AMD chystá levnou verzi Zenu 3 vyráběnou na 12nm procesu, čtyřjádro s grafikou RDNA 2?

24

AMD bude mít konečně nové levné procesory Athlon s modernější architekturou. Chystá APU Monet s jádry Zen 3 a grafikou RDNA 2, ale vyráběné na 12nm procesu. To sníží frekvence nebo zhorší spotřebu podobně jako u 14nm Intel Rocket Lake, ale procesory by díky tomu mohly být levné…

AMD teď nemá nejlepší nabídku levných procesorů – i když odhlédneme od momentální dostupnosti v obchodech. Sortiment Ahtlonů a levných procesorů Ryzen s integrovanou grafikou je pořád tvořený ještě architekturou Zen, ačkoliv už mezitím vyšel Zen 3, proti kterému je jejich výkon o hodně nižší. Do budoucna by se to ale mělo zlepšit, AMD chystá APU nazvané Monet s jádry Zen 3, grafikou RDNA 2, ale pro nízké ceny vyráběné na 12nm procesu.

Informace o APU nebo produktu s kódovým označením Monet se prý již chvíli objevovaly, ale první, kdo těchto procesorech přinesl veřejně zprávy, je youtuber s přezdívkou RedGamingTech. Podle jeho zdroje nebo zdrojů je Monet procesor, který AMD uvede jako pokračovatele procesorů, respektive APU řady Athlon, které jsou nyní založené na dvoujádrovém 14nm čipu Raven2 s architekturou Zen/Zen+ a grafikou Radeon Vega (výjimkou je čtyřjádro Athlon Gold 3150G, které je ale prodávané jen v OEM segmentu). Současně se uvádí, že jde o úsporné APU (ve smyslu spotřeby), nicméně pod to by se asi pořád mohly vejít i standardní 15W procesory pro notebooky a 35W (i když čtyřjádro by asi spíš bylo 65W) procesory pro desktop.

Jako Rocket Lake

Monet je údajně čip APU se čtyřmi jádry Zen 3 a integrovanou grafikou, která by již mohla mít architekturu RDNA 2. Ovšem doteď byly všechny produkty s těmito architekturami 7nm. Takový moderní proces (a ty po něm ještě více) je poměrně drahý, takže by AMD možná mělo problémy vyrábět na něm levné produkty pro masové nasazení, kde cena za jeden procesor nebude vysoká. Nebo si tak alespoň vysvětlujeme, proč firma doteď nemá žádnou levnou verzi Zenu 2 nebo Zenu 3 na 7nm procesu.

APU Monet místo použití 7nm procesu udělá obdobu toho, co provedl Intel, když konvertoval architekturu z 10nm procesorů Ice Lake pro 14nm proces a takto vyrobil aktuální Core 11. generace pro desktop „Rocket Lake“. AMD zase podle RedGamingTechu provedlo, respektive možná pořád provádí konverzi Zenu 3 a snad i grafické architektury RDNA 2 na 12nm proces.

Proces 12LP+

Přesněji by to měl být 12nm proces GlobalFoundries označený 12LP+. To je odlišná technologie proti procesu 12LP, na kterém běží výroba už od roku 2018 a vznikají na něm Ryzeny 2000 (a APU Ryzeny 3000G/U/H), případně Ryzeny 12001600 „AF“. Tento proces byl evolucí 14nm procesu 14LPP licencovaného od Samsungu. Proces 12LP+ má proti procesu 12LP zvýšit výkon až o 20 %, nebo snížit spotřebu o 40 %, je možné také čip zmenšit až o 15 % a proces umožňuje implementovat bloky SRAM schopné běžet na napětí 0,5 V.

Možná by se tedy tato technologie mohla blížit Foundry 10nm procesům (které ale nelze srovnávat s 10nm procesem Intelu, který je na podobné úrovni jako 7nm technologie Samsungu/TSMC). Ovšem také je dost možné, že takovéto výsledky jsou realizovatelné jen v některých případech a typicky bude rozdíl proti předchozí generaci 12nm procesu nižší, přece jenom jde o ladění starší technologie. GlobalFoundries uvádí, že technologie je optimalizovaná na akcelátory AI a část výše uváděných vysokých zlepšení tedy může být ne reálného fyzického rázu, ale pochází z použití optimalizovaných knihoven, například pro MAC používané v ASICích pro umělou inteligenci.

