AMD odhalilo plány v GPU: RDNA 2 má o 50 % lepší efektivitu, RDNA 3 už na 5 nm?

46

Zatímco leckteré počítačové události (konference GDC a GTC o GPU) byly pod tíhou situace s šířením koronaviru po světě zrušené, AMD minulý týden podle plánu spořádalo svůj Financial Analyst Day. Hospodářsky laděné informace pro investory nás sice tolik zajímat nemusí, ale na této akci AMD odhalilo roadmapy, čili plány budoucích produktů okolo procesorů, ale zejména grafik. Ty mluví o nových architekturách, zřejmě prvních 5nm GPU a také přinesly informaci, že příští generace GPU s architekturou RDNA 2 mají mít údajně o hodně vyšší efektivitu, než se vesměs čekalo, což by mohlo vést také k zajímavým herním výkonům.

 

Předchozí
Následující

Herní grafiky: architektura RDNA 2 pro highendové Radeony

Odhalení na Financial Analyst Day nešla nějak technicky do hloubky, protože šlo o konferenci zaměřenou hlavně na perspektivu firmy z ekonomického pohledu. Ale už samotné odhalení roadmap nám dává představu o tom, co AMD chystá tento rok a ty následující, což je užitečné.

RDNA 2 přinese hardwarový ray tracing a adaptivní shading. Asi až koncem roku

V prvé řadě byla opět potvrzená připravovaná architektura RDNA 2, tedy následník loni uvedené RDNA, kterou přinesla 7nm GPU Navi. Na RDNA 2 budou založené next-gen konzole PlayStation 5 a Xbox Series X, ale současně už tento rok přijde také do herních GPU.

Zřejmě to ale nebude teď uprostřed roku nebo v létě. Uvádí se, že tato GPU přijdou spíše ke konci roku, možná tedy až před Vánoci.

AMD roadmapy GPU RDNA RDNA2 RDNA3 01
Prezentace GPU architektury RDNA 2 (AMD Financial Analyst Day 2020)

Co je asi nejvýznamnější zpráva: AMD poprvé natvrdo potvrdilo, že GPU na bázi RDNA 2 už přinesou hardwarovou akceleraci ray tracingových efektů ve hrách (DirectX Ray Tracing), takže by snad v nějaké podobě měla v tomto být porovnatelná s GeForce RTX Nvidie. I když detaily zatím nevíme, těžko teda zatím odhadovat, jak to bude s výkonnostními poměry této hardwarové akcelerace, což je u ray tracingu asi nejzávažnější otázka. Vedle hardwarového ray tracingu jinak architektura RDNA 2 přinese také Variable rate shading, další novou funkci, kterou má architektura Nvidia Turing (a už také grafika Intel Gen11 v procesorech Ice Lake).

AMD roadmapy GPU RDNA RDNA2 RDNA3 07
RDNA 2 přinese podporu hardwarové akcelerace ray tracingových efektů (AMD Financial Analyst Day 2020)

Architektura má být výrazně efektivnější

Tyto věci možná byly očekávané (nebo se v ně alespoň doufalo). Větším překvapením je, že AMD u RDNA 2 slibuje velký pokrok v efektivitě GPU. RDNA 2 je stejně jako Navi/RDNA mířeno na 7nm proces a tedy nemůže vytěžit výrazné zlepšení energetické efektivity z modernějšího procesu, jako to dosáhlo Navi. Přesto AMD uvádí, že RDNA 2 může mít až o 50 % vyšší energetickou efektivitu. To by v ideálním případě znamenalo o 50 % lepší výkon při stejné spotřebě. Ovšem hned je třeba upozornit, že toto číslo může být marketingové. Stejné GPU běžící na nižších taktech a napětích má vyšší efektivitu (například RX 5700 versus 5700 XT), takže zde velmi závisí na tom, co zde AMD s čím porovnává – a to zatím nevíme.

