(Update) Čína má samostatné GPU: Innosilicon Fenghua No.1 s čiplety, GDDR6X, umí DirectX a hry

40
PCB grafické karty s GPU a pamětí GDDR (Zdroj: techPowerUp)
-
Zdroj: techPowerUp

V Číně se vynořil nový výrobce samostatných GPU. Innosilicon tvrdí, že má čipletové GPU používající paměti GDDR6X a umožňující hraní her, včetně těch pro DirectX ve Windows.

Čína má vlastní procesory, ale vypadá to, že brzo dostane také vlastní GPU. Už jsme slyšeli o více projektech čínských firem, které pracují na vlastním samostatném GPU, teď se zdá, že jedna taková grafická karta je hotové. Firma Innosilicon oznámila GPU pojmenované Fenghua No.1, jež je určené hlavně pro servery, ale umí i herní grafiku v OpenGL, Vulkanu a DirectX ve Windows, takže možná bude použitelná i v klasickém počítači.

Innosilicon není úplně nové jméno v křemíkovém průmyslu. Sice jsme o něm zatím neslyšeli v kontextu grafik (na rozdíl od zpráv o GPU chystaných firmami Jingjia MicroGlenFly/Zhaoxin), ale Innosilicon byl jmenován jako partner vyvíjející první čip na 7nm procesu čínské továrny SMIC. Zda jde o toto nyní oznámené GPU, to nevíme, je možné, že pro první pokus bylo zvoleno něco méně náročného, jako například ASIC pro kryptoměn (i tomuto druhu byznysu se firma věnovala nebo věnuje).

Ono GPU Innosilicon Fenghua No.1 (poznámka: není úplně jisté, jestli je toto správný překlad/transkripce názvu, u čínských zdrojů toto bývá trochu problém) není ještě úplně připravené k uvedení. Nyní byl oznámen jeho tape-out, po němž vydání produktu typicky následuje asi v 9–15měšíčním odstupu. Typicky lze počítat s jedním rokem.

Parametry tohoto GPU nejsou nijak upřesněné, takže nevíme, jaká výkonnostní třída by to asi mohla být. Firma ale uvádí, že Fenghua No.1 se do systému připojuje přes PCI Express 4.0 a podporuje výstup HDMI 2.1 a DisplayPort nebo eDP 1.4, vedle toho také kryptografický identifikátor tzv. „PUF“ (Physical unclonable function), který by měl umožňovat jednoznačně identifikovat konkrétní kus hardwaru pro potřeby bezpečnosti. Zmíněné je, že GPGU používá paměti GDDR6X, což by bylo dost překvapení, protože bychom tak trochu očekávali, že ty zůstanou exkluzivitou Nvidie. Nelze ale asi vyloučit, že jde o chybu v tiskovce.

Innosilicon Fenhua No.1
Propagační materiál ke GPU Innosilicon Fenghua No.1. Obrázek karty může být jen ilustrační, není jasné, zda jde o reálné provedení produktu (Zdroj: Innosilicon via VideoCardz)

Zajímavé je, že toto GPU je snad čipletové, v tiskové zprávě se hovoří o technologii „Innolink chiplet“ (a je to anglicky a latinkou, takže toto chyba překladače asi není). Aplikace čipletového skládání by implikovala, že by mohl být použitý poměrně moderní výrobní proces a zároveň výsledná čipletová kombinace může být relativně velká (aby mělo smysl čiplety používat). Jinými slovy by Fenghua No.1 mohlo mít poměrně hodně výpočetních jednotek a tím i netriviální výpočetní potenciál, i když vzhledem k rozdílu ve zkušenostech asi nenastane nějaké překvapení, kdy by toto GPU nejednou rozsekalo konkurenční GPU od Nvidie a AMD.

Podpora DirectX a her

Innosilicon uvádí, že jde (mimo jiné) o GPU pro servery a datacentra, ale nebude to výhradně výpočetní akcelerátor, jak už naznačuje podpora obrazových výstupů. Prý je podporována 3D grafika v Linuxu, Androidu i Windows a to v rámci API OpenGL, OpenGL ES, OpenCL, Vulkan a také DirectX, takže na této kartě má jít hrát. Explicitně je zmíněná také možnost VR a AR aplikací a akcelerace AI.

