Procesor Intel Alder Lake je prý o 50 % rychlejší na 1 MHz než Skylake, Meteor Lake o 80 %

64

Intel údajně po Tiger Lake chystá brutální nárůsty jednovláknového výkonu, IPC jader má s Alder Lake a Meteor Lake každý rok stoupat o 20 %.

Přes víkend se objevila ještě jedna zajímavá informace o budoucích procesorech. Stejný zdroj, který minulý týden přinesl uříznutý kousek roadmapy ukazující procesory AMD Warhol (snad Ryzen 5000), nyní tvrdí, že zjistil, jaké navýšení IPC chystá Intel pro budoucí architektury procesorů – kromě letošních Tiger Lake už i pro dvě následující generace včetně prvních 7nm CPU Intelu. A zlepšení to mají být dost vysoká.

MebiuW publikoval tyto informace na Weibo a na Twitteru, přičemž se odvolává na nejmenovaný zdroj s nějakou vazbou na Intel, ale odkud přesně jsou tyto informace vzaté, není jasné. Protože se bavíme o poměrně vzdálených produktech, měli byste je brát raději s větší rezervou.

MebiuW uvádí, že zatímco procesory Ice Lake (jádro Sunny Cove) měly IPC v průměru o 18 % lepší než Skylake, Tiger Lake s architekturou Willow Cove, které pro notebooky vyjde tento rok, má mít IPC o 25 % lepší než Skylake (publikovná čísla si vždy berou za základ Skylake). Tj. při stejné frekvenci má toto jádro být o 25 % rychlejší. Proti Ice Lake by tedy Tiger Lake mělo mít asi 6% nárůst IPC.

Tiger Lake vyjde pro 15–28W notebooky letos a v první polovině roku 2021 by asi měla přijít 45W osmijádrová verze (Tiger Lake-H) pro výkonnější notebooky. Pro mainstreamové by pak v druhé polovině roku 2021 už zase mohlo vyjít Alder Lake-U, tedy další generace. Ta bude mít architekturu Golden Cove a výrobu na ještě vylepšeném procesu, označeném 10nm++.

Vzorek procesoru Intel Tiger Lake ukazany na CES 2020 3
Vzorek procesoru Intel Tiger Lake ukázaný na CES 2020

Ukázka procesoru Intel Tiger Lake-U na CES 2020, grafika Xe DG1, Project Athena (Fotogalerie)

Alder Lake a Meteor Lake mají každou generaci přinášet zlepšení IPC o 20 %

Golden Cove/Alder Lake má mít už IPC údajně o 50 % vyšší než Skylake, což by znamenalo, že mezigeneračně bude mít o 20 % vyšší IPC než Tiger Lake. Toto by sedělo s roadmapou Intelu, která indikovala pro jádra Sunny Cove a Golden Cove „zvýšení jednojádrového výkonu“ (což zřejmě znamenalo zvyšování IPC), kdežto u Willow Cove to řečeno nebylo a spíše to tedy zdá se je „tick“, kdežto Sunny a Golden Cove jsou „tocky“.

Roadmapa architektur velkých procesorových jader Intel, odhalená v prosinci 2018 (Zdroj: AnandTech)

Ovšem zajímavá část je, že po Golden Cove má prý následovat hned další „tock“ a ne menší architektonický krůček. Jádro Ocean Cove poté má už být 7nm (nebo už 7nm+, toto zdá se informátor přesně neví) a opět mít také vysoké zvýšení IPC. Proti Skylake už má být IPC dokonce o 80 % lepší. To by znamenalo, že zde opět bude 20% zvýšení proti předchozí generaci Golden Cove. Tato architektura bude asi nasazena v procesorech Meteor Lake, což jsou prý první 7nm Intely.

