AMD Ryzen 5000 je tu: absolutně nejrychlejší CPU? IPC, modely, parametry, vydání a ceny

357

Je to tu: AMD odhalilo architekturu Zen 3 a první čtyři procesory Ryzen 5000 s ní. IPC je prý vyšší o 19 % a tyto procesory mají porazit Intel ve všem včetně her.

Po uvedení Tiger Lake od Intelu přichází druhá ze dvou velkých procesorových událostí letošního roku. Včera šéfka AMD Lisa Su v internetovém streamu odhalila procesory Ryzen 5000 a trošku i novou architekturu Zen 3, na níž jsou tato CPU založená.

To, co s nimi AMD slibuje, není vůbec malé. K vedení ve vícevláknovém výkonu a energetické efektivitě, které už teď drží současná generace Ryzen 3000, teď má Ryzen 5000 dobýt také trůn procesoru s nejvyšším jednovláknovým výkonem a také nejrychlejšího procesoru pro hráče, což je teď asi nejcennější titul (odhlédneme-li od serverů tedy), který Intel drží. Podle AMD má tedy dobýt celkové kompletní prvenství, což by bylo poprvé od doby, kdy Core 2 porazilo Athlon 64, kdy se něco takového Intelu stane.

Předchozí
Následující

Architektura Zen 3 má být největší pokrok od prvního Zenu

Ryzeny 5000 jsou desktopové procesory pro socket AM4, vyráběné na 7nm procesu (ten mají společný se Zenem 2, jde tedy o takový „tock“, podle starší tick-tock terminologie Intelu). AMD nadále používá čipletovou architekturu, kdy řadiče pamětí a další konektivita je v centrálním IO čipletu vyráběném starším 14nm procesem, zatímco jádra CPU jsou v jednom či dvou 7nm čipletech menší velikosti, separátně.

Koncepčně se toho tedy na této rovině zdá se změnilo jen málo a hlavní inovace je uvnitř CPU čipletů, kde nastupuje ona očekávaná architektura Zen 3. Naopak IO čiplet je zřejmě převzatý z generace 3000 (jde o stejný křemík), takže například od paměťového řadiče nečekejte nic moc nového.

Odhalení procesorů AMD Ryzen 5000 a architektury Zen 3 14 Zdroj: AMD

Architektonické změny

Jádro Zen 3 je podle CTO Marka Papermastera vůbec největší inovace od prvního Zenu a také přináší největší mezigenerační výkonnostní pokrok. Údajně v něm byly přepracovány takřka všechny části (fáze zpracování instrukcí od začátku po konec). Zatím nebyly sděleny nějaké velké podrobnosti, k nimž ale AMD má sdělit podrobnější popis během cca čtyř–pěti týdnů, které zbývají do uvedení. Ale něco k nim už máme a AMD předestřelo, jaká výkonnostní zlepšení přináší.

IPC lepší o 19 %

Už se objevilo několik zpráv předvídajících nebo uvádějících, jaké bude architektonické zlepšení výkonu na 1 MHz, takzvané IPC. AMD uvedlo poněkud vyšší číslo, než se čekalo (teda pokud pomineme méně opatrné optimisty): Zen 3 má podle něj mít IPC lepší o 19 %. Respektive to alespoň platí pro vícevláknové úlohy.

Odhalení procesorů AMD Ryzen 5000 a architektury Zen 3 07 Zdroj: AMD

AMD říká, že 19% zlepšení IPC má naměřené coby geometrický průměr 25 různých aplikací, které byly měřené na procesoru s osmi jádry (a zřejmě 16 vlákny – má jít o Ryzen 7 3800X a Ryzen 7 5800X) na pevně nastavené frekvenci 4,0 GHz s pamětí DDR4-3600 a stejnými komponenty kromě CPU a desky.

Je teoreticky možné, že zlepšení IPC čistě v jednovláknovém programu by bylo nižší. Jednak proto, že se teoreticky mohl víc zvýšit výkon „druhého vlákna“ při SMT, než výkon prvního. Kromě toho ale Zen 3 má změnu v členění CCX, která by měla pozitivně ovlivňovat vícevláknové aplikace (a jednovláknové teoreticky už ne nebo méně).

Odhalení procesorů AMD Ryzen 5000 a architektury Zen 3 06 Zdroj: AMD

CCX s osmi jádry s unifikovanou 32MB L3 cache

Zásadní změnou v Zenu 3, kterou už ale známe, je přechod ze členění CPU jader na čtyřjádrové bloky CCX (Core Complex), k nimž vždy příslušel jejich vlastní blok L3 cache, na osmijádrové. U Ryzenů 5000 tak platí, že jeden CPU čiplet rovná se také jen jeden CCX a nyní je blok L3 cache sdílený všemi osmi jádry.

Toto má pozitivní vliv na výkon her, protože efektivní latence do pamětí je nižší a také mají jádra v rámci jednoho osmičlenného CCX přístup do dvojnásobného prostoru. L3 cache na jeden blok CCX je 32 MB. Osmijádrový procesor teď vlastně bude monolitický (jako Intely), dvanáctijádra a šestnáctijádra budou mít dva CCX místo čtyř. Část výhod by se ale u nich pořád měla projevovat.

Srovnání mezi tím, jak jsou tvořené CCX a propojení jader u Zenu 2 a Zenu 3 Zdroj: AMD via AnandTech

Výrazně překopaná jádra

Toto je ovšem vlastně změna mimo CPU jádro (proběhla v jejich propojení do systému). Samotná jádra Zen 3 mají ale asi taky významné úpravy, které ovšem zatím AMD neupřesňovalo. Bylo zmíněno, že je vylepšena predikce větvení, která zřejmě bude schopná zpracovávat více takových událostí naráz (mluví se o „vyšší propustnosti predikce“). Ve slajdech se zmiňuje „Zero Bubble“ Branch Prediction, což asi odkazuje na zlepšenou schopnost predikovat větve a tím menší objem nečinně promrhaných cyklů.

Je dokonce možné, že byly přidány ALU v celočíselné části a FPU/FMA pipeline v SIMD/FPU části, jelikož Mark Paper Master řekl, že má jádro „rozšířené“ floating point a integer „enginy“. Je také možné, že přibudou AGU a Load/Store jednotky pro načítání a ukládání dat do paměti, protože prezentace se zmiňovala o „více loadech a storech“. Ale zde si raději počkejme, až co pak firma odhalí. IPC by totiž mohlo zlepšovat také třeba prohloubení front a bufferů, ne přímo přidání dalších jednotek do backendu. (Poznámka: i kdyby byla přidána ALU, nejspíš jich celkově bude jen pět, ne šest.)

V prezentaci AMD ono 19% zlepšení IPC ještě blíž analyzuje a uvádí rozpis na jeho zdroje/složky. To naznačuje, kde proběhly větší inovace, o nichž se snad dozvíme víc, až vyjdou recenze.

 • +2,7 % dělá vylepšený prefetch do cache
 • +3,3 % změny/rozšíření přímo ve výpočetních jednotkách (ALU atd)
 • +1,3 % vylepšená predikce větvení
 • +2,7 % vylepšení micro-op cache
 • +4,7% frontend (nejspíš dekodéry, fetch, out-of-order scheduling instrukcí)
 • +4,6% Load/Store jednotky
Faktory tvořící zvýšené IPC jádra Zen 3 Zdroj: AMD via AnandTech

7nm proces bez EUV. Ani N7+, ani N7P

Výrobní proces byl dlouho záhada, očekávalo se, že by AMD mohlo použít vylepšený 7nm proces N7P nebo dokonce N7+, který používá EUV litografii. Ale ne, podle webu AnandTechu je Vermeer vyráběný stejnou technologií N7 jako první 7nm čipy.

Respektive, jsou v ní některá drobná zlepšení, která původní Ryzeny 3000 „X“ nemají, ale která AMD/TSMC už od letoška používají pro výrobu Ryzenů 3000 XT. Mezi „XT“ verzemi a Ryzenem 5000 je už tedy prý výrobní proces identický.

Článek pokračuje na další straně.

Galerie: Odhalení procesorů AMD Ryzen 5000 a architektury Zen 3, oficiální benchmarky

Předchozí
Následující

357 KOMENTÁŘE

  • Hammertime? To určitě ještě ne, při těch ceáach.
   Ale vnímam to jako určité zadostiučinění. Co padlo:
   -„optimalizace pro intel“ – vida, jde to i bez nich, nebo s nimi, whatever
   -„předražený intel“ – tak děcka, vidíme že kdo je výkonějsi bude vždy dražší
   -„chiplety nejsou limit“ – ale ano, chiplety byly kompromisní řešeni, chiplet nikdy nebude mít výkon monobloku, fyzika nejde obejit, všichni kteří bojovali za chipletová řešení dělali užitečné idioty

   Zase tak moc bych neslavil,že AMD na 7nm ve čtvrté revizi uarch v roce 2020 údajně vyrovnalo revizi skylaku z roku 2015 na 14nm procesu představeném v roce 2013

   • „Zase tak moc bych neslavil,že AMD na 7nm ve čtvrté revizi uarch v roce 2020 údajně vyrovnalo revizi skylaku z roku 2015 na 14nm procesu představeném v roce 2013“
    Údajne dorovnalo? Veď to CPU bude výkonnejšie ako Comet Lake od Intelu, beriem, že v hrách ten rozdiel nebude velký alebo bude rovnaký, ale CPU nie sú len na hry, že? Už Zen2 bol okrem hier na úrovni Intelu a teraz máš o málo lepšie frekvencie a dosť veľký nárast IPC, ale samozrejme chcem vidieť nezávislé recenzie.

    Keď už tak veľmi vyťahuješ, že Comet Lake je len vylepšená revízia Skylake na vylepšenom 14nm procese, tak prečo rovno neporovnáš Zen 3 s najlepším Skylake tej doby? To sa ti už nehodí, čo?

    • CPU nejsou jen na hry? Ano, ale pro mnoho lidí jsou. Je to mnohem větší množina lidí, než která využije 8+jader, že.

     A ano, dorovnalo. Na lepším procesu po třech revizích amd dohnalo intel, konečně ve všech ohledech, o tom už není velkého sporu. Nicméně nevidím důvod k tomu ignorovat vývoj a považovat to za nějaký zázrak.

   • Je síce pravda, že AMD trvalo dosť dlho dostať sa na súčasnú úroveň, ale pozri sa na Intel. Koľko rokov preskakovali a ešte stále preskakujú na rovnakom mieste a to majú neporovnateľne vyšší rozpočet v porovnaní s AMD.
    Pár rokov dozadu boli na špici aj vďaka výrobnému procesu, konkurencia zaostávala o generáciu a potom prišiel 10nm proces a z výhody sa stal obrovský problém.

    • oni ale ten neporovnatelně vyšší rozpočet nedávají TSMC? aby jim něco vyrobili … ty plácáš dohromady jablka hrušky … chceš srovnávat zen3 s nejstarším skylake … proč? V těch hrách ani ten 6700k nebude o řád slabší, než třeba 5600x … a ten problém s 10 nanometry, to je to, co amd nehrozí, stačí si vybrat jiného dodavatele, pokud by se jednomu nedařilo … jako třeba glofo -> tsmc …pak třeba samsung a tak dokola …

     • A v com akože si miešam jablka s hruškami? Povedal som realitu a to je, že Intel sa roky nepohol z miesta a ani násobne vyšší rozpočet na vývoj im jednoducho nepomohol. Je pravda, že Intel musí vyvíjať vlastný proces a AMD nie, ale TSMC si ten vývoj cez výrobu tiež nechá veľmi dobre zaplatiť.
      V prvom rade výkon CPU nie je len o hrách a nebol som to ja, kto začal vyťahovať ako AMD konkuruje v podstate preznačenému Skylake z 2015 na 14nm procese z 2013, aby bagatelizoval úspech AMD.