Aktualizováno (19. 11. 2021): jde o desktopové GPU založené na architektuře PowerVR

Nakonec má tento příběh překvapivé, ale současně také hodně smysl dávající vysvětlení. Podle nových zpráv je toto GPU založené na licenční architektuře PowerVR od Imagination Technologies. Tato firma byla před časem prodaná do Číny, byť asi má nadále vývojová centra i na západě. Její GPU architektury jsou běžně používané v mobilních procesorech ARM (a v trošku předělané formě její technologii nadále používají také GPU od Applu, respektive se z ní dál vyvíjí). V minulosti se vícekrát objevovala myšlenka, že by se architektura PowerVR dala licencovat i pro samostatná GPU, teď se jí tedy konečně někdo chopil. Zdá se, že dříve to již bylo ohlášeno pod jiným označením (Innosilicon Fantasy), nová Fenghua No.1 by tedy možná mohlo být totéž pod novým jménem.

Imagination Technologies již toto potvrdila, podle její zprávy je ve Fenghua No.1 použitá architektura IMG B-Series BXT, která podporuje skládání GPU z více čipletů. Při loňském uvedení bylo uváděno, že design dovoluje teoretický matematický výkon až 6 TFLOPS s přesností FP32 (a výkon 24 TOPS v AI výpočtech s INT8 daty).

PowerVR GPU B Series 14
Slajd k uvedení GPU Imagination PowerVR B-Series (Zdroj: AnandTech)

Díky používání v mobilech PowerVR nezačíná na zelené louce a i ty ovladače pro Windows budou již vycházet z nějaké hotové práce, byť v PC hrách logicky teď nemají přímou podporu.

Tato GPU zdá se nebudou mít ještě podporu pro ray tracingovou grafiku. Imagination Technologies sice takové architektury již má v portfoliu dlouho, ale byly to samostatné specializované akcelerátory (PowerVR GR6500), v běžné linii GPU zatím DXR není. Ray tracing by měl ale být v další generaci či řadě GPU, které Imagination říká IMG C-Series. Innosilicon by takovou architekturu mohl použít v budoucnu a také díky tomu přinést podporu raytracingových efektů ve hrách.

Karty s tímto GPU proto mají být použitelné pro cloudové hraní, kdy na nich v serveru poběží hry streamované jako video na koncová zařízení, ale asi by aspoň teoreticky mohlo být možné tato GPU použít i přímo v lokálním desktopovém PC. Ale nevíme, jestli je pro tuto klientelu firma plánuje volně prodávat. Je možné, že ze začátku se omezí jen na datacentrové klienty a pro běžný trh bude hardware dostupný až v některé z dalších generací, pokud se firmě povede uchytit a vyladit softwarový ekosystém na dostatečnou úroveň. Ovladače a s nimi spojené herní funkce jsou poměrně obtížná a komplexní věc. Proto také na trh samostatných herních GPU nějakých 15 až 20 let nepronikla žádná další značka kromě Nvidie a AMD/ATi, nejlepší šanci má Intel díky dlouhodobému vývoji svých integrovaných GPU.

Čínské samostatné GPU GlenFly/Zhaoxin
Čínské samostatné GPU GlenFly/Zhaoxin (Zdroj: GlenFly)

Jak tedy tento počin dopadne, je ještě nejisté, uvidíme, zda vyvinutý hardware bude mít konkurenceschopný výkon a jak se vyvrbí ona softwarová stránka a podpora ve hrách. V Číně ale rozhodně existuje poptávka (je jedno, že může být hlavně politicky motivovaný) po lokálním vlastním řešení. To je pro Innosilicon a podobné firmy bonus navíc, který může umožnit úspěch i horšímu řešení, které by jinak v konkurenci neobstálo.

