Hlavní navigace

AMD odhalilo plán Ryzenů 7000 pro desktop i notebooky: Raphael, Phoenix a nové Dragon Range

4. 5. 2022

Sdílet

Zdroj: AMD
Doteď AMD tajilo, jaké procesory s architekturou Zen 4 chystá (ač už jsou na spadnutí). Teď firma konečně potvrdila nejen desktopovou verzi, ale už i Zeny 4 pro notebooky, které přijdou hned začátkem roku 2023.

Krátce po včerejším vyhlášení finančních výsledků za Q1 2022 AMD vypustilo ještě jiné zajímavé informace. Firma po dlouhé době odhalila novou roadmapu budoucích procesorů. V poslední době (po vydání Zenu 3) jsme „vyčerpali“ dříve ukázané roadmapy a až na lednové demo Zenu 4 nebyla oficiálně oznámena žádná další generace procesorů. Teď ale firma potvrdila plán všech Ryzenů 7000, tedy nejbližší generace s architekturou Zen 4.

Nově ukázaný plán pokrývá Ryzeny 7000 a roky 2022 a 2023, dál zatím AMD pořád nic neukazuje. Tyto informace jsou nové z pohledu toho, co je oficiálně potvrzeno, nicméně sedí, zdá se, s tím, co jsme zatím měli jen neoficiálně z různých úniků nebo drbů. Leccos, nad čím doposud visel otazník, se tímto stává realitou.

Roadmapa, kterou AMD sdílelo s vybranými médii, se skládá z jen jednoho slajdu, na němž jsou ale dohromady dva důležité segmenty: nadšenecké desktopové procesory a vedle toho segment herních výkonných notebooků (nebo pracovních, což ovšem dnes znamená podobné procesory a herní „RGB“ modely jsou často pořizovány i pro tyto účely).

Ryzen 7000 „Raphael“: výkonný Zen 4 pro desktop

Nejprve k desktopu. Po Ryzenech 5000, které jsou na trhu už od konce roku 2020, přijdou do nadšeneckého desktopu rovnou Ryzeny 7000. Nástupce generace 7000 má kódové označení Raphael, což sedí s uniklými informacemi. AMD opět potvrdilo, že tyto procesory používají architekturu Zen 4 – takže se u nich značně zlepší jednovláknový výkon – a poběží s pamětmi DDR5 – s DDR4 patrně ne (podle Apaceru by měla být oficiálně podporovaná rychlost DDR5-5200).

Firma již v lednu poodhalila podobu těchto procesorů Raphael a víme, že by měly používat 5nm výrobní proces pro CPU čiplety s jádry Zen 4, byť zde v roadmapě to není napsáno. Tyto procesory jako první používají socket AM5 a jejich TDP bude začínat na 65 W. Není ale uvedeno, kde bude končit (existují zvěsti, že by mohlo u vybraných nejvýkonnějších modelů dosáhnout 170 W, toto roadmapa nepotvrzuje, ale ani nevyvrací). Také oficiálně nebyl řečen počet jader – spekuluje se o 16 jako o maximu, ale na potvrzení budeme čekat dál.

Vzorek Ryzenu 7000 ukázaný na CES 2022 Vzorek Ryzenu 7000 s architekturou Zen 4 pro socket AM5 ukázaný na CES 2022 (Zdroj: AMD)

Co ovšem je roadmapou nově vyjasněné, je podpora PCI Express 5.0. Teď už víme jistě, že tuto konektivitu bude na platformě AM5 přímo podporovat už Ryzen 7000 Raphael, tedy první generace CPU. Přitom nějakou dobu kolovaly neoficiální informace, že by tyto procesory ještě mohly umět jen PCIe 4.0. Takže zde dobré zprávy pro fanoušky AMD, firma dotáhne tuto výhodu procesorů Alder Lake od Intelu.

Možná stojí za to zmínit, jak je v roadmapě vyznačený rámeček této generace procesorů. Zasahuje poměrně dost do roku 2022, takže uvedení je znovu potvrzeno pro tento rok. A snad by poloha mohla dokládat, že AMD je nevydá až úplně v prosinci, ale snad již někdy na podzim, i když zatím z toho asi nelze potvrdit optimistické odhady, že by Ryzeny 7000 Raphael mohly být vydané již v září.

Tip: Unikly první detaily Zenu 4. Zvětšení L2 cache a TLB, podpora AVX-512, snad i počet ALU

Mimochodem – to, že v roadmapě nejsou Ryzeny 6000 pro desktop, tedy 6nm APU Rembrandt pro socket AM5, bychom asi nebrali jako doklad toho, že je AMD nechystá. V tomto plánu totiž není zobrazený segment levnějších desktopových procesorů s integrovanou grafikou, takže Ryzeny 6000G (65W) a 6000GE (35W) pořád mohou být v plánu.

Roadmapa procesorů AMD Ryzen na rok 2022 a 2023 q1 2022 Roadmapa procesorů AMD Ryzen na roky 2022 a 2023 ukázaná při ohlášení finančních výsledků za Q1 2022 (Zdroj: AMD, via: Tom's Hardware)

Notebooky: Phoenix potvrzen

V noteboocích jsou ukázané dvě rodiny procesorů, přičemž o jedné slyšíme vůbec poprvé. Nejprve jsou tu procesory Ryzen 7000 „Phoenix“ – toto by měla být monolitická APU, navazující na nynější Ryzeny 6000 „Rembtrandt“. Tyto procesory by tedy asi měly mít 5nm proces, i když to není potvrzeno v roadmapě. Jader Zen 4 budou mít pravděpodobně osm (ale i to je nepotvrzeno); tato nová architektura hodně zlepší jednovláknový výkon, takže by AMD mohlo smazat náskok, který teď má v této charakteristice Intel.