AMD roadmapy GPU RDNA RDNA2 RDNA3 06
Energetická efektivita RDNA 2 má narůst až o 50 % (AMD Financial Analyst Day 2020)

Pokud by ale ono zvýšení efektivity bylo skutečně obecné, pak by bylo velmi důležité, protože právě takové zvýšení efektivity bude AMD potřebovat, aby mohlo konkurovat nové generaci grafik Nvidia také používající 7nm proces. Nynější Navi na 7 nm dokáže být podobně efektivní (při nastavení nižších taktů snad i víc) než 12nm Turing. 7nm GPU Nvidie by měla dosáhnout velkého zlepšení efektivity už čistě z výrobního procesu, takže aby AMD zůstalo konkurenceschopné, bude potřebovat, aby RDNA 2 nahnalo efektivitu tentokrát v architektuře (ovšem pozor na to, že takové architektonické zefektivnění stejně tak může dosáhnout Nvidia). Díky tomuto navýšení efektivity by pak také bylo možné dosáhnout vyššího výkonu u highendových modelů, které jsou limitované spotřebou (275–300 W TDP). Čím vyšší efektivity architektury se dosáhne, tím vyšší může být absolutní výkon.

AMD roadmapy GPU RDNA RDNA2 RDNA3 05
RDNA 2 má částečně čerpat ze zkušeností s CPU jádry linie Zen (AMD Financial Analyst Day 2020)

Podle AMD má vyšší efektivita pocházet z různých faktorů. Optimalizace udělané ve fyzickém návrhu mají umožnit vyšší takty, při současném snížení komplexity některých elementů, což by zase mělo spotřebu zlepšovat. Částečně by zřejmě mělo jít o aplikaci receptů, které pocházejí z architektury procesorů Zen/Zen 2. Architektura RDNA 2 má dosahovat při stejném počtu jednotek a stejné frekvenci vyšší výkon (jinými slovy se zvýšilo „IPC“), což bude další složka v celkovém zlepšení. Součástí mixu by mohlo být i zlepšení efektivity samotného výrobního procesu TSMC – zřejmě by totiž neměla být použitá stejná technologie jakou u Navi 1x, ale vylepšená verze 7nm procesu. Jaká přesně varianta procesu to ale bude, nebylo sděleno, takže nevíme, zda jde například o N7+ s technologií EUV.

RDNA 2 bude v highendu, nižší karty stále RDNA?

O čipech (či čipu, pokud je jenom jeden) RDNA 2 dále AMD uvedlo, že mají či má pokrýt vyšší část cenového žebříčku GPU. To asi znamená, že by v nižších patrech zůstaly nynější Navi 10 a Navi 14/RX 5000, u kterých AMD možná udělá nějaký refresh, jak dřív naznačilo. Nová na RDNA 2 založená GPU, která ponesou označení Navi 2x (tj. Navi 20 či podobné číslo), budou highendová a mají umožňovat „bezkompromisní“ hraní v rozlišení 4K. Toto je samozřejmě nutno brát s rezervou, jaký přesně výkon bude, to teprve uvidíme.

AMD next gen GPU render
V prezentaci AMD se objevil tento render: mohlo by jít o podobu refernčního chladič next-gen grafiky s GPU Navi 2x (RDNA 2). Tyto grafiky přímo podle AMD nebudou používat chladiče typu blower s radiálním ventilátorem, na které jsme byli dosud zvyklí
Předchozí
Následující

46 KOMENTÁŘE

 1. „Přesto AMD uvádí, že RDNA 2 může mít až o 50 % vyšší energetickou efektivitu. To by v ideálním případě znamenalo o 50 % lepší výkon při stejné spotřebě. Ovšem hned je třeba upozornit, že toto číslo může být marketingové. Stejné GPU běžící na nižších taktech a napětích má vyšší efektivitu (například RX 5700 versus 5700 XT), takže zde velmi závisí na tom, co zde AMD s čím porovnává – a to zatím nevíme.“

  Ano přesně tak, aby to nebylo nakonec jako ta efektivita u Polarisu a jeho 2,8 peff/watt .-) AMD je v tomhle opravdu ….ehm…..velmi vynalézavé.

  RDNA3 vypadá spíš na 7nm EUV než 5nm, ale uvidíme

    • AMD nepotrebuje mit nejrychlejsi grafiku, byt ta je samorejme vyhodna z pohledu Marketingu. „Drzet krok“ znamena mit srovnatelnou nabidku pro 90% vykonostniho portfolia s podobnou efektivitou. Jde to videt na prikladu Navi, kde AMD dothauje „jen“ 2070S, presto ji stoupa(l) podil na trhu.
     Z pohledu AMD je klicova efektivita, protoze podle ni se bud chytne/nechytne konecne v mobilni sfere a tam to bude/nebude NV bolet nejvice.

