Facka pro Google. Evropská komise mu kvůli Androidu udělila rekordní pokutu

Google v EU schytal další drakonickou pokutu. Na vině je Android a smlouvy s výrobci a operátory. Co vadí Evropské komisi? Jak se Google brání?

19
Google Android EU
Ilustrační foto (autor: Lukáš Václavík)

Google překonal svůj vlastní rekord, ale na velké oslavy do nevypadá. Naopak. Rok od chvíle, co mu Evropská komise udělila pokutu ve výši 2,42 miliardy eur kvůli zneužívání dominantního postavení na trhu s vyhledávači, dostal ještě vyšší penalizaci.

Předchozí
Následující

Rekordní pokuta

Komise tvrdí, že smlouvy, které podepisoval s výrobci mobilů a operátory, porušovaly antimonopolní předpisy. Musí za to zaplatit pokutu ve výši 4,34 miliardy eur a do 90 dnů své chování napravit, jinak bude platit další penále ve výši až 5 % průměrného denního celosvětového obratu své mateřské společnosti Alphabet. Ta podle čísel za první kvartál 2018 utržila 31,1 miliardy dolarů, v průměru na den tedy necelých 350 milionů dolarů.

Drakonický trest v EU je ostře v kontrastu s tím ruským. Tamní Federální antimonopolní úřad jej loni kvůli totožnému přečinu pokutoval jen 7,8 miliony dolarů. Google se navíc zavázal své chování změnit. Co úřadům vadí?

Android je svobodný, ale…

Google se už před lety při předběžných závěrech bránil, že Android je svobodný systém. Firma jej nabízí zdarma, výrobci mohou využívat jeho zdrojové kódy a tvořit na nich vlastní odnože systému. Samotný Google pak vydělává na ekosystému kolem softwarového obchodu Play. Ten už svobodný není, ale je svázán přísnou licencí stejně jako googlovské aplikace typu vyhledávač, YouTube nebo Gmail. Komise má konkrétně problém se třemi body.

 • Výrobci, kteří chtějí Play Store, musí na svá zařízení předinstalovat také vyhledávač Googlu a prohlížeč Chrome, čímž si firma upevňuje dominanci na dalších trzích.
 • Google některým výrobcům a operátorům platil, aby na zařízeních byl výhradně jeho vyhledávač.
 • Nedovolil výrobcům, kterým poskytoval licenci na Play Store, aby vyráběli jiná zařízení s odnožemi Androidu. Podle komise chtěli někteří výrobci využít fork Fire OS od Amazonu, ale Google jim to zakázal.

Google dnes dominuje na trhu s vyhledávači, webovými prohlížeči i mobilními systémy a na Androidu se všechny tyti oblasti střetávají a navzájem se posilují. „Tyto praktiky omezily šanci konkurentů soutěžit v této oblasti na základě předností jejich produktů a přicházet s inovacemi. Evropským spotřebitelům tak upřely možnost těžit z účinné hospodářské soutěže v důležité oblasti mobilní komunikace. Společnost Google tak porušila antimonopolní pravidla EU,“ uvedl Margrethe Vestagerová, komisařka odpovědná za politiku hospodářské soutěže.

Omezení Androidu, která vadí Evropské komisi
Omezení Androidu, která vadí Evropské komisi

V šetření Evropské komise ještě figuruje jeden případ, a to možné zneužití dominantního postavení na trhu s internetovou reklamou. I u něj Komise před dvěma lety dospěla k předběžnému závěru, že Google nejspíš porušuje antimonopolní zákony.

Android vytvořil hromadu příležitostí

Reakce na sebe nenechala dlouho čekat. Sám šéf Googlu Sundar Pichai oznámil, že firma zvažuje odvolání. Google si totiž není vědom, že by nějaká pravidla porušoval, naopak prý díky němu uživatelé dostali alternativu pro iPhony, u kterých si sami mohou rozhodnout, který vyhledávač i prohlížeč používat.

Ekosystém nadále roste. Vyrobeno bylo okolo 24 000 různých zařízení od 1300 značek. V Play Storu je přes milion aplikací, které lidé stáhli 94miliardkrát. Výrobci prý telefony vydávají v průměru se 40 různými aplikacemi, dalších 50 si doinstalovávají uživatelé. Operu Mini a Firefox používá přes 100 milionů lidí, UC Browser dokonce více než půl miliardy.

Google se rozhodl poskytovat Android zdarma a vydělávat na službách a reklamě. Smlouvy s výrobci zaručují, že Google má kontrolu nad tím, kdo a jak implementuje Android, díky čemuž je zachována plná kompatibilita aplikací. Open source platforma se často fragmentuje, což je problém pro výrobce, vývojáře i uživatele.

Komentář

S Pichaiem lze souhlasit, uživatelé mají možnost volby a rozdrobený Android by nikdo nechtěl. Jenže šéf Googlu vůbec nereaguje na to, kvůli čemu vlastně pokutu schytal. Komisi nevadí licence na Play Store a kontrolu kompatibility jako takové, ale fakt, že spolu s Play Storem musí výrobci instalovat i Chrome a Search.