Informace GlobalFoundries k procesu 12LP Plus
Informace GlobalFoundries k procesu 12LP+ (Zdroj: GlobalFoundries)

Proces by logicky měl být horší, než 7nm výroba TSMC použitá pro Zen 3 nyní. Možná opravdu o hodně. Znamená to logicky, že spotřeba bude při stejné frekvenci výrazně horší a lze čekat něco podobného jako u Rocket Lake. Je tak pravděpodobné, že APU Monet by mohlo mít poměrně nízké frekvence. AMD bude mít totiž volbu mezi snížením taktů, nebo výrazným navýšením spotřeb, jaké se děje u Rocket Lake. Horší hustota tranzistorů by zase mohla způsobit, že AMD oseká L3 cache, která by mohla mít třeba jen 4 MB.

Bližší parametry APU zatím moc nemáme. Zatímco u jader CPU zdroj uvádí, že jsou jen čtyři, počet jednotek CU integrované grafiky není znám, je ale řečeno, že má jít o architekturu RDNA 2, možná i s podporou ray tracingu (ale mějte na paměti nízký grafický výkon, který toto APU bude celkově mít). RedGamingTech uvádí „pár WPG (Workgroup Processor Groups, 1 WGP = 2 CU)“, grafika by asi mohla mít 128 až 256 shaderů.

Desktopová verze do AM5?

O paměťovém řadiči, multimediální výbavě, podporovaných video výstupech, konektivitě PCI Express a USB zatím nic nevíme, více už toho o něm RedGamingTech nezjistil. Pokud bychom měli hádat, Monet nejspíš nepřijde na platformu AM4. Primární použití by mohly být notebooky, kde by se toto APU vyrábělo v pouzdru BGA.

Procesor AMD Ahtlon pro socket AM4 (Zdroj: AMD)

Pokud AMD vydá desktopovou verzi, pravděpodobně ji vydá až na následující desktopovou platformu AM5, tedy na nový socket, kde se již budou procesory párovat s novou technologií pamětí DDR5. Až totiž socket AM5 přijde, bude AMD potřebovat nový procesor pro levná PC, aby mělo pokryté nižší segmenty trhu.

Tip: První informace o platformě AM5: AMD končí s piny, socket bude LGA 1718, bez PCIe 5.0

APU Monet by tedy mělo používat paměti DDR5. Socket AM5 má podle různých drbů přijít na trh v polovině příštího roku (Q2 až Q3 2022), ale tato lowendová APU nemusí být na prodej hned. Ze začátku asi AMD bude k těmto deskám nabízet jen dražší 6nm APU Rembrandt. Dává to i smysl, protože paměti DDR5 ze začátku budou dražší a tudíž se nejlevnější počítače, kde se obrací každá koruna (nebo jiné platidlo), budou stavět na předchozích platformách s DDR4. Jak ale postupně bude DDR5 zlevňovat, začnou také přecházet na novou platformu, takže doufejme AMD zareaguje a vydá pro AM5 desktopovou verzi tohoto 12nm Zenu 3. Kdy to bude, ale zatím nikdo netuší – desktopový Monet by klidně mohl být uveden třeba až v roce 2023.

tržek roadmapy AMD ukazující APU Rembrandt září 2020
Útržek roadmapy AMD ukazující APU Rembrandt, září 2020. APU Monet by mohlo být technologicky levnější verzí se stejnými IP, ale na převedenou na starší/levnější výrobní proces (Zdroj: MebiuW)

Tip: Parametry 6nm APU Rembrandt/Ryzen 6000 potvrzené: CPU, GPU, DDR5 a podpora USB4

Monet může vysvětlovat smlouvy AMD s GlobalFoundries

Použití procesu GlobalFoundries má výhodu, že AMD může používat výrobní kapacity mimo TSMC, které má velkou poptávku po svých službách a i pokud by dokázalo dodat všechnu kapacitu, kterou by AMD potřebovalo, může asi účtovat vyšší ceny. Když se ale část byznysu přelije k GlobalFoundries, může to vyjít levněji a také se diverzifikuje výroba; mít více továrních partnerů je bezpečnější strategie.