      • Humorny je spis fakt, jak si do toho vkladas svoje fabulace. AMD nikde neprohlasilo, ze bude mit rychlejsi grafiku nez budouci TOP Amper. Krome toho, pokud neco srovnavala, musela to srovnavat vuci Turingu. Pro vetsinu smrtelniku jsou i 1-2 karty pod absolutnim TOP vykonem porad povazovane za „high-end“. AMD prohlasila, ze se chce vratit do high-endu, coz muze ve vysledku znamenat, ze budou konkurovat treba „jen“ kartam jako budouci 3070S-3080, protoze to budou karty urcene uz pro 4k. A 4k je take to, co AMD uvedlo, ze chce docilit a co dnes nema.
       Nicmene pro ni je stejne daleko stezejnejsi se uchytit v noteboocich, protoze tam ma nejvetsi potencial pro rust na ukor NV

      • ja nikde netvrdim, ze amd hovorilo o nejrychlejsi grafice, lisa lu hovorila o „highend“ grafice, kterou slibila, ze budou mit. vkladas mi do ust neco co jsem nerekl.

     • Až vyjde 3080 Ti a AMD nebude mít nic, tak já holt zase přispěji Huangovi na novou koženou bundu, když AMD to nepotřebuje.
      Když se podívám na moje poslední tři karty 980 Ti, 1080 Ti, 2080 Ti cca 80k.

      • Vdycky muze byt jen jedna firma s nejrychlejsim produktem v dane kategorii. Jestli se to AMD tentokrat povede nebo ne, ma spis vyznam z pohledu prestize a marketingu. Z pohledu velikosti firmy, ktera na tom ma zalozene prodeje, je to priorita nula nula nic a AMD potrebuje uplne jine veci. Takto byl muj komentar i myslen.

      • A když to bude AMD, kdo bude mít „náhodou“ výkonnostní korunu, tak budeš hledat chyby a stejně přispěješ Huangovi, já vím. 🙂

      • Nic proti gustu, ale vážne by ma zaujimalo, načo ti je zrovna ten najvýkonnejši model na trhu…
       Alebo inak, väčšina kupnej sily sa pohybuje v nízkej a strednej triede. Mat najvýkonnejšiu kartu je určite super k prestíži, ale k čomu je to dobre pre 90% hráčov? Ja som bral RX 5700, pretože v týchto vodách nemá nvidia rozumnejšiu ponuku a jedine, čo na zaujimalo, bola lepšia cena a solídny vykon. Kto ma najvýkonnejší model na trhu mi bolo úplne ukradnuté 🤷🏻‍♂️

      • tynyt
       Až AMD bude mít něco srovnatelného, tak to srovnám a vyberu si to, co bude pro mě lepší. Já s AMD problém nemám, dříve jsem míval jenom jejich karty, když jsem ještě kupoval střední třídu.

       unreall
       Na to, abych nakrmil monitor a hra běžela v 60+ fps. Míval jsem 27″ 2560×1440 a na to byla 980 Ti málo. Tak jsem koupil 1080 Ti, ale ten monitor odešel do věčných lovišť, tak jsem si pořídil širokoúhlý 35″ 3440×1440 100 Hz a ani 2080 Ti to nedokáže v některý případech nakrmit, takže netrpělivě čekám na 3080 Ti a na to, co předvede AMD.

     • Mozna by jste si kluci mohli slovo „nepotrebuji“ prekladat ve smyslu, v jakem bylo ovedeno. Mineno bylo, ze pro AMD jako firmu neni stezejni mit rychlejsi grafiku nez budouci 3080Ti.
      Ustepacne poznamky fanatiku a nebo pak priznivcu uplneho high-endu, jsou osobni preference, ktere s mym komentarem nema moc spolecneho.

