Dočasná oprava pro nefungující hru Destiny 2 na Ryzenech 3000 je tady: beta ovladač

Na Redditu nabídl Robert Hallock z AMD ovladač, který provizorně opravuje chybu, kvůli níž na Ryzenech 3000 nefunguje hra Destiny 2. Odkaz najdete v článku.

123

Krátce po vydání Ryzenů 3000 se přišlo na to, že na nich nelze spustit hru Destiny 2, která vždy spadne při nabíhání. Jde zřejmě o jiný projev problému s nefungující instrukcí RdRand, kvůli níž nefunguje také současná verze systemd, kritické komponenty Linuxových distribucí. Tuto chybu má opravit aktualizace BIOSu pro základní desky (respektive mikrokód/AGESA, které v ní budou obsažené), ovšem při testování byly nalezeny chyby, což její příchod zdrželo. Ovšem aspoň pro hráče Destiny 2 je tu dobrá zpráva. Tuto hru totiž opravuje dočasné řešení, které je už teď k dispozici ke stažení.

 

Zkušební beta ovladač zprovozňuje Destiny 2

Přesný způsob opravy (respektive obejití problému) není uveden, ale AMD vydalo pro hráče polooficiální beta verzi ovladačů čipsetu, které Destiny 2 zprovozňují. Odkaz ke stažení se objevil na Redditu, nicméně publikoval ho i s delším komentářem k této a dalším potížím uživatelů oficiální účet Roberta Hallocka z „technického marketingu“ AMD, takže nejde o nějakou pochybnou záležitost. Hallock uvádí, že tato verze ovladače je zatím jen testovací, ale podle reakcí uživatelů Redditu opravdu po instalaci Destiny 2 funguje. Linux to samozřejmě neřeší, jelikož jde o ovladač pro Windows.

Tento beta ovladač můžete stáhnout zde (Google Drive; jde přímo o odkaz, sdílený Hallockem). Při instalaci může být třeba manuálně potvrdit přepsání existujících ovladačů kvůli tomu, že jde o beta verzi.

Going back to the topic of Destiny 2, I’m hoping you can help me test a workaround driver that should get you into the game. This is a beta chipset driver, and it may give you an installer warning or two if you’re upgrading an existing driver, but I believe this should work around the D2 launch issue.

Pokud zrovna Destiny 2 nehrajete, počkejte raději na normální stabilní aktualizace ovladačů a BIOSu. Ovladač pravděpodobně jenom modifikuje nějaké kontrolní registry, aby RdRand zakázal nebo nějak jinak problém obešel, ale samozřejmě nelze vyloučit, že v něm kvůli omezenému testování nemůže být nějaký jiný problém. Pokud ovšem zrovna chcete Destiny 2 hrát y Ryzen 3000 tomu brání, máte teď toto řešení k dispozici.

AMD Ryzen 3000 Matisse Am4 procesor 1600

Víc informací k opravám by mělo přijít zítra

AMD by podle dalšího postu na Redditu mělo uvést další podrobnosti, plán řešení či aktualizace zítra během dne (uvedeno je ráno amerického času, u nás už bude pochopitelně víc hodin). Kromě Destiny 2 je zmíněný i problém s chybami WHEA objevujícími se v protokolech Windows a chování procesoru při nečinnosti. Zda budou hned vydána nějaká řešení, není jisté, může jít jen o uvolnění informací či nějaká prohlášení. Na vydání opravného BIOSu by totiž mělo být třeba více času a jeho vydání a distribuce je v rukou výrobců desek. AMD by ale mohlo vydat nějaký opravný ovladač – možná oficiální verzi oné polooficiální beta verze publikované pro zájemce na Redditu.

Robert Hallock jinak na Redditu uvádí, píše, že problém s Destiny 2 byl objeven až po vydání Ryzenů 3000. AMD prý totiž konkrétně tuto hru nepoužívalo při testování výkonu kvůli obtíženějšímu benchmarkování, takže byla smůla, že zrovna v ní se bug projevil. Nicméně pokud hra selhává na instrukci RdRand, pak je stále hlavní problém v tom, že systém kontroly a validace nebyl nastaven tak, aby odhalil hrubě nekorektní formu generovaných náhodných čísel. Nezbývá než doufat, že to poslouží jako poučení.

Galerie: Odhalení procesorů AMD Ryzen 3000 s architekturou Zen 2

Dočasná oprava pro nefungující hru Destiny 2 na Ryzenech 3000 je tady: beta ovladač
Ohodnoťte tento článek!
2.6 (52%) 5 hlasů

123 KOMENTÁŘE

 1. Nepamatuji, že bych si někdy koupil procesor a nějaká aplikace mi nejela. To je asi nějaký nový AMD trend.

  „AMD prý totiž konkrétně tuto hru nepoužívalo při testování výkonu kvůli obtíženějšímu benchmarkování, takže byla smůla, že zrovna v ní se bug projevil.“
  Kolik dalších havarujících aplikací se ještě ukáže?! Očividně mají špatné testy.

