AMD má opravu klidového taktu a napětí Ryzenů 3000 a Destiny 2. Další řeší nová AGESA

104

Po vydání procesorů Ryzen 3000 s jádry Zen 2 (a také 7nm čipy, poprvé v PC), nešlo s touto novinkou všechno úplně jako po másle. Asi největším problémem je momentálně chyba v instrukci RdRand, která nyní značně komplikuje používání Linuxových distribucí a také kvůli ní na těchto procesorech nejde hra Destiny 2. Na některé z těchto problémů teď firma uvádí řešení.

 

Destiny 2 už funguje

Už v pondělí jsme tu měli zprávu o tehdy ještě jen polooficiálním testovacím ovladači pro čipsety AMD, který obchází chybu v Destiny 2. Včera tento ovladač firma vydala oficiálně jakožto už standardní vydání 1.07.29. Stahovat přímo z webu AMD můžete tímto odkazem. Stejně jako předchozí polooficiální verze dovoluje spustit tuto hru, která předtím na Ryzenech 3000 „Matisse“ padala během startu.

Řešení vysokých taktů a napětí při nečinnosti

Součástí tohoto ovladače jsou ale nyní i další změny. Měl by řešit nebo zlepšovat problém, který se minimálně části uživatelů projevuje v nečinnosti, tedy například na ploše Windows bez zátěže. Ačkoliv by v takovém případě CPU mělo běžet v úsporných režimech a taktech, řada uživatelů hlásila, že jim Ryzen 3000 místo toho zůstává na vysokém taktu a napětí, jako při jednovláknovém turbu. Nová verze ovladačů obsahuje na pomoc před tímto jevem nové nastavení řízení spotřeby pro Windows, tzv. AMD Ryzen Balanced power plan. Nepleťte si ho s tím, který dříve AMD vydalo pro Ryzeny generace 1000, ten již není pro starší Ryzeny na aktuální verzi Windows 10 třeba a můžete místo něj používat normální plány ve Windows. Ovladač 1.07.29 přináší jiný „Ryzen Balanced“ plán, která má specificky upravovat fungování jen na Ryzenu 3000, aby předcházel vysokému napětí a frekvencím v nečinnosti.

V čem tento problém byl? Podle AMD je problém vysoké frekvence a napětí v nečinnosti mimojiné problémem měření. Údajně ho způsobují (nebo aspoň částečně) diagnostické nástroje jako HWiNFO nebo třeba utility od výrobce desky, které monitorují frekvenci a napětí. Pokud takový program spustíte (a ještě horší má být, pokud jich běží více), tyto programy probouzejí jádra velmi často (podle Roberta Hallocka až na 20 ms každých 200 ms). U Ryzenu 3000 má turbo značnou agresivitu ve snaze dodávat co nejlepší responzivnost a výkon v úlohách typu webového prohlížeče, kde je zátěž nárazová a může trvat jen krátce.

Diagnostické programy nemusí ukazovat frekvence a napětí správně

Ovšem diagnostické programy při zjišťování napětí a frekvence pro tento algoritmus turba vypadají jako taková aplikace a jejich přístup proto jádra provokuje k turbu – které používá ono vysoké napětí. Podle AMD tedy ony stavy CPU jsou způsobené často právě tím, že je zkoušíte sledovat, a pokud byste monitorovací program nespustili, měly by být normální, jako na předchozích procesorech. Výjimkou je snad CPU-Z, které by v aktuální verzi prý Ryzen 3000 „vytáčet“ do turba nemělo.

Kromě toho, že monitorovací aplikace samy vyprovokují turbo, také tyto programy nemusí ukazovat frekvenci přesně – Ryzen 3000 dokáže měnit frekvenci až každou 1 ms, takže programy sledující s mnohem menší granularitou nemusí vůbec zaregistrovat, že se mezitím jádra přepnula na nižší takty a chybně ukazovat, že je CPU ve výkonném režimu. Kromě Ryzen Masteru také žádný jiný program neumí poznat, že je jádro v úsporném stavu CC6 (0 MHz/0,2 V). Místo toho pak může ukazovat pořád poslední známé frekvence/napětí vstupem do CC6.

