Vypadá to, že Ryzen Threadripper 3000 možná nebude fungovat v deskách platformy X399

37

AMD v červenci konečně vydalo 7nm Ryzeny 3000novými jádry Zen 2 a vyplnil se příslib, že se budou dát provozovat i ve starších deskách platformy AM4 z roku 2017 a 2018. V listopadu má ovšem mainstreamové Ryzeny 3000 doplnit ještě highendový Ryzen Threaripper 3000 pro socket TR4. U tohoto se ovšem nečekaně začínají ohledně kompatibility se staršími deskami stahovat mračna. Objevily se zvěsti, že by u něj mohlo AMD udělat otočku a že by tato CPU nakonec v deskách platformy X399 nemusela fungovat.

 

X399 nekompatibilní s novými 7nm Threadrippery?

Informaci, že Threadrippery 3000 by nemusely být na X399 deskách podporovány, přinesl Yuri Bubliy/Jurij Bublij (s přezdívkou 1usmus), autor nástroje DRAM Calculator for Ryzen. Na fóru Overclock.net uvedl, že by socket mohl být změněný proti původní definici TR4, a to kvůli napájení, podpoře vyšších frekvencí DDR4, ale i kvůli PCI Expressu 4.0. Kvůli tomu by mohly být změněné funkce pinů a proto by nové CPU ve starých deskách nemuselo fungovat.

amd ryzen threadripper 3000 nekompatibilita s x399 overclocknet

Nedávno uniklo, že pro Threadripper 3000 jsou plánované zři různé čipsety, přičemž dva z nich by teoreticky mohly představovat nové platformy s osmikanálovým paměťovým řadičem. Teoreticky by kompatibilita CPU s novou osmikanálovou platformou mohla být právě něčím, co by mohlo znemožnit fungování v původních deskách, pokud se s takovým režimem při navrhování původního socketu TR4 nepočítalo.

Tip: Pro Threadrippery 3000 bude AMD mít tři nové čipsety

Odhalení Threadripperů 3000 už 7. listopadu?

Podle Bublije je tu jeden náznak, který by opuštění kompatibility s X399 mohl ukazovat. Výrobci desek prý dosud pořád nemají mikrokód či AGESA pro X399 desky, ačkoliv je vydání už hodně blízko. Údajně snad je naplánované na 7. listopadu (toto samo je mimochodem dost zajímavá informace, pokud je pravdivá).

amd ryzen threadripper 3000 nekompatibilita s x399 overclocknet 2
amd ryzen threadripper 3000 nekompatibilita s x399 overclocknet 2

Toto by jim přitom znemožňovalo testovat funkčnost a vůbec připravovat vydání aktualizací BIOSu pro desky. Toto by tedy mohlo opravdu nasvědčovat tomu, že AMD plán podporovat Ryzen Threadripper 3000 na dosavadních deskách zrušilo. Nicméně Bublij uvádí, že není pod NDA, takže je zde asi nějaká možnost, že se něco děje v zákulisí pod tímto informačním embargem.

Argument s časovým harmonogramem je docela pádný, absence BIOSů či mikrokódu takto krátce před vydáním by skutečně byla zvláštní, i když asi teoreticky existuje vysvětlení. Totiž pokud by podpora pro starší desky byla uvolněna až se zpožděním. To by ovšem bylo nešikovné, protože by o to déle komplikovaly prodeje desky se starým neaktualizovaným BIOSem na skladech obchodů. Epycy 7002 založené na stejném základě totiž koneckonců jsou schopné fungovat v deskách pro Epycy první 14nm generace („Naples“), což by bylo analogické k fungování nových 7nm Threadripperů v X399 deskách.

Zatím toto zrušení kompatibility asi není jistá věc a může to být spíš domněnka. Pokud nicméně s upgradem starší desky počítáte, dejte si na tuto variantu pozor. Pokud byste teď chtěli desku platformy X399 kupovat, možná raději počkejte, až bude situace s kompatibilitou jasná. Momentálně nám asi nezbývá než jen vyhlížet, zda se nějaké aktualizace s novým kódem AGESA a podporou nových CPU třeba neobjeví, snad se ale věci vyjasní brzo.

Galerie: AMD Ryzen Threadripper

Vypadá to, že Ryzen Threadripper 3000 možná nebude fungovat v deskách platformy X399
Ohodnoťte tento článek!
4.6 (91.11%) 9 hlasů

37 KOMENTÁŘE

 1. “ Výrobci desek prý dosud pořád nemají mikrokód či AGESA pro X399 desky, ačkoliv je vydání už hodně blízko. Údajně snad je naplánované na 7. listopadu (toto samo je mimochodem dost zajímavá informace, pokud je pravdivá). “

  To sa ešte stále nepoučili ? Výrobcovia MB musia mať z AMD pekné nervy, hlavne, že pri problémoch s BIOS si to odskáču.

   • Nejsilnější Epyc Rome s 64c určený pro vodní chlazení bude mít all-max core tak 3GHz, turbo 3.3GHz pri TDP 280W. Moc nevidim prostor pro WS Tr s 64-c, ktery by mel zajimave all-core a zajimave max. turbo. Myslim, ze i 48-c verze bude v tomto dost kompromisni.

    Osobne by me uplne stacil 32c s 8-ch RDIMM a turbem ke 4GHz+. Se zlepsenym IPC a cache 128MB proti 1950X to stale bude znacny pokrok.

 2. Možná bude budoucí Threadripper jen přeznačený EPYC. Pinově budou kompatibilní, jen na úrovni biosu a čipové sady bude rozdílné chování turba a možného přetaktování. AMD by tím hodně ušetřilo a to jak času na vývoj, tak finančně na udržování dvou takřka kompatibilních platforem.

 3. Aznoha, KOCHREN, plačete tu jak na pohrebe cigánskeho vajdu. Navyše Aznoha lhal a KOCHREN mele čosi o získavaní podielu v serveroch, no ak myslíš ten článok “ pokud, možná, chceme „, tak to si mimo. Huh :
  “ Pokud tak má AMD dle informací od Digitimes v průběhu příštího roku překročit hranici 10procentního podílu, bude to jistě znamenat velký úspěch. „