Hlavní navigace

Nový žebříček výrobců čipů: Intel (zatím?) první, Nvidia 8., AMD skočilo z 18. na 11. místo

31. 5. 2021

Sdílet

Zdroj: Fritzchens Fritz, použito se souhlasem autora - public domain
Analytici IC Insights zveřejnili, kdo jsou největší výrobci čipů. Je to zajímavé: Intel v ohrožení, roste Nvidia, ale čekali byste, že AMD je před Applem?

Počítačový průmysl se nám mění – Intel delší dobu poněkud přešlapoval a hrozí mu, že ztratí něco ze svého dominantního vlivu na polovodičovou technologii, naopak mnozí očekávají nástup ARMu (s různou mírou revoluční drtivosti), hodně rostla Nvidia a v trochu skromnější podobě také AMD.

Není asi úplně snadné se orientovat v tom, jak velké zvíře ten který aktér je, zvlášť když někteří mají aktivity, které ve světě PC nestojí tak v popředí. Teď přichází šance si zařadit největší výrobce čipů do kontextu, analytici z IC Insights totiž publikovali aktuální žebříček největších křemíkových firem podle toho, jaké mají z čipů tržby. Loni jsme zde měli článek, který se tomuto věnoval, ale v té době jsme měli jen dílčí srovnání pro zakázkové výrobce jako jsou TSMC a GlobalFoundries a zvlášť Fabless výrobce typu Nvidia nebo AMD, kteří si u nich výrobu objednávají.

Nová data za první čtvrtletí roku 2021 od IC Insights jsou zajímavá tím, že dávají dohromady obě tyto skupiny ještě s těmi hráči, kteří jako Intel stále vyrábějí své čipy sami, ale nově už je zahrnutá i firma Apple, která dosud v těchto srovnáních bývala neviditelná, protože prodává jen celá zařízení nebo počítače, ale ne samotné čipy. Lze si díky tomu porovnat Apple jako výrobce procesorů třeba s Intelem, nebo Nvidií.

CEO Pat Gelsinger prezentuje plány firmy během akce Intel Unleashed 09 CEO Pat Gelsinger prezentuje plány firmy během akce Intel Unleashed (Zdroj: Intel)

Intel stále vede, ale Samsung je mu blíž

Na špičce žebříčku drží stále pozici číslo jedna Intel, nic se tedy nemění na tom, že má pořád nejvyšší tržby z výrobců čipů, což za poslední léta neplatilo jen krátkou chvíli, když cykly v ceně pamětí DRAM a NAND dramaticky zvedly tržby jejich výrobců a poslaly Samsung nad Intel. Právě Samsung je opět dvojkou a je zatím jediná firma, která se Intelu blíží – a Intelu se proti dřívějšku přiblížil. Intel měl v Q1 2021 polovodičové tržby 18,676 miliardy $ (pokles o 4 % proti stavu před rokem), zatímco Samsungu tržby o 15 % narostly a je teď na 17,072 miliardách dolarů.

Logo TSMC symbolizující wafer před budovou firmy (Zdroj: TSMC)

Třetí pozici již má s přehledem TSMC, které je výhradně výrobcem čipů pro jiné firmy, tedy subdodavatelem. Přes to, že z finálních čipů firem, které jsou v žebříčku pod ním, bere relativně málo peněz, má tržby 12,911 miliardy dolarů, což je nárůst o 25 % proti stavu v Q1 2020 (10,319 miliardy). Toto mluví o objemu čipů, která tento tchajwanský podnik pro nejrůznější klienty chrlí. I TSMC vlastně docela drsně dohání Intel, další dva roky růstu podobným tempem by znamenaly, že Intel předstihne, pokud by ten dál stagnoval. Dřív přitom mezi nimi zela v objemu tržeb velká propast.

Tip: Kdo jsou největší zákazníci TSMC a kdo má větší váhu? Apple × AMD × Nvidia… a Intel

Na 4. a 5. pozici jsou výrobci pamětí SK Hynix a Micron, kteří produkují jak operační paměti DRAM, tak úložišťové paměti NAND Flash – ty jsou také největším dílem tržeb Samsungu. SK Hynix narostl za rok o 26 % a má tržby 7,628 miliardy $, Micron si polepšil o 31 % na 6,58 miliardy $. Čtvrtý výrobce pamětí NAND Kioxia (vzniklý z Toshiby) je výrazně menší a je až na 15. pozici, přičemž tržbami (2,585 miliardy $) stagnoval a propadl se. Objem výroby pamětí je vzhledem k potřebám trhu velmi velký, proto jejich výrobci, jichž není tak mnoho, celkově zabírají místa na v čele tabulky.