Zdroje: Innosilicon Technology, VideoCardz

(Update) Čína má samostatné GPU: Innosilicon Fenghua No.1 s čiplety, GDDR6X, umí DirectX a hry
Ohodnoťte tento článek!
4.3 (85.33%) 15 hlasů

40 KOMENTÁŘE

  • tak ikdyž je tam režim všelijaký tak se nedá upřít velká populace co je navíc vzdělaná a pilná, navíc je tam významná státní podpora výzkumu. Pokud šlo o chudou a nevzdělanou populaci stěží gramotnou tak nebyli pro Evropu a Ameriku soupeř. Ovšem když v 1,4ml lidí je hodně vzdělaných 500m tak to už míchá poměry v mezinárodní soutěži. To číslo jen střílím od boku, může být i vyšší. Pak tu je USA s nějakými 350m lidmi ale celkově od špičkově vzdělaných po ty nejhorší nádeníky, pak se nelze divit že vedou v poměru přihlášek patentů. A je otázka kolik toho vůbec nebylo přihlášeno/registrováno protože donedávna tam bylo uznávaní autorských práv hodně chabé.

   • Prostá aritmetika říká, že 1,4 je 4x vice než 0,35 (obyvatelstvo Číny a USA). To je u zemí které jsou na tom hospodářsky srovnatelné dosti veliký nepoměr ve výkonech lidí. I v Ruském teritoriu vše honili kvantitou a ne kvalitou. Je to pěkná ukázka neefektivnosti komunistického režimu.

    Kde by tahle země byla nebýt komunistů? Je to ale „pěkný“ výkon kapitalistů, že se Čína dostala tam kde nyní je.

    • opravdu tě nenapadá lepší příměr, Hřibe? Kdyby ses věnoval vydělávání místo blábolů o komunistických režimech, Musk by za tebou chodil pro radu, jak se to má dělat … a kde by Čína byla, nebýt komunistů? Asi tam, kde byla od poloviny devatenáctého století až po konec druhé světové … v prdeli, podrobeni, drancováni … Laos by byl rájem ve srovnání s tou Čínou …

     • Aha aritmetika Vám do Vašeho komunistického viděni světa nezapadá.

      Tak se podívejte kam se dostalo Japonsko nebo Německo od druhé světové války. Krásné jsou příklady v dělených zemí právě jako DDR a SRN či KLDR a Jižní Korea. To jsou krásné příklady komunistických brzd a to nejen v Číně.

      Ale odpovím Vám na Vaši otázku „a kde by Čína byla, nebýt komunistů?“ Měla by HDP na hlavu srovnatelné s Koreou nebo Japonskem tedy více než dvojnásobné. To by teprve Čína vytřela zrak USA protože by měla dvojnásobné HDP než spojené státy. Takhle to není žádní sláva ale jenom to hodní populační explozí která se začíná měnit na populační Implozi a to vše v zemni kterou komunisti vydrancovali. To jediné (devastovat) soudruzi opravdu umí opravdu dokonale.

      • měla by leda hovno … když se tak snažíš vyvyšovat ten „kapitál“, porovnej USA s Taiwanem, ten byl donedávna komunistický až na půdu, teď má to HDP na hlavu 2x vyšší, než USA, které za posledních 200 let války obcházely … kde tedy soudruzi z USA udělali chybu? Japonsko nebo Německo ani nekomentuji, vůbec nevíš, o čem mluvíš … ty tvoje kecy na závěr … přesně takhle mluvili komanči … posloucháš se vůbec, troubo? Co se týče nějaké devastace, tam si jak komunisti, tak kapitalisti opravdu nemají co vyčítat … ty asi žiješ na Marsu …

      • Ach jo, Hribe, ty jses tak hloupej, az to boli.

       Myslim, ze vis, ze me narknout z komunistickeho videni sveta nemuzes, takze ti radim, nevyjadruj se k vecem, kterym nerozumis.

       Sovetsky komunismus vcetne toho ceskeho, vychodonemeckeho atd. nikdy nemel ani zbla spolecneho s komunismem cinskym, da se dokonce rict, ze cinsky komunismus ma stejne daleko k tomu sovetskemu jako k zapadnimu kapitalismu. Takze si za ty sve srovnani muzes nafackovat. Nikdo nevi, jak by na tom Cina byla, kdyby tam ten jejich typ komunismu nebyl.