      • mícháš statečně … sám jsi to napsal … amd vyvíjí architektury, intel k tomu i procesy … že si je tsmc nechá zaplatit je jasné, ale platí to všichni kdo u něj vyrábí, ne jen amd … a taky hnízdo nepsal nic o přeznačených cpu, ale o revizích a to je prostě fakt … tady nikodo nic nebagatelizuje, on jen naráží na ty řeči, jak má intel starý proces, přesto je pořád konkurence schopný …není to tak, že by AMD bylo o řád lepší … dále přimotáváš teorie, že cpu není jen o hrách … no, pro většinu kromě běžných celeronových činností je jen o hrách … taky celá ta presentace amd byla jen o tom … ať se ti to líbí, nelíbí …

      • A v com vidís ten problém, ked AMD len navrhuje architektúry a Intel okrem toho si aj vyvíja a vyrába procesy? Fakt nechápem.
       Podla mna bagatelizoval, ale je pravda, ze Intel sa drzí statocne.
       Ok beriem, ze v hrách to nebude o rád lepsie, ale v aplikáciach hej, lebo v tých si boli rovný uz pri Zen2.
       CPU fakt nie je len o hrách, keby to bolo len o hrách, tak nenastavia takú predajnú cenu a nevypustia 12-16 jadrá, ale ty sa na to pozeráš len z pohľadu domácich používateľov a pre tých je vsetko nad 8 jadier zatial zbytocné, aj ked sa hrajú na tom PC. Sú ale ludia, co na počítači aj pracujú a Zen 3 bude pre nich o rád výkonnejšie ako napríklad Comet Lake.
       Aj ked tá prezentácia bola hlavne na vyzdvihnutie herného výkonu, tak v tej prezentácií bol aj Cinebench. ;P

      • já se na nic nedívám ze žádného pohledu nikoho … jen reaguji na tebe a na srovnání prvního skylake se zen3 … nikdo tady nesrovnává poslední skylake s prvním zenem, proč by tomu mělo být opačně? Dál o těch investicích … neřešme to, nemá to smysl …

      • Samozrejme nebudem skutočne porovnávať Zen3 vs Skylake, bola to len reakcia na jeho bagatelizovanie výkonu Zen 3, či to bolo opodstatnené alebo nie je už jedno.

      • Když už jsme u těch pohledů, nebyl jsem to já, který nové generace intelů dokolečka označoval za tweaknutý skylake. To je mantra fanAtiků. A najednou se nehodí do krámu, že.

   • Počkej… Takže v podstatě říkáš, že v Intelu jsou patlalové co nedokázali od roku 2015 neudělat nic jiného než jen revizi Skylaku a přidat pár jader? Čéče tolik kritiky na Intel bych od tebe nečekal…
    Hele to já budu míň kritický.. za mě je zajímavé co dokázali nakonec ze starého procesu vyždímat.

     • „to je přeci váš fanAtický kolovrátek“
      Zas 🙂 Já Ti nevím Nečteš pořádně a pak meleš hovadiny…
      Váš opravdu Váš? Hele já někdy něco takového zmínil či psal?
      Nebo jako vždy lžeš a snažíš se očerňovat druhé tím, že o nich tvrdíš něco co není pravda?

 1. tak nevim, jestli vidim nejakou nehotovou verzi clanku, jestli jsem to prehlednul nebo to tu fakt neni. v ty prezentaci bylo neco daleko zajimavejsiho, nez pomerovani pindiku v cinebenhci – nastrel vykonu „big navi“ ve 4k.

  https://www.techpowerup.com/img/kE6ScV8G7uxVUsb0.jpg
  bordelands 3: 61 fps
  call of duty modern warfare: 88 fps (vychazi az 13. listopadu, pokud to je cold war)
  gears of war 5: 73 fps

  vysledky pro rtx 3080:
  borderlands 3: 70.3 fps (nvidia o 15.2% rychlejsi)
  https://tpucdn.com/review/nvidia-geforce-rtx-3080-founders-edition/images/borderlands-3-3840-2160.png
  modern warfare: (uvidime, az vyjde, pokud teda AMD ukazovali vysledky v cold war)
  gears of war 5: 84.4 fps (nvidia o 15.6% rychlejsi)
  https://tpucdn.com/review/nvidia-geforce-rtx-3080-founders-edition/images/gears-5-3840-2160.png

  a to si jeste par framu odectete, protoze AMD si to urcite prikraslilo a vybralo hry, kde jim to jde nej. nekdo sice tvrdi, ze to nemusela byt nejvykonnejsi big navi, ale to je jen mala sance. v situaci, kdy nvidia ma naskok a prodava jak silena, by se urcite snazili co nejvic lidi presvedcit, at pockaji. kdyby dokazali porazit rtx 3080, urcite by to naznacili

  edit: pokud amd mluvi o modern warfare (2019), pak ty vysledky pro radeon taky nejsou dobry. rtx 3080 dava kolem 80 fps, ale to je i s raytracingem: https://www.youtube.com/watch?v=nAqwC7rrOwI

 2. tedy … při sestavování pc odpadají věty „pokud to chceš jen na hry“, „pokud honíš každé fps“ „kupuj Intel“ … teď to vyjde nastejno, předpokládám … Intelu pořád zůstává jedna fráze „pokud chceš nasrat Grétu, kupuj intel“

  • Teda musím říct že jste mě s Tynytem za poslední dny pobavili 😀 viz
   Gogog – „vlko přijde o řád“ Tynyt – „a stane se z něj neřád“
   A teď o té grétě 😀 Jo tohle bylo fakt dobrý 😉

  • Nevyjde, Intel vyjde levněji a AMD bude mít v těch hrách jen pár procent výkonu navíc, kdežto cena. 449 USD za 8c/16t 5800X vs 350 USD za 10700KF… Však za cenu 5800X máš u intelu 10900KF

  • „tedy … při sestavování pc odpadají věty „pokud to chceš jen na hry““

   Ba právě naopak! Teď všichni amd ekonomové budou říkat, pokud nehoníš každé fps, bude lepší vzít levnější intel. Že? protože zákazník je vždy na prvním místě, značka přece ne.

    • a to si mam jako koupit neco co bude mit stejny vykon jako to co mam uz tri roky doma, a jeste za vic penez? a to se bavime o pr prezentaci a ne realnych testech. tohle prenecham ultras fanAtikum jako jsi ty nebo tynyt. proste upgradovat trikrat za sebou se vyplati (teda AMD urcite)!

     • A čo to máš doma, že tu tvrdíš, že už 3 roky máš výkon rovnaký ako Zen3? Ďalšia vec je, že asi hovoríš len o hrách, či? CPU nie sú určené len na hry, takže sa cena neodvíja len podľa výkonu v hrách, to by si mohol vedieť.

      • Pokud bys ledoval vlakno, videl bys, ze tromboza mluvil primo k me osobe. Proto jsem podal odpoved, ktera se tyka me osoby,

     • a v cem to „tvoje“ bude mit ten stejny vykon?
      Pokud ma podle mereni na GNX 10900K@5,2Ghz cca 2,25% narust vykonu oproti 10900k v 1080p, tak by jsi preci mel vzit kazde procento navic, ktere ti AMD poskytne. Vzdyt preci o tom byli vsechny ty diskuse, ze Intel je „herni kral“, protoze 2080Ti v 1080p je na nem v radu jednotek procent v prumeru rychlejsi nez 3950X. Vzdyte preci to je to proc si takovy procesor a grafiku pro 1080p rolziseni kupujes, ne? 😀 Ty si takove diskuse nevybavujes? 😀

      • Trombozo, ted pochopitelne vim, ze nema smysl tobe cokoliv odpovidat, nejvetsimu lhari a fanAtikovi ceskych internetovych for nema smysl predkladat argumenty, ale ctou to tady i jini lide. Pokud tedy hovoris o tom co si mam koupit ja a o cem mas informace z tech tvych udajnych diskusi se mnou o fullhd, tak ti musim pripomenout, ze mam 4k monitor.

       Zde se muzemem pdivat na to jak se tvych 2,25% potkava s realitou https://www.techpowerup.com/review/intel-core-i9-10900k/21.html , opravdu pochybuji ze rozdil mezi 3900X a 3950X na tom neco zmeni.

       Co k tomu rict, proste referencni normal pro lez je 1 tromboza.

      • No Hnizdile, to ze se budes opicit a nazyvat mne fanataikem neznamena, ze ty jim nejsi a ze tradicne nelzes.
       Jinak tim linkem jsi chtel rict co? 😀 Ja se samozrejme celou dobu bavim o tom o cem je clanek, to znamena o budoucim vykonu 5xxx rady AMD a o tom, ze budulinci jako ty, by meli prejit ted s 5xxx radou na AMD, jelikoz to bude celkove nejvykonejsi reseni i ve hrach. To ze ma AMD uz celkove silnejsi CPU je tady uz davno a davno vladne v MT. O cem se bavis ty? Co tim linkem chces rict? Podle mne vubec nevis, co vlastne ani linkujes 😀
       Podle tveho linku ma sice 10700k OC5,1Ghz +5%..ale ne ve hrach :D, ale jako vykon CPU napric celym spektrem. To je sice ‚super‘, ale neni tam ani 3900XT a hlavne 3950X. Pokud se chces bavit o celkovem vykonu CPU, tak si tam samozrejme musis dat 3950X a 10700k zustane silne pozadu, protoze v MT aplikacich oproti 3950X propadne. V metrice na CB je rozdil +24% v MT apliakcich mezi 3900X a 3950X a 10900k porazi na hlavu o 37%. Takze jake nejrychlejsi reseni, ze to mas doma?
       Ve hrach je vykon Intel 10900k s nebo bez OC v principu stejny a maji tam dokonce nemaerene jeste mene nez na GamerNexus +0.8%. To ze je v soucasnosti 10900k rychlejsi v 1080p a 1440p nez Zen2 ve hrach, to jsem nikdy nepopiral, ale o tom tenhle clanek neni a tahle diskuse taky ne.
       Takze znovu, co si tim linkem Hnizdile chtel rict? To ze mas rychlejsi CPU nez jsou Zen2 nebo bude Zen3?
       A zkus zacit tim, ze nebudes pro jednou lhat…

    • Že AMD zdražuje, je z hlediska firemních financí správné. Ale že by z toho akcionáři šíleli nadšením, to zrovna včera nevypadalo (Intel +1,33 %, AMD -0,21 %). Tedy to spíše vypadá, že pro akcionáře to včerejší uvedení nebylo ani zklamáním, ani v nich nevzbudilo nějaké nadšení. Prostě nic se nestalo. Naopak pro akcionáře Intelu to bylo pozitivní. Viděli, že AMD se nesnaží rozpoutat cenovou válku, která by jim mohla srazit zisky.

     • Přesně, ale tak co, není špatné být výrobcem CPU pro lidi kteří uvítají lepší cenu před o pár procent vyšším výkonem. Intel je teď ten levný a AMD to drahé co potřebuje dostat přes prsty 🙂

      • AMD pořád levné čipy nabízí. Jen o tom fanoušci moc nemluví, protože přiznat, že většina z nich je vyráběna na 12nm technologii, by pro ně byla potupa.

      • Radek Holeček 9.10.2020 at 7:37
       Radku zde zcela přeháníš… Naopak všude vidím jak lidi píšou o 1600af a pod. Nikdo se tu za nic nestydí… Nebo jsem si toho tedy nikde nevšiml…

      • KOCHREN:
       Nikdy jste tady neviděl navážení se do Intelu kvůli 14nm procesu? Tak přesně ti, co se do něj navážejí, se tváří, že AMD nic takového nepoužívá.

