AMD prý vytvoří společný podnik s MediaTekem. Procesory s Wi-Fi, licence GPU nebo ARM?

25
AMD MediaTek logo 1600
AMD MediaTek logo
-
Zdroj: AMD/MediaTek

AMD prý plánuje spolupráci s MediaTekem, údajně spolu vytvoří společný podnik. Mohlo by v něm jít o licencování GPU Radeon, Wi-Fi a 5G, ale možná i o jádra ARM, možnosti by mohly být i docela divoké.

Z dálněvýchodních zdrojů nyní přichází zpráva, která by mohla docela zamíchat situací firmy AMD. Web DigiTimes píše, že v okruhu polovodičového průmyslu na Tchajwanu kolují zprávy, že by prý AMD mohlo vytvořit společný podnik s MediaTekem, zaměřený na procesory, respektive SoC pro notebooky. Mohly by z toho vzniknout Ryzeny, ale také procesory ARM s integrovaným Wi-Fi, ale i 5G mobilní datovou konektivitou.

Krátká veřejná část zprávy webu DigiTimes mluví přímo o tom, že by AMD a MediaTek mohly založit společný podnik, kde by měly nějakou sdílenou účast. I když samozřejmě je možné, že některé detaily nejsou úplně přesné a spolupráce by mohla probíhat i jinak. Podle DigiTimes má předmětem podniku být vývoj „SoC kombinujících Wi-Fi, 5G a další vysokorychlostní konektivity pro notebooky“.

Spolupráce AMD a MediaTeku: O co by mohlo jít?

Pokud by skutečně šlo o společný podnik, neznamená to, že by se firmy spojily. Jen by vytvořily třetí firmu, kterou by spoluvlastnily a nějak na její půdě spolupracovaly. Mohla by teoreticky vyrábět úplně novou linii produktů s vlastní značkou, kde by byly namíchané technologie od AMD a MediaTeku. Mohlo by například jít o mobilní čipy dostatečně úsporné pro použití v tabletech, ale s jádry x86 z Ryzenů, takže by byly kompatibilní se standardním ekosystémem Windows.

Také by mohlo jít o notebookové procesory Ryzen víceméně odpovídající tomu, jak je vyrábí AMD nyní, ale navíc s integrovanou částí od MediaTeku, která by přidávala Wi-Fi, Bluetooth a mobilní datovou konektivitu přímo do samotného procesoru. Nyní Ryzeny oproti tomu používají plně externí bezdrátové adaptéry. To by mohlo v noteboocích zlepšit energetickou efektivitu a výdrž na baterie.

MediaTek Dimensity 1000
MediaTek Dimensity 1000 (Zdroj: MediaTek)

Společný podnik by ale teoreticky mohl mít i odlišnější produkty, například s jádry ARM. To by to tedy byly čipy více podobné tomu, jak nyní vypadají procesory MediaTek – tedy mobilně koncipované SoC, které mají licencovaná jádra ARM Cortex a vlastní přidaná hodnota MediaTeku je například ona bezdrátová konektivita, kterou vyvíjí vlastní). AMD by teoreticky mohlo s MediaTekem ale spolupracovat na vývoji jeho (respektive zde jejich) vlastního ARM jádra, které by mohlo mít vyšší výkon než jádra licencovaná od ARMu, čímž by se pak mohlo od mobilních SoC konkurence.

Vzhledem k tomu, že Qualcomm po koupi Nuvie zřejmě v horizontu pár let taková výkonnější CPU jádra bude mít, se možná MediaTek rozhlížel po možnostech, jak na to reagovat, a místo rozběhnutí vlastního špičkového týmu na návrh CPU, což je běh na dlouhou trať, který ale například Samsungu selhal, možná našel toto náhradní řešení. AMD v polovině minulé dekády avizovalo plány na vývoj vlastních ARM jader s vysokým výkonem, ale pak je opustilo, protože strategie x86 architektury Zen byla pro firmu logicky lepší než investování do nakonec nikdy nedokončené ARM architektury K12. Možná by se ale teď AMD pořád mohlo do stejného oboru zase vrátit, pokud bude pro tento projekt zajištěný odbyt oním společným podnikem.

AMD K12 architektura ARM
V letech 2014 a 2015 AMD avizovalo plány být vyvinutí vlastního výkonného ARM jádra K12. Toto ale bylo opuštěno někdy po nástupu Lisy Su na pozici CEO (zdroj: AMD)

„Joint venture“ nebo jen spolupráce typu licencování?