  Tady AMD doplácí na svůj nízký tržní podíl. Intel zaváděl instrukční sady (konkrétně tato instrukce je z roku 2012 – Ivy Bridge) a AMD se je postupně snažilo začleňovat i do svých CPU, ale aplikace byly vždy laděny na Intely a AMD zůstávalo v ústraní.
  V následujících měsících budou mít plné ruce práce, protože takovou zpětnou vazbu, kterou dostanou od nových klientů/testerů ještě nezažili. 🙂 Takže se bude záplatovat, záplatovat a záplatovat …

  • To jste toho moc nezažil. Namátkově:
   – V 90. letech procesory Cyrix nebyly plně kompatibilní s x86.
   – Intel kdysi uvedl Pentium III na 1.13 GHz v revizi C0, které na takové frekvenci nebylo stabilní (model 1 Ghz stabilní byl) a muselo být následně staženo z trhu a čekalo se cca půl roku na revizi D0.
   – Intel Haswell měl bug v TSX instrukcích způsobující zamrznutí procesoru, kvůli kterému musely být tyto instrukce posléze zablokovány.

   • AMD si zvolilo pre nich najlepší variant, zákazník testovací panák.
    Som moc zvedavý, ako chcú zvládnuť procesor 16c/32t :
    a/ voltáž proklamovanej frekvencie v ST 4.7GHz, keď do 8jadra pri 4.4GHz perú 1.48V
    b/ teploty pri 4-4.2GHz, keď 8jadro hreje na 85st
    c/ teploty a spotrebu v nečinnosti….

      • Nevím, k čemu se mám vyjadřovat?
       – 3950X ještě nebyl uveden, tudíž kecáš z hladu
       – teploty sis vycucal z prstu, realita je úplně jinde.
       – teploty a spotřeba v nečinnosti nejsou žádný problém.

       Takže plkáš spíše ty.

      • moja 3700 v klude ma 40°C v miesnosti je 28°C čipset 38°C, v zaťaži hry to rastie na 50-60°C, max som na CPU za tyžden nameral 70°C a to mam zatial box . takty normalka 4,2-4,4GHz podla počtu jadier. V klude to žerie 52W pri hrani 120W a to mam dosku X570 pri nižšej rade to mohlo biť o par watov lepšie.
       Proceror je usporny, problem je jeho plocha 70mm2 horšie odvadza teplo, preto u 3950 to ani problem nemusi biť lebo tam su 2x70mm2 čipi tak že 2x vačšia plocha na odvadzanie tepla s procaka.

      • Bezchybný Intel… opravdu? nebo lež… Nemají tak náhodou chyby obě společnosti?
       tak např:
       https://pctuning.tyden.cz/hardware/procesory-pameti/51367?start=1
       https://www.linuxexpres.cz/novinky/procesory-intel-trpi-zavaznou-chybou-reseni-na-urovni-jadra
       https://www.root.cz/clanky/procesory-intel-maji-vaznou-hardwarovou-chybu-zaplata-vyrazne-snizuje-vykon/
       A je toho víc…
       Takže mají obě společnosti chyby? Ano mají… Zdejší aktivisté jsou opravdu k smíchu. Úmyslně ignorují realitu…

      • „mane“, k čemu jsi tady pak ty? Na koho reaguješ? Domnívám se, že na „mvladar“ … kde on píše o „bezchybném Intelu? Kde píše, že jsou chyby jen na straně AMD? Ty buď fetuješ, nebo už pro tu rudou nevidíš jinou … pak si ještě otírej pusu o jiné …

      • gogo1963 30.7.2019 at 19:05
       Já bych řek, že těm co mají aspoň selský rozum došlo na co jsem reagoval. To že Ti ležím v žaludku je Tvůj problém a zavinil sis jej sám.
       Jinak ve zkratce pro Tebe. Tady je problém AMD prezentován jako pomalu soudný den. No Nic podobného se neděje a problémy mají obě společnosti. Už jsi ten můj komentář snad pochopil.
       Přeji pěkný den.

    • Teda přijde mi, že se opakuju, ale to 16 jádro má pro odvod té teploty 2x větší plochu, protože má dva čiplety. Maximální příkon je pořád 142 W, takže když se to rozdělí mezi dva čipy, tak to bude stejné nebo ještě lepší, než je situace u R7 3700X (kde je maximální příkon 88 W, něco se musí asi u obou odečíst na IO čiplet).

     Pro chlazení těchhle procesorů je skoro určitě bottleneck v převodu z křemíku do rozvaděče tepla, takže když budou čiplety dva, tak se problém nijak nezhorší. Rozdíl by když už mohl být proti R9 3900, které má taky dva čiplety, ale čtvrtina z jader je vždy neaktivní. Ale oba ty procesory mají maximální příkon 142 W, což AMD zdá se dodržuje, takže teploty budou nejspíš zhruba stejné. Rozdíl nastane až když to člověk bude zkoušet taktovat.

      • Ubrať voltaž, čo robili undervolting, pri akom minimalnom napati dokaže bez problemov šlapať Ryzen 3000 tak mu namerali pri 4,3GHz 1,32V ale proste AMD tam narve 1,5V pre istotu.

      • No samozřejmě, tak se to vždycky dělá – větší počet jader si žádá nižší napětí a frekvenci, aby jednotlivá jádra žrala míň a vešlo se to do stejného limitu. (Ale protože na nižším taktu je vyšší efektivita, tak to celkově pořád bude rychlejší.) Nebo dělalo, teď třeba u Coffee Lake Refresh moc ne, ale v Xeonech třeba je to krásně vidět.
       Ostatně proto má taky 3950X nižší základní frekvenci. Turbo boost při zatížení všech jader bude logicky taky nižší, když se bude vymáhat 142W limit („PTT“).