Stavy CC6 v programu Ryzen Master
Stavy CC6 (Sleep) v programu Ryzen Master

AMD Ryzen Balanced power plan

Je možné, že toto bude AMD zkoušet ladit i v budoucích AGESA a mikrokódech, ale prozatím situaci má řešit právě nový Ryzen Balanced power plan (česká Windows by řekla schéma napájení). Jak už bylo řečeno, ten je potřebný jen pro Ryzeny 3000 (asi mimo APU Ryzen 3 3200G Ryzen 5 a 3400G), na starších Ryzenech ho instalátor zřejmě ani nenainstaluje. Současně AMD také vydává aktualizace softwaru Ryzen Master (2.0.1.1233), který by také měl být přizpůsobený této problematice.

AMD Ryzen Balanced power plan
AMD Ryzen Balanced power plan

V čem oprava spočívá? Nový Ryzen Balanced power plan nastavuje jako frekvenci CPU, kterou mají Windows použít v klidu nebo při mírné zátěži, 99 % základního taktu. Zároveň při nízké zátěži nebo nečinnosti není zapnuto rychlé přepínání frekvencí po 1 ms, ale granularita je snížená na tradiční pomalý krok po 15 ms. Napětí by se mělo typicky pohybovat do 1,2 V. Jen když je detekována vyšší zátěž a CPU je v turbo režimu, začne se používat rychlé 1ms přepínání frekvencí.

Toto by mělo zabránit situaci, kdy nízké zátěže provokují procesor zbytečně do turba. Je ale možné, že se může trošku zhoršit třeba rychlost načítání aplikací a reakce v programech (třeba těch benchmarcích webových prohlížečů) během oněch prvních 15 ms, které z agresivního turba dosud těžily. Mimochodem: to, že takt v nečinnosti je pořád docela vysoká základní frekvence, by něělo vést k vysoké spotřebě, protože CPU při nečinnosti používá ony úsporné režimy jako CC6 a může do nich neustále docela rychle přecházet.

Ryzen 3000 frekvence AMD Ryzen Balanced power plan
Takto by se měla chovat frekvence při použití schématu napájení AMD Ryzen Balanced power plan

Opravy v AGESA 1.0.0.3ABB: RdRand a chyby WHEA Event 17 v logu Windows

Zatímco tento ovladač čipsetu je dostupný teď hned, další opravy ještě budou chvíli trvat. AMD oznámilo, že chybu, který způsobuje pád Destiny 2, ale zároveň také rozbila systemd/Linux, definitivně opraví až nové BIOSy pro základní desky, které budou založené na verzi AGESA 1.0.0.3ABB (či 1003ABB). Stejný workaround, který ve Windows opraví Destiny 2, totiž pochopitelně neopraví Linux „out-of-the-box“ (je však možné opatchovat systemd, například Mageia vydala speciální vydání, které na Ryzenu 3000 funguje).

Skutečné řešení chyby v RdRand bude tedy až přes BIOS, po čemž už workaroundy nebudou třeba. Tyto opravné BIOSy od výrobců základních desek v tuto chvíli ještě k dispozici nejsou, AMD uvádí, že tito teprve ještě musí dokončit testování a validaci. Údajně by to mohlo typicky trvat „pár týdnů“, takže úplně brzo se tyto opravy čekat nedají, ale snad by se mohly objevovat řekněme během druhé poloviny srpna.

I pokud vás Linux netrápí, je tu ještě jedna věc, kterou vám tato AGESA (a BIOSy, které ji budou mít začleněnou) přinese. Má totiž odstranit jinou věc, které si uživatelé Ryzenů 3000 všimli. V logu Windows se s těmito CPU objevují zprávy o chybě „Event 17, WHEA-Logger“ (mělo by to souviset například s M.2 SSD na sběrnici PCI Express, ale asi i s grafikami). Údajně to snad nemá znamenat porušení dat na disku, ale jen to, že řadič detekoval a opravil chybu. Ale každopádně tato varování nové BIOSy mají odstranit.

