Za odklad 16jádra Ryzen 9 3950X nemůže vytíženost TSMC, ale prý nedostačující takty čipů

54

Minulý týden jsme tu měli zprávu, že TSMC má takový nával objednávek na 7nm čipy, že se čekací doba na jejich plnění prodlužuje z dřívějších dvou měsíců na téměř půl roku. Jinými slovy, poptávka převyšuje kapacitu výrobních linek a 7nm čipů může být nedostatek. A vzápětí pak přišla zpráva, že AMD odsouvá o dva měsíce datum dostupnosti očekávaného nejvýkonnějšího procesoru Ryzen 3000 pro socket AM4, Ryzenu 9 3950X. Souvislost by se přímo nabízela, ovšem podle některých zdrojů to tak úplně není a důvod odkladu je jinde.

 

Frekvence nejdou dost vysoko

Tchajwanský web DigiTimes včera zveřejnil zprávu k důvodu odkladu šestnáctijádra, podle níž není na vině nedostatek čipů obecně, dodávky od TSMC podle ní nejsou zdrojem problému, nebo alespoň ne pro tento poměrně úzkoprofilový produkt. Podle toho, co říkají zdroje z okruhu výrobců desek, které web cituje, je problém místo v kvantitě takříkajíc v kvalitě – důvod je, že se s křemíkem nedaří dosahovat vysokých taktů, které má Ryzen 9 3950X specifikované. Doslova DigiTimes uvádí, že důvod odkladu jsou „neuspokojivé frekvence“ a ne něco, co by souviselo s tím, jak TSMC zvládá pro AMD vyrábět.

Dost možná se zde nemluví přímo o tom, že by křemík byl potřebných taktů naprosto neschopný, ale pravděpodobně jde o záležitost „binningu“, kdy se z vyrobených kusů třídí čipy podle vlastností. Do koše (či frakce) s nejvyššími dosaženými frekvencemi, potřebnými pro model Ryzen 9 3950X, se zřejmě nedostává tolik kusů, kolik by firma potřebovala pro komerční uvedení. A to ji nutí chvíli počkat, až se jich naakumuluje víc (pokud proces nějaké vůbec produkuje), případně počkat, až či zda se časem vylepší vlastnosti vyráběného křemíku a podíl této nejlepší frakce čipů vzroste. Zde je třeba říct, že AMD má zřejmě stále nedostatek i o stupínek nižší kategorie křemíku potřebné pro 4,6GHz Ryzen 9 3900X, která s Ryzenem 9 3950X soutěží o nejlepší čipy. A výhledově bude asi konkurencí i řada highendových CPU Threadripper (uvidíme, zda u nich také bude vysoké jednovláknové turbo).

AMD Ryzen 9 3950X 03
AMD Ryzen 9 3950X: parametry a cena odhalené během E3 v červnu 2019. Nedávno bylo vydání odloženo na listopad

Je také možné, že množství vyhovujících kandidátů na Ryzen 9 3950X (a možná i 3900X) snížily změny udělané v chování turba, kdy AMD utáhnulo požadavky k dosažení nejvyšších frekvencí. K této změně asi došlo už před uvedením v červenci, ale možná až potom, co společnost oznámila plánované parametry procesorů (to bylo koncem května na Computexu11. června na E3). A tudíž mohlo zkomplikovat dosažení předtím plánovaných parametrů.

Zpráva neříká s určitostí, s kterou částí frekvencí má podle těchto zdrojů AMD problém. Nesnáz by mohla být v dosažení maximálního turba v jednovláknové zátěži (to je 4,7 GHz), ale také v dosažení základního taktu 3,5 GHz při zatížení všech jader tak, aby nebyla překročená spotřeba 105 W, respektive při turbu limit spotřeby PTT 143 W. Tyto limity příkonu jsou totiž stejné jako pro dvanáctijádro, takže se u šetnáctijádrového modelu musí značně zmenšit příkon připadající na každé z aktivních jader. Pravděpodobnější možnost je skoro určitě ta, že potíž je s maximálním turbo taktem pro jedno jádro, ale pozor – teoreticky může problém být třeba i s obojím najednou. Například ComputerBase.de si uvádí, že CPU má zřejmě potíž (také?) s takty při zátěži všech jader.