      • Ted som sa trosku hral s undervoltingom na 3700 znižil som napajanie čipsetu s 1,02 na 0,95 + napajanie RAM s 1,35 na 1,34V a 8W dole cela zostava teraz ma spotrebu 43W a to tam je doskaX570!, vše stabilne. Skusim som undervolting CPU ale tam len manualne som znižil s 1,44V na 1,35V v zaťaži je to fajn všetky jadra si vystačia s 1,35V pri 4,3GHz, ale v klude drži 1,35V a spotreba ostava pri 62W tak že asi necham zatial auto, budem musieť zistiť ako sa da znižiť v auto max napatie s 1,44V na 1,35V bez toho aby sa auto vyplo na manual…

      • Na to nezapomínáme, spíš zapomíná někdo jiný na to, že napětí a frekvence se mění dynamicky a jádro v single-thread zátěži (a nevím, při 3-4 jádrech aktivních) není nijak omezený hodnotou TDP (ani PTT) a tudíž tam jádra můžou mít úplně jiné frekvence a napětí…

       P.S. tady se nebavíme o podvoltování, to je prostě normální fungování turba a řízení napětí v CPU.

      • Zatial testujem software, velmi to ešte nemam nastavene a vyladene. Prave manualne zniženie napatia je na prd vyhoda pri všetkych jadrach tam zbytočne tolko Voltov pcha automatika, ale doplaca na to turbo jedneho jadra a spotreba mimo zaťaž 🙁 Na starej intel doske od asusu som mal manualne napajanie a frekvencie pri viťaženi 1-2-4 jadrach + voltaž a frekvencia procesora v klude. Tu to nieje tu je len 8 jadier a jedno napatie 🙁 Dufam že to asus ešte dorobi, lebo je to dosť odflaknute oproti intel doskam. Zatial je tu len auto alebo ručne, ale doladenie automatiky nieje.

      • @Jan, napätie a frekvencie sa menia dynamicky, to je v poriadku, ale máš istotu, že pri manuálnej úprave voltáže funguje proklamovaný turbo boost ?

      • @Mvladar
       Jak jsem řekl, když je vytíženo 1-2 jádra a tak podobně, tak je jedno, kolik má čip celkem dalších neaktivních jader.
       (Separátní problém je, jak se jim podaří dostat na 4,7 GHz – mohli by si na to schovávat výběrové nejlepší biny, jako Intel na i9-9900KS, protože za 750 $ se těch čipů prodá určit míň než 3900Xek.)

       Tady je tabulka od AnandTechu, která ukazuje, kolik připadá na jedno jádro spotřeby podle počtu zatížených vláken, je tam vidět, jak se to postupně přizpůsobuje: https://images.anandtech.com/doci/14605/3900X_power.png
       https://images.anandtech.com/doci/14605/3700X_power.png

       Nebo tady, graf techPowerUpu ukazující průběh frekvence podle počtu zatížených vláken:
       https://www.techpowerup.com/review/amd-ryzen-9-3900x/20.html
       Stačí si tam proložit nějakou linii a je jasný, že s 16C/32T ten konec grafu jednoduše bude níž o pár-několik set MHz. O kolik přesně se uvidí…

      • Prave že je to na prd s manual nastavenim, lebo auto v klude ma 0,88V pri turbe jedneho jadra 1,44V a ked to daš na manual tak to napatie ma furt či v klude či v zaťaži všetkych jadier alebo len jedneho… Zatial vidim len dve možnosti alebo všetko nechaš na automatiku, alebo manualne nastaviš fixne jedno napatie pre všetko. Na intel doske od asusu to bolo lepšie, tam viem nasvaviť manualne všetko, napatie v klude v zaťaži jedneho dvoch či všetkych jadier aj nastavenie všetkych frekvencii.
       Hold kym AMD software doladi na ovladanie PC to potrva 🙂

      • @snajprik
       Snižování napětí nefunguje, protože když si člověk sníží napětí, tak CPU si potichu vyžádá od kaskády víc a tím to zase vykompenzuje a reálně se napětí nesníží.
       Akorát že když je ten underclock nastaví příliš, tak automatika začne procesor neviditelně throttlovat (nerpojeví se to na detekované frekvenci, jenom na výkonu).
       https://www.overclock.net/forum/28044514-post7.html
       Údajně tam ani proti stock nastavení moc velká rezerva není.

      • @Jan, presne to som myslel, čo napísal snajprik
       a/ automatika – dynamická zmena U
       b/ manuálne U – nefunkčné riadenie CPU včetne TB

       Otázka je, či pri drahších doskách je setup rozvinutejší.
       Už ma chápeš ?

      • No po pravdě moc ne. To CPU je dělaný na fungování se zapnutým turbo boostem a automatickou správou napětí, ten autoamtickej systém řízení je docela podstatná součást toho celkovýho úspěchu těch CPU.

       Tipuju, že s nastaveným pevným taktem (ručně vyladěným na stabilitu) a napětím se člověk může dostat k o trošku vyššímu výkonu v MT aplikacích, než kdyby se turbo nechalo aktivní a zvýšil se jenom limit proudu a příkonu (PTT) přes Precision Boost Overdrive.
       Ale herní výkon, ST výkon a efektivitu to zhorší. A není aktivní ten systém ochrany před příliš vysokým napětím a před nestabilitou.

       No každopádně stěžovat si, že to půjde přetočit na nižší takt když to má víc jader, to fakt asi není argument proti, to je imho „business as usual“.