      • Radek Holeček 9.10.2020 at 8:10
       Ano viděl že jedou pořád 14+++++++++++++ a pod A že AMD už jede na 7nm (a přiznejme si tohle je a byla Achillova pata Intelu). Ale ne neviděl jsem že by někdo řešil, že třeba 1600af jsou na 12nm (myšleno ve zlém). Psalo se o nich jako o velmi výhodných procesorech a ano i já je využil do sestav. Jediné co se uvádělo bylo, že to prostě nemají výkon procesorů ZEN2.

      • On ten 14nm proces Intelu je asi lepší než 12nm proces GlobalFoundries, „problém“ je jenom v tom, že je tu tak dlouho, kdežto dřív by ho Intel už nahradil a posunul se dál. Ne nutně v tom segmentu levných CPU za 2500 Kč, ale aspoň nad ním. Tj. mohlo být něco lepšího a není.

       V roce 2015-2016 byl ten proces bezkonkurenční, pak až v 2017 se přiblížily foundry továrny s 16nm/14nm procesem vlastním, který ale asi byl možná o půl generaci pozpátku (těžko říct přesně). Vlastně až od roku 2019 s těma Ryzenama 3000 je Intel 14nm už pozadu jako proces (Apple/ARMy byly samozřejmě vepředu dřív, možná lehce už na 10nm…)

       No ale zase to má pozitivní vedlejší efekt, že to umožňuje konkurenci posílit a vypracovat se někam, kdežto jinak by třeba zůstala slabá. Třeba je to nakonec všechno nejlepší…

      • Tie omezené výrobné kapacity sú už podla mňa blbosť, 7N proces tu už je peknú dobu a tak ako má svoje vylepšené verzie tak už beží aj 5nm, skrátka TSMC nie len prerába výrobné linky ale čo je dôležité stavia nové, takže tá tlačenica na starších procesoch musí ísť zákonite dole.

      • taky se vyrábí mnohem víc … zen2, zen3, konzole, nové navi … další odběratelé berou taky …

      • nonestaciti – Někdy na jaře samo TSMC uvádělo, že do konce tohoto roku by rádo zvýšilo kapacitu 7nm výroby na cca 140000 waferů měsíčně, což bude +/- desetina celkové produkce TSMC. Po zhamtnutí kapacit po Applu má AMD cca 20% z té 7nm produkce, přičemž se dá předpokládat, že to navýšení dost požrala nová APU pro konzole. Ostatně, kdyby nebyl kapacitní problém, tak kde pak jsou Renoiry a třeba R3 3300X? Prvního je nedostatek, druhýho byla pár kousků na launč a nejsou nikde, ani u OEM. Přednost prostě má to, co nejvíc AMD vydělává.

    • AMD sa mozno poucilo zo sucasnej situacie s nvidia kartami, a vedia ze prve mesiace budu aj tak procesory nedostupne, tak rovno daju vacsiu cenu oni aby tie marze ostali pre nich lebo vedia ze sa najdu ludia ktory to aj tak kupia, a ked uz bude trh dobre zasobovany tak daju zlavy a predaju aj zvysok.

     • Proč by byly ty procesory nedostupné?

      U NV je posun ve výkonu cca 40% proti tomu nejrychlejšímu na trhu a stojí to o 500 míň než dřív. U AMD je posun proti tomu nejrychlejšímu 5% ale stojíí to i o 100 dolarů více než o 5% pomalejší konkurence

      5800X za 449 když 10700KF stojí 350. Za 449 člověk sežene o 25% více jader u 10900KF nebo si za to koupí v pohodě 12 jader Zen2 a ještě dostane chladič jako bonus.

      • Aha, a já měl za to že lidi raději koupí procesor s lepším poměrem cena/výkon protože top výkon za příplatek koupí jen malé procento lidí.

       Proč by lidi kupovali procesory dražší než Intely, když lidi nekupovali Intely protože poskytovaly jen minimum navíc za extra cenu, Zen4 nabízí jen málo extra navíc oproti intelu za cenu vyšší než u intelu.

       Nechápu? levnější, podobně výkonný Intel se jako rohlíky neprodával ale dražší AMD bude?

       Co vidím v diskuzích ve světě, lidi kritizují cenu, zvláště u osmijádra. Ok možná multithread výkon stoupl o 25%, takže 8×25 = 200% výkonu jednoho jádra navíc = 2 jádra navíc. Jenže 3900X má o 50% jader více, tedy 4×100% = 400% výkonu jednoho jádra navíc za stejnou cenu a dokonce s přibaleným chladičem. Takže méně výkonu za stejné ba i menší peníze, to se přece vyplatí

      • tynyt 9.10.2020 at 7:38
       Vím jak to myslíš vracíš trolling 🙂

      • komplik: vážně uvažuju, že vyměním 3800X za 5800X – počkám si na nezávislé testy a pak se uvidí. Pokud je ovšem to, co bylo odprezentováno byť jen z 80% realita, tak není nad čím váhat.

       3800X půjde do dalšího kompu v domácnosti, takže za mě naprostá paráda a dominance AMD. S intelovým soketovým bordelem se to nedá srovnat. Nejlepší na tom všem je, že Intel tak dlouho chodil se džbánem pro vodu a džusoval své zákoše, až spadl do vlastní jámy. 😁

      • teplé rohlíky už ani nepamatuji 😀 … bavíme se pořád v „herní rovině“ … v multi bude zen o hodně lepší … kdo comp nestaví jen na hry …

      • @gogo
       ty si nepamatujes „teple rohliky“? Ja ti dam malou napovedu ve slovenstine.. „Budu sa prodavat ako teple rozky“.
       Tak co uz vis? 😉

      • ale jo vím Tombo … to byla jen taková řečnická a myslel jsem opravdové rohlíky … to bych musel bydleu u pekárny a stát u linky, abych dostal teplé …

    • tynyt 9.10.2020 at 6:10
     „AMD si to prostě může teď dovolit. Akcionáři budou šílet nadšením.“

     Jako zákazníkovi mi to vadí a počkám si až ceny opadnou. Třeba v reakci na nové procesory Intel které možná dorazí ve 4 měsíci 2021. Nemusím spěchat… Mám těch počítačů několik a 1700 zůstává jako takový dříč. Až se ceny umírní přije čas na výměnu na 5800X.

     • To navýšení IPC je slušný, i když předpokládám, že reálné testy ten výkon „umravní“. Jak jsem tu nedávno psal, nevidím důvod pro náhradu mých řízků 3700X, ale do nového pecka, proč ne?

      • věř mi že za Ryzen 1700 to už bude super náhrada 🙂
       Jinak jj taky pořád píšu, že čekám na nezávislé testy. Ten nárůst výkonu je větší než jsem čekal. Za mě zatím mají palec nahoru. (až na tu cenu…)

      • jj, čekal jsem 13-15%, těch 16-28% (ve speciálních případech) navrch je jako z říše snů.

      • Tak za řízka 1700 určitě. Ty ceny jsou vyšší, než asi mnozí zvl. fandové AMD čekali, tak teď mají šanci svému favoritu finančně pomoci 😉 AMD taky potřebuje vydělávat…

      • K cenam.. cena 5600x a 5800x je podle mne prestrelena. Na druhou stranu, v dobe vydani prvni genrace, stal 1700x 400$ a 1800x 500$. Takze cena 5800x byt prestrelena je porad jeste v ramci snesitelne hranice.
       Pokud se rozhoduje nekdo podle penez pro upgrade pockal ych po novem roce na vydani nizsi rady a celkove jak se vyvrbi ceny i 3xxx rady. Osobne jsem cekal s nakupem 1700x nekdy na listopad 2017 a tehda v NDR jsem jej koupil za nejakych 280-290E, coz uz byl myslim super kauf.

    • tyntyn: „vážně uvažuju, že vyměním 3800X za 5800X “
     No vidis, a o tom to je.
     Kdyz jsi zakupoval Ryzen 7 3800X jsem se te ptal, proc tak sileny procesor na hry, proc nekoupit levnejsi 6 core / 12threads s mensi Watazi, ktery je na herni Engine zcela dostacujici, jako odpoved jsi uvedl, „protoze mi vystaci roky a jak se ti to vyplati a ze bude stale vykony az prijdou i hry co budou vyuzivat 8Core CPUS“, no a ted uz chces a planujes kupovat jinej 🙂

     Co se tyce hracu, u her co nejsou DX12 jsou tyto procesory zcela nedbytecné, ale spis jsem pobaven tou Intel vs AMD valkou „koncovych uzivatelu“, asi bych se opakoval kdybych napsal ze jsou i taci, kterym nalepis na smetak nalepku AMD tak se budou dohadovat ze zameta lip.

     Tak jak uz pres 5 let jejich hlasani ze se 16Threads na hry jednoznacne vyplati, protoze se s hrama co podporuji 12Th co nevidet roztrhne pytel.
     Nebo vyskytujici se „ten je lepsi protoze ma skoro 2x vetsi cache“, pritom bych se i vsadil, ze ani polovina lidi nevi jak funguje k cemu doopravdy slouzi.
     Ve finale okolo a kolem, kdyz user zakoupi CPU podle parametru a potreby, vyjde ho to v podstate levnejsi.
     Driv se upgradovalo kvuli nedostatku vykonu, dnes platis jen za komercialni pindy a vysledku syntetickcyh testu.

     Takze urcite ten 5800X potrebujes ? Spis te jen laka co 🙂
     PS: Jsem rad ze jsem te videl, v podstate jsem te chtel jen na Mikulovsko pozdravit, papirovych dikuzi se moc neucastim, zdar a drz sa !

     • No ale on roky vystačí – máme doma poměrně hodně počítačů. 🙂 A podstatné je, že hry jsou u mě časově tak max. 25% času (spíše méně). Čeká mě upgrade minimálně 2 strojů, kdy jsem původně chtěl koupit další 1600AF nebo 3600, ale posunout 3800X vyjde úplně nejlíp, protože na takto upgradnutý stroj nebudu muset sáhnout 10 let a zároveň si já sám polepším na vlastní, nejvíce exponované mašině. A ano, láká mě těch necelých 20% navíc (realita se ukáže v testech).

      Jinak díky a zdravím do Francie. 🙂

      • 10 let? Docela smele tvrzeni. Jako mne vydrzel pocitac s Phenom II X4 965 BE asi 7 let jako stroj pro „vsechno“, ale na praci, kde jsem potreboval vykon a AAA hry uz to nebylo. Tak predpokladam, ze tech 10 let je pocitano na „browsdani netem“ a podobne.

   • Ale tá cena sa neodvíja len podľa výkonu v hrách. Fakt by si niektorí diskutujúci mohli uvedomiť, že CPU nie je určené len na hranie hier.
    Ak CPU potrebuje niekto len na hry, tak nech si kľudne kúpi nejaké lacnejšie 8 jadro bez HT od Intelu.

  • „Jestli reálně AMD porazí v herním výkonu Intel, tak si tu zvýšenou cenu zaslouží“ Hele, nic ve zlým, ale trochu mne to pobavilo. Doteďka modří říkali, že vyšší cena za vyšší fps se vyplatí a rudí, že to za těch pár fps nestojí a teď se to otočí? 😀

    • Žiaľ toto nezmeníš. AMD bude vďaka Zen 3 lídrom minimálne v desktope a v serveroch, pokiaľ Intel neuvedie niečo lepšie. V notebookoch aspoň uviedli Tiger Lake, ktorý nevyzerá zle, ale má zatiaľ len 4 jadrá.