      • Řekl bych, že hi-end potřebuje AMD jako sůl. Za 1. kvůli marketingu a za 2. z top karet vychází ty slabší. Takže každá firma se snaží vymacknout co nejvíc a potřebuje to

      • High-end neni to stejne, jako mit nejrychlejsi kartu. Ja jsem nepsal nikde o tom, ze AMD nechce vydat high-end, psal jsem o tom, ze nepotrebuji mit rychlejsi kartu nez budouci nejrychlejsi Ampeeeeeeer a ze z pohledu firmy je pro ne daleko dulezitejsi zacit konecne prodavat mobilni grafiky, kde maji dodnes krome uplneho low-endu a Applu nula nula prd a cely trh ma pro sebe pohodlne NV 🙂
       Znovu to uz tady opravdu psat nechci :))

 2. když se podívám na nabídku firmy a zjistím, že její top model sotva odpovídá střední třídě, tak nemám na výběr a jdu ke konkurenci. nevím, proč bych si měl kupovat každej rok o kousek lepší grafiku, aby pořád zvládala nový hry, když si můžu koupit pořádnou, která sice stojí tříkrát tolik, ale po třech generacích pořád bude odpovídat alespoň té střední třídě a vyjde mne na tejné peníze jako bych dal každý rok za novou grafiku od konkurence.

  • Divný, ale nikdy jsem neměl lepší grafiku, než střední třídu. Možná je to proto, že ty (herní) počítače stavím a vidím ty reálné rozdíly ve výkonu a tak nějak mě to nikdy nepřesvědčilo, že to za to stojí. A proč to píšu? Aktuálně mám RX480, která kroutí u mně už 4. rok, a tak nějak nic výkonnějšího nepotřebuju, protože jsem kvůli KVM omezený na monitor s max. WUXGA rozlišením. Větší monitory neplánuju, raději mám dualhead.
   U synka si dodnes chrochtá R9 280X, on je s ní naprosto spokojený. Na PvZ2 mu to stačí.

  • Ať si každý kupuje, co chce, když si to dokáže pro sebe obhájit. Pro mě je RTX 2080 Ti zbytečná karta. Důvod je jednoduchý – stojí 36k a nezvládá ani 4k@60fps, ani 1440p@120fps. Takže třeba snížit rozlišení nebo detaily. No a na 1440p@60fps stačí RX 5700XT, případně RTX 2070 SUPER, které stojí ani ne polovinu. Kdyby stala Ti 20k, tak to je jiná, ale prostě když už mám koupit něco, co stojí přes 20k, tak chci, aby to v době vydání zvládalo bezkompromisně všechny hry na nejvyšší detaily a v nejvyšším, už skoro běžném rozlišení, což je 4k. Karty zvedají ceny, ale výkon pořádně nikde…

    • Hraju i na konzoli, ale to se nedá s PC srovnávat. Tam i těch 30 fps je hratelných, 30fps na PC je nehratelných. A od doby, co jsem si pořídil i 120hz zobrazovadlo,je pro mě už i těch 60 fps málo,kor v akčních střílečkách. Bohužel moje GTX 1070 už nestíhá pořádně ani to 1440p@60hz a proto vyhlížím už 2 roky, co koupím a vono stále nic, co by mělo smysl.

 3. měl jsem předtím 1050ti (před ní gtx 560 a gtx 650 ti), které ale začli docházat síly (1440p, 30+ FPS) ani ne v půlce její generace. když jsem před rokem kupoval nový PC, tak jsem rovnou naddimenzoval všechny komponenty, ať se v tom několik let nemusím hrabat.
  pro další 4 roky, než budu kupovat nový PC, tak stále bude stačit mým požadavkům a prvních pár let si zahraju na vysoké detaily.

  • Ale on má tynyt pravdu…
   V tomto prípade je vždy lepšie voliť onu zlatu strednú cestu. Tie najvýkonnejšie modely zastarávajú výkonnostne ďaleko rýchlejšie, ako tie stredne triedy. Nech už ti to znie akokoľvek sporne.
   Neviem, aký problém môže mat drtivá väčšina vášnivých hráčov s výkonom RX 5700/5700XT že im nestačí, ale Ok. Sto ľudí, sto chuti. Ničmenej, vždy je rozumnejšie zobrať strednú triedu za 400 EUR, ktorá zvláda všetko v 1440p na vysoké detaily bez problémov a po dvoch, troch rokoch kúpiť ďalšiu strednú striedu za 400 EUR s lepšou efektivitou a lepším integrovaním do nových hier, ako vyhodiť teraz 1000-1200 EUR za to najvýkonnejšie na trhu, ktoré sa už bude len tak tak chytať na tu strednú triedu o dva roky.
   Jednoduchá matematika – ušetril som za nákup + mám nový Hardware + pravdepodobne aj tak nakoniec výkonnejší + určite efektívnejší a ako bonus ma taká finančná strata až tak neboli.
   Ďalšia vec je, že ten highend ti v skutočnosti neumožní žiadnu hru hrať lepšie, ani sú ju viac vychutnať. Sú to len vyhodené peniaze pre väčšinu ľudí.
   Len raz v živote som siahol po takej karte a to GTX 780 a už nikdy viac! O rok prišla GTX 970 za 350 EUR a vo všetkom bola lepšia, ako rok stará grafika za 520 eur, ktorá ma výkonom aj tak celkom v tej dobe sklamala..