Mělo by zřejmě jít jen o kosmetickou záležitost – ECC korekce paketů na PCI Expressu je rutinní věc, která se podle AMD děje normálně. Chybou tedy bylo zřejmě spíš to, že se tato událost logovala ve Windows jako varování a vytvářela v protokolech spam. Oprava by tedy neměla spočívat ve změně fungování, ale v tom, že se ECC korekce nebude v logu zobrazovat (a varování by nastávala jen u případů, kdy se korekce nezdařila a podobných závažných chyb).

Galerie: Architektura jádra AMD Zen 2 (prezentace z E3 2019)

AMD má opravu klidového taktu a napětí Ryzenů 3000 a Destiny 2. Další řeší nová AGESA
Ohodnoťte tento článek!
3.4 (68%) 5 hlasů

104 KOMENTÁŘE

 1. A pak ze to nebylo rozbity 😉

  No a AMD sotva jakztakz zalata jeden bug, vytvori ihned dalsi – novy graficky drivery silene zvysujou otacky vetraku na RX 5700/5700XT:
  „This increases fan speed RPMs by 66% for the RX 5700 XT and +57% for the RX 5700. To demonstrate this bug, we first installed reference RX 5700 XT and RX 5700 cards with 19.7.2 drivers, and logged their idle fan-speeds using GPU-Z. Next we switched to 19.7.3 and recorded the same data for a completely idle card, sitting at the desktop.“

  https://www.techpowerup.com/257773/amd-radeon-19-7-3-drivers-increase-rx-5700-series-idle-fan-speeds-by-over-50

  Tragikomedie pokracuje 😀

   • Nech ho pacienta..on je chudak zoufalej. Na nic nez na vriskot se nezmuze, jeho modra modla podle ktere byl knecne „nekdo“, kdyz v zivote je nikdo, se mu rozpada za pochodu.. tak aspon NV jeste drzi..
    🙂

  • Už zase vylézají z děr 🙂

   Souhlasíš tedy, že na Ryzenech už nemáš co kritizovat a ty již nejsou tragikomedie?

   Co až AMD změní/opraví ovladače nových Radeonů. Na co pak budeš nadávat?

   • Neboj on si neco najde..:))
    ALe zajimalo by mne, jak resi to, ze kdyz AMD jsou CPU pro socky, podle jeho vyhjadreni‘, tak takovy 3900x je drazsi nez TOP model 9900k a jeste k tomu je uplne vyprodany…
    Aby nam jednoho dne Mauditek nekonvertoval jeste k priznivcum AMD, az zacne Intel ta svoje CPU slevnovat (coz uz dela) :))

     • Zákazníka zajímá nabídka v obchodě a nikoliv nějaké, navíc asi jen hypotetické, problémy výrobců. Současný obchodní úspěch na retailovém trhu značí jediné. Nabídka AMD je velmi konkurenceschopná.

      • Uspech ceho? Ono se to nejak projevilo v trznim podilu AMD vs Intel? Ne 😀

      • ale no, než se dobrý produkt projeví, nějakou chvíli to trvá … stačí se podívat na Japonský trh … tam je to docela výrazné … a taky kolik procent uživatelů přechází na nový produkt hned po vydání?

      • Az na to, ze to nejsou dlouhodoby statistiky 😉 U takovych kratkodobych, tzv. trendu, je vzdycky cerstve uvedenej aaa produkt nahore. Jak rikam, pockejte na podil na trhu, az bude aktualizovanej. Ryzen 1 neudelal vetsi zmenu nez snad jeden procentni bod. Ryzeny 3000 na tom budou podobne.