7nm architektura je ještě asi poměrně daleko, hlavně v desktopu

U těchto vzdálenějších architektur není ještě úplně jasné, kdy přijdou na trh. Pokud by Intel zachoval roční odstupy (což je skoro vždy pravidlo), pak by Meteor Lake-U pro maintreamové notebooky asi přišlo na trhu uprostřed roku 2022. V desktopu to asi bude později. Tam asi teprve v H1 2021 vyjdou stále 14nm procesory Rocket Lake (ale s novou architekturou), po čemž má přijít socket LGA 1700 a v něm 10nm desktopové Alder Lake. To by tedy asi mohlo být v H1 2022.

dajné nárůsty IPC u Tiger Lake Alder Lake Meteor Lake a Atomů Gracemont Zdroj MebiuW
Údajné nárůsty IPC u Tiger Lake (Willow Cove, WLC), Alder Lake (Golden Cove, GDC), Meteor Lake (Ocean Cove, OCC) a Atomů Gracemont (GMT) proti architektuře Skylake/SKL podle leaker MebiuW

7nm Meteor Lake pro desktop by tedy mohlo být dokonce až v první polovině roku 2023. Ale je možné, že Intel bude cykly zkracovat, aby trochu dohnal zpoždění nasekané v pět let dlouhé 14nm éře. Pochopitelně to je za předpokladu, že 7nm proces nebude mít opět zpoždění.

Atom Gracemont = výkon na 1 MHz jako Skylake?

Co bude potom, zatím ani takovéto poměrně nezaručené a divoké drby nezmiňují. Nicméně MebiuW má zmíněnu ještě jednu architekturu. „GMT“ by mělo znamenat asi jádra Gracemont, což bude další generace malých jader následující po prvních 10nm Atomech Tremont. Tato malá jádra mají být integrována stylem big.LITTLE i v již zmiňovaném Alder Lake a údajně už podporují AVX-512, takže nebudou limitovat funkce velkého jádra.

Roadmapa procesorových úsporných CPU architektur Intel Atom, prosinec 2018 (Zdroj: AnandTech)

MebiuW uvádí, že IPC Gracemontu bude údajně stejné nebo podobné (1.0×) jako velkých jader Skylake, což by byv horizontu pár let velký pokrok. Trik je asi v tom, že ač bude mít stejné IPC, dosáhne mnohem nižšího taktu (podobně jako jsou například jádra ARM Cortex dělána na frekvence končící někde u nebo lehce nad 3,0 GHz). Gracemont bude prý 10nm+, což ale asi platí pro jeho samostatnou podobu, v Alder Lake budou jádra vyrobena pochopitelně 10nm++ procesem.

Intel Alder Lake S big LITTLE Sharkbay
Procesory Intel Alder Lake-S pro desktop budou podle leakera Sharkbaye mít architekturu big.LITTLE s malými jádry Atom, asi Gracemont (Zdroj: PTT.cc)

Jak už bylo řečeno, toto vše je zatím nezaručené a nejsme (a ani nemůžeme) si být jisti pravostí. Pokud by se ale nárůsty IPC Intel vyvrbily takto nabušeně, budou jeho procesory v následujících letech dost zajímavé.

Ukázka procesoru Intel Tiger Lake-U na CES 2020, grafika Xe DG1, Project Athena (Fotogalerie)

Zdroj: MebiuW (Twitter)

Procesor Intel Alder Lake je prý o 50 % rychlejší na 1 MHz než Skylake, Meteor Lake o 80 %
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 1 hlas

64 KOMENTÁŘE

 1. O jadre Golden cove se rika uz delsi dobu, ze ma mit 40+% IPC narust. 50% je zatim novinka..uvidime.Tiger Lake vypada s 25% docela verohodne a za par mesicu se to bud potvrdi nebo ne. O Ocean cove se zatim nevedelo skoro nic.
  Ono i zalezi, kdy ty veci Intel uvede. Vetsi nasazeni TigerLake s vice jak 4 jadry se ceka zatim az pristi rok
  https://www.cnews.cz/unik-procesory-intel-tiger-lake-h-rocket-lake-lpddr5-nebude/
  Pristi rok by melo byt AMD se Zen3 dobre konkurencne schopne. 2022 je jeste daleko..