Plánovaná výroba těchto APU každopádně může být důvod, proč AMD podepsalo s GlobalFoundries další pokračování smlouvy WSA letos v květnu. Podle té by mělo AMD u tohoto partnera utratit za výrobu v letech 2022, 2023 a 2024 minimálně 1,6 miliardy dolarů. Doteď nebylo moc jasné, proč tak moc, když na procesech GlobalFoundries jsou jen dobíhající staré procesory a IO čiplety procesorů Epyc a Ryzen 3000/5000. Vysvětlení ale může být právě plánovaná výroba těchto levných APU Monet.

Roadmapa procesorů AMD sestavená z postupně uniklých výřezů. Ovšem mezitím se zdá se vydávání výkonných procesorů v horním řádku opozdilo proti tomu, jak je časově naznačené v plánu Zdroj: MebiuW/Vegeta, kompilace: Cnews.cz

Galerie: Úniky a roadmapy AMD o procesorech Ryzen 5000, 6000, 7000 a 8000

Zdroje: RedGamingTech, VideoCardz

AMD chystá levnou verzi Zenu 3 vyráběnou na 12nm procesu, čtyřjádro s grafikou RDNA 2?
Ohodnoťte tento článek!
4.4 (88%) 15 hlasů

24 KOMENTÁŘE

 1. „AMD chystá levnou verzi Zenu 3 vyráběnou na 12nm procesu, čtyřjádro s grafikou RDNA 2?“

  Proč ne

  „Chystá AMD levnou verzi Zenu 3 vyráběnou na 12nm procesu, čtyřjádro s grafikou RDNA 2?“

  nebo

  „AMD chystá levnou verzi Zenu 3 vyráběnou na 12nm procesu. Čtyřjádro s grafikou RDNA 2?“

 2. Tak na toto sa teším, nech to bude aj v miniITX verzii dosky a upgrade pre moje NAS-ko je jasné. Či to bude mať DDR4 alebo DDR5 je mi jedno, len aby to malo 4xSATA, jeden PCIExpress 3.0 × 8 (pre RAID radič), a ideálne aspoň 2.5Gbit LAN, keď nie tak aspoň USB 3.2 Gen 2 (ja si už poradím).

  • Na 12nm za cca 2 roky a ve spojitosti s „usporny“? A ta konektivita, no mozna, ale od AMD jsem moc takovychto desek pro levna APU nevidel. Jinak ja jsem podobne NASy resil bud Celeronama/Pentii, nebo ARM se 4x USB 3.0 a HDD dock + SW RAID / LVM.

   • No ja mám 4jadro Jaguár (Athlon 5350, 25w), Debian linux a softwarový RAID-Z2 (7x2TB) + 2x120GB SSD cache (ZIL + L2ARC)…a som presvedčený, že pri vyššej rýchlosti LAN ako 1Gbit/s) by procesor už bol brzdou…už teraz dosahujem pri presunoch niekoľkých desiatok GB dát „peak“ cez 80% (na pozadí beží Deluge + pár drobností). Takže berem každý SoC so 4xSATA (pre OS a 2xSSD cache) so Zen2 alebo Zen3 a viac ako 1Gbit/s LAN a v miniITX prevedení.

    • zero8324 2.7.2021 at 12:48
     Jasny. S tim CPU souhlasim, to uz je na hrane, zvlaste kdyz pak jeste clovek pouzije nejake sifrovani. Ja jsem kdysi chtel pto tyto ucely Xeon-D, ci Avoton, ale nakonec jsem to vyresil jinak. Jinak ja mam ten stejny Athlon (5370) a rad bych ho vymenil uz za neco uspornejsiho se stejnym, ci vyssim vykonem a lepsi konektivitou. Tak me docela stve, ze ani Intel, ani AMD ted nic nemaji. A usporna Raketa s az 150W TDP me vazne rozesmala. 12nm Zen 2 za 2 roky je dalsi vysmech. Doufal jsem, ze Alder Lake by mohl mit uspornou verzi pro desktop, ale z predbeznych uniku to moc nevypada.
     Muzu se zeptat, co tam mate za desku? Ta moje ma jen 2 SATA, a o par let pozdeji jsem nasel snad jen 1 se 4xSATA od ASRock, ale byla nedostupna.