       No a Mindfactory, de facto goto destinace AMD fans? Uz u Ryzenu 1000 tvrdili neco o 50-60% podiku. A vsichni vedi, ze se nakonec s podilem AMD vubec nic nestalo. To jasne ukazalo, ze Mindfactory naprosto nepopisuje globalni trendy.

      • Hmmm, na začátku postu ještě kvůli Ryzenům 1000 narostl tržní podíl o jedno procento, na konci už jenom o nulu. Teda ještě že autor se unavil a nepokračoval ještě o pár odstavců, jinak by ta firma možná i zkrachovala 🙂

       Mimochodem podle Mercury Reearch mělo AMD k září 2018 tržní podíl v desktopu 13 % oproti 9,1 % před vydáním Ryzenů 1000, takže nárůst relativně o 42,9 %. Číslo z Q1 nebo Q2, aby to byl přesně rok, jsem nenašel. Jenže vtip je v tom, že ty nárůsty mají velkou setrvačnost, takže efekt 1. generace se táhnul určitě ještě dlouho po tom, co vyšla druhá. A ostatně Ryzen 5 1600 se třeba pořád prodává, takže…
       https://www.cnews.cz/trzni-podily-vyrobcu-procesory-x86-amd-intel-q3-2018-mercury-research

      • Maudite, poměry se samozřejmě hnuly docela významně potupně a tend pokračuje. Jasně, že Mindfactory ukazuje jen retail, a obecně Ryzeny vedou v retailu, v OEM vede stále Intel, i když se to začíná také posouvat.

      • gi, já reagoval na Maudita, ne na tebe, proto jsem napsal o Japonsku … když už jsme ale u těch „Součkových“ grafů, má to několik háčků … on jen předpokládá, že ta vzestupní křivka AMD bude pokračovat v duchu posledního měsíce a dle jeho logiky bude za pár měsíců poměr prodaných procesorů 100:1 ve prospěch AMD … ale i kdyby, kdo čekal jiný výsledek době, kdy AMD vydalo špičkový produkt na 7 nanometrech, první svého druhu, je blázen. Intel teď žádnou podobnou novinku nemá, takže kdo chtěl Intel, má ho, kdo chctěl poslední 7nm AMD, čekal … na celkovém tržním podílu se to ale v krátkodobém časovém horizontu výrazně nezapíše. Uvidíme, jak bude graf vypadat za rok …

      • Hmm, já bych čekal míň, protože pořád se ta 7nm generace prodává hlavně v retailu, což je i když počítáme jenom desktopy malá část trhu. Takže sice tam nějaká taková vlna je, ty CPU evidentně zaujaly víc lidí než 2. generace, ale o tři procentní body se to tipuju do září nezvedne.

       Ale na druhou stranu do podílu, který měli na vrcholu v desktopech v době Athlonů 64, jsou ještědocela daleko, takže je kam růst.

      • Neni se cemu divit, ze se AMD propadlo v serverech. V serverech se Ryzeny proste nechytnou, protoze tam do toho maji co mluvit lidi, kteri o hw neco i trochu vi. Ja sem porad zvedavej, jak priserny latence bude mit to 64-jadrovy monstrum, vzhledem k tomu, co predvadi jejich desktopovy procesory.

       A nevim jak to kdo cte, ale ten celkovej share je tam porad jen 13%. To AMD proste ten Intel ocividne totalne rozdrtilo, tyjo! 😀

      • „Maudit-V serverech se Ryzeny proste nechytnou, protoze tam do toho maji co mluvit lidi, kteri o hw neco i trochu vi“. Ty jsi tedy odborník, dávat do serverů Ryzeny 😂😂😂 ale aspoň nelžeš, opravdu se tam nechytnou, i laik ví, že tam patří EPYCy. Je vidět, že se vyznáš a jsi odborník na slovo vzatý, už tomu chybí jen právník na paušál 😂😂😂

      • To musí být nějaká chyba! Vždyť AMD je úplně k ničemu a na vše stačí čtyřjádro! 😀