Pichai ani nevyvrací, že Google s výrobci podepisuje smlouvy zakazující jim používat odnože Androidu (pokud na jiných zařízeních chtějí používat Play Store) a že některým platí za exkluzivní používání jeho vyhledávače.

Celou zpráva Evropské komise v češtině najdete v další kapitole

Předchozí
Následující

19 KOMENTÁŘE

    • Ne, vy to tady vubec nechapete! Apple ma svuj hardware i software, nikomu zadne licence nedava. Nemuze teda nic porusovat. Zakaznik ma moznost si iPhone nebo iPad koupit a nebo nekoupit, je to jednoduche.

     Google se chova jinak, zkusim vysvetlit na imaginarnim prikladu:

     Sportisimo chce prodavat boty od Baty, dobre rekne Bata, ale kdyz budete prodavat nase boty, nebudete prodavat zadne jine boty a nebudete prodavat at uz v nasich botach nebo samostatne ani zadne tkanicky od jine firmy nez od nas.

     Uz to chapete co je tak hodne spatne na Googlu?

     • Takhle to jako uplně není že ano?

      Google dělá AOSP Android, se kterým si každej může dělat uplně, co chce. Pravidla se vážou na Obchod Play, kterej je dle Googlu součástí balíku Google aplikací a výrobce musí nainstalovat všechny. Nebrání ale koncovým uživatelům, aby si do svého AOSP androidu Obchod Play nainstalovali a tady opravdu nechápu v čem je problém. To bysme taky mohli začít pokutovat Microsoft, že se nedá koupit samostatně Word, ale že is musím kupovat balík office. A jakto, že u Applu nevadí, že nelze změnit výchozí aplikace?

      Opravdu pochybuju, že by Google někomu zakazoval dělat fork Fire OS. Google imho zakázal do forku Fire OS přidat Google aplikace. Ale ty jsou jeho, ty přece „prodá“ komu chce. Přesto ale do Fire OS jdou všechny aplikace od Googlu nainstalovat dodatečně.

      Už chápete, že váš Baťa je uplně mimo? Mimochodem to bychom mohli zavřít všechny franchise prodejny ne?

      • Muzes mi tykat, na netu je to normalni.

       Ten Word Microsoft urcite prodaval i zvlast, mozna uz ted ne, kdyz vidi okolo sebe, ze to jinym prochazi, ale minimalne pred nekolika lety jeste byl i zvlast.

       Tam jde o to, ze treba Samsung prodava telefon s Androidem, na kterem si od Google koupi ty Google Apps a jsou tam predinstalovany. Ale nesmi Samsung zacit prodavat telefon s LineageOS, protoze kdyby ano, tak mu Google neproda ani na ty telefony s Androidem ty Gapps.

       Je to jednoznacne zneuzivani monopolniho postaveni. Paralela s Applem je fakt mimo. S Applem muzes srovnavat treba Microsoft, kde v dobe jeho nejvetsi slavy a temer monopolu hrozilo rozdeleni firmy na nekolik casti, to by se mohlo stat i Applu, kdyby byl monopolni a obhospodaroval vetsinu trhu. Ale Apple fakt svinarny ala Google nedela, nerikam, ze nedela zadne.

     • Rede … 🙂 Stejně jako Apple si můžeš koupit protože souhlasíš s jejich politikou, nebo nekoupit, protože se ti uzavřený ekosystem ekluje, tak si můžeš koupit nebo nekoupit věci od Microsoftu, Google a já nevím od koho ještě, na tom není nic k chápání. Buzerace firmy ve jménu „využívání monopolního postavení na trhu“ (bože to je zhovadilý termín) s mi nelíbila když kdysi buzerovali Gatese za Explorer a nelíbí se mi to teď, když nějaká pos**ná EU (která má mimochodem sama na hlavě másla, že by s tím nakrmili všechny migranty světa) buzeruje Google. Jsi jediný kdo něco nabízí, nebo jsi někdo kdo to dělá tak dobře že to lidi chtějí? OK, to je znak toho že to prostě děláš dobře a jsi dobrý podnikatel a ne že porušuješ zákony proboha. Ty to nevidíš jak to je absurdní ???

     • Jo a mimochodem, teď mám doma druhý den telefon s AndroidOne, jestli už se to k Tobě doneslo a víš o co jde. Jsem zvědav, za co budou buzerovat Google u tohohle operáku, až se to dostane mezi lidi a budou mít na trhu lautr stejné percentuální zastoupení, možná větší, jak mají teď, protože takhle čistý system ti ještě nikdo nikdy nenabídl 🙂

   • Ale Google přece taky ne. Pixelů se moc neprodává. A Android sice ano, ale ve statistikách jsou třeba i zařízení od Amazonu, který Google služby nemají. A všichni ostatní si můžou udělat stejný fork a udělat si vlastní obchod.

 1. Nejsmutnější na celé te pseudokause je to, že to není facka pro Google, ale je to facka pro demokracii a svobodné podnikání obecně, protože jak tak znám EU, Google není ani první ani poslední kdo bude muset zaplatit daň z úspěchu.