     • Jednalo sa o tento model… https://www.asrock.com/mb/AMD/AM1B-ITX/ …asi jeden z mála so 4xSATA…u ASRocku asi jediný pre AM1socket… …ďalšie dva SATA boli cez radič ASMedia ASM1061 …

      Avoton aj Xeon-D vypadali fajn, ale cenovo mimo môj záber…čakal som aj na tie ARM Opteron-y, ale tie nikdy nevyšli v takej konfigurácii ako som potreboval…škoda…pôvodne mali mať až 2x10Gbit LAN, to by sa hodilo..kvôli ARM-u som zvolil Debian Linux, aby som mohol migrovať (doteraz vôbec neľutujem, aj keď som nemigroval). CAT6 kabeláž mám v stenách už asi 7 rokov pripravenú aj CAT6 Keystone-y tienené 🙂

      • 2x 10Gbit, to zatim neni bezny spotrebak, takze to bych rekl, ze je stale mimo cenovku bezneho NASu.
       Ja jsem mel pred tim Athlonem J1900 na desce od Gigabyte, ktera mela 2x1Gbit, ale jen 2 SATA. Na tehdejsi dobu ale vyborne vybavena deska. Nejtragictejsi cast bylo ale UHD, ktery fungoval pro vetsinu multimedii, no s FullHD uz to melo problemy.

      • s J1900 vyšlo i pár desek s přídavným sata řadičem od asmedia a dokonce i mPCIe + PCIe x1, takže na desce jsou 4xsata a je možno osadit další řadiče, ale moc rychlé to pak není.
       Na NAS vychází dobře xeony do s2011 nebo s2011-3, číňani dělají se s2011 miniDTX desky a jde tam osadit ivy-bridge-EP 4-12 jader. má to 4 linky přes m.2 a dalších 16 v PCIe x16, 4x SATA. Bonus jsou pak ECC paměti. Bohužel malou 2011-3 desku ještě neprodávaj

      • Súčasné NASko by som rád rozšíril o 5Gbit Lan adaptér ( https://www.qnap.com/en/product/qna-uc5g1t … cena cca 85€ ), ale nie som si istý, či ho dokáže využiť a jaguár už nebude brzdou…preto váham..ale 4jadrá Zen3 by to zmákli ako nič aj zo šifrovaním, navyše 4jadrový zen3 by sa zrejme už hravo vyrovnal aj 8-jadru ivy bridge EP či 6-jadru skylake (minimálne v dátových a šifrovacích operáciách)

      • Zero: můžeš si zkusit zkopírovat nějaká data z pole do /dev/null a přitom si pustit atop, iostat, dstat apod. – to ti ukáže cca výkonnost tvého pole pro čtení. (analogicky můžeš použít dd pro test zápisu, např. z /dev/zero nebo /dev/random.
       Samotný overhead u 5G etheru a Samby bude, ale nebude IMHO zásadní, tipuju do 10%.

       P.S.: jinak já mám TrueNAS na 200G a výkonu to má na rozdávání (Z2 z pěti disků)

 3. Vyjde Zen4 a pokud bude povedeny, tak se majitele budou zbavovat starych procesoru Ryzen 3000 a Ryzen 5000, ty sebudou dat na bazaru koupit levneji nez nejaky Monet se zastaralou vyrobni technologii.
  Jestli ten procesor vyjde na AM5, tak je to usmevny preslap AMD, protoze se prodavat realne nebude, stare ojete AM4 vyjde potencionalni kupce levneji.
  Nebo je to mysleno vyhradne na levne notasy, tam ovsem AMD zatim nema na ruzich ustlano, protoze je vyrobci notasu dost ignoruji, ale treba si AMD neco v tomto ohledu dopredu pojistilo a podepsali s nekterym vyrobcem nejakou dlouhodobejsi smlouvu, co ja vim.