 2. Hurá! Jupí! Super! Tombo a tydýt můžou oslavovat až do rána!!! Joooo možná už jsou opilí do němoty když tady nic nepíšou. AMD dělá něco pro své zákazníky a když něco nejede tak hned vydají opravu aby to fungovalo, to prostě u jiné firmy nenajdete, u jiných firem na zákazníky kašlou.

     • možná bys, guru, mohl upřesnit, jak odcházely … promile, procentu, každému druhému … a proč konkrétně se tak dělo … takhle jsou to jen tvoje oblíbené bojové vřískoty, když tě někdo opravdu vytočí … ne, nechce se mě číst tvůj odkaz …

      • Pokud jsi to četl, tak je to tam vše napsáno. Ale budiž: šlo o 100%, tehdy to byla velká aféra Intel sám odhadl náklady na stažení vadné revize chipsetu na 700mio USD.

      • dej sem původní text, kde se píše o 100 procentech, tu konkrétní větu … nešlo o chybu, která by byla zřejmá ihned, ale s postupem času a jen na sata3 … v té době, kdo ještě používal sata3, třeba i jen mechaniky? Neříkám, že to chyba nebyla, ale něco úplně jiné, než je teď …

      • ty porty by časem odešly, pokud by k nim bylo něco připojeného, ať už SATA 3.0 nebo ne. To že to postihovalo jen SATA3 znamená, že byly postižené porty schopné toho režimu (což byly jenom dva z šesti). Každopádně to byla designová závada, která by se dřív nebo později projevila, a proto se to muselo stáhnout z trhu.

      • je jiná než teď, ale zase neopravitelná, musela naběhnout nová revize … takže určitě závažnější chyba, než je u zenu, ale jiná ve své podstatě …

   • To se praví o tobě, napříč weby tě už nikdo nebere vážně, protože meleš jen jak je AMD skvělé. Už ti nevěří ani sami AMD fanoušci. O co víc se snažíš, o to víc věřím že jsi Stach a že máš podobnou nemoc jako Greta Thungenbergová, která má taky poškozený mozek, protože neuznává cizí názory a nenávidí ty kteří mají jiný názor než ona.

     • však ty s tvým „tynyt“ guru taky moc nepřemýšlíte u těch ataků, tynyt plácne kdejakou kravinu, která se mu právě hodí do krámu a očekává aplaus, ty už jen urážíš … argumenty buď pseudo, nebo žádné … a z Honzy Olšana se pomalu a jistě stává „rudý náčelník“, opak Obermaiera … ovšem za tohle můžou fans intelu, resp. nvidie …

      • A vy neurážíte? Nazýváte tu tu lidi buzeranty a pod. Ne jeden Váš sprostý komentář Vám tu byl smazán. Vaše příspěvky jsou jen o napadání druhých, kteří nemají Vaši vizi… Vy si tu ještě dovolíte o druhém psát o tom že někdo někoho uráží? Zrovna vy by jste měl sedět šoupat nohama a být zticha.
       Jinak pro to, že Vám J. O. maže Vaše sprosté výlevy tak se mu budete mstít tak, že ho nazvete rudým náčelníkem? Jste směšný a dětinský. béé béé on mi smazal moji sprosťárnu béé béé

      • gi 30.7.2019 at 15:15
       Ano ta smazaná nadávka byla od gogo1963 směřována právě na Vás. Vzhledem k tomu, že se mi toto chování a jednání příčí, tak jsem se odzval. Gogo1963 by se měl omluvit právě Vám a i ostatním.

      • Já žádný aplaus nečekám. Argumentují podobnými případy z minulost, aby bylo jasno, že se takové věci stávají. U Buldozerů byla třeba chyba v TLB.

      • Buldozzer byla chyba sama o sobě. Ale jsem rád, že jste to už zkousli a dokážete přiznat, že se něco nepovedlo. Na místo bezbřehého hypu. Budeš se divit, ale toho si vážně hodně vážím.

      • man in shadows: Na jednu stranu chápu snahu nemazat příspěvky, ale na druhou stranu, když se někdo chová arogantně a nadává, nemůže počítat s tím, že tu bude dostávat neomezený prostor. Tito „křiklouni“ (ať jsou z jakéhokoliv tábora) tímto zaplevelováním diskuzí přispívají k jejich degradaci. Zajímavé info se ztratí v přemíře hlušiny a ti, co mají opravdu co říct, tento svinčík raději překročí a jdou dál…

      • „U Buldozerů byla třeba chyba v TLB.“
       To bylo u 65nm Phenomů (opraveno v revizi B3).

      • jasně kluci (gi, man), jen se tady plácejte po ramenou … dle logiky „man“, když se zloděj stane svědkem zlodějny, nemůže zasáhnout, protože nemá morání právo. To má jen „pan čistý“, ale pokud náhodou bude ten aktivní zloděj přítelem „pana čistého“, nezasáhne ani on, porotože pokrytectví … takže … o čem si tady vy dva vykládáte?
       „gi“ … ty tady píšeš o křiklounech z obou táborů, ale sám okřikuješ jen jeden z nich, protože pokrytectví …

      • gogo1963 30.7.2019 at 16:57
       O tom že se neumíte chovat a ani při svém věku jste nedozrál k rozumu. A už asi ani nikdy nedozrajete. Arogantní namyšlený frajírek co si myslí, že před ním všichni padnou na prdel se evidentně nezmění ani věkem. O pokrytectví ostatních máte asi právo povídat stejně jako o tom jestli je někdo slušný.
       Neustále tu ostatní napadáte a snažíte se je urazit a zesměšnit. Když Vám to nevychází začnete sahat po těžším kalibru nadávek a urážek. Jde vidět že jste nepochopil nic. Ale u Vás mě to již neudivuje.
       Spíš si říkám zda Vám ve skutečnosti není sotva náct chování by tomu odpovídalo.