Společný podnik by mohl mít poměrně velké konotace, ale je třeba upozornit, že také ve skutečnosti může podstata těchto zvěstí být méně senzační. Kromě možnosti, že je to celé vymyšlené, by totiž AMD a MediaTek mohly jednat o běžnější spolupráci. AMD například od MediaTeku už teď licencuje design Wi-Fi modulu, který nabízí pod svojí značkou. Spolupráce by se mohla týkat něčeho podobného – licencování dalších takových technologií, například 5G modemu, což už od MediaTeku má podobně zakoupené Intel. Ostatně i ono integrování Wi-Fi do Ryzenu by se teoreticky dalo řešit takto, i  když v tom by MediaTek možná viděl konkurenční hrozbu.

Více: AMD má vlastní adaptér Wi-Fi 6E a Bluetooth 5.2, zřejmě je ale přeznačený od MediaTeku

Radeon do ARM čipů MediaTek?

Mohlo by to ale jít i opačným směrem. Nabízí se totiž vysvětlení, že MediaTek možná má zájem o integrování grafického jádra AMD Radeon s architekturou RDNA (2) do svých vlastních čipů ARM, po vzoru Samsungu. Ten si od AMD licencoval grafickou architekturu z Radeonů a poprvé by ji měl nasadit již letos v procesorech Exynos 2200 (poté ale údajně i v nějakých levnějších čipech).

AMD oficiálně oznamuje GPU architektury RDNA v procesorech Samsung Exynos
AMD oficiálně oznamuje GPU architektury RDNA v procesorech Samsung Exynos (Zdroj: AnandTech)

Pokud Exynosy s grafikou AMD zaznamenají úspěch, je možné, že to AMD přitáhne další zájemce, třeba například MediaTek, který je nyní jeden z nejvýznamnějších výrobců mobilních čipů ARM (vedle telefonů a tabletů jsou ale i v Chromeboocích). Výhoda grafiky Radeon v mobilním čipu by možná mohla být v tom, že by se na nich relativně snadno pak dal rozběhat operační systém Windows ve verzi pro ARM – i když nevíme, zda to opravdu je záměr, který Samsung (a teď potenciálně MediaTek) sleduje. MediaTek by se takto potom mohl dostat na trh PC, i když ne PC s plnou kompatibilitou se vším x86 softwarem.

Top 15 polovodičových firem v Q1 2021 Zdroj IC Insights
Top 15 polovodičových firem v Q1 2021. MediaTek je co do tržeb srovnatelně velká, doteď i větší firma jako AMD. Jde teď o jednoho z největších výrobců mobilních čipů ARM (Zdroj: IC Insights)

Tip: Top 15 největší výrobci čipů: kde je Intel, Nvidia, AMD a Apple nebo MediaTek

Pro tyto formy spolupráce, kdy by jedna firma licencovala technologie druhé, by společný podnik ovšem nebyl vždy třeba. Uvidíme tedy, jak hluboká kolaborace se nakonec potvrdí. Tedy pokud se vůbec celá tato věc neukáže kachnou.

Zdroj: DigiTimes

AMD prý vytvoří společný podnik s MediaTekem. Procesory s Wi-Fi, licence GPU nebo ARM?
Ohodnoťte tento článek!
4.5 (90.67%) 15 hlasů

25 KOMENTÁŘE

 1. Nedivil bych se, kdyby Mediateku slo o grafiku, ale o co muze jit AMD?
  Jinak Mediatek to je typicka „cina“, dneska levnej mobil znamena, ze bude osazenej Mediatek cipem. Zjevne cenou se na ne Qualcomm ani Samsung nechytaji, jinak ale nic moc nenabizi.

   • Nerozciluju se. 🙂
    Tipoval jsem to pro sebe na finance, ktere tam AMD citi, ale aby se nepletli. Jestli se AMD drzi toho planu posilit v noteboocich, tak muze jit i o nejake mobilni technologie, ale za me dela AMD chybu, v notasech se kralem nestane, to ma Intel dobre osefovany, za to grafiky si AMD v dobe slabe chvile NVidie nechalo proplout mezi prsty.

   • AMD končí s x86 CPU protože AlderLake je tak fantastické CPU, že AMD předem uznalo prohru a začne vyrábět výhradně ARM CPU. Intel si připsal jednoznačné vítězství hlavně díky pohádkově efektivním Gracemont jádrům a převratnému konceptu big-little.

    AMD spolu s Mediatekem bude nabízet serverová ARM CPU a celý x86trh přenechá Intelu neboť jeho dominance je nezpochybnitelná a trvalá.

   • Mozna konecne maji i lepsi cip, ale minimalne graficka cast se zlepsila jen proto, ze se vyrazne zlepsil tovarni navrh ARM. Mediatek se ho drzi bez jakekoli vlastni invence.
    Navic co se tyka uzavrenosti, stale Mediatek kraluje. Jakmile vyrobce ukonci softwarovou podporu, daji se ty jejich mobily vyhodit. Do toho nejdu.

  • A proč zamrazilo? Vždyť je to pro nás zpráva veskrze pozitivní. Když se někteří investoři v Číně spálí, tak příště půjdou invetovat raději do civilizovaného světa. A na ostatní to bude mít preventivní účinek, aby je takové myšlenky v budoucnu nenapadly.