      • „Teď už se teda ti Němci zdiskreditovali úplně jasně a definitivně “
       :)))

     • To je zvlastni paciente, ze kdyz loni na podzim vydal Intel novou radu 9xxx a CPU nebyli k dostani, tak to bylo tim, ze byli tak dobre, ze byli vyprodane. Nebylo to treba tim, ze je Intel nedokazal vyrobit? :))
      Ty jsi budulinek..kdyz je to Intel, tak je to protoze poptavka prevysuje nabidku, kdyz je to AMD, tak je to protoze je AMD nedokaze vyrobit :))
      Jinak Maudite, pomal by jsi mel menit barvy, at nezacnes byt za socku sam :))
      Jeste tak mit pro ty svoje vymysly nejake potvrzeni, krome agentury JPP, co…

      • O nedostatku vyrobnich kapacit Intelu psaly snad vsechny weby. I tenhle. Cloud mel takovy odber CPU, ze Intel nestihal vubec vyrabet. To je neco trochu jinyho, nez technicky problemy s vyrobou (coz je treba problem i u 10nm Intelu).

      • Jasne paciente..Ja bych cekal, ze tady napises neco co je oprene o nejake aspon castecne overene zpravy .. misto toho jsou tve zavery podlezene tvymi dojmy a v lepsim pripade JPP.

       Jak jinak..

      • Tak treba:
       https://www.tomshardware.com/news/14nm-processor-intel-shortage-9000-series,37746.html
       https://www.techradar.com/news/intels-processor-shortage-is-dragging-down-pc-sales

       Podle vseho bude nedostatek Intel CPU kvuli poptavce v cloudu trvat jeste minimalne do Q3 2019:
       https://www.anandtech.com/show/14277/intel-cpu-shortages-will-persist-throughout-q3-2019

       Tenhle dlouhodobe trvajici nedostatek je samozrejme duvodem, proc se AMD o ten malej prdik zvedl podil – Intel nevyrabi dost desktopovejch procesoru k pokryti poptavky:
       „Due to obvious financial reasons, Intel prioritized production of high-profile products like Xeon or Core i7/i9 over manufacturing of lower-end products, such as Atom, Celeron, or Pentium.“

      • Aha.. ja myslel paciente, ze konecne napises ten tvuj zdroj JPP, ktery mluvi o “ Ale ono je to tim, ze AMD ty cipy neumi poradne vyrobit „. A ono zase nic. Pominu, ze ty chipy vyrabi TSMC, ale nevadi.
       V tvy hlave verim, ze se AMD posunulo diky tom, ze Intelu chybely kapacity. On kdyz je nekdo kompletne slepy, tak si vsechno vysvetli po svem. To ze ta Inteli CPU jsou v regalech davno zpatky a presto ty prodeje AMD trvaji, to uz do tve „distortion reality“ opet nezapada..
       :))

    • A v nekterych hlavach, jsou ty chyby dokonce i vetsi :))
     V nekterych dosahuji takovych rozmeru, ze by se t CPU nemeli ani prodavat :))

     Jnak paciente, zapomel jsi na chybu c.1….ze jsou povedene a vubec je prodavaji, protoze to je to jedine, co te ve skutecnosti sere :))

     • Hlavne to jsou male veci (az teda na ten linux). Celkem bezne veci, nez si ta platforma sedne. Vetsina uzivatelu, ani nevi a vedet ani nebude, ze by si mohli nahrat nejaky windows profil, ktery by jim menil buzeni jadra z klidoveho stavu, protoze maji v pozadi utilitu, ktera to jadro budi prilis casto. Ja bych treba profil nemenil. BIOSy taky funguji podle moznosti.. je to dan za zpetnou komatibilitu, ktera se da resit. Jsou na to videa na YT, navody atd. Zase nic extra, krome krmeni pro fanatiky.
      Bych temhle fanatickym oveckam doporucoval jit na forach vyrobcu notebooku, kde jsou veci, ktere nikdo ani neresi a hnijou tam mesice. Sam jsem mel problemy treba s jednou verzi Dellu..pul roku, problem hnil porad..X ryznych workaroundu, kdy u nekoho funguje neco, u druheho neco jineho, atd.. Kdyby se resilo vsechno tak rychle, jako tady tyhle pitomosti by bylo super.