   • Přesně když člověk řekne že trh pro 10900K existuje a najde si kupce stejně že pro ten Intel existují scénáře a ne, nemyslím jen hry, kde je i citelně výkonnější, tak dostane čouda že to je malá skupinka lidí a že lidi myslíí na cena/výkon poměr, teď AMD uvede ještě horší poměr cena/výkon než Intel a najednou je to všechno naprosto v pořádku A to nejen ve srovnání Zen2 a Zen3, kde nějaký ten posun citelný bude, víc ale i ten nepoznatelný rozdíl 10th gen vs Zen3.

    Navíc AMD ve všech slidech ukazoval Kčko, třeba 10700K za 409 vs 449 5800X má dle AMD mít lepší herní výkon o 11% v poměru dolar za fps Což znamená že tvrdí že herní výkon je o 20% vyšší než 10700K, jenže výkon 10700K je ve hrách jen o chlup horší než 10900K které v CPU náročných hrách ztrácí jen 5% v lepším případě u srovnání s 5900X, takže by 5800X muselo být o 15% pomalejší ve hrách…. to nějak nesedí. Ale i když zůstaneme u téhle teorie z grafu, znamená to že aby byl Intel stejně výhodný musel by cenu snížit o 10% na 368 dolaru, ouha, 10700KF se prodává za 350… Za cenu 449 navíc člověk koupí 10900KF, které má 2 jádra proti té i7 a to i s o trošku lepším boostem.

    Nedávno se tady za používání best case scénářů nadávalo Huangovi ale Lise za to samé nebo ještě horšíí, aplaudují a to horší znamená 2.8x lepší efektivita 5900X proti 10900K. Pokud ta 10900k ve hrách bere ~60-70W a v nějaké extra náročné i 100W, tak chci vidět jak 5900X žere jen 22-36W Běda jestli to nebude platit, doufám že to dají Lise sežrat stejně jako Hunagovi 1.9x lepší efektivita když jasně ukázal scénář kdy to platí a také ukázal že v jiném scénáři je to možná 1.2x, AMD uvedlo jedinou cifru, žádnou podmínku, takže to musí platit stejně jako 2x performance u 3080 🙂

   • Osobně to vidím takto: pokud mi to vydělá, tak s tím nemám problém. A CPU mi vydělává (na rozdíl od grafiky, která si na sebe moc nevydělá). Důležité taky je, k čemu to má být, pokud pracuju a sem-tam hraju, je volba Zen2 jasná. Pokud potřebuju každý ždibec výkonu, je zase Zen3 jasnej, stejně jako v případě notorického gamesníka – ten si ale může pomoci nákupem 5300X a overclockem.

 3. Malá poznámka k výrobnímu procesu. Zen 3 je vyroben na vylepšeném N7 procesu, dříve označovaném N7P. Dneska už ale TSMC takto vylepšený proces nijak separátně neoznačuje, takže na svých stránkách říká, že nabízí právě tři 7nm procesy (N7, N7+ a N6). Tedy Zen 3 se vyrábí na vylepšeném N7 bez využití EUV litografie, stejně jako se na něm vyrábějí i všechny dnešní Zen 2 čipy (přechodu TSMC z původního N7 na „nový“ N7 využila společnost AMD pravděpodobně k uvedení XT modelů, protože ten novější N7 má o trošku lepší parametry).

  • Zajímavé je, jak se to v průběhu času vyvíjelo. Jestli si dobře pamatuju, tak v minulosti AMD u budoucích produktů na slajdech uvádělo 7nm+, což vzbuzovalo mylné interpretace, že bude použito 7nm s EUV (= TSMC N7+). Teď už to AMD uvádí bez toho +. Takže i nové Radeony budou zřejmě na tom samém procesu, co ZEN3, tedy vylepšený základní N7. Zase tohle tolik nesleduji, jak to tedy vypadá s 7nm EUV procesem u TSMC? Je tedy vhodný spíše pro mobilní čipy?, cena?, výtěžnost?, nenabízí dostatečnou kapacitu?

   • N7+ je taková zkouška, jaké výhody to EUV přináší v reálné velkosériové výrobě. Ale díky prakticky úplné nekompatibilitě s N7 vyvinuli druhou verzi 7nm EUV procesu, který označili N6. Ten sice není lepší, než N7+ (co se týče technických parametrů), ale přináší lepší kompatibilitu s N7, tedy návrhy čipů pro N7 se lépe portují na N6.
    Nevýhoda obou je, že to EUV proces zdražuje a zpomaluje výrobu. A díky tomu, že N7 se podařilo pěkně vyladit i bez EUV, tak ty EUV procesy přichází o jednu z hlavních výhod, kterou měla být lepší výtěžnost.
    Jinak na „obranu“ AMD musím podotknout, že oni ten vylepšený proces u Zen 3 označili pluskem předtím, než se pluskem rozhodla označit svůj EUV proces firma TSMC. Zpočátku nevěděli, jak se budou ty další procesy TSMC jmenovat, tak pluskem jen naznačovali, že to bude lepší proces, než ten původní 7nm.

  • To, že na webu není N7P uvedený, není nutně důkaz, že ho přestali vnímat jako samostatný proces. Někdy proces dlouho není uvedený, protože ho vnímají speciální věc, na které musí klient víc makat, aby ji rozběhl a proto to neuvádějí meti standardní nabídkou, kam se to třeba přidá po roce dvou když to začne být snazší na implementaci (a důvody asi můžou být i jiné).

   N7P to teda fakt být nemusí, můžou to prostě být drobný vylepšení v rámci původního procesu N7.

 4. Co na to říct. Ceny již nejsou pro mne. Nakonec i Ryzen 5 3600 šel v poslední době nahoru o 300-400 Kč. Raději koupím klukovi do herní mašiny na mainstream Intel i5 10400F. Výkon na hry minimálně stejně dobrý jako Ryzen 5 3600, spotřeba obdobná. Cena o tisícovku menší…

  Je vidět, že je potřeba konkurence s obou stran. Fandím Intelu aby se brzo zlepšil a cenová hladina se zase dostala na únosnou mez…

  Dostupnost procesorů AMD taky nic moc… Nové APU nejsou, Ryzen 3 3300X taky ne…

   • Asi to udělám ještě jinak, koupím jednu z nových konzolí, kde se skoro za cenu jen GPU u PC dostanu na celou konzoly. A doma se PC nechá jen na kancelář… 🙂 Dokonce se mi i líbí i Xbox Series S, na FULL HD hraní by mohla dětem v pohodě stačit a nemusela by mít ani velký odběr. Má malou velikost. Ale asi počkám na reálné testy. Baví je hlavně auta, tak by Forza mohla zabodovat. A na rodinné hraní už máme Nintendo Switch.

    AMD si tímto pod sebou trošku řeže větev… Ona sice dodává i do těch konzolí, ale tam budou mít určitě mnohem menší provize a jedná se o jedno APU. Takhle bych koupil CPU+GPU+MB.

    • JJ konzole jsou nyní velmi zajímavé a kvůli nim si myslím, že nVidia se snažila co nejdřív vydat nové grafiky a sundat cenu. Ostatně i nVidia co vím reagovala ve smyslu, že její grafiky budou zajímavější jak nové konzole.
     A i ve zbytku toho cos napsal souhlasím s Tebou

    • Iggy78 9.10.2020 at 8:02
     Ja jsem vam prave chtel doporucit spise konzoli, pro vas pripad uziti. I prestoze mam ted radeji Xbox, tak bych vam asi spise doporucil levnejsi model PS5, vypada mnohem smysluplneji, nez vybrakovany strep s polovicnim vykonem aka Xbox Series S.

 5. Jakou AGESU mají teď prodávané desky, je to AGESA 1.0.8.0 nebo nižší? Jestli bych chtěl přejít z Intelu na AMD, tak to abych pak koupil i starý procesor, jen pro upgrade biosu… což mě přijde jako pěkná opičárna.

  • Ta spotřeba je důležitý parametr ve srovnání s 3700X. Protože 5800X je sice výkonnější, ale právě o dost žravější. Konkrétně 65W vs 105W tj. papá o 61% více!!! Přitom nenabídne o tolik více výkonu. Za mě trochu fail.

   Navíc je třeba počítat s tím, že chipset na deskách také solidně papá, takže ve výsledku o moc velkého spořílka nejde. Tady je vidět, kolik je (AMD) stojí dorovnání herního výkonu (s Intelem).
   Jsem moc zvědavý na nezávislé recenze.

    • 5700X není v nabídce, takže kupec musí volit 5800X, proto ho beru jako nástupce. Až bude 5700X na trhu, bude to nová situace. Ale nyní pro zájemce existuje pouze jedna nejbližší alternativa a tou je 5800X.

     • Aneb demagogie v praxi 😀 Já si nevšiml, že by byla třeba ta 5800X v nabídce 😀 Do obchodů to teprve přijde a i ceny uvidíme jaké nakonec budou… Přeci jen tohle byla pouze prezentace…
      Snažíš se ohýbat realitu…
      Ty musíš být fakt hodně nasraný…

      • Asi jsi nečetl článek, ale AMD uvedlo 5800X za 449USD tj. cca 12500Kč u nás.
       Žádný 5700X nepředstavili. Takže si tu sice můžeš snít o produktu co neexistuje, ale je to jen tvůj boj. 5700X NEEXISTUJE. Kdo měl 3700X a bude se chtít posunout dál, má první na řadě 5800X, ovšem s POŘÁDNOU PŘIRÁŽKOU!

      • Tak určiťééé, kdo má 3700X bude kupovat 5800X… posun pro něj bude spíš ta 3900X, jak píše gogo. Taky pořád není jistota, že nový zeny korektně pojedou ve všech starších deskách (když se výrobci uráčí…).

      • mikymauz: Jasně, mám 3700X a koupím si stejně starý procesor (3900X), to je fakt výhodný upgrade a investice do budoucna, když vychází nová generace. Takový upgrade jsou vyhozené peníze.
       Kdo měl 3700X by chtěl 5700X, ale není, takže musí do drahé 5800X a kdo měl 3900X půjde samozřejmě do 5900X.

      • ale no … kvůli čemu bys valil prachy do skoro stejného výkonu? Proces stejný, o co jde? 3900x ti dá 50% multivýkonu navíc … pokud tohle není smysluplný upgrade, pak nic … to je jako když já mám čtyřjádro 5 let (6700k), proč bych měl chtít 7700, nebo pak nějaké další „rychlé“ čtyřjádro? Ano, vím, že na hry je to někdy už málo a že 8 jader stačí a bude stačit, ale stejně …

      • Oldass – áno áno, přechod z 8/16 na 12/24 výkonový posun není, přechod z 8/16 na o něco rychlejší 8/16 posun je… buhehe. Přičemž vím, že mobo mi 3900X zvládne, pro 5800X je podpora ve hvězdách. Čím mne ještě pobavíte?

      • Samozřejmě, protože kdo si kupoval auto za 400k, neutratí za nové 700k, ale koupí si novou generaci toho co měl – opět za +-400k. Takové jsou zvyklosti.

       A určitě by si člověk nekoupil 4 roky staré auto, které již měl, když vyšel nový model.

      • Hezkej příklad, ale úplně mimo. Pokud potřebuju častěji převážet velký náklad, koupím si náklaďák, byť i ojetý, nebo novej rychlej sporťák?

   • oldass 9.10.2020 at 8:33
    Nechci Tě moc opravovat, ale 5800X je nástupce 3800X a zde se nic nemění… Takže zde jde pouze o fail v úsudku.

    „Tady je vidět, kolik je (AMD) stojí dorovnání herního výkonu (s Intelem)“ No AMD dorovnalo výkon a nejspíš i překonalo, při výrazně nižších frekvencích (turbu) 5,3 Intel vs 4,8 AMD. A taky při mnohem přijatelnějších provozních podmínkách a menší žravosti.