I po uvedení může být šestnáctijádro nedostatkové

Odklad vydání o dva měsíce doufejme bude stačit na to, aby se čipy nashromáždily a Ryzen 9 3950X mohl být normálně uveden na trh pro ty, kdo na něj čekají. To, že vytřídit z vyrobených čipů Matisse dostatek vhodných pro vysoko taktované šestnáctijádro představuje problém, ale znamená, že i po uvedení toto CPU může trápit slabá dostupnost. Pokud o něj tedy máte zájem, možná se budete muset připravit na soutěž o první kusy v eshopech, případně dlouhé čekací doby. A bohužel takový nedostatek může také znamenat, že se ceny vyšroubují třeba i vysoko nad oficiálně stanovenou částku, jak jsme v posledních letech několikrát viděli.

Galerie: Odhalení 16jádra AMD Ryzen 9 3950X (E3 2019)

Za odklad 16jádra Ryzen 9 3950X nemůže vytíženost TSMC, ale prý nedostačující takty čipů
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 8 hlasů

54 KOMENTÁŘE

 1. Totok musí byt poriadne zlá situácia. Inak by proste spravili klasický paper launch ako robia roky u grafik a šlo by sa dalej 😀 Snad to stihnu do vianoc, inak budú mať deti oči len pre plač 😛

  • Pokud by to byla pravda, tak potom výsledná kvalita zázračného 7nm výrobního procesu není nijak bůhvíjaká…. to za takovou dobu po zahájení výroby nebyli schopni nastřádat dostatek lepší čipletů pro svůj top produkt ? Vždyť pokud uvážíme velikost samotného čipletu, tak by měli mít lepší výtěžnost než např s Vegou 20 či Navi.

   A nebo AMD není schopno vydat po všech stránkách fungující bios, aby z toho nevylezl zase nějaký paskvil. Chjo…

   https://pctforum.tyden.cz/viewtopic.php?f=1&t=275113&start=1740

   • amd to zbytečně hrotí, pro +10 jádrové CPU vyhánět single na hranu je vyložená ptákovina, nikdo nekupuje takový procesor jen na hraní a hrát na tom půjde na nejvyšší úrovni i když budou single o 200 Mhz nižší … já bych to opravdu viděl jen na nestíhání TSMC, protože taková kvanta potřebných čipletů … ryzen, threadripper, epic, do všech jdou stejné a co teď upřednostnit, aby se zákazník nenasral? To je dilema …

    • Tohle by zajisté platilo u monolitického CPU, ale u CPU skládaného z čipletů je to přece jedno. Pořád to bude jen jeden jediný čiplet kde bude to „best core“, které může v pohodě dosahovat například 4,7 GHz a vyjde uplně nastejno jestli tento konkrétní čiplet bude např. Ryzenu 5 3600 nebo na Ryzenu 9 3950X nebo v nějakém Epycu. Jde přece jen o binning těch čipů.

     Testují to CPU interně cca rok a pořád nepřišli na to, že frekvence, kterou si sami nastavili není reálná ? Tohle celý zní dost přitaženě za vlasy…

   • AMD nevydává bios pro desky, že. Jistě máš na mysli agesu, kterou výrobce desky implementuje do svého biosu. Stránka PCT fóra, na kterou odkazuješ (a kterou sám také navštěvuji), v 90% řeší hovadiny typu honění rozdílu 25MHz v boostu, v tomto případě pak problém MSI biosu (nebo uživatele) s ramkami (které má uživatel ocnutý nad rámec podpory konkrétní desky).

 2. Computerbase uvadi, ze maji hlavni problem s „prumernou frekvenci turba“. At uz to znamena cokoliv, da se to prelozit treba tak, ze nemaji dostatecne vysoke boosty pro lehci MT ulohy. Vzgledem k tomu, ze krivka turba zatizeni jader 3900x je dost rozdilna od treba 3700x/3800x, muze to davat i smysl. V praxi to muze treba znamenat, ze urcite ulohy pak pobezi na 3900x/3800x rychleji nez na 3950x. A jsme zpatky u marketingoveho hyp hopu, ze vic jader rovna se vyssi boost rovna se problem.