Nvidia zatím pořád za Qualcommem a Broadcomem

Pozicemi v druhé pětce začíná ale opět boj výrobců ostatních čipů (mimo paměti). Před časem jsme pod dojmem prudkého nárůstu tržeb Nvidie spekulovali, že by se mohla stát největším fabless výrobcem čipů, pokud bychom dali stranou výrobce pamětí, TSMC (coby Foundry výrobce) a Intel coby samovýrobce stranou. Neboli v jistém smyslu by byla Nvidia druhým největším hráčem po Intelu. Toto se zatím ale nestalo, protože Qualcomm a Broadcom jsou pořád před Nvidií.

nvidia gefoce gpu graficka karta notebook cip bga ilustrace 1600 GPU Nvidia (ilustrační foto, zdroj: Nvidia)

Qualcomm zejména předvedl hodně velký nárůst (o 55 %) proti tomu, kolik utržil v prvním kvartále před rokem, z 4,05 miliardy jeho tržby stouply na 6,281 miliardy a má 6. pozici. Za ním na 7. pozici je Broadcom s tržbami 4,84 miliardy (jeho meziroční nárůst je o 19 %).

Nvidia je tak nyní v žebříčku až 8. s tržbami 4,63 miliardy dolarů, za rok se jí tržby v prvním kvartále zlepšily o 51 %, ale stačilo to jen na poskočení o jednu příčku – předběhla Texas Instruments, jenž měl teď tržby za 1. kvartál 4,028 miliardy $ a je to pro něj meziroční zlepšení jen o 27 %. Uvidíme ovšem, jak se situace bude dál vyvíjet, Nvidia čeká další nárůsty, s nimiž by možná mohla předběhnout i Broadcom. Otázka je ale, kam se bude trh dál vyvíjet, nyní jsou tržby některých odvětví nepřirozeně zvýšené pandemií COVIDu a zároveň také třeba kryptobublinou.

MediaTek a AMD poskočily vzhůru

Na rozhraní druhé a třetí pětice máme firmy, které jsou nám konzumentům hardwaru a elektroniky už známější a tyto dvě firmy zaznamenaly ty největší skoky. Tchajwanský MediaTek měl v první čtvrtině roku 2020 tržby za čipy 2,022 miliardy dolarů (tehdy byl 16.), ale za rok si polepšil o 90 %, jeho tržby byly teď už 3,849 miliardy dolarů a je s nimi na 10. místě. K velkým tržbám MediaTeku nejspíš pomohly americké sankce na Čínu, kdy například mobily Huawei nemohly mít vlastní čipy Kirin ani čipy Qualcomm, což obrátilo pozornost čínských výrobců telefonů právě k MediaTeku.

MediaTek Dimensity 800 MediaTek Dimensity 800

Za ním skončilo AMD, které z 1,786 miliardy rok zpátky nyní zaznamenalo 3,445 miliardy tržeb za čipy. Jeho nárůst o 93 % je největší z celé tabulky a s určitým odstupem za MediaTekem díky tomu AMD obsadilo 11. místo. I pro něj je to skok o několik pozic, před rokem bylo až na 18. místě. Zda se fanoušci mohou těšit i na první desítku, těžko říct. Vzhledem k tomu, jak rostou i výrobci čipů na předchozích pozicích, by muselo AMD dosáhnout další velmi rychlý růst, což se nemusí povést, protože nynějších 93% je z velké části jednorázový benefit z toho, že se začaly vyrábět nové konzole. I když je pravda, že akvizice Xilinx by ho mohla před MediaTek vynést.

Procesor AMD Ryzen 5000 pro notebooky APU Cezanne v pouzdru BGA 1600 06 Procesor AMD Ryzen 5000 pro notebooky APU Cezanne v pouzdru BGA (Zdroj: AMD)

Mimochodem – to, že se AMD a MediaTek probojovaly do první patnáctky, bylo na úkor čipové divize Sony a HiSiliconu patřícího Huawei. Hisilicon sám zažil velký vzestup krátce předtím (v Q1 2018 byl 25., v Q1 2019 už na 14. pozici a v Q1 2020 byl 12.), ale pak mu americké sankce zablokovaly možnost vyrábět v TSMC.

V druhé pětce se nacházejí jediné dvě evropské firmy v první patnáctce (a na posledním 15. místě ji také uzavírá jediný japonský podnik, již zmíněná Kioxia). Infineon je 12. za AMD s tržbami 3,253 miliardy, i on zažil proti loňsku 20% nárůst. STMicroelectronics je pak 14. s tržbami 3,005 miliardy – pro něj je to nárůst o 35 % proti loňsku. Mimochodem, IC Insights uvádí, že pokud by se nepočítalo TSMC coby výrobna pro fabless firmy, tak by se ještě do Top 15 dostalo na 15. pozici také evropské NXP (2,503 miliardy $, nepříliš pozadu za Kioxií).