    Je třeba si počkat na nezávislé recenze ale o FAILu zde můžou hovořit opravdu pouze fanatici (buď fanatičtí odpůrci AMD a nebo fanatičtí příznivci Intelu)

     • Presne jak pise GOgo. To ze nevydali (zatim) 5700x neznamena, ze 5800x je ‚nastupcem‘ 3700x. To zavani celkem zjevnou demagogii. Selsky rozum naopak veli, ze AMD vyda dalsi nizsi radu za nizsi cenu treba zacatkem roku, coz je dost pragmaticky predpoklad, ktery otvrzuje jak 1xxx tak 3xxx rada.

      • a taky ten co má 3700x nemá důvod k „apgrejdu“ pokud nechce/nepotřebuje víc jader …

      • Samozřejmě znamená, protože nic bližšího tu není. A 5600X asi není upgrade. 🙂
       Počítám, že do Vánoc 5700X nebude a vyjdou s ním až doprodají 3700X, což může trvat.

       Takže do té doby je 5800X pokračovatel rodu (3700X), protože další v řadě 5900X už stojí 549USD, což je na hony vzdálené cenové kategorii 3700X (300USD).

      • nevěřím, že by se našlo 10% majitelů 3700x, kteří by chtěli měnit za 5700x … kvůli čemu? 5 fps?

      • No neznamena, protoze to muzes naopak klidne tvrdit, ze je naopak pokracovatelem 3800XT..
       AMD podle mne chce uchovat status quo socasnych cen 3xxx rady, ktere jsou velmi dobre (vyjma 3600). V opacnem pripade by byl tlak na to, ze jejich cena pujde dolu. Zaroven pocitaji s tim, ze „ten kdo chce to nejlepsi“ si to jednoduse koupi. Mne osobne se moc nelibi cena u 5600x a 5800x a povazuju je za prestrelenou. Ale pockam na testy, kde bude videt lip pak vysledny pomer vykon/cena ve srovnani jak se Zen2 tak s Cometou.

      • ty ceny klidně můžou nechat do vydání a ještě měsíc po něm, aby se doprodaly 3xxx cpu, někteří už jdou s cenami dolů … ještě týden-dva a 3900x bude za 11k 😀

     • Logický nástupce mé aktuální grafické karty (1660Ti) vlastně ani není, nejblíže je tomu něco jako GTX3040, která ani nebyla ohlášena, takže 3060, ale není ještě v prodeji, takže 3070, ale taky není v prodeji, takže 3080? (pokud ji tedy seženu)

      • Přesně 😀
       Prostě je krásné koukat na Intel fanatiky jak jsou v křeči… A tohle jsou pak důsledky…

       Ale taky se dočkají… Dyť říkám 4 měsíc příští rok. To si podle mě veme 1T výkon z5. Jen mě děsí to že to má při 8 jádrech prý žrát ještě víc jak dnešní 10900K. Poroto taky má být jen 8 jádro. No uvidíme.

  • Vzhledem k tomu jak tu píšeš o failech a hned 3 příspěvky za sebou jde vidět jak Tě to doslova a do písmene sere… Že AMD vydalo další a ještě lepší CPU…

   S vyšší cenou nesouhlasím ani já, ale to jsem už mnohokráte psal…

   • V čem lepší? Ve hrách bude lepší 10900KF a navíc má 2 jádra k dobru což je pro AMD fans mantra. Víc jader = víc adidas. 🙂 Říkali …
    Ok, spotřebu bude mít Intel asi o něco horší, to jo. Otázka je, jestli ten jeden parametr (spotřeba) bude nyní při těch cenách rozhodující.

    • Já Ti nevím Tys už viděl nezávislé testy? Jak vidím už i znáš ceny v našich obchodech. A aby to vyznělo špatně i porovnáváš proti sobě 3700X místo 3800X vs 5800X
     No já zírám 🙂 Spotřeba u AMD špatně Spotřeba u Intelu neva 🙂 Mi třeba vadí špatné provozní vlastnosti kdekoli 😉
     To chce klid a ne tak přehnaný damage controll. Buď rád Tvůj Intel se nyní musí taky snažit a výhody z toho budeš mít Ty jakožto zákazník.

     • Proč lžeš, nikde nepíši, že vyšší spotřeba nevadí. Samozřejmě , že vadí.

      Neexistuje můj Intel. Mě je jedno co mám doma. Zajímá mě poměr cena/výkon a co je na CPU nalepeno je mi fuk.

      • Tak konecne bude Intel po 10 letech ten hodnej, osobne z toho budu mit radost, ze se role otoci. Nicmene bych pockal na testy, kde bude videt, jak na tom ta CPU opravdu jsou a pri kterem typu uloh s jakou spotrebou jsou pak cenove vyhodnejsi.
       Nicmene vzdycky existovala cast uzivatelu, kteri tvrdili, ze kupuji to nejlepsi a cena neni problem..tak konecne je i AMD vyslyselo 😀 (ironie)

      • Aha a proto tu v hysterické křeči dává jedenu novou zprávu za druhou 🙂 Jasný… Ono není logické to sepsat d jedné a nebo pokračovat ve vláknu. Já vím… 😀
       A pak je normální srovnávat dnešní cenu 3700X s ještě nevydanou 5800X 😉 To není demagogie a damage controll ne jasný 😉 A ještě i napíše, že je to fail kvůli TDP 😀 No už si firmy zvykly prvni vydat TOP modely a pak až ty slabší. A dělají to všichni Intel, nVidia i AMD takže jako pokus fajn ale možná na blbé a neznalé… Později určitě vyjde následovník 3700X a to 5700(X) a tam bude jak stejný TDP, tak nižší cena…

       A zase nečteš a pak ze sebe vypouštíš hovadiny… viz „Ale tynýtovo „amd si vyšší ceny zaslouží“ je cajk.“ Mno tak si to přečti 😉 https://www.cnews.cz/amd-ryzen-5000-odhaleni-ipc-modely-parametry-ceny-pry-absolutne-nejrychlejsi-cpu-i-ve-hrach/#comment-238452

  • No, když to AMD bude mít o patnáct, dvacet procent vyšší výkon a o pětikilo nižší cenu při méně jak poloviční spotřebě, nemluvě například o podpoře PCIE 4, není o čem přemýšlet – Intel koupí jen nesvéprávný trouba.

  • Jo ještě že jsem koupil kometu 10700 za 6500kč. Přesně jsem čekal, že pěkně přitvrdí s cenou. I ta 10600k bude levnější, stejně tak 10700k oboje jde přetočit na 5Ghz. To se AMD moc nepovedlo 300 babek za 6 jádro to bude tak za 8000kč s marží, clem atd. u zelenýho šmejda 😀

 6. Tak to je super. Takove hezke vysledky jsem od AMD necekal a jsem prijemne prekvapen. Myslim tim cpu i gpu.
  Z ceho uz takovou radost nemam, jsou ty ceny cpu.
  Doufam, ze Intel ted bude ceny nejak korigovat, kdyz je tu konecne realna konkurence.
  Pral bych si nejaky CPU s 6-8 jadry, klidne bez SMT/HT na hrani her.
  No a ted poradte. Kvuli penezum jsem uvazoval jedine o AMD. Ale to ted zdrazi. Je to neuveritelne, ale ja se po dlouhe dobe musim podivat, co nabizi Intel a jestli to nahodou cenove nevyjde nastejno? Nebo, to se bojim uplne i rict snad i levneji.
  Ja asi budu muset pockat, nebo ja nevim.
  Myslite, ze se ty ceny ted zacnou hybat? Ze amd treba donuti Intel ceny prehodnotit?

  • Když bude poptávka a nižší dostupnost, tak ceny klesat nebudou. Když bude velká dostupnost a nebudou se prodávat, tak pak ano… Mrkněte na I5 10400F za cca 4000 Kč. Vůbec to není špatný CPU, když člověk nepotřebuje trhač asftaltu. A ani moc nežere… Na hry taky v pohodě… Kdybych teď stavěl, tak ho tam šoupnu.

   • Diky Iggy. Mas pravdu, poptavka to taky ovlivni. Takze musim pockat, aby se videlo.
    Jinak na tu I5 se podivam, vlastne se ted diky zdrazeni od AMD podivam na cely INTEL.
    Tomu se mi normalne nechce verit.
    Ale je to dobre! Ted tu mame krasne dva podniky se srovnatelnou nabidkou.

    • Jojo, cena 10400 je kupodivu hodne prijmna.
     @Gogo.. pokud nepotrebujes vylozene setrit kazdy susen, tak bych sel stejne dneska uz do 8jadra, jako je 3700x. Preci jen zivotnost tohodle bude oprvdu 5let a pak tam budes moct vrazit i 5xxx radu. Potazmo pri mene financich bych volil 3600 prave k vuli tehle moznosti upgradu s nejakou rozumnou B450 deskou.
     ALe pokud nekdo oprvdu setri a nebude to upgradovat stejne, tak jo, 10400 je dneska dobra volba.

  • No o tom jsem psal výše. Pro AMD hovořila cena, ale ta je nyní pasé, takže rudí co tu léta řádili mají problém. (tím nemyslím tebe) Najednou je tou zlou firmou co okrádá AMD, asi :-)).

   Vyber dle recenzí, až vyjdou, nyní to nemá smysl řešit. Slajdy od AMD mají podobnou váhu jako ty od Intelu.

   • stále si můžeš koupit 1600AF za pár šlupek…

    Jo ty chceš top CPU, na který se budou stát fronty? No tak to budeš holt muset přidat.
    Říkám to zas a znova: já si třeba nekoupím grafiku za více než 8 -9 tisíc, ale tím nezastírám, že existují grafiky za 30, že? Naopak u CPU chci to nejlepší, protože ho mám jak využít. A AMD má se Zen3 absolutně nejlepší produkty, přebije vše od Intelu, jak v ST, tak v MT výkonu a navíc to žere míň než ten Intel. Bonusem je pak vyšší bezpečnost a široká kompatibilita s deskami. Proč by jako mělo být AMD levnější?! Jaký by k tomu měl být důvod, když mají ve všech ohledech lepší a kvalitnější produkt?

 7. Tam bylo nekde receno ze 5700X nebo 5700 nikdy nebude? Vzhledem k tomu, ze vychazi defakto v prvni vlne i nejdrazsi 5950X tak treba tam nahodili proste ty nejlepsi + jedno lidovy sestijadro a nejaky rozumny 8 jadro bude pristi rok az se doprodaji zasoby 3700-3800 … podle me to je chytry, pac casem nemusi zlevnovat tu 5800X ale prihodi levnejsi 5700X, co?

  • Však mohou, 5800x za 12000 je trošku mimo. Za 12500 jsem koupil z490 – a – pro, 16GB (3600mhz) ram a 10700 i7 k tomu.
   10400f – 4200kč
   10600k (tray) – 7100kč
   10700f – 8500kč
   10900f (tray) – 11850kč
   Intel už není dražší 🙂

   • Jo na to, ze to je porad na 7nm jsou ty ceny vysoko, tezko rict proc toto rozhodnuti, jestli to EUV neprinasi tolik, protoze efektivni ty CPU uz jsou, tam bych chapal vysoky ceny ale pac to je porad 7nm tak drazsi wafery nemaji … no alespon se nemusim trhat za vlasy, ze mam Zen 2 protoze do kremikoveho nebe jeste nepatri 🙂 osobne jsem cekal Zen 3 s EUV a Navi 2 na 7nm, pokud Navi 2 nebude taky EUV tak uz nevim kde to chteji pouzit, jestli na APU, je to cele divne a vic zamotane nez predtim.