 2. Pekne. Akorat by to chtelo trosku driv.
  Take neverim, ze by amd urvala vetsi cast trhu. Ale urcite poroste.
  Takze rok 2022 bude z hlediska Intel zajimavy. Nove gpu a cpu. Parada.
  Bude soubooooooj 😃

   • AMD nevyužilo jedinečnú/neopakovateľnú situáciu, keď Intel len vylaďoval Skylake a navzdor tomu dokázal držať krok. Aktuálne čísla minimálneho rastu podielu AMD hovoria jasnou rečou. Príchodom nových technológií bude pozícia AMD veľmi zložitá a v žiadnom prípade sa nedá očakávať výraznejší rast, proste to prešvihli. Lisa je slabá, nedokázala presvedčiť OEM partnerov, nedokázala presadiť serverové procesory, 5% podiel je katastrofa. Ono, ukázať sa 4x ročne na pódiu a vyškerene ukazovať kremíkový plošáčik zďaleka nestačí, takýto laxný prístup si môže dovoliť Intel, líder s dominantným podielom a obrovským vývojovým potenciálom.

 3. No vida, že to jde, sice tím teď Intel říká všem jeho majtelům: Sorry, srali jsme na vás, neinovovali jsme, chtěli jsme jen vaše peníze…. , ale aspoň se teď rozhoupal a začal zase zlepšovat.
  Samozřejmě i dítě ví, že je to kvůli AMD a konkurenci – hoří jim koudel u prdele, ale to si místní šašek nepřipouští 🙂

  • Myslíš šaška Wendaka, ktorý sa vysmieva uživateľom DDgaráže a sám je dlhoročný člen s vysokým hodnotením za “ hodnotné “ príspevky ?
   Myslíš, že vývoj Intelu sa riadi výlučne AMD ? Tak to si hrozne naivný synek…

  • Máte to nějaké pomotané. Pokud neinovovali, tak jste neměl důvod upgradovat, takže jste jim ty peníze nedával. Nebo patříte k těm pár pomatencům, co si pořídili čtyřjádro Sandy Bridge, pak upgradovali na čtyřjádro Ivy Bridge, pak na čtyřjádro Haswell, pak na čtyřjádro Skylake a nakonec na čtyřjádro Kaby Lake?

   • Tak můj jediný AMD procesor (kromě 386SX a 486DX) byl kdysi Opteron, pak jsem logicky šel do Intelu a samozřejmě měl Sandy i5 2500K, pak přešel na Ivy, ale tam jsem vystřízlivěl, že se vlastně nic neposunulo a pak už byl opatrný a čekal na testy, které mě do ZENu už nepřesvědčily, abych Intel koupil – procentuelní zlepšení díky frekvenci nepočítám.
    Takže jsem šel do ZENu a teď přejdu s největší pravděpodobností logicky na Ryzen 4000, asi 4900X.
    Intel mě stále nepřekvapil, abych se k němu vrátil, ať si tady místní šašek říká co chce. Takže pokud se pohne v IPC, pak je to jen dobře.
    Takže to pomotané nemám, jen jsem opatrný, protože Ivy byla zbytečná investice. Samozřejmě pokud někdo šel ještě ze starší architektury, tak OK, ale skoro 10 let držet uměle 4 jádra jako HighEnd? A to má návaznost i na podporu SW, kdyby Intel třeba v roce 2015/2016 udělal dostupnější 8 jádra, tak SW a hry mohly podporovat multicore daleko dřív.
    Takže ano, Intel brzdil jádra i vývoj a jen tahal peníze z lidí a firem

    • Intel tahal peníze tak maximálně z mentálně retardovaných jedinců, co upgradujou kvůli pár procentům výkonu. U všech ostatních měla politika Intelu přesně opačný efekt. Prodloužení životnosti počítačů. Do té doby, než jsem si pořídil i5 2500K jsem během 15 let vystřídal 7 procesorů (od tří výrobců). Teď už mám 9 let stejný. A ano, už půjde z domu. Ale když se dívám na ceny, tak to není zrovna veselý pohled. Tenkrát to byl druhý nejlepší desktopový procesor a přišel na necelých 4,5 tisíce. Dneska, aby měl upgrade nějaký smysl, musím vypláznout minimálně 8 tisíc. Nějak tedy nevidím ten pozitivní efekt, o kterém tu básníte. Ostatně to, že Intel nijak nerejžoval na chudáčcích zákaznících je vidět na jeho zisku v tom období, který je výrazně menší, než jsou zisky dnešní.
     Co podporují nebo nepodporují hry je hlavně o snadnosti programování a o tom, že ty hry musí fungovat i na noteboocích, kterých se dneska prodá několikanásobek toho, co stolních počítačů (cca trojnásobek), případně co zvládnou konzole, aby bylo portování co nejsnažší.
     Nějak jsem si taky nevšiml, že by vás někdo přesvědčoval, že se máte vrátit k Intelu. To je vaše volba. Rozumný člověk upgraduje v okamžiku, kdy ten upgrade potřebuje, a teprve v tom okamžiku řeší, co si koupí. Jestli si teď koupím 3700X (zatím asi největší kandidát, přestože mi v něm dost chybí grafika), tak předpokládám, že mi alespoň 5 let vydrží. A i kdyby Intel uvedl nějaký bombácký 7nm procesor, tak dokud nebudu mít potřebu vyššího výkonu, tak upgradovat nebudu.