Top 15 polovodičových firem v Q1 2021 Zdroj IC Insights Top 15 polovodičových firem v Q1 2021 (Zdroj: IC Insights)

Apple je se svými procesory 13. největší výrobce čipů

A právě mezi dvěma evropskými firmami se momentálně nachází svou velikostí výroba vlastních procesorů firmy Apple. Je tedy na 13. pozici, přičemž ovšem může jít o relativně hrubý odhad, protože Apple nikomu čipy neprodává a vše vyrábí pro vlastní výrobu. Tudíž vyčíslit „tržby“ jeho procesorové výroby je těžké.

Podle IC Insights firma jinak zaznamenala meziroční nárůst o 11 %, relativně menší proti konkurentům v žebříčku, ač nyní již vyrábí procesory nejen pro své telefony, tablety a podobná zařízení, ale i pro některé počítače s MacOSem. Je to proto, že proti telefonům a tabletům jsou prodeje počítačů Apple na počet kusů dost malé. Kvůli tomuto menšímu nárůstu si Apple trošku pohoršil, před rokem by byl v žebříčku na desáté příčce, tedy před MediaTekem a AMD. Ale opět, je otázka, jak dobře je hodnota procesorů vyrobených a prodaných v počítačích a mobilech Applu vyčíslená. Pokud by se u Apple počítaly spíše „režijní“ ceny, tak ho to logicky v tabulkovém řazení znevýhodní proti prodejcům čipů, kteří mají tržbu za čip vyšší o svou marži.

Procesor Apple M1 iFixit Procesor Apple M1 (Zdroj: iFixit)

Co ARM?

Mimochodem, možná se ptáte, kde je v tomto porovnání ARM, coby významný technologický hráč. Tato firma samotná žádné čipy nevyrábí (což teď myslíme ve fabless smyslu, tedy ani u Foundry výrobců), pouze poskytuje IP a design jader a dalších bloků, z nějž pak tvoří čipy Samsung, Qualcomm, Broadcom, MediaTek i další. ARM inkasuje jen omezené licenční poplatky za toto použití.

Kvartální tržby ARMu Zdroj Statista Kvartální tržby ARMu (Zdroj: Statista)

Na jednou stranu to znamená, že nenese rizika samotné výroby, na druhou stranu ale je přísun peněz do této firmy poměrně omezený. Za jeden kvartál jsou nyní mezi 500 až 600 miliony dolarů. Objem peněz, s nimiž tato firma pracuje, je tedy překvapivě nízký a dalo by se říct v nepoměru k jejímu významu a dopadu pro počítačový průmysl.

Tip: Kolik vydělaly největší technologické firmy? Nejvíc Apple, ale s největší marží operuje Microsoft

Další vývoj může být turbulentní

Jak můžete vidět v souhrnu tabulky, celkové tržby všech firem v Top 15 by po sečtení daly již přes 101 miliard dolarů za jedno čtvrtletí roku. Je to o 21 % víc než v prvním kvartálu loňského roku, což ukazuje, jak krize a zároveň transformace ekonomik, firem i trávení volného času během koronavirové pandemie navýšily zájem o elektroniku a čipy. To je také důvod, proč tolik výrobců nestíhá a u tolika součástek či produktů nás trápí nedostatek, nedostupnost nebo vysoké ceny.

Také to samozřejmě vyvolává otázku, co bude potom – přijde po výrazném proočkování populací po světě a doufejme opadnutí hrozby pandemie zase nějaký propad, protože už tolik počítačů a mobilů nebude potřeba? Nebo je toto nový normál a křemíkový průmysl bude ročně růst o pětinu?

Intel může ztratit trůn, ale v čí prospěch?

Může se tak stát, že další rok či dva přinesou další střídání na různých příčkách a možná i v čele tabulky. Intel sice je pořád jednička v čele, ale jako jediný měl meziroční propad tržeb, zatímco drtivá většina firem zažívala nárůst o 20 % a více (další podobný „poražený“ je pak Kioxia s jen 1% růstem; mimochodem, bez Intelu by byl průměrný nárůst ostatních 14 firem o 29 %). Pokud přijde nějaké ochlazení a zlevnění pamětí NAND a DRAM, může Intel odolat nástupu Samsungu a zůstat v tržbách nad ním. Pokud ne, Samsung ho asi zase může předběhnout.

MM_AI

Ovšem zejména u TSMC bychom asi mohli čekat další růst, takže není vyloučeno, že se v roce 2022 nebo 2023 ocitne na trůně tohoto žebříčku právě tento obří provozovatel továren na čipy. Možná by to bylo i v jistém smyslu spravedlivé, protože se zdá, že zatímco Intel ve vývoji špičkových polovodičových procesů „zakufroval“, právě TSMC převzalo laťku a je teď tím, kdo má tuto klíčovou technologii nejkvalitnější a nejpokročilejší.

Kdo bude podle vás největším výrobcem v oboru čipů?

Zdroje: IC Insights, Tom's Hardware

Byl pro vás článek přínosný?