  • Myslim, ze AMD melo vydat R9 3950 (bez X) za 600-650US$, ktere by bylo primarne orientovane na MT vykon (u ktereho by nebyl predpokladano vitezstvi v par-core zatezich). Model 3950X pouze tehdy, pokud jim to dovoli shromazdit dostatek vhodnych chipletu aniz by byli vystaveni prioritni potrebe vyuziti v Tr3000/Epyc Rome (s vyssi marzi na prodanejm chipletu).

   • Možná něco takového nastane. Předpokládám, že AMD vypustí verzi Pro pro OEM stavitele podnikových PC, které většinou bývají ve frekvencích o fous konzervativnější, A z toho pak mohou udělat i retailovou verzi.

   • „Myslim, ze AMD melo vydat R9 3950 (bez X) za 600-650US$, ktere by bylo primarne orientovane na MT vykon“
    .. to si primarne myslim taky a meli to udelat i u 3900x. Max turbo boost mohl byt klidne 4,4 (mozna 4,5). Pro lidi, co si jej koupi je stejne primarni MT pro 8 a vic threadu. Misto toho marketingove klise mohli mit „hracsky 3850X“ s taktem 4,6 nebo klidne 4,7Ghz. Stejne ty boost takty na jedno jadro jsou v praxi v 98% k nicemu.

    • Presne tak. Single core turbo u sestanctijadra zajima jenom tech par exotu, kteri pro takove mnozstvi jader stejne nemaji zadne vyuziti. Vydat dve verze by bylo urcite nejlepsi reseni – puvodne avizovana pro exoty, nebo na srovnavaci testy a verze s pohodlne dosazitelnym turbem pro vsechny ostatni. Jedinne slabe misto by bylo, ze by tu Xkovou verzi az na vyjimky nikdo nekupoval :o)

     • Náhodou třeba u Skylake-X nebo Threadripperů se poměrně často řeší horší výkon ve hrách. Lidi na tom chtějí vysoký ST turbo proto, aby mohli mít jeden PC na všechno – vysoký MT výkon, ale zároveň nepřicházet o výkon ve hrách a v jednovláknových aplikacích.

      • Jan Olšan, máš to za 100 bodov, áno presne o to ide. Ešte doplním, vzťahuje sa to aj na málovláknové aplikácie, ktorých je stále hromada.

      • Nevím jak ostatní uživatelé Threadripperu, ale na své 1950X hraji hry ve virtualizovaných Win10 (passthrough GTX 1080Ti OC) a nedostatek CPU výkonu mne nijak zvlášť netrápí. Pravda pro UHDp60 není nutné dosahovat vysokých FPS.

       Na hry v 1080p jsou určitě vhodnější platformy, ale vsadil bych se že by 9z10 hráčů svůj Tr za 9900K nevyměnilo.

      • No vidíš, ja mám Intel 16c/32t pretočený na 5GHz 8core/4GHz 16core a to je iný rachot. Výkon v málovláknových aplikáciách je stále dôležitý.

      • Mé úlohy jsou naštěstí vcelku dobře paralelizovatelné v ideálním případě v rámci GPGPU, další principem jednovláknové lze aspoň spouštět vedle sebe paralelně.

       Bohužel je všechen ST/MT výkon k ničemu když dojde pamět. Jedna z posledních úloh mne vypekla požadavkem na alokaci 380GB+ RAM. Takže jsem zvědav na anoncovanou 8-channel RDIMM platformu Tr3000. Cesta přes Epyc Rome příliš omezuje v dosažitelných max. taktech a v ceně. Tr3000(24c/32c) na tom doufejme budou v taktech ST/MT lépe než Epycy 7xx2P.

      • @JO..opravdu si nekdo koupi TR treba 16+C aby na tom hral hry ve vysokych fps?
       Podle mne se to resilo hlavne proto, ze TR byl NUMA, coz ted odpada. Ve zbytku u hrani, jestli to CPU jede na 4 nebo 4,4Ghz je v zasade uplne jedno.
       Pokud nekdo resi takovou kokotinu, jako jestli ma u procaku se 16, 24+C trochu nizsi/vyssi fps o par procent ve hrach, tak je neco chybne. To stejne plati pro experty, u kterych je rozdil 2s v cekani 1 minuty problem. Neni to ale chyba CPU.