     • V roce 2011 byl dolar za 17 korun, teď stojí skoro o půlku víc, proto z dnešního pohledu vypadají ty Sandy Bridge levnější než byly reálně (mezinárodně).

      Oficiální cena 2500K byla 216 $. Dneska by to teda bylo cca 6300 a už je to srování o něco lepší. Taky jde o to, že pokrok nastal hlavně až v posledních třech letech, těch šest před tím to opravdu bylo horší.
      BTW za tuhle cenu (213 $) je dneska c6/12t Core i5-10600. Nejlevnější odemčenec je až za 237$ Core i5-10600K, takže tam je dokonce trošku regres tím, jak zmizelo odemčené čtyřjádro.

      O víkendu jsem si díky chcípnutí HDD připomněl, že v roce 2011 stál 2TB disk asi 1800,-, na začátku 2013 když jsem tenhle kupoval, tak kvůli těm povodním a horšímu dolaru už 2400 Kč nebo tak nějak a teď stojí… 1600,- když člověk jede po tom nejlevnějším. To je teprve opruz.

      • Ale jo, kurz dolaru v tom hraje roli. Ale na tom srovnání odemčených i5 je vidět (a to ignoruju fakt, že dneska už je odemčená i5 není ani náznakem druhý nejlepší procesor), že ta konkurence od AMD nepřinesla z hlediska peněz, o kterých Wendak mluví, vůbec nic, spíše naopak. Ano, AMD nastartovalo honbu za počtem jader, kterou ale musíme zaplatit.
       Zrovna tak to je i u grafických karet. Tam taky AMD konkuruje tak intenzivně, až se průměrná cena herních karet zvedá, místo aby klesala.

      • Od tý doby, co se tam vložilo AMD, jsme se aspoň posunuli na 6c/12t.

       V době, kdy to záviselo jen na Intelu, tj. v letech 2011-2017 (leden) za ty peníze pořád bylo jenom to samý čtyřvlákno.
       A dokonce zdražovalo, Core i5-7600K v lednu 2017 už stálo 242 $, ne těch 216 $.

       Čili ne proti AMD bych takhle mluvil. Je samozřejmě možný, že s příchodem 10nm třeba Intel plánoval už fakt vydat šestijádro nebo osmijádro. Sám ale holt šanci ukázat, že není ochoten dojit ty čtyři jádra navěky, propásl, takže teď se nemůže zlobit, že mu lidi nevěří, že by tyhle pokroky v cena/výkonu udělal i bez AMD.
       Ono je totiž taky možný, že by si to přesně „nechal zaplatit“.

       Opravdu si nemyslím, že by se tady dala konkurence popírat. Třeba Ryzen 7 1800X, ač skutečně zvyšoval cenu za mainstream CPU, tak zase fakt docela schopně konkuroval dvakrát dražšímu Core i7-10900K, takže v kontextu toho, co by dělal Intel byv ponechán bez konkurence, AMD ceny stlačilo dolů.
       A v další generaci se Intel už musel hned snažit víc a za stejných 1700$ najednou bylo místo 10jádra Broadwell 16jádro Skylake-X (s o dost vyšším výkonem, byť i spotřebou).