      • tak běžná věc je, že se biosy na deskách mění mnohokrát, ladí, vylepšují … v tom bych opravdu tragedii neviděl … záleží na výrobci … úprava mikrokódu je běžná záležitost jak u AMD, tak u Intelu …

      • prosimtě, od nákupu fošny AsRock nevydal jedinou aktualizaci BIOSu tak nemel. Jenom šit značky z pochybně naprogramovaným BIOSem pořád vydávají opravy protože jsou chyby tak fatální, že prostě musí.

      • asrock … tomu se dá říct i jinak, že na to serou … nebo nemají možnost nic vylepšit, nebo to neumí … neříkám, že je to špatná značka, ale …
       jen namátkou, první, co jsem se podíval do supportu „Z390 Taichi Ultimate“ 15 update biosu za dva roky … takže kdo tady mele 😀 😀

      • jasně protože AMD…
       u intelu u té své Z170 jsem taky napočítal 15 BIOSŮ, ale poslední byl březen 2018 to je před rokem a něco. A jsou to spíš upgrade i ostatních perfierií než jen CPU.

      • heh 😀 no, právě táto deska je patice 1151 … prostě … stane se, no …

      • No hlavne sledujeme pacienta Maudita v primem prenosu… 😉
       Bohuzel..

      • Dopadlo to tak, že vy intelí masturbanti tu neustále brečíte. Takže asi dobře.

      • jfb já teda nevím, kormě maudita tady nevidím jinýho inteláka, zatímco vás socek od AMD je tu jak much.

      • Crháču, on asi narážel i na mě, viděl nick, nečetl obsah, přitom dneska píšu jako Stach 😀

      • jj jsi jak komunista, kam vítr tam plášť, proto jsem ti nikdy nedal zlatý řád. Zatímco maudit na to má plné právo, až budu mít čas tak mu ho vystavím.

      • hm, tak to jsi mi pokazil vánoce … táák jsem se na ten řád těšil 😀 😀

      • gogo seš fakt trapnej dneska už, sis dlouho neštrejchl, nebo máš jinej mindrák ?
       pokazil vánoce, takový keci se říkali někdy těsně po osmadevadesátým, ale v dnešní době?

      • no právě, žádné vánoce nejsou, byl to jen šplech ale ta frustrace u tebe je docela „nadoslech“ … co řešíš?

      • jaká frustrace ? 😀 😀 😀 to je sranda, já jsem se svým SkyLake a gtx1080 spokojenej.

      • však já mám to stejné co ty, netaktuji, neřeším, jedu, hraji. .. 6700k + palit + deska aušus bez nejmenších problémů …

  • Maudit, keď stým máš problém, tak si prepneš v Radeon Settings – Global WattMan na custom profile, a priebeh riadenia otáčok ventilátora si nastavíš podľa seba ako ty chceš… Ale ja skôr predpokladám, že si nikdy AMD grafiku v compe nemal, nevieš ako fajne sa nastavujú veci v Radeon settings (predtým sa to myslím nazývalo Radeon Software), ale frfleš ako stará baba za každú maličkosť!

      • „vyresit tyhle sileny problemy s nekompatibilitou?“
       .. a jake by to meli byt paciente?

       Jinak vetsina lidi, co si kupuje komponenty, si to nechava poskladat nekdym, kdo to aspon trosku umi, pokud si to neskladaji sami. Nebo jim to poskladaji v shopu. Takze tvoje argumentace je typicky ucelova, aby jsi si mohl tradicne kopnout a kazdy videl, ze jsi pacos..