    • Ono to muzou byt ciste pragamticko-ekonomicke duvody, proc to neni EUV. Jednak nemuseji byt kapacity volne a jednak si AMD spocitalo, ze jim to pro tuhle generaci staci. Hypoteticky muzou pouzit 7+(euv) na udajny refresh pristi rok, pokud by potrebovali z toho vymacknout vykon navic za kazdou cenu. Coz by mohlo treba davat smysl, pokud by Zen4 prisel treba az 2022.. ale kdo vi.

    • Však já už ho mám 😀 A za cenu za kterou mě AMD nenabídne ani starej 3700x. Většinu hardwaru nakupuju po bazaru nebo aukru. Novou jsem koupil akorát desku a ram.
     Ono i taková 10700k jde sehnat za 7500kč. Pokud nemáš averzi na použitý věci tak si PC poskládáš za pár šlupek.

      • No mě je to jedno mám Intel, ale plno lidí chtělo dělat levný upgrade na ZEN 3. Tak musím trochu potrollit diskuze. Všude po diskuzních fórech cpou každýmu AMD jak má levný desky a můžou pak levně upgradovat. Tak teďka tedy můžou. Sranda musí bejt 🙂

      • 🙂 ja bych rekl, ze to 12 jadro Zen3 je solidni upgrade za jeste solidni peniz, ja osobne cekal, jestli to bude hodno upgradu a pro me neni, to ale neznamena, ze ten kdo ma Zen+ nebo Zen2 6 jadro si nema jak vybrat, to 12 jadro je celkem jasnej kauf pro upgrade a to muzou levne upgradovat je spise mysleno, ze nemusi kupovat novou desku, nez ze novy CPU budou za polovic 🙂

      • No neviem tieto procesory určite nie sú na upgrade pre tých čo majú ZEN2

      • lepší 450, 550 mají lepší vrm než levnější 570x … u intel desek platí to samé

      • rofl 9.10.2020 at 12:30
       A co ten cas na premontovani desky a kabelaze kolem. Instalace Windows a driveru, potazmo cena za novou licenci? Vezte, ze jsou lide, kteri skutecne z upgradu CPU benefituji.

      • drtivá většina „samostavitelů“ tohle považuje za zábavu, hlavně když to zapne a běží to 😀 … benefit … nevím … i kdybych měl amd, k novému cpu bych vždycky bral novou desku …

      • gogo1963 11.10.2020 at 4:45
       Nevim, ja uz jsem na toto stary. Drbani se s premontovavanim desky a cable managementem uz me nejak nevzrusuje, to se jdu radeji treba projit ven. Pokud mam moznost jen vymenit CPU, beru.

 8. Nové Ryzeny žiadne sklamanie, ale ani na šampus.
  Sen o magických 5GHz sa vyparil jak para nad hrncom, celkovo frekvencie nesplnili očakávania.
  Prezentovaný herný výkon vyvoláva úsmev. AMD „vybrali “ pár hier a priemer im vyšiel +7% nad konkurenciou….
  Proti AMD ale Intel nasadí Rocket Lake na PCIe 4.0, takže tie 2-3% výhody budú v čudu..
  Celkove vzato, majitelia 3800X až 3950X i majitelia 9900K až 10900K nemajú za čím smútit.
  Ovšem kto chce skutočne hernú špičku, počká na combo Rocket Lake + nVidia RTX 3080 20GB / prípadne najvyšší level snovú RTX 3090/

 9. I když cena intelu bude podobná tak se AMD vyplatí stále více.. Ve hrách bude o něco rychlejší.
  V programech bude o parník rychlejší.
  Bude méně žravější.
  Dají se použít levné B450
  Třeba taková ASUS TUF GAMING B550-PLUS za 3,5K je zabiják levných konkurenčních desek.
  LAN 2,5Gb/s
  Realtek ALC S1200A (7.1CH)
  Takže když koupím +- stejně drahý cpu tak mi ukažte zda za 3,5K koupím stejně dobrou desku pod intel..
  Zatím se žadnou takovou nenašel + drobná výhoda v PCIe4

 10. Maršálku že si ňouma a budeš tu šířit bludy už sem si zvykl ,ale že se máš potřebu nadále ponižovat nechápu. Už si jak ten OBR který se zrovna včera slušně ponížil s tím blábolem o IPC zrovna on bych řekl že by tomu měl rozumět.

  Zen 2 má vyšší IPC než CORE architektura !!
  Oba mají 4Ghz ,protože IPC lze s konkurencí změřit jen při stejné frekvenci.
  https://www.youtube.com/watch?v=1L3Hz1d6Y9o
  Čas 6:37 ,dále 6:52 … Tady to máš jasně v programech. Schválně sem netahal CB R20 který je tam taky a tom zen exceluje.

  Intel je rychlejší ve HRÁCH jen kvůli nižším latencím v přístupu do RAM. cca 50ns vs 70ns (zen2) což se u některých titulů dost projevuje. Tam je největší Bottleck ZEN2 architektury ,někde to zachraňuje „game“ cache a jinde bohužel ne.

  Zen3 podle uníků má mít latence kolem 55ns. Stále to kvůli čiplet design bude o něco pomalejší než core tento přístup do ram ,ale díky nerozdělené L3 cache už ten rozdíl nebude tak velký + Zen 3 navyšuje IPC o dalších ~ 19%

  Pokud by v AMD někdo vzal ZEN2 vylepšil přístup do paměti jako bude mít Zen3 , + měl jednu velkou l cache tak už i zen2 by byl rychlejší i ve hrách.

  • alespon ze nVidia ty ceny tentokrat nenarazila a prekvapila … tak mame jistotu, ze AMD nebude stat jako autobus 🙂 treba se i Intel vrati zase do hry a zacne konkurencni boj, ty jeho nekonecny slajdy o tom jak bude dobre, to uz je jen tak dobry pro diskuze pod clankama, ale nic si z nich nesestavis

      • gogo, je otazka jestli se DDR5 vyplati hned ze zacatku, jaky budou latence a jestli pomala DDR5 na tom nebude hur nez rychla DDR4 ve stejne cene

      • asi jo pokud nespechas … pak teoreticky snad budes moct vybirat mezi refresh Zen 3 DDR4/5 (snad udelaji oboje, staci jen zmenit centralni cip) a mezi Alder Lake, pokud nebude mit zpozdeni kdyz ma zpozdeni i raketa

      • :oDDDDDDDDDDDDDDDDDDD opět ukážeš vyeditovaný iobrázek?
       A hlavně si asi jediný, kdo ví, kolik bude žrát Raketa, Prostě Mongol 😀

      • Aha ju, popletená Wendulka, závan teplého golfského prúdu zavítal….Wendulko, s tvojimi PC “ vedomosťami “ si radšej skoč do nejakého butiku, nová sukénka by sa ti už zišla a nie aby si hnedka utekala za garáž, no-no, neposednice….

    • O spotrebu Kométy sa nemusíš báť, je to hlavne o Vcore a cielených frekvenciách. Śkoda, že už nemám po ruke 10700K, ale stručne – do 5GHz šlapala max. 1.27V, každý násobič dole znamená nižšie Vcore, nižšie TDP/teploty. Pri 4.8GHz bajočko 130W burn all cores. Výrobci MB sa s tým moc nepaprú, nahodia základ 1.3 – 1.36V pri 4.6GHz a je vymaľované….Asus BIOS mi doporučil pri násobiči x52 1.48V ??? To je sice obľúbená hodnota Ryzen majstrov, no ja som skromnejší, pustil som mu 1.35V s kalibráciou 10mV.

      • Śunka ako každý dnešný procesor, ale aspon rýchlejšia jak nízkofrekvenčný šnek Ryzen…

      • marsalek, musi to byt tezky kdyz nemozne se stalo moznym 🙂 ted jeste vyklepnou 3080 a vsechny hodnoty budes mit zboreny 😀

      • marsalek, o tom, ze AMD nevyklepne Intel ve hrach, ty pro svoji viru radeji budes palit kilowatt za hodinu a stejne ti to bude prd platny

      • mittar, ten kilowatt myslíš 80W hernej spotreby Kométy ?
       AMD nevyklepne Intel v hrách mi predsa nemusíš oznamovat, to predsa víme….

      • marsalek, AMD prave uvadi procesor ktery ve hrach vitezi, sice za docela vysokou cenu, ale tva kometa je minulost, spotrebu si zopakujem ve chvili kdy tu bude prvni narocna next gen hra a budes muset zapinat HT protoze muzou byt optimalizovany na 14 vlaken, takze pak ti pretaktovana kometa s HT a 3080 20GB + Optane a vsechno ostatni bez problemu sezere kilowatt

      • mittar, poprosím o linky na recenzie toho AMD procesora, zrejme máš lepšie zdroje ako ja, alebo si bohapuste vymýšľaš….
       Tie linky prosím….

      • mittar, jo takhle, v listopadu budú recenzie a ty už máš výsledky dnes…začínaš pripomínať toho ostreľovača….
       Snajprikovu konštantu máš aj pri tej spotrebe…chlape co to tu meleš za sprostosti o spotrebe 1000W…
       RTX 3080 320-350w
       OC Kométa v náročných hrách do 130W
       doska, RAM, disky, straty, fany 80W
       Celkom 560W…..
       Úžasné, jak sa taký červený chlapec dokáže presvedčiť o výhodnosti AMD…

      • marsalek, tak na to chlapce zapomen, ze ti staci 600W zdroj, ten by byl vohubu i s 65W CPU a pokud vim, rikal si, ze jdes do 3080 20GB , takze si rovnou pricti dalsich 25W spicky budou litat k 500W jen na grafice … na tu tvoji sestavu bych nasadil radeji rovnou 1200W zdroj … schvalne mi rekni, jak ti to jede na 600W, povidej a prehanej a k tomu umis vubec cesky? Jasne pisu uvadi, oba vime, ze v obchodech bude 5.11. navic si je AMD sestsakra jiste, ze ma nejvykonejsi gaming CPU kdyz dalo tuto cenu, takze ano, 5. listopadu budes moct v obchode koupit nejvykonejsi herni CPU vsech dob a nebude to Intel, prekvapive to bude AMD

      • mittar, kurńa ty dneska jedeš jak červený kmér…
       Co to zas meleš o zdroji, bavili sme sa o príkone komponentov, ja som žiadny 600W zdroj nespomínal, proste lžeš…
       Ahoj, nejaké 2 hoďky nebudem na príjme….zatiaľ si požičaj od suseda wattmeter, aby si mal aspon páru o čem točíš….

      • marsalek, jasne pisu „az bude prvni narocna next gen hra a budes muset zapinat HT protoze muzou byt optimalizovany na 14 vlaken, takze pak ti pretaktovana kometa s HT a 3080 20GB + Optane a vsechno ostatni bez problemu sezere kilowatt“ … to ze to ted mas usporne bez HT a spolihas na to, ze hry sezerou 4 vlakna a nic vic neznamena, ze jakmile prijde narocna hra s AVX a budes muset zapnout HT ti to pozere 130W, na to proste zapomen, ja Intel mel, takze pokud tu trepes jak OC kometa zere 130W tak to je lez jak tram, protoze uz nereknes, ze je vyklestena o HT a polovina lezi ladem protoze to hry nepouzivaj … OC kometa ve hre ktera zatizi 8 jader a nebudes ji kastrovat ti 250W sezere jak nic, ovsem mozna OC u tebe znamena nastavime nizsi frekvenci, ale kde pak mas ty svoje ody o 5.3Ghz pak ti to sezere klidne 300W i vic, takze ty tu vychvalujes 5.2Ghz Intel maskrozni stroj a vzapeti rikas 130W s vyklestenym CPU podtaktovanym na 4.7 … to je pak tezky a kdo tu teda lze?