  • Nesúhlasím, v desktope, čakatelia na 6 či 8 jadro Zen4 pre socket AM5 si radi kúpia tento lacný kúsok so Zen3 4-jadrom a novou AM5 doskou a neskôr poriešia niečo rýchlejšie (bola by chyba riešiť ešte AM4)….v podobne som to riešil aj ja s AM4…kúpil som dosku + Athlon X4 940 a neskôr po výjdení Zen+ som kúpil „výbehový“ bazárový Ryzen 5 1600 (prakticky za polovicu toho čo stál nový pri uvedení) a pánečku to bol výkon 🙂 …tento krát, ale „Monet“ výjde zrejme skôr ako prvé zen4, takže sa to bude dať využiť… v prípade AM4 bola chronológia skôr opačná, ale ja som si poradil 🙂

  • opravdu? neviděl jsem hromadné zbavování se ani prvních Zen procesorů a že tehdy lidi dávali. 10-15 tisíc za 8 jádra, která dnes setře 6 jádro za sotva polovinu ceny,

   Natož aby někdo upgradoval z 3000 nebo 5000. To nedává smysl. Mezigeneračně jsou to jen poměrně malé posuny, posouvaly se jádra ale běžný uživatel s 4-8 jádry stejně nemá pořádně co s tím CPU dělat a více jader měl i na starých CPU. Ano nějakcí fandové co musí mít latest and greatest se najdou, ale i ty staré Zen pořád budou pár let sloužit, natož o dost výkonnější Zen 2 a 3

   • Hromadné zbavovanie prvých Zen nikdy nebolo, to som ani netvrdil, ale kto v správnom čase sledoval bazáry, tak tam bolo niekoľko týždňové okno, v ktorom sa tak dialo v desiatkach prípadov…Ja som to využil a kupoval Ryzen 5 1600, druhý krát, keď vyšli Zen2…to som kúpil Ryzen 7 1700 a teraz nedávno, keď sa Zen3 v obchodoch už dal bežne kúpiť, tak som kupoval Ryzen 5 3600 a je cítiť rozdiel oproti 8jadru Zen1, napriek tomu, že je to len 6jadro. IPC to má vyššie o 29% a reálne frekvencie cca +1Ghz a navyše je rýchlejší v AVX2, takže encoding do HEVC (H.265) ide ako z praku, aj keď to má iba 6 jadier. Nechcem ani vedieť, čo dokáže také 8 jadro Zen3 a čo ukáže Zen4 to bude zrejme až rozprávka….čo nová generácia to cca 20% vyššie IPC…to je neskutočné. Je veľmi cítiť, že AMD už má prachy na vývoj…Zen a Zen+ to bolo také opatrné a zrejme z minimom peňazí…Zen4 a Zen5 to bude pravý opak…už sa teším.

     • TSMC odmaká výrobu a dostane adekvátne zaplatené, AMD odmaká dizajn CPU, GPU a takisto si to nechá adekvátne zaplatiť…každý robí to čo vie najlepšie…apropo…Apple, nVidia, Qualcomm robia to isté, ale u nich to problém nieje?!

    • Já zaznamenal možná prodeje R3 1200, o 2 stovky levnějš než nový v krámě… Tu a tam nějaký Ryzen, proti desítkám ba stovkám intelů…

     Většina uživatelů, těch normálních co si na tom tu a tam zahrají hru, serfují, čučákují na videa a fotky, tu a tam vytvoří dokument, zeditují fotku nebo střihnou domácí video… ti nepotřebují upgradovat protože mají výkonu více než dost. Třeba kolega, programátor, jede na notebooku s Sandy Bridge 2c/4t i5 a je naprosto spokojený a zvažoval koupit jeden do foroty až se ten jeho poroučí do křemíkového nebe.

     Žena má laptop s Celeronem N4000, už 2,5 roku, nabízel jsem ji teď M1 Macbook Air, který už nepotřebuji. Nechce to, stačí ji to co má, nechce ani jiný, nový, tzn . nebojí se MacOS…

     Naopak ale okamžitě šáhla po nabídnutém iPadu, když jsem si koupil nový. Ten teď používá daleko více, na gauči nebo v posteli se ji s tím dělá líp než s notebookem a výkonově i funkčně to zvládá to samé.

    • encoding 265 na Ryzenech je docela bída, není nad HW akcelerovaný encoding, i hloupá UHD grafika Intelu zvládne víc než Threadrippery.

     U práce s videem je ale důležitější výkon na timeline, tam opět člověk potřebuje akceleraci. I takový hloupý 2,5 roku starý A12 Bionic z telefonu zvládne 6x 4k stopu na timeline. To se o Ryzenu říct nedá