    • Trollové se radují z neúspěchu jejich neoblíbené značky, pomlouvají ji a řešitelné problémy absurdně zveličují. Obyčejní lidé jsou rádi, že druhá nejúspěšnější společnost začíná zatápět první a nutí ji k reakci. I přes několik prvotních problémů začíná růst míra konkurence a měli bychom za to být všichni rádi. Mohli jsme tu také mít stále 4 jádra…

      • Crha ty jeden pomatence, aspon nelzi..uz tak te ma kazdy za idiota, tak te nemusi mit aspon za ulhaneho idiota..

      • Ještě řekni že to není pravda? Tohle se mi přesně na tobě nelíbí, místo toho aby jsi uznal když má někdo pravdu, tak ty úplně jedeš na doraz a lžeš a lžeš a lžeš…. každej článek o procesorech obou firem je od tebe zaliskanej odkazama na stránky a předvádíš tady jedinou svou pravdu. Prosimtě, přestaň lhát nám a přestaň lhát sobě. Jednou ti dá život facku, ty se probereš a spácháš sebevraždu.

      • Crha, co ti mam dokazovat…ze jsi si to cele vymyslel a lzes? Jak ti to mam dokazat, kdyz jsi idiot a cokoliv co ti nekdo napise, tak nepoberes.
       Ze jsi nemocny, harasi ti ve vezi a ze to kazdy vidi a ma z tebe srandu?

      • … teď očekávám reakci známých „moralistů“, nebo jen mlčení = pokrytectví nejhrubšího zrna …

      • gogo1963 1.8.2019 at 6:28
       🙂 nebreč pořád já vím že Tě to sere ale zavinil sis to sám…

       tombominovi už tu mnoho lidí říkalo ať ubere. Ale i tak na Tebe nemá plus je taky často častován, takže asi tak. Zato ty jsi tak žlučovitý jedinec, že se neumíš uhlídat. I když ta průprava do Tvé duše pomohla. Aspoň jsi teď slušný. A o to mi šlo. To je to, co jsem Ti pořád psal, že nechápeš. Zůstaň klidně jízlivý, ale přestaň tu plivat tu svou žluč na ostatní a bude to v pohodě. Mnohdy s Tvými názory i souhlasím takže já s Tebou, když jsi slušný, problémy nemám. 🙂

      • Tombomino na co chceš důkaz? Stačí tady na cnews otevřít jakoukoliv diskuzi o procesorech a seš tam ty se svejma zamindrákovnejma urážkama.

      • Opravdu Crha .. „jak prohledává internet a dává do diskuzí kde co vyštrachá na intel“..tohle je normalni lez zamindrakovaneho pomatence, jako jsi ty Crho. Akorat potrebujes dokolecka okapavat nekomu kotniky, protoze mas v ty svy nemocny hlave pretlak.
       ..je jasny, ze pomatenci se cokoliv muze jevit jako „vystrachani na Intel“, protoze ani nechapes, o cem se v tech diskusich pise. Dokonce ne ze jen nechapes o co jde v konkretni diskusi, ale z IT nechapes prakticky nic. Jediny cemu rozumis a dokazes je vriskat kolem dokola a psat „IT Guru“..ja bych napsal IT vul Crha, ktery kdyby mel aspon za mak rozumu, tak se neplete do diskusi, o kterych nema poneti ani z letadla..

      • man in shadows … celé je to malinko jinak 😀 ale není důvod přít se s tebou … jen na okraj …od brečení jsou tady jiní …

      • 3600 tam zlatou dostal, 3700X nedostal nic a u něho jsi se zeptal proč nedostal medaili. Buďme rádi za existenci obou CPU.

      • Pocitas snad VIA? Ne ze bych se chtel dotknout Tralalaka, ale VIA ma v desktopu 0% podil. Oni iz delaji snad jen nejaky embedded chipy nebo co jsem to kdysi cetl ..