    • „Řada Číňanů již Evergrande zaplatila za nemovitosti, které zatím nejsou postaveny.“

     Tak u nas ruzne takoveto podvudky byly preci taky. Tech obycejnych lidi, kteri jim sverili celozivotni uspory, aby mohli bydlet, je mi lito. Nejaci globalni investori jsou mi ukradeni. Nakonec je to prvni zasada investovani, nemuzes pocitat s tim, ze vsechno vzdycky vyjde!

     • No to je emoční stránka věci. Když přejdeme k té racionální tak zjistíte, že bohužel ti globální investoři co se spálili jako na potvoru jsou investoři Vaší banky kde máte úspory. Ten kdo chytře nakoupil Evergrande škodu není schopen pokrýt. Na co se sáhne? Na i na Vaše peníze. Máte hypotéku? Zjistíte, že lidé mají obavy a přestávají kupovat nemovitosti. Jejich vyšponované cena jde dolů. Co čert nechce díky malé spotřebě přijdete o práci. ….. (to bych mohl pokračovat dále)

      Bohužel i bohudík žijeme v globální vesnici a finančně je svět propojen. myslet si, že to odnese jenom pár nějakých globálních investoru je omyl. Odneseme to více či méně všichni.

      • Nebo.. po kolapsu Evergrande začnou banky a další věřitelé být opatrnější s půjčováním peněz velkým developerům.. tím se potlačí nová výstavba a nemovitosti půjdou dál nahoru v už tak dost přefouknuté nemovitostní bublině. 😀

      • Ano i tahle situace může nastat. Ale spíše to vidím na prasknutí bubliny. Ano a je fakt že, banky už zvyšují úrokové sazby z čehož naši sokiální demagogové nemají radost. Slovy klasika Uvidíme, uvidíme uvidíme.

    • Ovšem celosvětová krize nebyla proto, že padnul Lehman Brothers. Ta krize začala dříve a Lehman Brothers byl jen jednou z jejích obětí.
     Jinak svým příspěvkem jsem neměl na mysli investory z Číny. Ba právě naopak jsem měl na mysli investory mimo Čínu, kteří při touze po zisku riskují investováním v komunistickém režimu. Ti dostanou přes prsty. Pokud investovali dostatečně diverzifikovaně, tak ztráta pro ně nebude velká a pokud při touze po zisku ztráceli zábrany a sázeli vše na jednu kartu, tak jim ten krach přeju o to víc.

      • On se do toho právě moc neplete. Firma je soukromá a stát ji zachraňovat nechce. Jen řeší, jak uklidnit situaci, až ke krachu dojde.
       A krachuje proto, že jede s obrovskou dluhovou finanční pákou, která je v okamžiku, kdy už se nezvyšuje poptávka po nemovitostech takovým tempem, posílá do obrovské ztráty, kdy nabírání nových klientů platících zálohy nedokáže ufinancovat to dokončování bydlení.

      • …ale ten dluh rovnající se polovině HDP Ukrajiny, to musel být někdo ve vedení mimořádně neschopný. ..

      • gogo1963:
       Proti dluhu jsou normálně nějaká aktiva. Problém je, že když začnete stavět nemovitost, tak po proinvestování poloviny peněz nemáte nemovitost o poloviční hodnotě.
       No a v okamžiku, kdy vám chybí likvidita, nikdo vám už nechce půjčit, tak máte problém s tím, že nemáte na splátky stávajích úvěrů ani na financování další výstavby. A naopak musíte začít prodávat. Jenže prodáváte pod tlakem a pod cenou, čímž se situace jen zhoršuje.
       Na dluzích obecně není nic špatného. Třeba Apple, u kterého by to asi nikdo nečekal, dlužil v polovině roku 265 miliard dolarů. Ale oni nemají problém své dluhy splácet, takže ty dluhy nejsou vidět. Nebo třeba AT&T, kterého jsem akcionář, dluží dokonce 382 miliard dolarů. To je třeba důvod, proč jsou jeho akcie relativně levné, vzhledem k zisku. Je tam dost velké riziko, že je nějaká krizička pošle ke dnu.

     • Přesně tak „Ovšem celosvětová krize nebyla proto, že padnul Lehman Brothers.“ Lehman Brothers byla první plodnice co vyrostla z podhoubí krize. Stejně tak Evergrande může být první plodnicí podhoubí nového problému. Zákaz Bitcoinu nevěští nic dobrého a myslím si jestli tím Evergrande s pekingskými soudruhy něco nezachraňují.

      Aha tohle „Když se někteří investoři v Číně spálí,“ pochopil jako jako investor z Číny a neuvědomil si, že to může být investor investující v Číně. Moje chyba.