      • gogo1963: Minule jsem okřikoval tebe, když jsi ve svých prvních (a v té době veškerých) 3 příspěvcích nedokázal uvést jediný argument a jen ses navážel. Označil jsi mě za buzeranta. Asi jsem okřikl toho správného…

       Nedal bys někdy přednost diskuzi na úrovni místo vyhledávání konfliktů? Podle svých slov už jsi nějaké životní moudro načerpal, jen se podle toho začít chovat…

      • „gi“, tys mě okřikoval, já reagoval ve smyslu, že na totální bláboly nelze věcně reagovat … marně, nepochopils vůbec nic a nechápeš to ani dnes …

      • gogo
       gi Ti napsal jen že místo argumentů lidem nadáváš a navážíš se… Tvá reakce byla že je buzerant… Tolik k Tvýmu okecávání reality.
       A jinak si vypij tu svou žluč až do dna. Neplivej ji na ostatní. To co jsem napsal. Tak přesně tak se chováš. To že mi přeješ něco špatného jen ukazuje Tvůj zapšklý agresivní postoj. Ne mě ale Tobě se to chování vrátí… Když přeješ někomu něco zlého tak to není v pořádku. A ukazuje to i na Tvou mentální a psychickou stránku. Chovej se slušně a klidně si s Tebou budu povídat o HW.

      • mane, jak už je u tebe pravidlem, opět lžeš, víc pro tebe nemám, zbytek ti vysvětlí tvůj doktor …

      • Jan Olšan: máš samozřejmě pravdu s tím TLB. Psal jsem to u vody a byl jsem myšlenkama jinde.

      • tynyt 30.7.2019 at 21:03
       U buldozeru byla tak trochu chyba v celém návrhu čipu 🙂 Vlastně krok vedle jaký měl i Intel s P4.

     • Ale jsem tam pod svým jménem a každej napíše: “ hahaha crha je blbec“, ale ve skutečnosti si myslí: „ach jo musím se mu vysmát jako ostatní, protože jsem ubožák, nemám na to být crhou, crha je tak užásnej! Na něho prostě nemám!“
      jojojojojoo je to tak, ověřil jsem si to dávno, protože každýmu ležím v žaludku, každej mě chce hnedka trumfnout a být lepší, ale ve finále ze sebe udělá idiota. On ho dělat nemusí, on idiotem je. Crha je prostě král a jediné co můžeš je s Crhou kamarádit, to jediné ti přinese prestiž.

   • Jestli je ta frekvence dostupná jen při zatížení jednoho jádra (single-core) tzn. při zátěži, kterou tvoří hlavně jedno vlákno, nezáleží snad na tom, které přesně z těch osmi dostupných jader se o to jedno vlákno postará. OS přepíná kontext mnohokrát za sekundu a náročné vlákno běží na nejrychlejším jádře.

    Stále nevím, kde bych měl hledat ten „fail“ a uspěchání. MS ve W10 1903 už má upravený plánovač který toto specifiku procesorů Ryzen bere v úvahu.

      • „Only one core on our Ryzen 5 3600X processor will hit AMD’s rated boost frequency. AMD confirmed some cores in Ryzen 3000-series processors are faster than others, which is denoted in Ryzen Master. That means that not all cores on can hit the single-core turbo frequencies. Instead, there are a mix of fast and slow cores.“

       ONLY ONE CORE!!! A pak kdo lže.

      • „Previous-gen Ryzen processors can reach boost frequencies on all cores.“
       „Intel also says its processors can reach the turbo frequency on all cores.“

      • Ty jsi takova nase trumpetka co stara prdelko..ty netusis ani co to „turbo“ znamena, ze?
       Pro tebe ve zkratce a zjedndusene at to jelimanek jako ty taky treba i pochopi
       CPU ma stanoveny zakladni takt – base clock, ve zkratce takt, ktery by to CPU melo udrzet a pod ktery by se nemelo podtaktovat pri zatezi (rozumej vsech jader). Vsechno co je nad tim taktem je uz „boost“. To na jakou frekvenci ten boost to CPU vyhoni je kombinace teploty, TDP limitu, poctu zatizenych threadu, a nevim ceho dalsiho. To ze ma treba 3700x nastaveny „MAX boost 4,4Ghz“, neznamena, ze vsechny jadra boostuji na 4,4, ale ze za specifickych podminek to CPU bude treba i jen pro jeden thread/jadro boostovat na tuto hodnotu.
       Takze tvoje vykriky do tmy typu … „ONLY ONE CORE!!! A pak kdo lže.“ .. jen ukazuji na Tebe, ze nechapes zakladni princip jak to cele funguje.AMD nikde negarantuje, kolik jader ti ma na max. turbu fungovat. Pokud tam skace byt jedno, porad je to v ramci specifikaci. Zbytek tech jader boostuje na nizsi hodnoty nekde okolo 4,1Ghz, podle kvality chlazeni, teploty.
       U Intelu, kdyz mas u 9900k napsano 5Ghz, aky to neznamena, ze ti pojeden CPU v zatezi na 5GHz..ale pekne si soupne nekam treba na 4,3Ghz v silne zatezi.
       Tak co ty nas Jelimanku..pochopil? 🙂

      • Do dnešních dnů jak AMD tak Intel dávaly turbo boost frekvenci na jakémkoli jádru.
       Ryzen 3xxx to dokáže jen na jednom jediném, protože ostatní takové frekvence nedosáhnou!!!!

