Android 9 oficiálně dokončen. Umělou inteligenci využívá k personalizaci

Devítka nastupuje a zaštiťuje se širokým využitím umělé inteligence tak, aby vám zpříjemnila a usnadnila používání smartphonu.

12
Android logo
Android

Zatímco Android 8 (Oreo) se konečně začal propracovávat na zajímavější objem zařízení, Google oficiálně vydává Android 9 Pie. Firma používá přesně tento název, nevynechává z něj ani číslovku, ani slovní označení podle pochutiny. Letos došlo ke startu o kousek dříve než před rokem, zajímavých novinek přitom „Devítka“ nepřináší méně, spíše naopak.

O tom, co z jakých ingrediencí bude Android 9 upečen, už napsal kolega Lukáš Václavík velké přehledové články. K důležitým aspektům systému patří umělá inteligence, která pomáhá snad se vším. Řídit bude spotřebu aplikací nebo adaptuje jas displeje. Inteligence se vás bude snažit poznat a podle toho dále nabízet akce. Také při vyhledávání nabídne relevantní informace z aplikací. Více v článku Android P změní ovládání a zbaví vás závislosti na mobilu.

Pie si též rozumí s výřezy v displejích, podporuje duální fotoaparáty, formátem HEIF a technologií HDR, dovede navigovat uvnitř budov, slibuje lepší výdrž i výkon, podporuje ovládání gesty atd. Více se dočtete ve druhém velkém článku věnovanému 10 největším novinkám v operačním systému.

Android 9 nabídne také funkce zaměřené na redukci přehnaného využívání zařízení. Zatím nejsou dostupné pro každého (foto: Google)
Android 9 nabídne také funkce zaměřené na redukci přehnaného využívání zařízení. Zatím nejsou dostupné pro každého (foto: Google)

Android 9 chce lidem pomáhat zvládnout přehnané používání zařízení. Soubor funkcí točící se kolem sledování využívání jednotlivých aplikací (Digital Wellbeing) ale ještě v konečné verzi dostupný není. K oficiálnímu uvedení dojde až na podzim na Pixelech. V tuto chvíli funkce pro zvýšení duševní pohody mohou testovat právě jen ti, kdo mají některé zařízení z rodiny Pixel – a už přešli na Android 9. Přihlásit se můžete skrze tento formulář.

Závěr

Jak rychle se bude Android 9 rozšiřovat? Připomínám, že Oreo poprvé přineslo změněný aktualizační koncept s názvem Treble. Ten výrobců zařízení zjednodušuje práci s nasazováním nových verzí Androidu. Navzdory snížené náročnosti však negarantuje, že se výrobci s nasazováním nových verzí reálně polepší. Je dále třeba myslet na to, že Treble dnes ještě není implementován ve zdaleka každém zařízení s Androidem.

Přesto na modelech, které se na trh dostaly s Androidem 8, budeme moct pozorovat případnou změnu. Na úplný závěr připomínám, že končí éra Nexusů. Pie je prvním Androidem, který už tato zařízení oficiálně mine.

Jako první Android 9 získávají Pixely, distribuce aktualizace over-the-air již začala. Až koncem podzimu dle slov Googlu přijde řada na telefony, které se účastnily betatestu. Šlo o vybrané přístroje od firem Sony, Xiaomi, HMD Global, Oppo, Vivo, OnePlus a Essential. Podobně se koncem podzimu dostane na kvalifikované přístroje s Androidem One. Detailnější informace zveřejněny nebyly, dál to bude hlavně na jednotlivých výrobcích.

Android 9 oficiálně dokončen. Umělou inteligenci využívá k personalizaci
Ohodnoťte tento článek!
3.9 (78%) 10 hlasů

12 KOMENTÁŘE

  1. At jdou s tou svou ‚AI‘ nekam. Uzivatel, pokud je svepravny nepotrebuje zadne AI, ale funkcni OS a moznosti voleb. Posledni aktualizace u SAMS zase pridala bug, ze nektere aplikace v usp.stavu zamrznou.