      • Tak tohle Jan Olšan popsal naprosto přesně a výstižně. Není co vytknout.
       – Je to tak Intel dojil lidi na 4/8 za ceny přes 10.000,- dokud to šlo.
       – To že byli lidi co pořád upgradovali? To beru to byla jejich chyba… Já zůstal na FX8320, i5-2500K a i7-2700K a to až do příchodu jader ZEN. (nebyl důvod upgradovat)
       – jednoznačný závěr je, že nebýt AMD tak tu takovou nabídku od Intelu nemáme… Kecy že to Intel plánoval jsou liché. Protože začal navyšovat jádra až v reakci na AMD. Ale jo budou tu jedinci co se budou bít za „pravdu“ že tomu tak není a Intel nereagoval na AMD. Tomu už věří ale málo kdo… Ale je fakt že se najdou jedinci co se budou bít za to, že země je placatá… Někteří blázni za to položí i život… Takže asi tak…

      • ona ta hůl má vždycky dva konce … pravdou je, že nebýt AMD, tak to jak píšeš, pravdou ale je i to, že kdyby Intel nechrápal a neposral se mu 10n proces, AMD by mělo podíl na trhu na úrovni Via … neberte to jako 100% tvrzení, ono je to vždycky složitější, než to vypadá, ale …

      • Přijde mi zajímavé, že když se něco děje u Intelu, tak se objevují v diskuzích oslavné ódy na AMD.

       Konkurence funguje, nemám o tom nejmenší pochyby narozdíl od jiných.

       Ale jakto, že tito lidé podobně nepějí ódy na Intel, když se objeví něco o AMD?
       Vždyť je to naprosto stejná situace.

       Totéž u AMD vs. Nvidia. Žádné ódy na Nvidii, že AMD vydalo konečně RDNA. A opačně u Turinga rovněž bez oslav.

      • @Simi
       Když to otočíš, tak je to to samý. mvladar, Vlko, Hnízdo (Obrmajer), píší úplně opačně než píšeš, takže záleží z jakého úhlu se na to podíváš. Evidentně chceš vidět jen tu stránku, kdy se AMD vyzdvihuje a Intel/Nvidia haní – a hrozně ti to vadí, ale opačně ti to nevadí (např. že vladar tu píše takový pitomosti).
       Navíc, když se mě něco líbí u Intelu/Nvidie, tak to pochválím taky – viz třeba DLSA 2 (jedničku jsem kritizoval a s vydáním verze 2 si ji zkritizovala i Nvidia) jsem psal, že se mi to velmi líbí a že to má budoucnost. Turinga se zastávat nebudu, protože prostě RT zatím nevěřím, že to někdo standartně používá, ale až bude větší výkon, tak proč ne. Intel jsem kupoval roky, ale teď je prostě mimo a ještě nějaký čas bude, ale zase jejich budoucí produkty, které zvětšují IPC jsem pochválil.
       Takže celkově si myslím, že je to přesně opačně než píšeš, to zarytí Intel/Nvidia fans nejsou ochotni přiznat, že AMD může vydat něco dobrýho.

      • Že by Intel začal plánovat víc jader až když AMD vydalo Ryzen taky není možný, protože za těch 8 měsíců mezi Ryzenem 7 1800/1700 a Core i7-8700K by se to nestihlo, to šestijádro mělo nejspíš tapeout ještě do konce roku 2016. Evidentně na tomhle musel pracovat dřív, což ale není zase tak divné, prostě si spočítali, že když AMD chystá novou architekturu (oznámeno v roce 2014 iirc), tak nesjpíš zase bude konkurovat vyšším vícevláknovým výkonem, odhadnout, že zkusí zase minimálně osmijádro, asi taky nebylo těžké.

       Je otázka, jestli Intel plánoval to 10nm Cannon Lake, které by podle původních plánů vyšlo někdy v roce 2016, jako osmijádro. Jsou na to nějaké náznaky a jako zase navěky by Intel to čtyřjádro nedržel ani v nepřítomosti AMD.
       Ale tipuju, že by zkusil zvýšit ceny a ty vyšší vícevláknové výkony (i jednovláknové, ty nejspíš konkurence u Intelu taky hnala nahoru) by cenově byly míň výhodné, než jak to pak bylo díky konkurenci.

      • Tak, ze Intel zacal planovat ucedeni 6jadra na 14nm az jako reakce na AMD se neda vyloucit. Z tech ES samplu, ktere byli k dispozici pred uvdenim Zen na trh, musel vedet, ze prijde 8jadro, akorat mozna podcenil bud jeho vykon a nebo si uz tehda zpocital, ze pridavani jader mu bude zpusobovat problemy s vyrobnimi kapacitami a tak pridal jen dve a zbytek zacal honit frekvencema.