       Můžeš popsat tuny papíru, ale výsledek nezměníš. FAIL

       A znovu radím, navštiv doktora. Nezvládáš sám sebe. Urážet ostatní tvé pošramocené ego nevyléčí.

      • To není pravda.
       1) Ryzen 7 2700X je na tom stejně, 4,35 GHz nezvládnou všechny jádra.
       2) Intel používá totéž na X299 – Turbo Boost Max 3.0 u Skylake-X funguje přesně takhle, tu frekvenci zvládají jen některá pevně daná jádra, která jsou z výroby v registrech čipu označená, aby Windows věděly, že na ně mají thready schedulovat pro maximální ST výkon. Tj. némlich totéž co u Ryzenu 3000. Ostatní jádra zvládnou jen míň. V tom článku Tom’s Hardware, co jste tu postovali, se píše, že Windows pak opravdu úlohy dávají vždycky na stejné jádro (osobně mě teda trochu překvapilo, že to fakt funguje).
       Respektive, tohle měl už Broadwell-E, takže u Intelu tohle máme od roku 2016-2017.

       IMHO to dřív nebo později bude i na mainstreamovém desktopu (LGA 1200?), je to prostě další komponent toho ždímání možností křemíku nadoraz, což teď začíná potřebovat i Intel, nejen AMD, takže dřív nebo později všechny tyhle vlastnosti převezme – v tomhle případě je teda převezme z vlastních HEDT čipů.

      • Jan Olšan:
       1) zase Ryzen 🙂
       2) ano o tom se v článku psalo, ale to jsme asi jinde

       To jádro je chudák. Místo aby se rozdělil výkon mezi rovnocenná, a rozložila se i teplota, pere se vše na posledního mohykána.

       Haswell měl 3,5GHz base, 3,9GHz boost a šel přetaktovat na 4,3GHz všechna jádra, lepší kousky i víc. 0,4GHz nad boost.

       Coffee Lake, např. 9700K má base 3,6GHz, boost 4,9GHz a cituji:
       „Overclocking, tweaking the Core 9000 series is fairly simple. Any and all CPUs we tested reached 5200 MHz on all cores“
       https://www.guru3d.com/articles_pages/intel_core_i7_9700k_processor_review,23.html

       Takže 0,3GHz nad boost frekvence na všech jádrech.
       V porovnání s tím, Ryzen 3xxx dá boost frekvenci POUZE NA JEDNOM JÁDRU!! A ostatní nedají ani boost frekvenci!

       Nevím jak Vy pane Olšane, ale vidím tu STÁLE veliký rozdíl!

      • „Nevím jak Vy pane Olšane, ale vidím tu STÁLE veliký rozdíl!“
       Tak jste to možná špatně četl a ignoroval, že to není „zase Ryzen“, ale „Intel dělá od roku 2016 totéž“.

      • No jo nas budulinek bude vzdycky videt rozdil tam, kde ma neco pochopit..jak znamo, chapani vyzaduje namahu a boli :))
       Vsiml jsi si toho prdelko, ze te opravdu nikdo nenuti si to AMD koupit? Ze si muzes uzivat treba bezpecnostnich der a zvysene spotreby Intelu, misto toho, aby jsi resil, ze max boost ma jen specifikovane jadro? :))
       To chce klid predelko a Intela v kompu 😉

      • Jan Olšan má samozřejmě pravdu…
       Říkal jsme si, že tu na ty žvásty nebudu reagovat… Ale tady ze sebe odpůrci AMD vyprodukovali tolik blbostí že to už fakt nejde.
       Jedna taková malá ukázka… 8700K má mít turbo až 4,7 že? No vzhledem k tomu že jsme členem projektu výpočtů pro vědu a výzkum a takový procesor tu máme tak jsem udělal PS. No není to 4,7… je to dle CPU-Z 4318 a to je ten stroj v klimatizované místnosti a má na sobě chladič Noctua. Je jasné že v plné zátěži jedou ty CPU na nižších taktech než na max turbu.
       https://ctrlv.cz/I5EW

      • Takže lžou, protože Ryzen 3xxx boost nedává. Dává ho jen jedno jádro v něm. JEN JEDNO JÁDRO.

       Na druhou stranu 9700K: „Any and ALL CPUs we tested reached 5200 MHz on all cores“
       To je 0,3GHz nad boostem PRO VŠECHNA JÁDRA!

      • Prdelko, mel by jsi pridat vic vykricniku, tim prebijes to, ze porad netusis ktera bije a co se ti ostatni snazi do ty tvy fanaticky makovicky vpravit :))

      • KOCHREN: další nesmysl, očividně nechápeš co turbo booost je a k čemu slouží, ale to už ti vysvětlil tombomimo vševědoucí :-))

       8700K recenze: „In our case we got all cores running at 5200 MHz“
       https://www.guru3d.com/articles_pages/intel_core_i7_8700k_processor_review,27.html

       Představ si, že jim 8700K jelo na VŠECH jádrech o 0,5GHz!!!! výš než je boost frekvence toho procesoru. Tedy frekvence, kterou Ryzen 3xxx dosáhne na jedno jádru, natož aby ji překonal.
       Mám dojem, že v tom tvém klubu pro vědu a výzkum asi zametáš jen podlahy. Jinak by si nemohl napsat takovou kravinu.