      • gogo1963 19.11.2021 at 16:56

       Tak právě svobodný ostrov (Tchaj-wan) je demokratický na rozdíl od pevninské Číny kterou ovládli komunisté. Tchaj-wan je přesně ta prosperující část rozdělané země ala Německo či Korea a Čína ta zpomalená.

       Díky za upozornění i tady to sedí s komunistickou brzdou. Vy jste zase vedle jak ta jedle.

      • Redmarx 19.11.2021 at 18:01

       Víte já si zase myslím, že jenom hlupák nevidí tu shodu mezi čínským a sovětským komunismem. Ta shoda je v absenci poltické konkurence, právním státu a svobody. To vede k zaostávání a nevyužité potenciálu země.

      • Ani v socialistickém východním bloku nebyl komunismus všude stejný, to vychází z národních odlišností, ale Asie je jaksi výrazně odlišná než Evropa. I Rusko je tak velké že tam žijí desítky národností a za SSSR to bylo ještě víc.

      • kutil0017 19.11.2021 at 21:58

       Ano detaily se socialistické státy lišili ale základ byl vždy stejný tedy absenci těchto tří kategorií poltické konkurence, právního státu a svobody.

      • Hřibe, pokud je někde vedle, budeš to evidentně ty … takticky hřibovsky jsi se vyhnul odpovědi a jedeš ve své propagandě dál a dál … zbytečná námaha, s fanatikem nehne žádný argument …

      • Hribiku ty maš v tom bordel. Kapitalizmus nieje kapitalizmus, ten sa deli na otrokarov a otrokov, Angličania nemci USA to su vrchni otrokari čo vlasnia všetok kapital skupuju mozgi po celom svete a všeci na nich robia, preto sa maju dobre, temna stranka kapitalizmu su otroci tak ako sme my, my tak môžeme im zavidieť, makať v zahraničnich firmach od vychodu po zapad slnka splacať pôžičky.
       Kym sme tu mali komunizmus tak sme boli ovela vyspelejši a bohatši ako Čina, lebo sme robili na seba. Ale po prichode Kapitalizmu všetok naš kapital odyšiel na zapad a jedine čo nam ostalo su požičky a dlhy proste všetko čo vyrobime posielame na zapad… Preto čina nas predbehla o 50 rokov lebo ta maka na seba, nema žiadne dlhy a robi si čo chce. Tak ako my ked sme tu mali komunizmus.
       Preto Čina čo stale robi na seba sa ma lepšie ako my čo robime na inych.

      • gogo1963 20.11.2021 at 1:59

       Dal jsem Vám jasný a věcný argument „absenci těchto tří kategorií poltické konkurence, právního státu a svobody“ společný pro komunistické státy. Proč mi je nerozstřílíte? protože mám pravdu a vy se zmůžete jenom na obecné nicneříkající fráze jak jsem slyšel za komunistů.

       To bude asi tím že mám pravdu.

      • snajprik 20.11.2021 at 7:05

       Otrokářství je něco jiného než kapitalismus. To progresivistům a neokomunistům splývá. Ta Vaše teorie o chudé Číně je zcestná když si uvědomíte jak byla chudá Korea proto Číně a nyní je na tom podstatně lépe než Čína právě díky absenci komunistů.

      • Ale jde to. Stačí rozstřílet to o čem říkáte, že je to myšlenka “ nemocného fanatika“. Tedy to o rozstřílení tohohle „absenci těchto tří kategorií poltické konkurence, právního státu a svobody“

       Proč se tomu tak vyhýbáte? To je další přiznání toho že mám pravdu?

 1. Milý Hřibe…. Jdi už s těmi komentáři a politickými plky někam. O technice víš prd, alespoň to vyplývá z tvých komentářů, ale jinak jsi chytrý jako radio Jerevan…. Nebudu se pouštět do politické diskuze, na to jsou jiné „odborné“ weby, a ač nerad musím zcela souhlasit s gogo1963

  • Proč tedy na mne reagujete když jak píšete se „Nebudu se pouštět do politické diskuze“. Klasický rozpor mezi slovy a činy?