    • Otázka v takom prípade znie, k čomu je dobrý 4K monitor na hranie? Ja nechcem pôsobiť, ako negativista, ale seriózne sa pýtam, k čomu to je? Áno, obraz bude o niečo jemnejší od 1440p, ale že by to človeka zo stoličky nadvihlo…
     Zato vykon to vyžaduje rovno dvojnásobný…

    • Jasně, každý má jiné nároky a konfiguraci. Nicméně se 4K mají problémy úplně všechny soudobé karty, pokud se bavíme o maximálních nastaveních. Anebo naopak: pokud jdu po co nejlepším herním zážitku, tak mi ani ta nejdražší karta nezaručuje delší životnost, protože už za rok nebude stačit ani novějšímu modelu, ani náročnější hře.

     Já jen zopakuju, že střední třída nemá problém vydržet použitelná 4-5 let, stejně jako hiend. Rozdíl je jen v rozlišení, případně poskytnutém výkonu. Avšak i ta 4 roky stará střední třída nemá problém fungovat naprosto použitelně i dnes. Jako student jsem za počítač utrácel běžně okolo 100 tisíc v rozmezí 2-3 let (v té době to byla cena nového auta, byť Favorita), dneska se tomu už jen směju, byť vydělávám daleko víc, než coby student. Počítače jsou spotřební zboží a nemá smysl utrácet za něco, co za 3-4 roky už používat nebudu a má to cenovku hiendu.

     • To je naopak velmi trefné přirovnání. A jako fakt nevím, proč bych si měl kupovat střední třídu, když nemám omezený rozpočet a nechci hrát s 30 fps. To, že to tobě stačí nic neznamená.
      Ale tak ty to určitě všem těm lidem co kupují highend nějak vysvětlíš, jací jsou to blbci. 😀

      • Nevkladaj mi do úst slova, ktoré som nikdy nevyslovil. Klameš tým len sám seba.
       Ďalšia vec, ktorá je dôkazom tvojej ignorácie a povýšenectva, je nezmysel o hraní na 30fps. Buď si fakt mimo realitu a nevieš, aký vykon ponúkne grafika za 400 EUR, alebo len proste trepeš.

       Pripadne patríš k tým, ktorí keď nemajú všetko na maximum vrátane vyhladzovania, idu si vlasy vytrhať, aká je ta grafika na nič. Takéto typy ľudí ale stále nepovažujem za blbcov, ako píšeš. Skôr mi ich je trochu ľúto 🙂

       Nie, prirovnanie k autám je úplne debilny príklad 😀 Porsche asi nekupuješ preto, že ti dlhšie vydrží jazdiť rýchlejšie, že áno 🙄 Keď už silou mocou chceš, tak porovnaj Boxer s Carrerou. Pričom Boxer bude stále športové auto s výkonom, ktorý ti bohato na cestné komunikácie stačí. Kdežto Carrera bude sice výkonnejšia, ale ten vykon sa v tom všetkom tak nejak stráca za rozumnej jazdy. Bude ale podstatne drahšia, ako ten Boxer.