      • @J.O. Ano, ruzne po diskuzich se tohle tema s oblibou resi, ale taky hlavne temi, kteri ta CPU realne nepouzivaji.
       V me bubline naprosta vetsina tech par, kteri pouzivaji takovato cpu, hry nehrajou vubec nikdy. Ja si tedy hru zapnu rad, ale jestli ma 70, nebo 75 fps je mi opravdu jedno. Za dulezite a proc si rad priplatim za dvojnasobny pocet jader je dvojnasobne rychlejsi kazdy jeden vystup z rendru. Chtit cpu jen na to hrani her, premyslim nejvyse na R5 3600.

       Jinak v mem vesmiru naprosta vetsina tech, kteri chteji sestavu jenom na ty hry, strasne hodne setri kazdou korunku..

  • Nepříjde ostatním fascinující, že potíže s uvedením desktop 16-core od AMD, nedostatečným ST výkonem a cenou jejich akcií dělá nějvětší starosti těm co jejich produkt či akcie s největší pravděpodobností nekoupí? Možná je to jen vedlejší příznak ztráty paměti fanoušků výrobce, díky jehož technologické štědrosti tu s námi bylo 11 let quad-core CPU jako maximum v desktopu (Q4’2006 QX6700 … i7 7700K).

      • Podívej se na roční vývoj ceny. Teď je doba těsně za vrcholem, kde se všichni snaží napakovat, když je cena v roce prakticky nejvyšší a až dosáhne opačné hodnoty, tzn. nejnižší, tak začnou investoři nakupovat. Nakupuje se v nejnižší ceně a prodává v nejvyšší. Proto je teď při nejvyšší ceně logicky pokles, když investoři prodávají za prakticky nejvyšší cenu v roce. Podle toho se dá vyvodit absolutní opak, než tu prezentuješ a to, že teď má AMD největší cenu a tak se investoři snaží zisk vybrat. To jen naše centrální banka dělá přesný opak, že nakupuje dolary draze a zlato prodává, když má nejnižší cenu. Prostě by člověk brečel co je to za lidi.

      • V únoru to bylo okolo 20US$. AMD akcie holt patří dlouhodobě mezi volatilní tituly. Vsadil bych se že, ti co s nimi obchodují to velmi dobře vědí.

       Přešlapy firem tohoto typu nejsou většinou součané, jde o důsledky rozhodnutí učiněných značnou dobu v minulosti. O čím vzdálenější/komplexnější rozhodnutí jde, tím je větší je šance na změnu předpokladů či podmínek.

       Tak jako zranitelnosti procesorů nejsou současným přešlapem, ale důsledkem rozhodnutí učiněných před více než dekádou kdy po neschopnosti dosáhnout předpokládaných vysokých frekvencí se upřednostnila jiná cesta za vyšším ST výkonem zvýšením IPC pomocí spekulativních technik atd.

      • To, čo píšeš, je jedna strana mince, s tým súhlasím, hodnota spoločnosti je tá druhá.

   • „díky jehož technologické štědrosti tu s námi bylo 11 let quad-core CPU jako maximum v desktopu“

    je otazka, jestli v dane dobe bylo pro vice jader vyuziti, kdyz se pro ne hleda vyuziti i dnes, kdy je tu vice jader vice jak pet let.

 3. pch : “ Digitimes pak v souhrnném článku dodává, že právě neuspokojivé takty, spíše než nedostatek čipletů, přimělo AMD upravit design 16jádrového procesoru, jak sdělují právě zdroje mezi výrobci základních desek. My přitom neočekáváme, že by AMD skutečně vypustilo na trh procesor Ryzen 3950X s nižšími takty, než jaké slíbilo, taková možnosti asi nastane až jako poslední. “

  Co konkrétne znamená úprava designu 16jadra ešte netušíme.

 4. Podlě mě je to hlavně tím, že TSMC není nafukovací a nestíhá vyrábět. A protože ty nejlepší kousky křemíku dává do Epyců, kde na tom má vývar daleko větší, tak na TOP modle nezbývá moc nejkvalitnějších kousků.
  Prodeje ostatních Ryzenů (nižších) jsou skvělé, desktopový TOP model může počkat.
  Kdyby někdo z vás řídil AMD, tak se chová stejně.