O Phoenixu už jsme slyšeli, takže nyní se potvrzuje, že tehdejší zvěsti měly pravdu. AMD pro tento procesor potvrzuje jádra CPU architektury Zen 4 a také to, že Phoenix přinese do notebooků podporu pro PCI Express 5.0 (není známo, jestli i pro GPU, nebo jen pro SSD). Podporuje paměti LPDDR5, což už ale umí i Rembrandt. AMD neuvádí, jakou má Phoenix integrovanou grafiku, bohužel, ale zrovna nedávno se objevila informace, že by už mohlo jít o architekturu RDNA 3 (což ale zase AMD ještě do slajdu nedalo).

Více: Příští generace procesorů Ryzen pro notebooky bude mít zřejmě GPU s architekturou RDNA 3

Jak můžete vidět, TDP těchto procesorů je uvedeno jako 35–45 W. Opět je to proto, že AMD zřejmě do roadmapy dalo jen segment výkonnějších notebookových procesorů, toto jsou tedy následníci Ryzenů 6000H a 6000HS, bavíme se tedy o čemsi jako „Phoenix-H“. Ale je velmi pravděpodobné, že bude opět existovat i 15W/28W verze U pro mainstreamová více mobilní zařízení.

AMD Ryzen 6000 Rembrandt pouzdro BGA upoutavka AMD Ryzen 6000 „Rembrandt“ pro notebooky (Zdroj: AMD)

Dragon Range = Raphael-HX?

Nad procesory Phoenix ale AMD nově odhalilo úplně nové jméno – Ryzeny 7000 s kódovým označením „Dragon Range“. Tyto procesory budou také mít architekturu Zen 4, podporu PCIe 5.0, ale podle roadmapy se obvykle budou párovat s DDR5 (a je možné, že LPDDR5 vůbec nepodporují). Rozdílem proti Phoenixu je, že TDP je vyšší, 55 W nebo víc při manuálním nastavení výrobcem notebooku.

Tyto procesory jsou podle AMD určené do „extrémních herních notebooků“ s tloušťkou přes 20 mm. Patrně jde o přímou konkurenci také 55W procesorů Alder Lake-HX, které teď pomalu přicházejí na trh.

Kde se tato nová řada procesorů vzala? Možná si vzpomínáte, jak se před časem objevily informace, že by AMD mohlo vyrobit úpravu desktopových Ryzenů 7000 Raphael použitelnou pro notebooky, tehdy se o tom hovořilo jako o „Raphael-H“. Tyto procesory by tedy nebyly monolitické, ale čipletové, protože by šlo o stejné křemíky jako v desktopu, jen asi v pouzdru BGA. Čipletová konstrukce bohužel asi může znamenat, že notebooky s Dragon Range budou mít horší výdrž na baterii než notebooky s Phoenixem.

Nejvýkonnější notebookový procesor?

Výhoda je pak ale jasná – tyto procesory budou mít patrně až 16 jader Zen 4. AMD říká, že Dragon Range přinese „největší počet jader a vláken a největší cache“, jakou kdy měl herní mobilní procesor. S dvěma CPU čiplety by vedle 16 jader / 32 vláken mohlo CPU mít 2 × 32 MB L3 cache. AMD také věří nebo tvrdí, že tyto procesory budou nejrychlejší volbou pro produktivitu a kreativní použití.

Procesory Dragon Range v roadmapě procesorů AMD Ryzen na rok 2022 a 2023 Procesory Dragon Range v roadmapě procesorů AMD Ryzen na roky 2022 a 2023 (Zdroj: AMD, via: Tom's Hardware)

Dragon Range by mohlo mít iGPU

V roadmapě to není uvedeno, ale je možné, že tyto procesory mají na rozdíl od dosavadních čipletových Ryzenů konečně integrovanou grafiku. Ta je totiž hodně důležitá pro snížení spotřeby v nečinnosti a bez ní by asi Dragon Range fungovalo poměrně špatně. A pokud ji má Dragon Range, je dost pravděpodobné, že by iGPU mohly mít alespoň některé procesory Raphael pro desktop. To, že by v čipletových nadšeneckých Ryzenech 7000 mohlo poprvé být přítomno základní malé iGPU, tvrdí celá řada neoficiálních úniků, tak je snad dobrá šance, že se to vyplní.

Více: Integrovaná grafika v čipletových Ryzenech 7000 se ukazuje: unikl takt, mohla by mít 4 CU

Mobilní Ryzeny 7000 hned po Silvestru

AMD obvykle vydává Ryzeny pro notebooky na CES začátkem ledna (s tím, že prvním notebookům to pak trvá na trh 2–3 měsíce, takže jde o papírové uvedení). Nebylo jisté, že to vydrží i v generaci 7000, ale to, jak jsou rámečky okolo protažené až k začátku roku 2023, naznačuje, že tomu tak bude i nyní.

DTZ24

AMD tedy asi jak Ryzeny 7000 „Phoenix“, tak výkonné „Dragon Range“ odhalí na CES 2023. Můžete si nastavit připomínku na 5. až 6. ledna 2023. Vypadá to tedy, že AMD nebude trvat zas tak dlouho, než po výkonném desktopu nasadí novou architekturu Zen 4 i do notebooků, odstup snad bude jen půl roku. Pravda, poněkud déle se ovšem asi může čekat na to, než se objeví desktopová verze APU Phoenix v socketu AM5. Tam asi bude zdržení delší.

Zdroje: Tom's Hardware, VideoCardz

Byl pro vás článek přínosný?