Hlavní navigace

Procesor Intel Alder Lake je prý o 50 % rychlejší na 1 MHz než Skylake, Meteor Lake o 80 %

1. 6. 2020

Sdílet

Zdroj: Intel
Intel údajně po Tiger Lake chystá brutální nárůsty jednovláknového výkonu, IPC jader má s Alder Lake a Meteor Lake každý rok stoupat o 20 %.

Přes víkend se objevila ještě jedna zajímavá informace o budoucích procesorech. Stejný zdroj, který minulý týden přinesl uříznutý kousek roadmapy ukazující procesory AMD Warhol (snad Ryzen 5000), nyní tvrdí, že zjistil, jaké navýšení IPC chystá Intel pro budoucí architektury procesorů – kromě letošních Tiger Lake už i pro dvě následující generace včetně prvních 7nm CPU Intelu. A zlepšení to mají být dost vysoká.

MebiuW publikoval tyto informace na Weibo a na Twitteru, přičemž se odvolává na nejmenovaný zdroj s nějakou vazbou na Intel, ale odkud přesně jsou tyto informace vzaté, není jasné. Protože se bavíme o poměrně vzdálených produktech, měli byste je brát raději s větší rezervou.

MebiuW uvádí, že zatímco procesory Ice Lake (jádro Sunny Cove) měly IPC v průměru o 18 % lepší než Skylake, Tiger Lake s architekturou Willow Cove, které pro notebooky vyjde tento rok, má mít IPC o 25 % lepší než Skylake (publikovná čísla si vždy berou za základ Skylake). Tj. při stejné frekvenci má toto jádro být o 25 % rychlejší. Proti Ice Lake by tedy Tiger Lake mělo mít asi 6% nárůst IPC.

Tiger Lake vyjde pro 15–28W notebooky letos a v první polovině roku 2021 by asi měla přijít 45W osmijádrová verze (Tiger Lake-H) pro výkonnější notebooky. Pro mainstreamové by pak v druhé polovině roku 2021 už zase mohlo vyjít Alder Lake-U, tedy další generace. Ta bude mít architekturu Golden Cove a výrobu na ještě vylepšeném procesu, označeném 10nm++.

Vzorek procesoru Intel Tiger Lake ukazany na CES 2020 3 Vzorek procesoru Intel Tiger Lake ukázaný na CES 2020

Ukázka procesoru Intel Tiger Lake-U na CES 2020, grafika Xe DG1, Project Athena (Fotogalerie)

Alder Lake a Meteor Lake mají každou generaci přinášet zlepšení IPC o 20 %

Golden Cove/Alder Lake má mít už IPC údajně o 50 % vyšší než Skylake, což by znamenalo, že mezigeneračně bude mít o 20 % vyšší IPC než Tiger Lake. Toto by sedělo s roadmapou Intelu, která indikovala pro jádra Sunny Cove a Golden Cove „zvýšení jednojádrového výkonu“ (což zřejmě znamenalo zvyšování IPC), kdežto u Willow Cove to řečeno nebylo a spíše to tedy zdá se je „tick“, kdežto Sunny a Golden Cove jsou „tocky“.

Roadmapa architektur velkých procesorových jader Intel, odhalená v prosinci 2018 (Zdroj: AnandTech)

Ovšem zajímavá část je, že po Golden Cove má prý následovat hned další „tock“ a ne menší architektonický krůček. Jádro Ocean Cove poté má už být 7nm (nebo už 7nm+, toto zdá se informátor přesně neví) a opět mít také vysoké zvýšení IPC. Proti Skylake už má být IPC dokonce o 80 % lepší. To by znamenalo, že zde opět bude 20% zvýšení proti předchozí generaci Golden Cove. Tato architektura bude asi nasazena v procesorech Meteor Lake, což jsou prý první 7nm Intely.

7nm architektura je ještě asi poměrně daleko, hlavně v desktopu

U těchto vzdálenějších architektur není ještě úplně jasné, kdy přijdou na trh. Pokud by Intel zachoval roční odstupy (což je skoro vždy pravidlo), pak by Meteor Lake-U pro maintreamové notebooky asi přišlo na trhu uprostřed roku 2022. V desktopu to asi bude později. Tam asi teprve v H1 2021 vyjdou stále 14nm procesory Rocket Lake (ale s novou architekturou), po čemž má přijít socket LGA 1700 a v něm 10nm desktopové Alder Lake. To by tedy asi mohlo být v H1 2022.

dajné nárůsty IPC u Tiger Lake Alder Lake Meteor Lake a Atomů Gracemont Zdroj MebiuW Údajné nárůsty IPC u Tiger Lake (Willow Cove, WLC), Alder Lake (Golden Cove, GDC), Meteor Lake (Ocean Cove, OCC) a Atomů Gracemont (GMT) proti architektuře Skylake/SKL podle leaker MebiuW

7nm Meteor Lake pro desktop by tedy mohlo být dokonce až v první polovině roku 2023. Ale je možné, že Intel bude cykly zkracovat, aby trochu dohnal zpoždění nasekané v pět let dlouhé 14nm éře. Pochopitelně to je za předpokladu, že 7nm proces nebude mít opět zpoždění.

Atom Gracemont = výkon na 1 MHz jako Skylake?

Co bude potom, zatím ani takovéto poměrně nezaručené a divoké drby nezmiňují. Nicméně MebiuW má zmíněnu ještě jednu architekturu. „GMT“ by mělo znamenat asi jádra Gracemont, což bude další generace malých jader následující po prvních 10nm Atomech Tremont. Tato malá jádra mají být integrována stylem big.LITTLE i v již zmiňovaném Alder Lake a údajně už podporují AVX-512, takže nebudou limitovat funkce velkého jádra.

Roadmapa procesorových úsporných CPU architektur Intel Atom, prosinec 2018 (Zdroj: AnandTech)

MebiuW uvádí, že IPC Gracemontu bude údajně stejné nebo podobné (1.0×) jako velkých jader Skylake, což by byv horizontu pár let velký pokrok. Trik je asi v tom, že ač bude mít stejné IPC, dosáhne mnohem nižšího taktu (podobně jako jsou například jádra ARM Cortex dělána na frekvence končící někde u nebo lehce nad 3,0 GHz). Gracemont bude prý 10nm+, což ale asi platí pro jeho samostatnou podobu, v Alder Lake budou jádra vyrobena pochopitelně 10nm++ procesem.

MMF24

Intel Alder Lake S big LITTLE Sharkbay Procesory Intel Alder Lake-S pro desktop budou podle leakera Sharkbaye mít architekturu big.LITTLE s malými jádry Atom, asi Gracemont (Zdroj: PTT.cc)

Jak už bylo řečeno, toto vše je zatím nezaručené a nejsme (a ani nemůžeme) si být jisti pravostí. Pokud by se ale nárůsty IPC Intel vyvrbily takto nabušeně, budou jeho procesory v následujících letech dost zajímavé.

Ukázka procesoru Intel Tiger Lake-U na CES 2020, grafika Xe DG1, Project Athena (Fotogalerie)

Zdroj: MebiuW (Twitter)

Byl pro vás článek přínosný?