      • Prdelko, ty jsi marny :))
       Ale zacinas byt s temi prispveky otravnejsi jako vosa, jak se snazis neustale dokazovat, jak je AMD mimo..
       Inteli CPU maji lepsi frekvence, jdou lepe pretaktovat. To nic nerika o tom, ze u AMD neco funguje nebo ne, to jen rika, ze Intel ma ve frekvencich vetsi rezervu nez AMD. Taky ma na to X-tou iteraci sveho procesu, kde se neustale snazi ten process smerem k vyssim frekvencim vyladovat. Tuhle moznost AMD ani nema. Ve finale je to jedno, kupujes si co se ti libi, pokud chces taktovat, kup si klidne 8700k..pokud nechces kup si za mensi penize 3600 s temer stejnym vykonem (jako 8700k bez OC), kazdeho volba..jen ty to porad nechces pochopit a chovas se jako pomatenec:))

      • oldass
       Hele já tu dal přímo fotku z PC které tady mám… A jinak ano Intel má vyšší frekvence. To Ti tu nikdo nepopírá. Ale Turbo nedrží na 4,7 na všech jádrech. To Ti tu Jan psal. A já Ti to dokázal. Čili to samé u AMD… Turbo je jedna věc, ale reálný výkom při dlohodobém zatížení všech jader je věc druhá. Stejně jako u Intelu. To turbo není myšleno na všechny jádra.
       A na závěr takt na takt je nyní AMD výkonnější. A mě zajímá jaký celkový výkon na CPU mám. Stačí li mu dané frekvence k výkonu jaký má mít, pak je mi jedno jaké jsou. To myslím pochopí každý.
       Jo a abych byl tedy správný rudý AMD fan boy, tak už jsem si taky první Ryzen 3000 objednal. Takže na rozdíl od mnohých zde to budu mít jak se říká z první ruky. Moje R5 1600 jde k bratrovi a on dává pryč představ te si Intel. To je blázen co? 🙂

      • Vždyť oldass vůbec neví o čem plácá. 😀
       Navíc jeho článek říká: „Only one core on OUR Ryzen 5 3600X“ a z toho udělal obecný závěr, že všechny Ryzeny 3xxx to umí jen na jednom jádře, cituji: „Ryzen 3xxx to dokáže jen na jednom jediném, protože ostatní takové frekvence nedosáhnou!!!!“

       Klasický případ demagogie, na kterou jsme ovšem u této hejteří smečky už zvyklí. 😀 Mistrem svého oboru je v tomto Komplík, ten perlí jednu demagogii za druhou. 🙂

      • KOCHREN: dávám ti tu jasný fakta, že Intely dávají na všechna jádra i víc jak 0,5GHz, ten hardware TO DOKÁŽE a Ryzen dá sotva boost na JEDNOM JÁDRU, chápeš ten rozdíl?!! Ostatní jádra ten boost u Ryzenu prostě NEDAJÍ, tak mizerná jsou.
       Kdežto u současného Intelu máš rezervu 10-20%. I kvůli životnosti je to velké plus.
       Dítě ze školky by chápalo.

      • Aznohh 31.7.2019 at 11:54
       Víš JirkaK alias Komplik sice mnohdy neříká pravdu, ale na rozdíl od mnohých zde je slušný.
       Například se zavalenými reklamacemi u ALZY a CZC kvůli příchodu nových Ryzenů fakt kecal. Já po tom co jsme to přečetl ihned kontaktoval lidi co znám u obou společností a nic o tom nevědí…

      • oldass 31.7.2019 at 12:15
       Hele a není to jedno jestli to dá tolik nebo tolik MHz? Pokud mi ten procesor dává takový výkon jaký má, tak mi to přeci může být putna. A že tyhle Ryzeny3000 od AMD nemají takový OC potenciál jako Intel? To přeci nikdo nepopírá. O čem se tu chceš přít? Já Ti říkám to co Jan. Turbo neznamená, že všechny jádra pofičí na té max frekvenci. Víš na rozdíl od Tebe já mám možnost vidět tu 8700K a tak vidím jak funguje v dlouhodobé zátěži. Světe div se já mám tu možnost i u Ryzen2700X. Ten má v té samé zátěži 3900-3950. Oba procesory mají stejný chladič a jsou pod klimatizací. OC: na nich opravdu není… Nemíním po měsíci kolem nich zpívat táborákové písně.

      • KOCHREN:
       Jedno to není, jak už jsem psal např. z pohledu životnosti. Pokud hardware provozuji na 80% jeho skutečného potenciálu, vydrží rozhodně déle než ten, který je na 100% svých možností.
       Druhou věcí je, že při jednovláknovém vytížení Ryzen posílá zátěž jen na to jedno (hvězdou označené) jádro, které dokáže boostovat místo toho aby je dělil a i třeba teplotu rozložil.

       To co tu píšeš o turbu je hezký ale mimo debatu. Pak si znovu přečti článek na Tomshardware ať se ti rozsvítí. Screenshot byl úplně mimo téma a přesto se o tom hodláš bavit dál.

