Hlavní navigace

Drahá mobilní data už chce řešit i Babiš. Sobotka zahájil první kroky k nápravě

30. 1. 2017

Sdílet

Zdroj: Redakce

Ministr financí Andrej Babiš ve včerejší Partii na Primě mluvil mj. o drahých mobilních datech v Česku (zde v archivu, čas 38:30). Přednesl už známá fakta, že ve srovnání se sousedním Polskem nebo Rakouskem platíme za mobilní internet násobně více. Podle Babiše to měl ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek vyřešit už dávno. Na koaliční radě chce na toto téma zavést debatu.

Právě drahá data by mohla být jedním z volebních témat. Před týdnem premiér Sobotka uvedl, že je se současnou situací nespokojený. „Považuji za nepřijatelné, aby čeští zákazníci dopláceli na slevy pro firmy, a považuji za velmi zvláštní, že mobilní data jsou v České republice výrazně dražší než ve většině zemí Evropské unie,“ tvrdí Sobotka.

Včera v reakci na Babiše prozradil, že se 7. února sejde s předsedou ÚOHS Rafaje, a předsedou ČTÚ Novákem, aby ceny dat projednali společně. „ÚOHS a ČTÚ musí vytvořit takové konkurenční prostředí, aby to vedlo ke snížení cen, včetně ceny mobilních dat a ke zlepšení postavení zákazníků,“ uvedl na Twitteru předseda vlády.

ČTÚ již jisté kroky podnikl. Opětovně vyzval operátory ke snížení velkoobchodních cen za data. To však řeší jen část problémů. Po snížení by virtuální operátoři mohli více konkurovat těm síťovým. Úřad navrhl ceny 0,10–0,15 Kč za 1 MB dat, tedy 100–150 Kč bez DPH za gigabajt. Polští zákazníci T-Mobilu za 30 GB platí 30 zlotých, v přepočtu asi 190 Kč.

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže by naopak mohl začít operátory vyšetřovat, jestli mezi sebou nemají nelegální kartelové dohody. I samotný předseda ČTÚ totiž tvrdí, že není jediný důvod, proč je mobilní internet tak drahý. Žádné politické ani geografické důvody k tomu nejsou.