Tyhle vyhledávače vám Android nabídne jako alternativu pro Google

4

O čtyřmiliardové pokutě pro Google kvůli zneužívání dominantního postavení na trhu s mobily již asi víte. Kromě rekordní penalizace musí americká firma v zemí EU ještě doporučovat konkurenční vyhledávače a prohlížeče. Tyto výzvy již fungují od minulého roku.

Na letošek ale Google připravil ještě jednu novinku. Při prvotním nastavení smartphonu či tabletu s Androidem dá uživatelům na výběr mezi alternativními vyhledávači, které se v systému stanou výchozími. Budou přitom mít widget na ploše a bude v nich vyhledávat i Chrome, zatímco vyhledávač Googlu bude potlačen. To už ale pro provozovatele alternativ nebude zdarma.

Kdo zaplatí nejvíc

Google zvolil formu aukce. V každé zemi zvlášť se budou moci obecné vyhledávače (tedy nikoliv specializované jako Heuréka) zapojit do aukce a zadat, kolik jsou ochotné zaplatit za to, že si je uživatel vybere za výchozí. Tři nejvyšší nabídky se dostanou na seznam. Google následně každý měsíc zašle firmám vyúčtování, kolik uživatelů si je vybralo a kolik musí zaplatit.

Aukce má několik pravidel. Google například nezveřejní, kdo a kolik platí. Navíc stanovil minimální hranici poplatků, jejíž výši nezveřejnil. Pokud ale aukční nabídky budou nižší, vyhledávače bude na seznam zařazovat náhodně. Platí též pravidlo, že vyhledávač musí mít v Play Storu bezplatnou aplikaci v jazyce, který se v dané zemi používá.

První výherci

Tento týden Google zveřejnil výherce první aukce. V 31 zemích (kromě unijní osmadvacítky navíc Lichtenštejnsko, Island a Norsko) to drtivě ovládly DuckDuckGo a Info.com, které budou jako alternativy Googlu ve všech zemích.

Třetí volné pozice pak zabraly hlavně regionální značky nebo vyhledávače slibující ochranu soukromí. V Česku a na Slovensku tak bude Seznam; v Německu, Rakousku a Nizozemsku pak německý GMX; v Dánsku místní Givero; v pobaltských zemích, Polsku a Finsku bude ruský Yandex a zbytek evropských zemí si rozdělí PrivacyWall a Qwant. Jedinou výjimkou je Británie, kde třetím vyhledávačem bude Bing.

Tento seznam nazvaný Choise Screen (u Microsoftu se výběr prohlížečů jmenoval Ballot Screen) bude platný od 1. března do 30. června. Mezitím bude aukce pro další období.

via Engadget

Tyhle vyhledávače vám Android nabídne jako alternativu pro Google
Ohodnoťte tento článek!
3.4 (68%) 5 hlasů

4 KOMENTÁŘE

  1. docela mě zaujalo že v pobaltských státech Yandex – vypadá to že názor obyvatel se docela rozchází se striktní protiruskou politikou těchto republik. Zrovna tak Polsko, to je ještě větší překvapení. Evidentně roztržky politiků nemají vliv na oblibu služeb.