Hlavní navigace

Dell, Intel a WD nakupovaly za desítky miliard dolarů [Shrnutí roku 2015]

29. 12. 2015

Sdílet

Zdroj: Redakce

Obří obchody

Finská Nokia se dohodla na koupi Alcatel-Lucentu za 15,6 miliardy eur. Vznikl by tím druhý největší poskytovatel telco služeb (po Ericssonu a před Huawei a HTC). Naopak se za 2,8 miliardy eur zbavila navigace Here. Tu již přezvaly německé automobilové společnosti Audi AG, BMW Group a Daimler AG. Chtějí konkurovat Applu a Googlu a také mapovat silnice svými vozy.

Here již patří německým automobilkám

Americký výrobce polovodičů Freescale změnil majitele, za 11,8 miliardy dolarů jej přezval konkurenční NXP Semiconductors. Podobně velký obchod učinil i Intel, který za 16,7 miliardy dolarů koupil Alteru, výrobce programovatelných FPGA čipů. Mezi polovodiči je ovšem rekordní jiný obchod. Společnost Avago oznámila akvizici Broadcomu, zaplatí 37 miliard dolarů. K fúzi dojde až začátkem roku 2016, firma si ponechá název Broadcom Limited, šéfovat ji ale bude ředitel Avaga.

WD chce z pevných disků proniknout také do flashových pamětí. Nejde na to vlastním vývojem, místo toho za 19 miliard dolarů koupí SanDisk, o který měl zájem i konkurenční Micron. Přitom samotný Micron je údajně na prodej, okolo americké firmy slídili Číňané.

 

Letos byl domluven i největší IT obchod v dějinách. Dell za 67 miliard dolarů koupí konkurenční EMC. Posílí v oblastech datových úložišť, cloudu, bezpečnosti a virtualizace.

Do IT výrazněji vstoupila sportovní značka Adidas, která koupila digitální fitness platformu Runtastic za 220 milionů dolarů. Za zmínku stojí i odkoupení správce hesel společností LogMeIn, zaplatí 125 milionů. Microsoft pak za neznámou částku koupil od Intelu fyzikální engine Havok.

K velkým obchodům došlo také v Česku. E-commerce Holding spadající pod finanční skupinu Rockaway koupila 35% podíl v e-shopu CZC.cz, výši transakce však ani jedna strana nepotvrdila. Rockaway za 5,4 miliardy korun kupuje i společnosti Netretail Holding a Naspers OCS Czech Republic, pod které spadá Mall.cz nebo Heuréka.

Opatrně investoval rovněž Seznam. Získal podíl ve společnost Sleduj divadlo. Dále investoval do BikerSeasonu, plánovače vyjížděk pro motorkáře. Koupil také Pubtran, který mu má pomoci s vyhledáváním spojů hromadné dopravy.

 

Velké odchody a tříštění

Zřejmě nejvíce personálních kolotočů si užili v AMD. Hned z kraje roku firmu opustila šéfka marketingu, šéf strategie a ředitel divize mající pod sebou procesory a grafické čipy. Koncem léta (znovu) odešel Jim Keller, který vedl vývoj architektury Zen. Phil Rogers, hlava programu HSA, přešel do Nvidie. Kvůli mizerným finančním výsledkům chce AMD propustit i 5 % řadových zaměstnanců. Kromě toho AMD oddělilo Radeony do vlastní divize, což značí, že část firmy možná koupí někdo jiný.

Zen, ilustrační foto

Své si užili i v HTC. Nejdříve z pozice výkonného ředitele odešel dlouholetý šéf Peter Chou a nahradila jej Cher Wang, která s ním firmu v roce 197 spoluzaložila. Sama teď sedí na dvou křeslech současně, vede totiž také tchajwanskou společnost VIA.

HTC následně oznámilo velkou restrukturalizaci. Firmu opustí 15 % lidí, náklady na provoz se mají snížit až o 35 %. HTC se dokonce dostalo do paradoxního stavu, kdy její finanční rezervy byly vyšší než tržní hodnota. Celoevropský servis v Brně rovněž nebude.