      • Bohužel máme tu duopol, ale naštěstí, nejspíš, nedochází k žádným zákulisním dohodám za účelem zbrzdit vývoj a poškodit zákazníky. V duopolním uspořádání trhu se smát nějaké společnosti, že je „poslední“ mě přijde dětinské. Jako kdybych se smál „jéé ona je skoro poslední….“ 🙂

      • pak tedy ještě musíš přidat Zhaoxin … tohle jsou tak okrajové záležitosti, že se ani nepočítají …

  • Q2 2019 bol slabší hlavne kvôli tomu, že všetci čo mali rozum a zvažovali kúpu PC HW, si počkali na 7.7.2019 (Q3), takže Q3 bude zrejme v iných číslach…hlavne v čase „Back to School“ by sa to malo rozhýbať… a Serverový segment by mal nasledovať onedlho a tam to bude tiež zaujímavé 🙂 (Q3 a Q4)

    • To se vám zdá nejspíš proto, že srovnáváte s Q1-Q2 2018, kdy byly Radeony ovlivněné kryptohorečkou. Po tom se na dlouho snížily jejich prodeje kvůli skladovým zásobám v distr. síti. Pravděpodobně se to v Q1 a možní i Q2 ještě pořád projevovalo.

      • Pameti a cache, komunikace mezi jadry. A jen aby bylo jasno, v propustnosti problem neni. Na ulohy jako batch processing to nema negativni dopad. Horsi je to s databazema, virtualizaci, atd. ..

      • „s databazema, virtualizaci, atd. ..“
       Konkrétnější bys být nemohl, že? 🙂

      • @gi..
       Tipnul bych si , ze architekuta serveroveho ZENu muze mit nevyhodu ve vyssi latenci, kdyz se asi pristupuje velmi rychle/casto do pameti, podobne jako u her v desktopu. Je mozne, ze u nektere z DB uloh, se to pak treba projevi v pomalejsim zpracovani, nez u podobneho Intelu. Asi sem, muze mit Maudituv komentar nejaky smysl. U virtualizace bych si neby teda jisty, proc by to melo Epyc penalizovat, kdyz je to „normalni spusteni OS“ s tim, ze zalei na uloze, ktera v te virtualizaci pak bezi. Jinak on to pacient samozrejme pouziva ucelove, to znamena, ze budou jine scenare, kde se to projevovat nebude, nebo kde bude Epyc mit navrch nad Intelem uz jen diky vyssimu „surovemu“ vykonu vice jader treba za stejnou cenu jako Intel, atd..Je to komplexni problematika.

     • pochechtáváte se tady jako „jiní“ … kromě té nadsázky s odstoupením vedení neřekl nic, co by bylo k smíchu, serverové procesory (Epyc) jdou směrem dolů, otázka je, co to způsobuje …

      • Ona to od něj ale nebyla nadsázka. 😀
       Gogo já vidím, že servery naopak rostou. Year to year téměř trojnásobek dodávek. Vycházet z krátkodobého kvartálního údaje je podle mě nesmysl, protože jeden kvartál nic neřeší.

      • +2% je ale růst podílu na trhu. Takže jestli měli 1% podíl a za rok 2,9% podíl, tak dodávky cpu do serverů jim narostly skoro 3x.
       To je ale jen velmi hrubý odhad, záleží na absolutním počtu atd.. navíc by to chtělo srovnat celé roky, tyhle kvartální údaje mají různý výchylky a dělat z nich závěry je často na prd.

 2. ta argumentacia ohladom WHEA chyb je dobra blbost, ked mnozstvo ludi ktory zakupili dane procesory s komb s m.2 diskom jednoznacne hlasilo ze po tyzdni /dvoch uz mali problem aj nabootovat windows koli rozsiahlemu poskodeniu dat na disku. V niektorych pripadoch sa dali systemove subory este opravit niekedy uz pomohla iba cista instalacia. To ze to windows oznacuje iba ako upozornenie je jedna vec, a ci to realne sposobi problem s datami je nieco ine.