      • Wendak: Asi jste mne nepochopil, protože píšete úplně o něčem jiném.

       Ukážu to na příkladu: Najděte nějaký příspěvek někoho, kdo děkuje Intelu za to, že AMD vydala RYZENy nebo Nvidii za to, že AMD vydala RDNA.

       Žádný takový si nevybavuji.

       P.S. Tedy pokud jste to nemyslel tak, že to děkování AMD za výrobky Intelu je prostě projev Vašeho fanouškovství k AMD. Pak by dával smysl ten odkaz na „opačný tábor“, ale osobně pak nechápu proč to maskování za ekonomii.

     • ještě není nic potvrzeno …rummors … počkej s těmi bláboly alespoň do doby, než se ty věci potvrdí reálnými testy … takovéto „bojové pokřikování“ je opravdu legrační … pokud tohle nazýváš „technické znalosti“, potěš pánbůh …

      • gogo1963 – co to pánabeka zas meleš o technických znalostech a reálnych testoch. Tu je diskusia o únikoch info a diskutujúci sa k tomu vyjadrujú dle vlastného úsudku.
       Človeče, daj se vyšetriť…

      • tož tak nevím 😀 já tady nepíši o Intelovském navyšování, jako o faktu. Když už chceš být přesný, tak se tak vyjádřuj … údajném Intelovském navyšování atd atd … tohle nejsou úniky, to jsou dohady a pokud nepoznáš rozdíl, pak na tebe seru úplně …
       pozorně si přečti svoje posty v této diskuzii a dej sem jeden, kde jsi napsal něco ke zvyšujícímu se IPC Intelu, o kterém pojednává článek …

      • gogo1963 – kukni starý pán, dlho som tvoje sprostosti toleroval vzhľadom k veku, často ti totiž unikajú súvislosti, napríklad tu točíš o technických znalostech, znova ti unikol zmysel článku/diskusie…
       Ešte nedávno si sa vulgárne vyjadroval na adresu oponentov a zrazu sa tváriš pápežskejšie jak sám papino….
       Takže si ďalší adept do archívu pokrytcov. Tým pokladaj diskusiu za ukončenú.

      • nepřekvapils, nepochopils, hloupý jsi se narodil, hloupý umřeš … ne jednou jsem se tě zastal, budiž mi to přičteno v posledním tažení 😀 … starému pánovi můžeš políbit prdel …

      • v pohodě sople, vařím, odbíhám k těm tvým „myšlenkám“

      • Sakra dedku, ty ešte zvládaš dve činnosti v reálnom čase ? Hlavne si to zapisuj, aby si neposolil klávesnicu a myšku nepridal do guláše miesto papriky….

       P.S. Prepáč, ak som na teba moc tvrdý.

      • 😀 nene, tohle beru v pohodě, každý bude jednou starý (ten, který se dožije) … pěkný zbytek dne přeji

     • „Wendaku a co na Intelovské navyšovaní IPC říka DDčko, však poreferuj si tam doma.“

      Maďare, jak to mám vědět, co píše garážník? To si zjisti sám nedo se zeptej myslím Maudita nebo šmíráka HWSpeedyho, který tam chodí a šmíruje a pak sem postuje kusy článků.
      Já osobně jsem za zvyšování IPC u Intelu rád a říkám: KONEČNĚ!!! Ale pořád jsou to budoucí produkty – ty aktuální stojí za „hovno“ a ještě k tomu pěkně rozžhavený. Ale ty si ten žhavý uhlík/křemík klidně kup

      • Wendak, možno to bude pre teba šok, ale ja ti verím, že sa nezúčastňuješ sektárskych radovánok v DDgaráži.
       Proklamoval som tvoju účasť výlučne ako odplatu za nadávky a vulgárny prístup voči oponentovi.
       Nadsázka, humor respektive vystreliť si s diskutujúceho oponenta je myslím v norme, vulgarizmus neuznávam. Ja neviem čo si v skutočnosti za človeka ty, recipročne to platí aj pre teba…..