       Áno, neni to ideálne prirovnanie, ale ty si začal s týmto retardovanym prirovnaním k autám 😁 A preto píšem, že je to kravina, ale stále reálnejšia, ako tu, čo si uviedol ty s Fabiou…

      • Ty jsi dobrý mimoň, tak vysvětli všem majitelům 911tky, že jsou to blbci, že si měli koupit Boxtera (Boxer je pes vole 😀 ), aby ušetřili. 😀 😀 Loool. Pochop, že pro určitý lidi je to koníček, auto i PC a jsou ochotni si připlatit, aby měli to nejlepší. Až přijde Komplík, tak ti to vysvětlí, i když to je demagog, tak v tomhle má pravdu. 😀
       Pro mě třeba nehraje roli, kolik utratím za grafiku, nevím proč bych měl kupovat střední třídu a cukat ve 4k na 30 FPS. 😀

      • Ako prepáč, ale ty si debil? Chápeš ty vôbec o čom píšem? Vieš prečítať a zároveň pochopiť text, resp. zamyslieť sa nad ním, alebo vieš len omieľať dokola to svoje, čo si ešte sám prifarbiš k obrazu svojmu? 🙄
       No, aspoň si gramotný a vieš googlit. Ja som sa o presný názov tak nezaujímal. Účel to zrejme splnilo, keď si pochopil o čom píšem. Bohužiaľ už nie tak ten zvyšok 😁
       Investuj pre mna za mna rovno aj do 4080ti. Nemá význam tebe čokoľvek vysvetlit.

      • Ehh nadávky od dítěte, dnes jsem tu už zažil všechno. 🙂

       Takže kromě toho, že tu plácáš obecně známé věci typu.. luxusní zboží ztrácí cenu výrazněji.. což ví snad každý s iq>60, tak jsi tu psal nesmysly typu, že všem stačí střední třída apod. Jo, vysvětli to těm stovkám tisíc majitelů 2080Ti, že jim je vlastně k ničemu. 😀

      • Nie, nepochopil si absolútne nič. To je strata času.
       Ja tvrdím, že väčšina Ľudo berie práve tu nízku a strednú triedu a že pre väčšinu normálne uvazujucej populácie je karta strednej triedy plne dostačujúca na vysoké detaily v 60fps.
       Inak tiež by zaujimalo, ako môžem brat vážne názor, ktorý tu padol, že kúpujem high end kvôli budúcnosti a potom rovnaká skupina tejto kupnej “sily” zároveň tvrdí, že majú 4K monitor a najlepšie ešte 144hz, alebo rovno 240hz, aby mu ta grafika za tisícku nevydržala ani ten rok. Takže o akej budúcnosti sa tu potom hovorí neviem. 🙄

       Ty budeš ale určite trochu pomalší, že? Ak teda nerozoznaš podaný text od dieťaťa a od dospelého človeka, tak neviem, ako si môžeš dovoliť niekoho nazývať deckom 🤔
       A mimochodom, zase si vytváraš vlastnú realitu. Ja som ta debilom nenazval a teda myslím nijak neurážal. Ja som sa pýtal, či nie si debil, pretože tak na mna tvoje odpovede bohužiaľ pôsobia. Ty máš ale evidentne vlastnú pravdu a nevieš, alebo skôr nechceš chápať, o čom píšem. Stále si tvrdíš to svoje. Skús to vysvetlit tomu a skús vysvetlit tým, že sú blbi a bla bla bla…

       Racionálne uvažujúci človek sa zaujíma hlavne o pomer ceny k výkonu. Ak ti stojí zato vlastniť 4K monitor s využitím prevažne na hry a potrebu investovať do grafiky každý druhý rok tisíce, aby si mohol hrať “lepšie”, tak kľudne. Nechápem to a nikdy to nepochopím, pretože mi to zdravý úsudok nedovolí, ale je to tvoja vec. Ja si zahrám svete div sa, rovnako ako ty, za zlomok tvojich nákladov.

       A to bola cela pointa príbehu. Ono teória, mám nato, tak prečo by som to nevlastnil, je s prepáčením názor nevyzreteho mladého človeka. Ja nato totiž tiež mám, ale zastaví ma zdravý rozum, pretože je to investícia k ničomu pre bežne účely. Obzvlášť čo sa týka grafickej karty. To je ale môj názor. Ty máš aký chceš. Ja ti ho neberiem. Nikdy by som však neinvestoval do ničoho za to najlepšie na trhu, pretože cena týchto produktov je extrémne naddimenzovaná a neni priamo úmerná ich hodnote. Nech už sa týka čohokoľvek.

       A mimochodom, mám 36 rokov, takže vzhľadom k štýlu, akým píšeš mám zrejme viac, ako ty sám.