   PS: A Saruman Vám nevadí pročpak? On si začal Saruman 19.11.2021 at 3:38 že by Váš dvojí metr?

    • Nebrečím jenom se směji soudruhovi komarkovi kterému nevadí propaganda Sarumana ale mne okřikuje. Tahle Vaše rudá úderka je k smíchu a k pláči zároveň. Tak se vždy komunisti projevovali měli plnou hubu ideologických keců ale aby si zametli před vlastním prahem to nic.

     • Často a rád chodím na technické weby, protože mě technika zaujímá. Poslední dobou se bohužel velice často stává, že pod zajímavým článkem se místo diskuze na dané téma začne díky některým idiotům ( neber si to Hřibe osobně…. ) rozvíjet diskuze o úplně něčem jiném… Nejlépe o komunistech, o Babišovi, o očkování, a pod…. Není vám to trapné, takhle zasírat diskuze? Choďte si, převlečený komunisto Hřibe a ostatní, jemu podobní, se svými výlevy někam jinam, třeba na lidé.cz…

      • Tak proč Vám nevadí Saruman 19.11.2021 at 3:38? On přece rozvinul to co se Vám nelíbí „rozvíjet diskuze o úplně něčem jiném“?

       PS: Komunisti se zastávají právě Číny a nebo jim stejně tak jako Vám nevadí adorování Číny.

     • imbecile, ty nálepkuješ hrozně rád … jak někdo čínu nebo rusko neproklíná, nebo alespoň nešpiní, je z něj hned „rudá záře“, úderka … na víc se chudáku nezmůžeš, jen sprostě urážet? Ty máš často plnou papuli keců o slušnosti, přitom sám jsi sprostější, než kdejaký fasádník … lidská špína, nic méně, nic víc …

      • Už jsem Vám to napsal. Zameťte si před vlastním prahem. pak si stěžujte.

      • 🙂 Víte kdybyste se ke mně choval slušně tak bych se nad sebou jistě zamyslel jestli se náhodou jako hloupé a tupé hovado opravdu nechovám,

       To že mne urážíte mne naopak nechává v klidu. je mi jasné že se chovám tak jak bych měl.

      • hnůj jako ty nelze urazit, a taky nepíši o sobě, idiote … nějak jsi to nedomyslel … že se chováš jako hovado ke každému, kdo nemá ten správný fanatický názor a ještě si myslíš, že tak to má být … to hodně napovídá

      • Poslední dobou jsem měl pocit, že jste šel do sebe a jste slušnější. Teď mi dokazujete, že byla to ale jenom Vaše přetvářka. 🙁

 2. Innosilicon není vůbec neznámá firma. Kdo se zajímá o těžbu kryptoměn, tak to byl/je jeden z významných dodavatelů ASIC minerů, tisíce takových běží i v ČR. Např. v roce 2014 pro těžbu BTC (SHA256) vyráběli široce používaný ASIC chip A1 (pro Coincraft, Bitmine a další) a pro těžbu LTC (scrypt) pak velmi úspěšné čipy A2. Později se stal známějším Bitmain se svými Antminery, ale i Innosilicon měl další modely. Prošlo mi jich rukama stovky a ještě mi tu nějaké leží. Kdo třeba na A2 minerech těžil Dogecoin a prodal až letos, tak může mít v přepočtu desítky, ne-li stovky mil. Kč

 3. Sem s tým…dajte to za rozumnú cenu (rozumej v obchode okolo 300€) a budem to volať „Kyro 3“ … a keď sme u toho, tak úplne by mi stačilo niečo od zavedených výrobcov napr. niečo na 12nm+ GF výrobnom procese s výkonom okolo GTX1080/VEGA64 …napr. také RDNA2 s 32CU (2048 shader-ov) bez Infinity Cache, bez ray akcelerátorov s 8GB 256bit GDDR6 pamäťami a ENCODE/DECODE videa v H.265 a AV1…plocha čipu by sa zmestila do cca 300-330mm2 a za cenu do 400€ by sa ich predali desiatky milionov kusov ako nič…taký „sweet spot“… Global Foundries, by aspoň poriadne zarobila a mala konečne 100% odbyt a dobrú reklamu k tomu.