Hlavní navigace

AM4 desky s čipsetem B350 a X370 nevyhazujte, AMD možná povolí podporu Ryzenů 5000

7. 1. 2022

Sdílet

Zdroj: AMD
Zatím jsou to nesmělé náznaky, ale vypadá to, že by AMD přece jenom mohl ustoupit a povolit Zen 3 a Ryzeny 5000 na AM4 deskách s čipsetem X370 a B350.

Na začátku týdne jsme psali o stavu, v jakém je teď podpora novějších procesorů Ryzen na deskách s čipsetem X370 nebo B350. Někteří výrobci na ně vydali BIOSy, které víceméně proti vůli AMD zprovoznily Ryzeny 5000 pomocí starých AGESA. Nové verze totiž běh na B350 a X370 aktivně blokují, ač na A320 povolen je. Vypadá to ale, že by AMD mohlo tuto smutnou politiku změnit, takže by se upgrade mohl otevřít pro všechny desky a CPU/APU.

Po prezentaci na CES 2022, kde firma odhalila Ryzeny 6000, herní Ryzen 7 5800X3D s 3D V-Cache, něco málo k budoucím Ryzenům 7000 založeným na jádru Zen 4 a se socketem AM5nové grafiky, odpovídali různí manažeři AMD na otázky novinářů v interview. Web Tom's Hardware se zeptal na to, zda by nebylo možné přidat podporu pro Ryzeny 5000 na ony nešťastné desky s čipsety B350 a X370.

Kupodivu se mu dostalo odpovědi, který by mohla dávat naději. Korporátní viceprezident a vrchní manažer pro klientské produkty (pod což desktopové Ryzeny a desky pro retailový trh spadají) Davic McAffee řekl, že jde o otázku, kterou se teď firma opravdu zabývá a je šance, že by podpora mohla být nakonec povolena.

Přesná odpověď byla: „Je to rozhodně něco, čím se zabýváme. Uvědomujeme si, že by to pro komunity uživatelů byla dobrá věc, a snažíme se vymyslet, jak by se to dalo uskutečnit.“ tato relativně vágní formulace pravděpodobně nemluví o nějakých technických problémech, které by bylo třeba vyřešit, protože A320 a B350/X370 jsou stejný křemík a na deskách A320 už nové procesory povolené jsou. Pokud by skutečně proti podpoře na X370 a B350 mluvil nějaký technologický problém, muselo by jít o něco týkající se přetaktování a podobných věcí (pokud nám něco neuniká a čipset A320 nešel na trh v novější revizi křemíku, než B350 a X370, takže by mohl být prostý některých schovaných problémů, které v nich pro Zen 3 číhají).

amd ryzen 9 5950x 03 AMD Ryzen 9 5950X (Zdroj: HWCooling.net)

Ono zkoumání cest, jak podporu zajistit nejspíš mluví o tom, že někteří manažeři firmy asi nejsou naklonění této možnosti proto, že se bojí dopadu na zisky firmy (kvůli tomu, že by se mohlo prodat méně desek). Interně tak firma možná řeší spíš nějaké odhady toho, jak by tento krok ovlivnil prodeje procesorů a čipsetů, případně reputaci. Tedy například to, jestli by uživatelé s Ryzeny 5000 na deskách B350/X370 nehlásili na internetu problémy a tím dlouhodobě zhoršili prodeje budoucích CPU.

Ovšem to, že někdo z firmy vůbec veřejně řekne, že je povolení kompatibility zvažováno, by už mohlo být docela dobrý signál. Protože pokud by vedení tomuto interně nakloněné nebylo a ony úvahy, zda nezměnit stanovisko, byly víceméně předurčené k zamítnutí, pravděpodobně by nic veřejně sdělené nebylo. Pokud si vzpomenete situaci v roce 2020, kdy nejdřív byla oznámena kompatibilita jen s čipsety B550 a X570, zatímco ani B450 a X470 neměly mít možnost Ryzeny 5000 používat, probíhala komunikace trošku podobně. Nakonec AMD ustoupilo, i když to tehdy pravda trvalo dny a ne půldruhého roku.

ASRrock Fatal1ty AB350 Gaming K4, jedna z prvogeneračních desek pro Ryzeny (Zdroj: ASRock)

Je pravda, že známe i případy, kdy se to pro nás nevyvinulo dobře, takže zatím ještě neslavte. Například v jednu chvíli firma předpokládala, že bude možné zapnout PCI Express 4.0 na těchto starších deskách, ale nakonec z obav o stabilitu (které zde asi nejsou úplně neopodstatněné) toto zase zrušilo.

Doufejme tedy, že v tomto případě bude nakonec výsledek ve prospěch uživatelů s deskami generace 300. To jsou často ti, kdo si koupili platformu AMD Ryzen ze začátku, když ještě byla méně populární a bojovala o přízeň. Takže umožnit jim upgrade by bylo i takové hezké gesto.

Tito uživatelé také asi většinou chápali prohlášení o podpoře socketu AM4 až do roku 2020 tak, že budou podporované i přímo všechny desky, takže teď by zpětně mohl tento nepřímý slib být splněn.

Více: AMD potvrdilo kompatibilitu nových Ryzenů s dnešními deskami. AM4 tu bude do roku 2020

Zdroj: Tom's Hardware