      • Takže jsi otočil o 180 stupňů a z původního „je vždy lepšie“ je najednou „väčšina“. Ok, o to mi šlo. Takže příště negeneralizuj a nepoučuj za co kdo má svoje peníze utrácet.

       „Ďalšia vec je, že ten highend ti v skutočnosti neumožní žiadnu hru .. viac vychutnať. Sú to len vyhodené peniaze“ – další nesmysl, evidentně jsi nikdy nehral ve 4K nebo na widescreenu s vysokýma fps.. to je přesně ten důvod proč se highend kupuje.

      • Ve 4K jsem hrál – žádný zásadní rozdíl (kromě několika prvních sekund „wow-efektu“ jsem nezaznamenal). Dtto hraní na widescreenu (tam mi naopak široký FOV spíše vadil). Jsem spíše stará škola, která hraje dodnes staré 8- a 16-bitové hry, protože jsou zábavné (a ne proto, že mají jednobarevné sprity a nízké rozlišení), takže mě třeba míjí současný RT hype, který doposud nebyl použit k ničemu jinému, než hloupoučkým a z pohledu mechaniky hry naprosto zbytečným eye-candy efektům.

       P.S.: je zajímavé, že třeba moje děti hrají rády Superfroga, ačkoli Amigu viděly jen jako emulátor (no… jednu mám stále pod stolem, takže ji viděly), protože a přestože se narodily dekádu po krachu Commodore. Přitom je to úplně „stupidní“ čistě ručně kreslená hopsačka – jenže geniálně hratelná.

       P.P.S.: a jinak, pánové, úplně zbytečná hádka.

      • „kromě několika prvních sekund “wow-efektu” – takže asi tam nějaký ten rozdíl bude, když se dostavil wow-efekt…. 😉
       Já ani netvrdím, že to je nutnost, sám jsem začínal na ZX Spectru.. a občas si zahraju pixelartovou indie hru, ovšem v dnešní době beru už FHD jako podprůměr, prakticky nikdo v mém okolí na FHD už nehraje a s novou generací konzolí se to opět pohne dál, protože přece PC master race nebude hrát v nižším rozlišení jak konzolista. 😉

      • Mozna to je jako 4k film n telce…prvnich par kousku je clovek nadseny, pak zjisti, ze mu vlastne staci kvalitni FUll-HD a v pripade zabavneho filmu, dokonce i kvalitni DVD-SD, ktery si trochu doostri a odhlidne od obcasnych artefaktu 😀

      • @tynyt:
       „takže mě třeba míjí současný RT hype, který doposud nebyl použit k ničemu jinému, než hloupoučkým a z pohledu mechaniky hry naprosto zbytečným eye-candy efektům“

       K čomu by sa mal podľa teba RT používať? Veď to len iný spôsob renderovania grafiky ako rasterizácia. Či chceš povedať, že aj rasterizácia sa používa iba na hlúpučké eye-candy efekty?

      • Rozdíl tam samozřejmě je, pokud jej hledáš a chceš vidět. Pokud chceš jen hrát a hru si užívat, tak tyto rozdíly prakticky nevidíš.

      • Toto platí o veľa grafických efektoch. Celkovo keď sa človek zažerie do nejakej hry, tak grafiku vedome až tak nerieši. Iné to ale je, keď sa potom vráti na niečo, na čo bol zvyknutý pár rokov dozadu a vtedy si uvedomí aký veľký rozdiel to je. RT síce ešte neurobí taký rozdiel, ale chce to čas. RT hlavne je iný spôsob ako renderovať obraz a preto nevidím dôvod vyčítať, že sa používa „iba“ na eye-candy, keď to je jeho náplň. Rovnako ako u rasterizácie. Nevidím dôvod na to nejakým spôsobom poukazovať ako keby to bolo niečo zlé alebo nepotrebné. Grafika síce zlú hru nezachráni, na druhej strane ak má zasa dobrá hra zároveň aj parádnu grafiku, tak to pridá na atmosfére a viac vtiahne do deja.

 4. Aktuálně mám GTX 1070 a to už je fakt mizérie. Na FullHD to stačí, ale na 2K už bohužel ne. Takže aktuálně čekám na něco, co rozběhá hry na nejvyšší detaily při 1440p@120fps a nebude to stát víc, jak 16k.