července, možná by se to s velkou agresivitou dalo stihnout. I když by pak asi hrozilo, že ze začátku by takových nových grafik (jistě velmi atraktivních) byl nedostatek.

Vega 20 v 3DMarku?

Od onoho čipu Vega 20, který má už AMD údajně v laboratořích, se dnes dokonce objevil údajný únik. V databázi 3Dmarku se vynořil výsledek pro neznámé GPU s device ID 66A0, které podle Linuxových ovladačů patří právě čipu Vega 20. Teoreticky by mohlo jít o nechtěný či chtěný leak přímo z testování prototypu v AMD, ovšem asi se nedá vyloučit ani to, že jde o falzum, jelikož ono device ID bylo známé.

Vlevo Radeon Vega Frontier Edition, vpravo prototyp Radeonu Instinct s čipem Vega 20 na 7nm. Tedy údajně (Zdroj: VideoCardz)
Vlevo Radeon Vega Frontier Edition, vpravo prototyp Radeonu Instinct s čipem Vega 20 na 7nm v 3DMarku 11. Tedy údajně (Zdroj: VideoCardz)

Karta má dle záznamu 32 GB paměti – což ale opět říkaly už i staré úniky – která zřejmě běží na 2,5 GHz efektivně, což by byla pro HBM2 docela novinka (Samsung má však čipy pro rychlost 2,4 GHz). Má-li Vega 20 sběrnici o šířce 4096 bitů, pak by to znamenalo propustnost 1,25 TB/s. Naopak takt GPU je u tohoto vzorku údajně jen 1000 MHz. U finální karty by asi byl vyšší, ovšem také je možné, že detekce není správná, když tedy předpokládáme, že celý záznam není vymyšlený. Tento prototyp dosáhl jinak také v 3DMarku11 nižší výkon než Radeon Vega Frontier Edition, ale benchmarky v této fázi asi skoro nemá smysl řešit.

Budeme mít 7nm grafiky už po novém roce? AMD má doma první Vegy 20, unikly v 3DMarku
Ohodnoťte tento článek!
4.6 (92%) 10 hlasů

4 KOMENTÁŘE

  1. no ak by bola nieco pravda na tych vysledkoch (najma vysledok na danej frekvencii) tak narast vykonu by mohol byt obrovsky ak by sa nova vega dostala najmenej na takty tej starej. v priemere je vysledok o 10% horsi ako stara vega ale frekvencia je o 40% nizsia co je rapidny narast vykonu. uvidime kam to cele dospeje

  2. OT jen pro pobavení : ti idioti z [url=https://wccftech.com/amd-7nm-vega-20-32gb-gpu-3dmark-benchmark-leaked-up-to/]WCCFTECH[/url] už napsali, že Vega20 je 70% rychlejší než Vega 10 per clock 😆 😆