U Microsoftu se znovu propouštělo. Odešlo 7800 řadových zaměstnanců. Došlo také ke změnám v managementu, odešel mimo jiné Stephen Elop. K tomu Microsoft přiznal neúspěšnou akvizici Nokie a částku 7,6 miliardy dolarů si odepsal ze zisku.

Stephon Elop

Z Toshiby odešel generální šéf Hisao Tanaka, spolu s ním i místopředseda správní rady Norio Sasaki a poradce Acutoši Nišida. Během vyšetřování účetních závěrek tamní Toshiby se zjistilo, že firma v posledních sedmi letech falšovala finanční zprávy. Aby její výsledky vypadaly lépe, společnost si od roku 2008 uměle vytvořila 1,2 miliardy dolarů zisku. Toshiba prodává části firmy a bude propouštět.

eBay už loni oznámilo, že platební systém PayPal vyčlení do samostatné společnosti. K tomu došlo až letos v létě. Firmy mají odlišné strategie a věří, že nezávisle na sobě mohou vyrůst rychleji.

Split potkal také HP, které se rozdělilo na HP Inc. zabývající se počítači, tiskárnami a věci s tím souvisejícími a HP Enterprise se zaměřením na servery, úložiště, síťová řešení, konvergentní systémy, služby a podnikový software.

Rozdělila se rovněž tuzemské O2. Od původní firmy se odštěpila společnost Česká telekomunikační infrastruktura (Cetin), která má pod sebou rádiové vysílače, optické sítě, pevné linky a datová centra. Na nedávné valné hromadě se akcionáři dohodli, že Kellnerova PPF bude 100% vlastníkem Cetinu.

Politika v Česku

Hned od prvního ledna vstoupil v platnost nový zákon, který provozovatele online služeb donutil platit DPH v zemi příjemce, to ve většině případů znamenalo zdražení, neboť Apple, Microsoft či Amazon účtovaly v Lucembursku (15% DPH), zatím u nás musí platit 21% daň.

Členové WTO se dohodli na zrušení celních poplatků u 201 skupin produktů z oblasti informačních technologií. Zlevnění by tak mělo dopad na 7 % mezinárodního obchodu a zboží, jehož roční tržby dělají 1,3 bilionu dolarů.

Začátkem roku Českem prosvištěla kauza možného zpoplatnění Wi-Fi, resp. uvalení poplatků na bezlicenční pásma. Lobby mobilních operátorů zatím neprošlo až do legislativního procesu, ale v budoucnu může být všechno jinak.

Vláda schválila vytvoření eSbírky a eLegislativy za 527 milionů korun

Vláda v říjnu schválila návrh ministerstva vnitra na vybudování eSbírky a eLegislativy. Převedení zákonů a legislativních procesů do elektronické podoby bude stát 527 milionů korun. Na dalších 389 milionů pak vyjde desetiletý provoz systému.

Sdílení mobilních sítí mezi T-Mobile a O2 se řeší až na evropské úrovni. Tuzemský Úřad pro ochranu hospodářské soutěže nechá možné zneužití dominantního postavení posoudit u Evropské komise, která s tím již má zkušenosti z jiných zemí. ČTÚ na sdílení nevidí nic špatného.

KL hlasovani

Tentýž úřad mimochodem pokutoval Vodafone kvůli automatickému dokupování datových balíčků. O2 kvůli stejnému přečinu začal vyšetřovat. Mezi oběma operátora také proběhla přestřelka kvůli končícím licencím na 2G síť u O2. Vodafone byl ochoten frekvence konkurenta převzít. To sice udělat nemohl, ale pomohl alespoň zvýšit jejich cenu.

O ceně za využití frekvencí jednala v říjnu vláda. Ta rozhodla o zlevnění pásem od 2200 MHz a výše. Na tento krok se čekalo kvůli dvěma následujícím aukcím, při kterém se rozhodne o případných dalších celonárodních operátorech. Nejdříve chce ČTÚ rozdělit zbytek pásem 1800 a 2600 MHz. Na skladě má ještě 3,7 GHz a v budoucnu pak i 3,5 GHz. ITU se na ženevském zasedání dohodla, že pro mobilní sítě se v Evropě uvolní rovněž pásmo 700 MHz, které dosud využívá DVB-T vysílání.

Byl pro vás článek přínosný?