      • mittar, na tie tvoje bludy nemá zmysel reagovať, tie tvoje príspevky sú jeden veľký guláš. Načo sa budem baviť s nešťastníkom, ktorý spomína nejaké výkonové špičky, ktoré transformuje do lineárneho, sínusového príkonu a z toho spotrebu 1kWh ??? Veď to je hovadina jak liter vína….
       Ćo meleš o taktovanej Kométe je detsky naivné, červená propaganda….

      • marsalek, takze jsme se shodli, ze Zen 3 bude nejvykonejsi herni procesor, to jsem rad .. a ani to moc nebolelo, ze 😉

      • mittar, nula bodov….Najvýkonnejší herný procesor nebude žiadny
       Zen 3, King of Club bude Rocket Lake familiárne Raketa…už sa s tým nejak vysporiadaj, držím palec….

      • marsalek, no ta letos v obchodech urcite jeste nebude 😉 uvidime pristi rok, snad driv nez prijde jaro

  • Otazka je proc bys na hry kupoval RyZen 5800X, kdyz ti RyZen 5600X odvede stejnou sluzbu a ty rozdil nepoznas? Ono teda ti pravdepodobne bude na dnesni hry stacit i RyZen 3600.
   Ale i tak PC proste vzdy vyjde draz nez konzole, jenze maklokdo ma PC vyhradne na hrani her. Kdyz si koupis konzoli + notas na praci, tak jses na nejakych 25-30 tisicich Kc a v te cene uz udelas i herni PC, tudiz to nakonec vyjde cenove na stejno jako porizeni jednoho herniho pocitace.

    • Jj, jen jsem mu psal, ze ciste na hry 5800X nedokaze vyuzit. Takze rozhodovat se mezi konzoli a hernim PC na zaklade ceny tohoto procesoru je nesmysl. To radeji at do sveho uvazovani pouzije ten 5600X.
     Jinak souhlasim, 5600X je nesmysl za tu cenu, to AMD nezvladla. Nebo maji velkou vyteznost vyroby a vlastne ho ani nechteji prodavat. Takze ho nacenili nesmyslne. Za tu cenu si kazdej radsi koupi 3700X, ikdyz na hry pokud to nedoplnim RTX 3080 ale nejakou slabsi grafikou staci i RyZen 3600.

     • Ty ceny pujdou casem dolu, je logicky ze se chteji zbavit prvne 3xxx rady, preci jen to neni Intel ktery uz ma tak nejak v cenach, ze je odepisuje, ani neslevnuje, proste necha vymrit .. to si AMD asi nemuze dovolit a ma v nich nejakej balik …

 11. Me fakt bavi, jak se tu dva tabory do krve hadaji, kdo z nich je „nesvepravny trouba“, kdyz kupuje to, ci ono. Misto toho, aby tu nekdo vznesl treba dotaz (az na jednoho), co ma koupit, kdyz ma potrebu takovou a takovou, tak se tu stadecko dohaduje o blbostech a pracuje s „daty“, ktere ani nema. Komicke. Hele, kazdy si kupte, co chcete, je to vase vec. A pokud nekdo voli dle obalu, nekdo jiny dle poctu pinu na CPU, je to ciste jeho volba a pokud to tak chce, je spravna.

 12. Je mi jasné, že všichni čekáte na mé vyjádření. Tak tady ho máte:
  Co to má jako znamenat? Kde je ta cenová válka? Kde jsou všechny ty keci AMDD fanoušků o tom jak zdupe intel na prach. tick, tack, tock, tuck verze Zen konečně pokořila intel, ale cenově ? Fanoušci nemají jak obhájit, že jaksi čekali, že jejich chudá peněženka jim dovolí se konečně vyrovnat intelákům a natřít jim to v benchmarcích a ono se nic nekoná. Najednou budou oni škemrat u Home Creditu o půjčku na novej procák a nebo se z toho stane klasická trezorová záležitost: „počkejte si!“ ???
  Ale né, intel procesory fakt šli cenou dolů, asi o 0,5% 😆
  Takže kdo chce úsporný levný proceosr ať si koupí intel. Mám dost jako a je mi AMDD fanoušků už líto.
  Fakt uznávám, cokoliv co AMDD udělá je FAIL a prostě vidím jak ji celá banda ještěrek skálopevně obhajuje a jenom firma AMDD dokáže tyhle fanoušky totálně shodit. Fakt je mi vás líto, kolik energie a času jste dali do vymejšlení různých omluv, kliček a damage controlů za těch posledních deset let. A najednou příjde tohle a všichni hubu do kořán a prakticky se točíte na místě. Nám intelákům je to jedno, ale AMDD fanouškům zbyl oči pro pláč a prázdná peněženka.
  Pamatujete tuto reklamu ?? https://youtu.be/Kwz-yfvhoV0
  Dnes je to v podání AMDD asi takto:
  „Mohli jsme pro vás udělat levný a rychlý čip, ale my jsme řekli ne. Když stejný výkon, tak stejnou cenu pro všechny.“
  Takže i vaše sociodní AMDD se ukázala, že je to obyčejná firma, která dohnala manko i když na 7nm. A tak se bojím s čím příjde intel (hlavně až se srovnají výrobní procesy a budeme moct srovnat příkony procesorů proti sobě). A vy kdo máte něco pro intelu, vzkazuji, že i s letitým a obstarožním SkyLake procesorem, stále nemám důvod k upgrade. Gratuluji AMDD, že se nejspiš zmátořila, vyházela neschopné manažery podle knížky D-fense: „Zmrdi, Vohnouti a my“ a začala ozdravný proces. A jak se říká u závodů: „jedna věc je dojet a druhá předjet!“ Takže držím palce ať v AMDD nepoleví a nenchají si zase ujet vlak usnutím na vavřínech. Jinak kdybych si chtěl dneska koupit počítač, tak si stejně vyberu intel.

  • AMD prevalcovalo Intel uz Zenem 2 … podivej se na prodeje Kometa vs Zen 2 … toto je takova tresnicka na dorte, ze nova generace je lepsi nez ta predchozi, kdyby na to nekdo zapomnel 🙂 nebo to muzes vzit jeste jinak, Intel je na tom uz fakt spatne, ze i to posledni uz neplati, zamysli se na situaci pred 3 roky, jestli bys dokazal rict, ze se to stane, to bylo tehdy dost sci-fi, nebo jeste o rok dal, kdy mnozi davali AMD posledni pomazani.

   • 1. AMD prevalcovalo Intel tak nekompromisne, že majú 20% trhu PC procesorov, tak to je valec jak hovado….Intel je vyškerený s 80%….

    2. Najlepšie to natrela svojim verným sama MonaLisa – na prezentácii bez studu oznámila, že herný výkon nových Ryzenov je bajočko +7% nad konkurenciou, samozrejme vo vybraných scenároch AMD a pozor – zároveň im zhodila Ryzeny 3xxx, pneváč nové procesory dosahujú
    priemerne +26% herného výkonu starých procesorov. Inak povedané, sama Lisa uznala, že aktuálne Ryzeny majú herný výkon 19% slabší proti Intelu….no neni zlatá ??

    • kdyby ty procesory byly horsi nez Intel tak se neprodavaji, to ze jsou tak uspesny znamena jedine, vykon za tu cenu Intel neposkytuje, kde mas HEDT … ten vykon tu predtim v takovychto cenach nebyl, Intel to rovnou odpiskal, protoze za tu cenu to prodavat nebude a co jinyho bys chtel, CPU v krabicce s plysakem?

      • cenovou valku … hmm, no cenova valka je super pro zakaznika, taky bych ji chtel, ale nejsem si jisty, jestli by to AMD ustalo, nedivim se ze chteji rust a pokud tu bude zdrava konkurence je to lepsi v delsim meritku nez budgetovy outsider bez jistoty ze bude mit penize na udelani konkurenceschopne nabidky v dalsim roce nehlede na to, ze cenovou valku vetsinou zacina ten zoufalejsi, protoze ho to poskozuje ale povede to ke zniceni konkurence, Intel neslevnuje a AMD prece nebude slevnovat samo proti sobe, treti tu uz neni

 13. Mno z mojej stranky asi tolko, že tie ceny su za obyčajné „AMD“ dosť vysoké.
  Ale podobne si to nechali „zaplatiť“ už v dobe prevahy A64 (či A64x2) nad P4kou, skôr ako došlo c2duo takže nič nové.

  Btw… Toto ich sebavedomie môže naznačiť ako sa potencialne môžu správať už aj pri grafikach ak budu výkonnostne +- ako 3080ka,,, hmm? 😉

  • @Aznoh
   To stejne bylo v dobe uvedeni prvniho ryzenu. MT vykon nikdo nepotreboval, 4C staci na vse, hry nebudou umet vyuzit vic jak 4 thready, single thread nadevse, atd..
   Furt to stejne a stejni jedinci dokola..

   • Jenze ty 4 jadra porad na ty PC hry staci. Jsem vyndal z toho svyho Ryzenu 3800X tu svou grafiku GTX1080 a dal jsem ji do pocitace s i7-6700, ktery chci dovest na chalupu s tim, ze to budu mit pripravene az za 14 dni nahodim do PC novou grafarnu. Ted se ukazalo, ze nove grafiky nejsou a jen tak nebudou, nicmene mezitim teda pouzivam ten stary PC a ono mi to vubec nevadi. Pokud clovek jen hraje, tak i ta i7-6700 na spousty her porad staci v pohode. Ryzen pocitac poustim jen kvuli praci, u enkodovani videa a praci s grafikou je potreba vykonny procak. (CUDA a podobne tak jako tak u toho co delam, nepouzivam.)

    • ALe jasne ze staci, apropos ty mas ale 4C/8T, ne jen 4C. Tady jde o tom, ze to bylo podavane tak, ze vic je na nic. Coz neni pravda. Samzorejme jen do momentu, kdy vysel Intel se svym 8700-8700k, pak zase bylo vic jak 6C(12T) na nic a kazdy kdo si koupil neco vic, tak to mel na „cinebench“, atd….
     Porad stejne demagogie lidi s mentalitou fotbalovych fanousku

      • No možná taky bude lepší počkat až na recenze. Je to sice paradoxní protože tím pádem starší generace vypadala v té prezentaci špatně, ale asi taky je možné, že je to efekt oficilních benchmarků.
       Když vyšla GeForce RTX 3080 tak techPowerUp testoval, jaký je rozdíl mezi Ryzenem 3900 XT a Core i9-10900K a vyšlo mu tuším, že Ryzen měl 90% výkonu toho Comet Lake. Byl to průměr za všechny hry v jejich metodice v 1080p (v 144Op byl rozdíl menší a v 4K ještě menší).
       https://www.techpowerup.com/review/nvidia-geforce-rtx-3080-amd-3900-xt-vs-intel-10900k/27.html
       Je možné, že v té prezentace byly hry, kde je největší rozdíl, zatímco reálně jsou i hry, kde je rozdíl mnohem menší a tudíž je průměrný rozdíl menší (to je ta marketingová selektivnost…). Takže bude lepší zatím tyhle procenta až tak moc neřešit a počkat na recenze třeba i od toho TPU, kde se to vzájemně seřadí. Abyste měsíc neřešili čísla, o kterých se pa ukáže, že jsou jiná 🙂

      • tombomino 11.10.2020 at 12:45 :
       Takže přiznáváš, že jsi Stach ?