      • Oldassova naprostá demagogie pokračuje.. Oldass já mám narozdíl od tebe 8700K doma… vydáváš tu pomalu za dané, že každý 8700K umí 5.2 allcore. Naprostý nesmysl.. realita je, že to zvládne 15% cpu a to s vysokým napětím a bez AVX.

       Další demagogie ohledně vymyšlené kratší životnosti Ryzenu, to už je opravdu k zasmání. 😀 Panáček bude asi vrchní inženýr cpu divize. 😀

      • Aznohh 31.7.2019 at 15:14
       No právě vidím to stejně jako Ty. Já mu tu ještě postnu obrázek kde vidí že to už tak maká přes 20 dní (nebýt aktualizace ještě déle) A prostě ten procesor si sám drží 4300. Kdyby byl tak v pohodě tak prč by nejel na 4.7 jak má turbo? Natož víc kolem 5GHz… Jako Kdybych na to dal OC tak ho jen možná dostanu k 5GHz a za měsíc mi shoří… Já na rozdíl od mnohých zdejších mudrlantů mám k tomu HW přístup a znám jak se co chová osobně. Ne že si někde najdu co se mi líbí a hodí…
       O tom že podle něj budou nové Ryzeny brzo odcházet… By mě zajímalo kdy vystudoval nějakou školu díky které něco takového tvrdí. Přesně jak píšeš asi je to nějaký borec z CPU divize… Jako to co tu člověk vidí a když má na ten balast žaludek čte… tak se nestačí divit…

      • Oldass nechape lauter nic 🙂 Neco podobneho jako Crha. „IT profik“ na diskuse bez jedineho pochopeni, o cem vlastne celou dobu pise, krome toho, ze z nejakeho jenom jemu pochopitelnemu duvodu vi, ze AMD je spatne 🙂

  • Vypadá to, že upravili řízení spotřeby aby některé utility nenutily Ryzeny běžet na max výkon a mít zvýšenou spotřebu v „idle“. Dále vyřešili WHEA chyby v logu a Destiny 2. To mě přijde jako dobrý počin, i když to byla jen otázka času.

      • Ptám se na zdroj a ty odpovíš hledej? Teď jsem strávil hledáním na PCT fóru asi 3 minuty a nenašel jsem tam vlákno o 3700X s novými příspěvky. Víc času tomu nedám, protože pochybuji, že tam někdo něco takového napsal. Ty, jako někdo, kdo něco tvrdí, musí svá tvrzení něčím podepřít. Zatím si myslím, že si vymýšlíš. Přesvědč mě…

     • @gi.. ztracis cas.. to je jako by jsi chtel po Crhovy at neco pochopi..
      nekomu jako mvlada je zbytecne seriozne odpovidat.Podivej kolik napsal postu a jestli je mezi nima aspon jeden, ktery ma nejaky pozitivni aspekt vuci AMD. Myslim ze ani jeden..neustale vytahuje stejny, s prominutim hovna, ze kterych dela neresitelne problemy. Pod dalsim clankem udela to stejne. On to zamerne vyhledava, jeho to uspokojuje a nakonec ti napise, ze jsi zbabelec, protoze nejedes najeho vlne :))
      ..je to mentalne „jiny“ jedinec..

      • Z vladaře se vyklubala hlásná trouba všech haterů.. 😀 celý den prohledává internet, co by kde zase na to zlé AMD našel… 😀

      • No Honzo, zatímco to stejné dělá tombimimno napříč webem a hejtuje envidii a chvalozpěví o AMD.

      • Tak Tombo je bezpochyby fanboy, ale ne tak toxický jako tahle smečka. Tombo se velmi lehce nechá triggnout a pak se to snaží vrátit (často za hranicí), ale téměř nikdy ty útoky sám nestartuje. Taky jsem ho kolikrát viděl Intel nebo Nvidii za něco chválit. To je naopak u téhle útočné smečky AMD hejterů něco nereálného, to je úplně jiná liga. 😀

      • Honzo tak teď si sám nevidíš do huby až se mi zvedl žaludek z toho cos tady teď napsal. Tombo je patologický útočitel, co útočí na všechny a na všechno co kazí dojem z AMD. Všechny diskuze vždycky zmrví tombinino svejma urážkama a hypem AMD. Se vzpamatuj ty rudochu.

      • Co se tobě zvedlo nebo nezvedlo je mi srdečně jedno. 😀
       „nechá triggnout a pak se to snaží vrátit (často za hranicí)“
       Na jiné diskuse nechodím.

      • „pri minimálnej záťaži procesora pere 1.5V“ To ve tvém odkazu vůbec není. Víš na co reaguješ? mvladar odkazuje kamsi na PCT…

      • Vím moc dobře kam ukazuji a 1.5V na PCTuningu hlásil mám dojem HEAD, pokud si nenašel.

      • „Vím moc dobře kam ukazuji“
       .. a budu tam ukazovat porad a porad a porad :))))))

      • oldass: Dát odkaz (třeba i přes zkracovač) je tak těžké?

       Crha: tohle není válka, prober se 🙂

      • „Crha: tohle není válka, prober se “
       .. to jsi klepnul hrebicek na hlavicku, bohuzel pro Crhu a dalsi to „valka“ je.. ale rikej jim to, kdyz jsi mysli, ze jsou geniove a nevidi si na spicku u nosu..
       🙂