      • JO: ty čísla se určitě musí brát s „marketingovou“ rezervou, stejně tak jako posledně ty Jensenovy hlášky twice the performance, power efficiency atd… Já to beru tak, že ve hrách AMD dotáhne Intel, předpokládám velmi podobné výkony.. pokud by AMD dokonce vedlo, bylo by to příjemné překvapení a bonus navíc. Přičemž provozní vlastnosti jsou na straně AMD.

      • To jak fanatici přeskakují z CPU diskuse – kde Intel dostal definitivní nakládačku – na GPU, je jen potvrzení jejich bezmoci s tím cokoliv udělat… 😀 Vztekající se Vladař, bouchajíce zuřivě do stolu a představující si v každém diskutérovi jeho sexuální modlu Stacha… to je pohled k nezaplacení…

      • „Vladař, bouchajíce zuřivě do stolu a představující si v každém diskutérovi jeho sexuální modlu Stacha“
       .. ten mne fakt rozesmal 😀 😀
       Ja se fakt divim, jestli Vladar neni nekde aspon v psychiatricke ambulantni lecbe, protoze takovy magor se hned tak nevidi.

      • Trošku jsem vám to tu promazal, jako ta paranoia se Stachem je pod úroveň, kterou by diskuse správně měla mít, a zase odpovídat s urážlivejma osloveníma taky…

      • To neni paranoia, Stach zneužíva tento web na svoje fantasmagorie stejne tak, ako ostatné. Nedávno plakal v garáži, aké je to náročné 16 hodín denne počas dekády brúzdat po nete. Všetci v cz/sk už vedia, že je to cvok, však ten nešťastník pomaly v každom príspevku
       spomína psychiatriu, sestričky, obstreky a podobné fajnovosti. Ta nenávisť, ktorú si vypestoval voči Intelu a nVidii ho naprosto devastuje,,, je to v podstate chudák, neni mu čo závidieť. Hrubé urážky typu idiot, magor, dement tu používa pár ľudí. Samozrejme nemocný Stach každodenne….

      • JO, v diskuzích se ale vždy řeší čísla, která jsou nakonec jiná 😉

   • ale však i ten MT výkon při stejném počtu jader je u intelu vyšší (kvůli frekvencím all core) … pokud někdo nepotřebuje víc než 10 jader … tady se vedou řeči, že ryzen v MT vede o parník … při stejném počtu jader asi ne … šesti, osmi jádro (amd vs intel) jsou na tom prostě stejně plus mínus …

  • To je problém všech AMDD fanoušků, vnímají to pořád jako nějaký boj. Většina inteláků porážku od AMD snesla a uznala, že i když to není nějak moc, tak minimálně AMDD dohnala intel a uznali to myslím všichni fanoušci, nikdo to nerozporuje a domnívám se že i řada lidí uznala, že je celkem logické, že AMDD pumpne peněženky svých zákazníků.
   Ale vy fanoušci to pořád berete jako boj a teď dokonce dál píšete, že brečíme. Kde prosimtě? Kde brečíme? Uznali jsme vám to aby jsme měli od vás už klid, uznali jsme vám to i přes to, že to jsou neporovnatelné technologie 14nm vs. 7nm. Ale vám to nestačí, vy prostě musíte pořád bojovat dokud nebudou všici říkat, jak je AMDD super s frekvencí, jak je AMDD super se spotřebou, jak je AMDD super s cenou, jak je AMDD super na chlazení… Právě naopak je mi z fanoušků AMDD do breku když vidím jak si tady musí obhajovat zdražení nad intel. Ne AMDD je v pohodě firma, ale její fanoušci jsou postižení fanatici.

   • 😀 😀 Ale prosím tě… mám ti to tu všechno vypsat.. jak usoplený Maudit v křeči odvádí pozornost na grafiky, když článek je o CPU.. jak c.k. Dement Jožkopower (aka stalkerová posedlost Stachem) tu píše, že AMD nedosáhlo na 5GHz, takže jasný fail, jak Komplík zuřivě roztočil svá klasická demagogická kolečka o $50, přičemž tu roky píše jak $300 se v běžné herní sestavě za $2500 ztratí jak nic, a vesele opomíjí fakt, že $50 propálíš v zastaralém Intelím přímotopu za dvě zimy. 😀 Nebo jak tu fanatik Oldass píše, že nástupce 3700X je 5800X, protože 5700X (zatím) není, takže vlastně nástupce je strašně předraženej.. (to je jak kdybych napsal, že mám RTX2060 a nástupce je RTX3080, protože nic jinýho zatím není.. takže vlastně svině Nvidia mi nabízí jen předraženého nástupce. 😀 )

    Ale jistěěě všichni všechno uznali a nikdo tu nebrečí…. Nad touhle diskusí jsem se pobavil jak dlouho ne, ty potoky slz AMD hejterů jsou k popukání. 😀 😀

    • Tak jestli jsem to pochopil správně, tak někdo tu psal, že AMDD konečně mělo dohnat ztrátu ve hrách a překonat intel. No v reálu když nedosháne 5GHz, tak asi fakt není výkonejší než intel kterých těch 5GHz dosáhne. ALe OK já to beru, 4,9-5,0 je úplně jedno. Ale prostě není to že by na to totálně zaútočili, protože by museli mít třeba 6GHz, ale já to nerozopruji, v pohodě.
     Jestli se v sestavě za 55.000 ztratí tisícovka bych asi věřil. Problém je ten, že nárůst výkonu není tak velký, abych teď srazil boty a šel zítra do obchodu pro nový ZEN3, fakt není potřeba ze SkyLake přecházet na AMDD ani na současný intel. (pokud to nepotřebujete pracovně, ale pokud to potřebujete pracovně tak na penězích nezaáleží).
     Oldass to myslím myslel jako protiargument, jako nastavení zrcadla AMĎákům, kteří tvrdili, že když není v obchodech dostupná RTX3080, tak že to je jako by neexistovala. Pokud ty to bereš doslovně tak jsi idiot, který nechápe ironii a narážku. Ale jak říkám, u AMDD fanatiků mě to nepřekvapuje, že nedokážou chápat text z vyššího principu s nadhledem a čtou slovo po slovu jak roboti.
     Pro mě je výkon AMDD fajn, ale prostě ztratili mě, já si jejich produkty prostě nekoupím z principu. Vždycky jsem si jejich produkty kupoval a měl jsem s tím jenom problémy… Já jsem vám přál aby to velké na co jste deset let čekali konečně přišlo a konečně jste si mohli užít tu roli být na vrcholu a vychloubat se, ale prostě ten fanatizmus kdy vám vadí kdejaká moucha, je prostě fakt trapný už.

     • Co to blábolíš o frekvenci? Frekvence je naprosto nepodstatná, důležitý je jen celkový výkon. Když to hodně zjednoduším, tak když by měl jeden z výrobců dvakrát vyšší IPC, tak klidně může mít frekvenci 3GHz a furt bude lepší…

      Já si zase z principu AMD koupím, pokud se ten výkon potvrdí. I když mám přetaktovaný 8700K, který mi na vše bohatě stačí, rád si koupím AMD a po mnoha letech (naposledy snad Barton XP 2500+) podpořím boj Davida s Goliášem. 🙂

      • no … pokud bude nový zen dělat to, co dělají všechny předchozí (v klidu skáče teplota o 20° docela systematicky a s tím související šílená aktivita chladiče (musí se nastavovat v biosu křivky, offset a nevím co, cpu si ale pořád jede svoje hop skok) … pak ani náhodou

      • frekvence nebo IPC, myslím, že jsem psal, že je mi to jedno.

    • To jsi popsal sebe a tvoje kodekové fiasko, kdy tě tu (samozvaného experta na kodeky) náhodní čtenáři vyškolili jak žáčka první třídy. Multinick tu byl prokázána zatím jen tobě C.k. Vladaři Jožkopower… 😀

 14. Chlapci, mám pre Vás skvelú správu. Na jar si chcem postaviť špičkový počítač na báze Intel Rocket Lake + nVidia RTX 3080 20GB + SSD PCIE 4.0 + agresívne, rýchle RAM….
  A teraz to príde – do príchodu Rakety sa nemám s čím bavkať, takže kúpim nového Ryzena + solídnu dosku a budem testovať. Všetko pekne od piky – výkon, stabilitu, ovladače, funkčnosť v najpoužívanejších programoch atd.
  Všetky skúsennosti budem postupne zverejňovať tu na cnews textom, snímkami obrazovky, videom externým snímačom…

  • ale tak isteze Panko velky sefinko si teraz len tak zhodou okolnosti ide kupit najvykonnejsi sucasny procesor len tak aby nam ukazal ze na to ma, no kraasa vsetci sme stoho uplne namakko vladko, len tak dalej

    • 5.11. skoro mesiac si na ne musime počkať kym dorazia do obchodov. Našťastie je ich dosť tak že skladom by mali biť.

     PS: nechcem ťa moc sklamať ale nevyzera to žeby to Intel v buducej generacii chcel prekonať.
     AMD Ryzen 9 5900X Zen3 TSMC 7nm 4.8 GHz 631pts
     Intel Core i7-1185G7 Tiger Lake Intel 10nm SuperFin 4.8 GHz 595pts
     Intel Core i9-10900K Comet Lake Intel 14+++ 5.3 GHz 538pts
     AMD Ryzen 9 3950X Zen2 TSMC 7nm 4.7 GHz 536pts
     AMD Ryzen 9 3900XT Zen2 TSMC 7nm 4.7 GHz 523pts

      • Sila AMD je v pomere cena/ vykon a tuna AMD ma podstatne lepšie CPU taka 3600 alebo 3700 su pomalšie o 20% ale podstatne lacnejšie.
       Ryzen 9 5950X 16c/32t 3400 4900 64 MB 105 W $799
       Ryzen 9 5900X 12c/24t 3700 4800 64 MB 105 W $549
       Ryzen 7 5800X 8c/16t 3800 4700 32 MB 105 W $449
       [1] Ryzen 5 3600 $205
       [2] Ryzen 7 3700XT $295
       [3] Ryzen 5 3600X $209
       [4] Ryzen 5 2600 $149
       [5] Ryzen 9 3900X $430
       [6] Ryzen 7 3800XT $340
       [7] Ryzen 5 3600XT $230
       [8] Ryzen 7 2700X $218
       [9] Ryzen 3 3200G $100

       Prakticky sa nič nemeni rozdiel bude v tom že kto si chcel kupiť 3800 3900 3950 ma možnosť si kupiť ešte o čosi vykonejšie CPU za viac penazi

     • snajprik, píšeš, že skladom by mali biť….To ich tam bude skladník Fero mlátiť
      kladivom po pinoch ?
      Alebo máš objektívne informácie priamo z garáže, že skladom by mali byť ?

      Oceňujem tvoju obavu o výkon Rocket Lake, no neboj, práve ten výkon Tiger Lake na 4.8GHz naznačuje silu Rakety…Určite sa pýtaš prečo – je to jednoduché, Káčkové Intel procesory majú parádnu vlastnosť, dokážu kmitať all core na boost frekvencie jedného jadra, proste paráda…

      • a proto je majstro podtaktuje, protoze v normalnim provozu se to neda 😀 😀 😀

      • mittar, ešte jeden dotaz – fungíruje korektne na tvojom 3950X
       CoreTemp, HWinfo, CPU-Z, GPU-Z, AIDA64 ?

      • Dík, CoreTemp je môj obľúbený programček, na Inteloch funguje parádne, nerád by som o to prišiel. Nedá sa ti to skúsiť ?

      • marsalek, vyzkousis sam, teprv to ma preliminary support Renoir, takze Zen 3 jeste ne, starsi Zeny te stejne nezajimaji

      • Starší Ryzeny ma nezaujímajú hlavne po tej úprimnej spovedi Lízanky, -20% proti Intelu je fakt naprd…